HET YPERSCHE- LA RÉGION D' Zondagrast - Repos dominical 15' Jaargang, N' 2 14 April 1934 15 \nnee N° 2 14 Avril 1934 Bijvoegsel Supplément ^Vekelijkscb Overzicht Onderscheidingen Gevonden en Verloren Voorwerpen Nos Visiteurs SOLO - SCHLEM Sterfgeval HYMÉNÉE zielmissen Het is opvallend hoe sommige politieke plannen, door vooraanstaande durvers opge steld, die alles mtêslepen en een bijna onom- stootbaren bijval schijnen te genieten, al met eens in de war gestuurd worden door een onvoorzieren factor. Zoo gaat het thans met Hitier en zijn stelsel. Alles heeft voor hem ge bogen. Alles hielp mede of werd gedwongen mede te helpen aan zijn reuzenwerk hij ver wekte één stroom en bewerkte een tot nu toe ongekende éénheid. En al met eens breekt daartusschen de verdeeldheid los die breuk ontstond op godsdienstig gebied. Eerst en vooral kwam het tot oneenigheid in de pro- testantsche keik en die verdeeldheid is zoo groot en zoo stuivend geworden dat het bijna onmogelijk schijnt daar weer eensgezindheid in terug te brengen. Vervolgens ging de heerschzucht van den Führer en zijne aanhan gers zoover dat zij ook de Katholieken volko men wilden in banden leggen en den gods dienst volledig verknechten aan hun politieke opvatting, waarvoor alles moet buigen. En daarnevens en daarbuiten komt eene nieuwe heidensche strekking van den ouden germaan- schen stam naar boven, die alles wil terug voeren naar de vervallen godheid Wotan, die vereerd werd door de nog wilde germaansche volkeren. Eenerzijds wd men het duitsche volk doen klimmen boven alle volkeren en het doen uitschijnen als het schoonste, waardigste en sterkste volk der wereld en anderzijds wil men het terugvoeren en verlagen tot de oude barbaarschheid der oerstammen. De ver waandheid voert gewoonlijk tot onzin Ondertusschen schijnt Engeland zich toch ook al met eens ongerust te maken over de ongelooflijke uitbreiding die het Reich geeft aan zune bewapening, bij zoo verre dat de ontzaglijke kapitalen die door Duitschland be steed worden aanzijne militaire uitgaven eene opwerping hebben uitgelokt in de Kamers. En de heer John Simon heeft, in naam der Re geering, laten weten dat men aan den engel schen gezant te Berlijn, opdracht heeft gegeven daarover een ondeizoek in te stellen. Intusschen zoekt men de Ontwapeningscon ferentie voort in leven te houden Diensaan gaande ziin de vei klaringen van den heer Henderson, op eene nieuwe vergadering te Geneve, kenschetsend. Hij heeft namelijk ge zegd dat men den moed niet moet opgeven omdat men tot heden geen afdoende uitsla gen bekomen heeft. De betrokken landen, zegt hij, worden geraadpleegd en daartoe is nogal wat tijd noodig. Men ziet bijna overal de uitgaven ter bewapening vermeerderen en sommige uitingen der openbare meening geven daarop allen moed verloren en denken dat het nutteloos is dat de Conferentie voort werke met groote onkosten. Maar, voegt hij erbij, wat moet er van komen als onze wer king gansch stil wordt gelegd Dan is 't onvermijdelijk weer een stormloop van alle zijden om meest en sterkst bewapend te zijn En dit zou natuurlijk de moeilijkheden die elk land ondergaat niet verminderen. Iedereen moet integendeel meêhelpen om uit de ont wapeningsconferentie iets te doen groeien, wij moeten onvermijdelijk tot een uitslag komen. De strekking die zich sedert enkelen tijd alom voordoet, laat ons hopen dat er een omkeer op handen is, die het redmiddel zal toelaten. En inderdaad er zijn enkele hoopgevende veranderingen aan den gang en nog gedurig worden er van hoofdstad tot hoofdstad schrif telijke woordenwisselingen en uiteenzettingen overgemaakt, terwijl de gezanten afzonderlijk, elk opzijn gebied toenaderende of ophelderen de pogingen doen, om het terrein in gereed heid te brengen tot eene overeenkomst. Het is onvermijdelijk dat er iets moet ge daan worden om afl :iding te brengen, want de spanning wordtte groot. RIK. De heer Santy Leon, Secretaris van het Parket bij de Rechtbank van Eersten Aanleg van Yper, wordt benoemd tot Ridder in de Kroonorde, enjvr. Boone Berthe. ijveraarster van sociale werken, te Yper, tot Ridder in de Orde van Leopold II. Het Ypersche biedt hen zijne hartelijk ste geluk wenschen Gevonden. Vrijdag 6 April, door M. Moniez Henri, 4, Goule Poortstraat, een gouden pince nez. dien hij ter beschikking van den eigenaar houdt. Denzelfden dag, door M. Dumont Hilaire, een velotaksplaat nr 338 778 Zondag 8, door M. Maes Julien, een hand zakje eenige kleine voorwerpen bevattende. Denzelfden dag, een manshandschoen. Door M Vanoverbeke Gustave, een huis- deursleuttl. Ook nog een zwarte handschoen. Maandag 9, door Jvr. Landtsheere Suzan ne, een roman Dinsdag 10, door M. Vermeersch Julien, een muntstuk Woensdag ir, door M Brooks Lawrence, een doos een klisteerspuit bevattende. Donderdag 12, door M. Duprez Fernand, een porte monnaie. Al deze voorwerpen werden ten politiebu- reel gebracht en mogen er door de eigenaars teruggehaald worden. Verloren. Over een drietal weken, door M. Forster Jean, Korte Meerschstraat, een grijze klak. Over twee of drie weken, door M. Bonte Auguste, de Stuersstraat, een wit en zwart gekleurde sjerp. Woensdag 11 April, te Yper in stad, door M. Rer.é Wyfïels. van Zillebeke, een zak be vattende 5o kgr lijnzaadkot ken. Donderdag 12, door de 9 jaiige Werre- brouck Espé ance, Dixmudestraat, een bank briefje van 5o tr. Ainsi que nous l'avons annoncé, notre ville a rcqu Samedi dernier la visite d'un groupe de soixante ingénieurs de Liége, venus visiter quelques usines des environs et qui avaient exprimé le désir d'assister a la cé émonie du Last Post. Nos hö'es, qui arrivèrent ici vers 5 heuies de l'après midi, ont visi sous la conduite de M. Gits, architecte communal, et de M. l'ar- chitecte R Taurel, nos principaux édifices et monuments publics. lis déposèrent aussi une gerbe de fleu's au monument des Moits Yprois, ainsi qu'une couronne au monument Britannique de la Porte de Menin. Après avoir assisté a la sonnerie émouvante du Last Post qui produisit sur eux la meilleure impression, ils ont soupé a l'hó'.el Continental et, devant être le lendemain matin a Tournai pour y poursuivre leur voyage d'études, nos höres sont repartis encore le samedi soir, vers 10 heures, pour aller loger a Courtrai. Aujoufd'hui nous est arrivé un second grou pe d'environ i5o écoliers anglais qui réside- ront ici quelques jours et visiteront les an ciens champs de bataille des environs. Ils seront logés aux hotels Britannique et Skind- les et assisteront Dimanche soir en groupe a la cérémonie du Last Post Dinsdag avond, 10" dezer, werd in het Hotel Regina, Groote Markt, te Yper, een solo schlem gespeeld door den heer P. Van» denbraambussche, politiecommissaris. Speler had in handen negen herten waarvan vijf tien den hoogen en een vierden hoogen van klaver. Solo op tafel. Zijn medespelers waren de heeren Remi Bouquet, Modeste Vanneste en Leopold Baratto. Proficiat De Lamp. Wij komen te vernemen dat de heer De- jaegere Godefroid. voor den oorlog Bestuur der der Rank van Kortrijk te Yper. Zaterdag laatst, 7" dezer, te Kortrijk overleden is in den ouderdom van 70 jaar. Met den heer Dejaegere verdwijnt wrêrom een oud Ypersch figuur, dat hier algemeen gekend en geacht was. Het Ypersche biedt aan zijne beproefde echtgenoote en kinders zijne oprechte deel neming in het pijnlijk verlies dat hen komt te treffen. On nou5 p'i" d'armo«-cer qu» 1*» mariage de m. Maurice Van Wassenhove avec M',:' Marguerite de Saegher, a eté céiébré le 7 avnl a Fores'. <tai s l'intimi'é Bij de plechtige uitvaart op 2 0 Paaschdag, 2-4-34 van Eerw. Zuster Maria, die op 26 Maart 1934 in Belle Godshuis zoo jammerlijk om het leven kwam. Wie kende r.iet die goede Zuster Wie minde niet die eedle ziel Wie eerde niet die stille nonne waarop eens het oog van Jezus v el Ze was de bloem uit Belle's hoving, Ze was een Engel in Gods woon Ze was een zegen voor de wijfjes, Ze was een Maged wonderschoon. Een van die Maagden uit den Bijbel, die olie in baar lampe deed De Bruidegom mag om mij komen, al was 't vandaag, ik ben gereed 1 Zoo sprak ze nog dienzelfden morgen Ik ben gereed 1 En 't Godlijk Lam op 't onverwachts, drie uren later, de goede Zuster halen kwam Ze viel 1. Haar lelieblanke ziele van kluisters los, van band ontdaan, vloog regelrecht den Hemel binnen, kwam voor haar Bruidegom le staan. De Belle treurt om 't droef verscheiden der goede Zuster Maria, die, trouwe dienares des Heeren, reeds zingt het blij Allejua 1 Bid voor uw zuster, voor uw broeder, verzacht hun eindloos, snerpend leed. Bid voor uw vader, bid voor moeder, die tweemaal God het offer deed. Bid voor uw Zusters, voor de wijfjes, blijf waken over 't Belleoord de Belle die Gij toch zoo mindet, uw laatste snikken heeft gehoord Yper 2-4-34. J. R. Van den Driessche. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 15 April, om 8 y» uur, in St Maartenskerk, tot zielelafenis van Heer Camille LARNOU Ech'genoot van Vrouw Hélène Messiaen. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 15 April, om 8y» uur, in St Jacohskerk, tot zielelaienis van Vrouw Leontine DETHOOR Echtgenoote van Heer Achille OSSIEUR en hun zoon Camille. Vrienden enkennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS Dii te wonen, die zal gelezen worden op Zondag 15 April, om 11 y« uur, in St Vf aartenskathedraal, tot zielelafenis van Mevrouw Edmond CAENEPEEL. Vrienden en kennissen weiden uiigenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 22 Apriom 8 y» uur, in St Maartenskathedraal, tot zielelafenis van Heer Charles LAMS en dochter Ivonne der Dix mudes'raat. De Apotheek van La Pharmacie de M r VAN R OB AE VS Boterstraat o— Rue au Beur re is alleen open op II reste seule ouverte le Zondag 15 April Dimanche 15 Avril van 8 tot 12 ure en van 1 tot 7 ure. de 8 a 12 heures et de 1 a 7 heures.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1934 | | pagina 11