Federation Nationale des Aiclws Beiges 2 Dienst der Buurtspoorwegen Bijzondere trein naar Steenstraete op 22 April 1934 Aan de Families der Dooden van de Loopgrachtschutterij Insigne du Président de la S,é Royale de St-Sébastien d'Ypres en argent et cuivre, entièrement travaillé k la main, datant de 1772. obu-sen voor de eerste maal gebezigd werden, gesteund door het \uur der machinegeweren die in de gewezen fransche stellingen post hadden gevat, en begunstigd door de duister nis, werden nochtans allen afgeweerd door de Grenadiers die, alhoewel zij zonder de minste beschutting waren en zich nog maar pas her pakt hadden van den voorgaanden verrader lijken aanval, moedig en ten koste van zware verliezen stand hielden. Gansch den dag van den 23" en den volgen den nacht bleet dit helsch vuur voortduren. Niets ontbrak er stikgassen, shrapnells, bommen, geweer- en mitrailleusevuur, en daar midden in vuurden, kropen, delfden onze mannen, vergeven van den dorst en met een natgemaakten zak loek op neus en mond als bescherming tegen de gassen. Na een poging tot tegenaanval door de Fransche zouaven, die verijdeld Werd, rukten te 2 u. de Duitschers ten aanval en namen Lizerne in. Om de omsingeling te vermijden moest een loopgracht verlaten worden, dcch het gevaar inziende en om den vijandtli ken vooruitgang te s'uiten, voerden de verdedigers van den molen van Lizerne met goeden uitslag een stormloop uit met de bajonet en brachten verscheidene krijgsgevangenen mede. Ver volgens, deed Majoor borremans een aanval met de teruggeweken eenheden (zouaven, karabinieis cn grenadiers) en slaagde erin den vijand achteiuit te drijven. Daar hunne aanvallen overal mislukten poogden de Duitschers toen de loopgrachen der Grenadiers door een list te overrompelen. Gebruikmakende van een door de Karabinieis verlaten loopgracht slopen een aantal Duit schers, rond 3 u. 3o 's morget.s, vooruit en naderden de loopgrachten der Grenadiers. De ze wilden reeds het vuur op hen openen toen de Duitschers de armen ophieven en liepen kameraad Vol betrouwen en meenende dat zij hen kwamen overgeven, sprongen onze mannen uit de loopgracht toen de Duitschers hun geweer grepen, dat zij achter hun rug verborgen hadden, en een machinegeweer ontmaskerden- Na een verwoed gevecht van man tot man namen zij alzoo twee officieren en een veertigtal mannen gevangen. Van uit de naburige loopgrachten werd dit verraad gezien, doch men durfde niet schieten uit vrees de öelgen te treffen die met de Duit- schei s samen waren. De vijandelijke vooruitgang werd niettemin stopgezet en de Duitschers waren weldra ver plicht de veroverde loo, gracht te verlaten en zich in hunne eerste stellingen terug te trekken. iJen 24" in den voormiddag deden de Fran- schen een nieuwen aanval van uit Zuydschote, doch deze werd halfwege dit dorp en Lizerne gebroken. Ook de zouaven deden viuchteloos eenige stormloopm, terwijl onze Grenadiers steeds stand hielden in hunne platgeschotene loopgrachten welke de vijand besproeide met een vocht dat, bij het aanraken van den grond, zware stikgassen verwekte. Op een aanval van het 418* fransch infante- rieregiment, dat toen zware vet liezen onder ging, sloeg de vijand gedeeltelijk op de vlucht, maar toch kon Lizerne niet bereikt worden en werd de vooiuitgang naar Steenstraete belet. De gevechten duurden van weerskanten nog steeds hevig vooit, toen de Grenadiers met veel voldoening vernamen dat zij 's avonds rond 9 u., dus na 32 uren aan de verwoedste aanvallen heldhaftig weerstand te hebben ge boden, door het 3' linieregiment zouden afge lost worden. Na een korte rust in de kantonnementen van Oostvleteren en Elsendamme, kwam het regiment Grenadiers den 2Öe ten Westen van den Molenhoek en loste den 27, nadat onze fransche bondgtnooten terug Lizerne ingeno men hadden, het 3de linieregiment weer af In den nacht van 28 en 29 weerden zij een duit schen aanval op hunne loopgrachten af. Deze nieuwe gevechten berokkenden toen aan het regiment 24 dooden en 55 gekwetsten. Den l5 Mei slaagden de Franschen er in het gehucht van Steenstraete in te nem n en den vijand over de brug te drijven, waardoor de gevechten van Steenstraete, die reeds in he vigheid fel verminderd waren, een einde namen. Zoo werd de Duitsche aanval om het front der Bondgenooten door te breken, en dit op een der gevoeligste plaatsen, namelijk de Fransch-Belgische en de Fransch-Britsche verbinding, verijdeld. Het regiment Grena diers speelde er, zooals onze tegenstrevers het zeifin hun dagbladen van dien tijd erken den, een beslissende rol. De groote massa stikgassen dreef meestal naar de fransche loopgrachten, zoodat de af tocht onzer Bondgenooten onvermijdelijk was, doch de doodende wolken door hunne uitbrei ding bereikten eveneens onze eerste lijn en bijzonderlijk de laagte van de Yperlee. Daar bij werden onze loopgrachten herhaaldelijk met gasobussen beschoten, zoodat veel oud strijders heden ten dage nog aan de gevolgen der gassen lijden. De moedige weerstand der Grenadiers, die negen honderd dooden of gekwetsten achter lieten, is er des te heldhaftiger om en heeft den vijand belet zijn vooruitgang verder te diijven en tot aan Yper te geraken. Op Zondag 22 April aanstaande, zijnde de ige verjaardag van dezen moordenden gasaan val, huldigt het regiment Grenadiers, dat bij dagorder van het Leger, in datum van 21 Apiil 19 6, geoorloofd werd het woord Steen straete op zijn vaandel te doen p-ijken ter herinnering aan zijn dappere houding in de ge vechten van Steenstraete in April 19'5, zijne roemrijke Gesneuvelden. De plechtige onthullirg van het gèdenktee ken, dat te hunner eer te Steenstraete is opge richt, zal door de vereerende tegenwoordig heid van Z. M. Leopold III opgeluisterd worden. Ongetwijfeld zal onze bevolking er aan hou den die vrome plechtigheid in gr< ot getal bij te wonen en zoo een welverdiende hulde te brengen aan de roemrijke Dooden en ovetle vende helden van dit 3elgisch keurregiment. Orde der Plechtigheden van de Onthulling van het Gedenkteeken der Grenadiers te Steenstraete, op Zondag 22 flpril 1934 Tegu 5o Aankomst in de statie van Yper, per specialen trein uit Brussel, van het Mu ziek der Grenadiers en van de Belgische en Fransche troepen. Te 10 u Vorming van den stoet. Te 10 u. 3o Neerleggen van bloemen door het Regiment aan het Gedenkteeken der voor het Vaderland gesneuvelde Yperlingen. Te 10 u. 45 Neerleggen van bloemen onder de Britsche Zegeboog der Meenenpoort. Te 12 u 45 Vertrek per specialen tram naar Zuydschote-Steenstraete. Te i3 u. l5 Hulde aan het Gedei kteeken der voor het Vaderland gesneuvelde inwoners van Zuydschote. Te li u 3o NeerLegen van bloemen aan het Frarsch gedenkteeken te Steenstraete. Te 14 u. t5 Inhuldiging van het Gedenk teeken der Grenadiers. Daarna Optocht van de troep»n en van de Grenadiers Oudstrijders, vóór Z M. Koning Leopold III. De personen die een uitnooliging tot de plechtigheid ontvangen hebben worden be leefd verzocht hun antwoord te sturen aan drn Mess der Officieren van het Regiment der Grenadiers 20, Klein KarmelieteDStraat, 20, Brussel. Het Bestuur van Buurtspoorwegen zal een bijzonderen trein inrichten en verder alle ge mak van vervoer ter gelegenheid van de inhul diging van het monument van Steenstraete op 22° dezer Er zal vermindering zijn van prijs en de rit zal slechts omstreeks 3o minuten vergen. Zich wenden tot het Dépot. Ten einde aan den Kring De Oude Loop grachtschutterstoe te laten ze aan de plechtig heden die te Brussel, op Zondag 6 «lei 1934, zullen plaats hebben ter gelegenheid der inhul diging van het Gedenktef ken aan de Dooden van de Loopgrachtschutterij, te doen deelne men, worden de Weduwen, de Weezen en de Bloedverwanten der Loopgrachtschutters (Kanonnen van 58, Mortieren, Granaat Wer per, Moitieren Van Deuren en Mortieren Schneider), gevallen op het Veld van Eer, door het Irrichtings Comiteit dringend ver zocht zich onmiddellijk schriftelijk te doen kennen (door het opgeven van hun adres en zoo mogelijk het nummer van het stamboekje en de batterij van den doode), aan den heer René Francois, i5, General Lemanstraat, te Brussel. Eene bijzondere plaats tijdens de inhuldi ging van gezegd Gedenkteeken zal voorbe houden worden aan de families der Dooden van de Loopgrachtschutters. Le congrès annuel dejeette Fédération s'est tenu cette année a Renaix, oü la société locale de St Sébastien célébrait le quatrième centenaire de sa fondation. La fête a eu lieu le Dimanche 24 Mars dernier, et elle a été favorisée par un temps magnifique. Environ 260 sociétés affiliées y étaient officiellement représentées. La Société Royale de St Sébas tien d'Ypres y était représentée par son Pré sident, accompagné de 8 autres membres de sa commission. La réunion des sociétés eüt lieu a 9 1/2 h a la gare. Un immense cortège s'y forma. Toutes les sociétés de la ville de Renaix marchaient en tête avec leurs drapeaux et leurs membres aucune n'avait fait défaut socialistes, libéraux, catholiques, patronages accompagnésde leurs aumóniers, tous avaient tenu a témoigner leur sympathie a la belle so ciété jubilaire. Le cortège, trés long, parcou- rut les rues de la ville, pavoisées aux couleurs nationales, et se rendit a 1'Hotel de Ville en s'arrêtant devant le Monument aux Soldats Renaisiens morts pour la patrie oü des cou- ronnes furent déposées. Les présidents des sociétés furent regus a l'Hötel de Ville et congratulés par le bourg- mestre de Renaix, le Sénateur Monsieur Soudan. Pendant ce temps, sur la Grand'Place, avait lieu le concours des drapeaux et des colliers des sociétés d'archers. La société de St- Sébastien d' Ypres était hors concours pour ses magnifiques colliers et son drapeau. Du reste son président, Mr Ommeslagh, faisait partie du Jury. Le premier prix pour le plus beau col lier fut attribué a la Société Royale de St - Sébastien de Gand (collier en or massif, tiès remarquable) ce fut au beau drapeau de la Société St-Sébastien de Braine le-Chateauque fut accordé l'autre premier prix. An heures, se tint le congrès dont les déli- bérations durèrent jusque i3 heures. La dis tribution des prix eüt lieu de suite apiès. La Société Royale de St Sébastien d'Ypres fut honorée d'une médaille en vermeil aux armoi* ries de la Ville de Renaix et d'une belle grande plaque en bronze qui figureront désormais dans sa riche collection de souvenirs. Le banquet eüt lieu au restaurant Ide, mai- son dont la cuisine jouit d'une réputation na tionale. Inutile de dire que la plus joyeuse animation régna parmi les 192 convives. Ce fut une belle journée qui marquera dans les Fastes de la ville de Renaix. Nous avons parlé tantöt des colliers de la Société Royale de St Sébastien d'Ypres. A ce sujet, donnons une nouvelle qui intéressera les Yprois. Souvent l'observation avait étéfaite que malheureusement ces beaux joyaux n'étaient jamais vusen public. La com mission a décidé qu'a l'avenir, quand l'admi- nistration communale l'invitera encore offi ciellement a prendre part a une manifestation, patriotique, la Société s'y rendra en grand apparat, e'est a dire avec son drapeau, ses deux anciens fanions, soninsignede Président,

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1934 | | pagina 2