Oorlogsmuseum van 't lepersch Saillant Alwie het De Beste Verzameling die er bestaat. Tegenover de Hallen. Ingang Beomgaardstraat. Een Belangrijke Vertooning in de Vlaamsche Ster Vlaamsche Toeristenbond Per Radiotrein naar de Kempen A M. Vanderghote. Dit is zoo voor de Kerkfabrieken zooals het is voor de stad en voor alle geteisterden. M. Missiaen. Dit is niet waar, de ge- teisterden hebben de meeste moeite om maar de kleinste vergoeding als oorlogsschade te bekomen. M. Vanderghote. Hoe kunt gij dit vol houden Iedereen weet genoeg dat al de ge- teisterden een eerste snede ontvangen, en na bewezen herbeleg van het eerst ontvangen geld wordt hen een tweede snede gegeven, waarvan zij dan nog het herbeleg moeten bewijzen vooraleer een derde snede te krijgen, enz. Zelfs iudien het herbeleg van de laatste snede niet bewezen wordt, dan moet dit geld teruggegeven worden, dit is dus wel het schoonste bewijs dat het herbeleg niet op voorhand dient gedaan te worden. Wij weten niet zoo de door de Kerkfabriek van Sint Maarténs ontvangen oorlogsschade onder hevig is aan herneleg of niet, en men mag daarvan aan den raad geen verwijt maken. Wat nu betreft de toelage van 10.000 fr. die verleden jaar gestemd werd, is die som uit drukkelijk verleend geworden om propaganda te maken ten bate van de stad. M. Leuridan. Ware ik in uw plaats, M. Missiaen, dan zou ik de aanstaande vergade ring der Kerkfabriek van St- Maartens gaan bij wonen. M. Missiaen. Men zou mij daar buiten jagen. M. Leuridan. Dit is nog niet gezegd. M. Vanderghote. Ik stel voor de voorge: stelde rekening goed te keuren. De heeren Missiaen, Bonnet, Coutelle, Ver gracht en Van Alleynnes onthouden zich, ter wijl de overige raadsleden ja stemmen. 10. Motie over de Voetvolkskazerne. M. Vanderghote. Wij leggen heden die motie op het bureel neer ter inzage van de raadsleden en zullen in de aanstaande verga dering voorstellen erover te stemmen. M. Missiaen. Ware het niet mogelijk een afschrift dezer motie naar de raadsleden te zenden M. Vanderghote. Dit zal gedaan worden. Die motie dringt alleen maar aan om de slech te gebouwen te doen wegruimen en door een moderne gendarmerie te vervangen. M. Siys. Er zou ook iets moeten gedaan worden opdat die straat daar langs de kazerne zou vrijkomen. M. Vanderghote.Samen met een heer Be stuurder Claeys en den heer architect der mi litaire gebouwen werd de kwestie van het ge bruik der kazerne rèeds hier ter plaats onder zocht, en toen werd er in princiep besloten af te zien van het eerste voorstel de oude gebou wen te veranderen en de bouwvallige gedeel ten af te kappen. 11. Mededeelingen. M. Vanderghote. Thans moet ik nog de hoogdringendheid voorstellen voor een punt waarover ons moeilijkheden aangedaan wor den door de bestendige afvaardiging, namelijk betreflende de 80 opcentiemen op de provin ciale belasting op de honden. Deze opcentie men waren voor twee jaar gestemd en het schepencollege was van gedacht aan den heer Gouverneur te schrijven om ze voor een jaar te mogen toepassen in afwachting dat de raad de opgelegde verandering zou goedkeuren. Den 3 Mei 11, ontvingen wij, in antwoord op ons schrijven van 19 April, een brief van den heer Gouverneur waarin hij ons laat weten dat de opcentiemen op de belasting op de honden voor 1934 het voorwerp eener beraadslaging van den gemeenteraad moeten uitmaken. Het schepencollege stelt dus voor dit punt bij hoog dringendheid op de dagorde te brengen. M. Van Alleynnes. Ik zou willen weten hoeveel de taks op de honden nu bedraagt. M. Vanderghote. Dit is, geloof ik, i35 fr. voor een prachthond. M. Van Alleynnes. Ja, maar hoeveel be draagt de taks van de provincie waarop de opcentiemen dan geheven worden M. Leuridan. Er is hier een lid die ons dit zou kunnen zeggen. M. Seys. Ik heb dit wel gestemd, doch ik heb de cijfers niet onthouden. M. Vanderghote. Dringt gij aan om dit te weten M. Van Alleynnes. Ja, zooveel te meer dat men de menschen tal van moeilijkheden aandoet en zelfs reeds boeten oplegt. M. Vanderghote. Dan zullen wij die zaak maar uitstellen. M. Van Alleynnes. Men verplicht de menschen nu reeds te betalen wat nog moet goedgekeurd worden. Niemand zou moeten betalen. M. Leuridan. Hetgeen in den provin cialen raad gestemd werd is zeker maar voor 1935 M. Seys. Dit werd verleden jaar gestemd. M Vanderghote. Het on verschil komt voort uit het feit dat wij een som gestemd hebben op de oude taks. In Februari of zoo iets werd er een beperking toegepast aan de basis waarop de gemeentetaks mocht toege past worden. Wij hebben dit slechts den 23" Maart 1934 vernomen, alswanneer de oacen- tiemen reeds in November of December ge stemd waren. Het is slechts dan dat men ons liet weten dat de opcentiemen niet meer mochten bedragen dan 60 voor een pracht hond en 5o voor een gewonen hond. Wat die boete van 5o fr. betreft, dit gaat de gemeente niet aan. Het is de provincie die deze boete oplegt en int. M. Van Alleynnes. Gij moest aan de bevolking zeggen dat ze dit niet moesten be talen. M. Vanderghote. De pers is daarvoor. M. Van Alleynnes. Die boete zou niet mogen toegepast worden. M. Missiaen. Hetzelfde heeft gebeurd met de taks op de veloplaten. De taks werd gestemd op iets dat nog niet bestond. Het is dus alleen maar een formaliteit om den toe stand regelmatig te maken. M Vanderghote. De boete wordt slechts toegepast op iemand die zijn hond niet ver klaarde ofwel op iemand die zijn rashond als een gewonen hond opgaf. Ik ben geen des kundige om daarover te oordeelen. M. Van der Mersch. Wij stemmen alleen maar de opcentiemen op de basis van de pro vinciale belasting, doch het is aan ons niet te zeggen welke hond een rashond is. M. Vanderghote. Ik stel voor de hoog dringendheid te stemmen. Stemmen ja de heeren Lemahieu, Dela- haye, Van der Mersch, Pattyn, Jvr. Cornillie, de heeren Seys, Biebuyck en Vanderghote neen de heeren Missiaen, Bonnet, Coutelle, Vergracht en Van Alleynnes. De heer Leuri dan onthoudt zich. M. Vanderghote. Daar de twee derden der stemmen niet bekomen zijn, is de hoog dringendheid dus verworpen. De openbare zitting wordt daarna te 19 u. 35 opgeheven. Zitting van Maandag 14 Mei 1934 om 18 uur DAGORDE 1Proces verbaal der zitting van 7 Mei 1934 2. 80 Opcentiemen op de provinciale belas ting op de honden voor het jaar 1^34. Beraad slaging. 3. Stadsgebouwen Verzekering tegen brand. 4. Motie over de vaart Yper-Komen. 5. Motie over de voetvolkskazerne. 6. Mededeelingen. bezoekt, zal immer een voorstander zijn van den Vrede onder de Volkeren.» (Woorden van den Bisschop van Willesden, in St-Martin's in-the-Fields, Trafalgar-Square, Londen, 10-11-32). De Tentoonstelling bevat o. a Aanvals en Verdedigingswapens, Uitrustingen, bezienswaardigheden van technischen en historischen aard onder dewelke menige stuk ken, door hunne samenstelling, aan de belang rijkste oorlegsfeiten herinneren. De talrijke vakken en bestanddeelen der ver schillende Legers zijn er vertegenwoordigd alsook de foto's in de vuurliniën, door den vrjand zoowel als door de bondgenooten ge nomen en die de Gewichtigste Gebeurtenissen van den Grooten Oorlog duidelijk maken. Een Oud-Strijder geeft kosteloos alle inlichtingen. ConservatorMr L. N. MURPHY, F. I. L., leper Telefoon ig5. Onze oude rederijkerskamer geeft nog levensblijken. Geboren in een tijdstip van verval van onzen volksaard was haar invloed zeer gunstig op het behoud van eigen zeden en volksontwikkeling. De lauweren, die zij in vroegere jaren mocht plukken, maakten er een der meest aanzienlijke kamers van 't Vlaam sche land van. Haar roem blijft ongeschonden en wat wij Maandag te zien kregen is verkwikkend en opbeurend. Steeds nieuwe krachten verschij nen op het podium en laten verhopen voor de toekomst der Vlaamsche Ster De maatschappij voerde op De Beurs- koorts door Max Reiman en O. Schwartz. Deze kostelijke comedie werd gekleurd door hilarische toestanden, puike zetten, waarin de schoonmoeder, de eeuwige bliksemafleid- ster, de kosten van 't gelag betaalt. De apotheker, Emmerlinck, speculeert met Lauramijn actiën, 'n Telegram onderschept door zijn schoonmama sticht de verwarring waarop 't comische van de actie wordt ge bouwd. Schoonvader Ür Lambrechts, de pan toffelheld, vindt in zijn schoonzoon een fan tasievolle dweper, en zal de speurzin van zijn vrouw, Amalietje, helpen ontduiken en aan de heele comedie kern en luim verleenen. De meid, Christine is een doortrapte feeks, die in een opgeschroefde nederigheid, een geile inborst voedt. Paula, schoonzuster van Emmerlinck, misbruikt haar zusters naam om een flirt met Knesebeck, advokaat. uit te lokken. In den grond blijft Emmerlinck smoorlijk verliefd op zijn vrouwtje. Spijts al de vermoedens die op hem wegen aange dikt door schoonmoeders achterdocht heeft hij Lotjes liefde behouden. Een heele fijne scene is deze waar 't mis verstand in 't brein van 't vrouwtje opklaart en waar de verzoening van 't paar leidt tot liefdesontboezemingen. Ondertusschen is eveneens een misverstand opgeklaard, wat aan apotheker Emmerlinck de genegenheid terugschenkt van zijn provisor Lindeman, die hem verdacht zijn verloofde, de telefoonjuffer, te hebben willen kapen. Kortom, een zeer smakelijke comedie, die gedurig de lachlust prikkelt en de verstande lijke vermogens scherpt. Een keurige taal en een dictie die naar volmaking streeft bij de vertolkers. Heer Durnez was een onbetaalbare apotheker zijn spel luimig en zwierig. Heer Lelong doet eer aan zijn rolzijn spel is ver standig en beheerscht. Mej. Stragier (Lotje), is goed in haar rol, ze is zuinig in gebaren en blijft met klem innig haar echtgenoot verkleefd. Heer Vandendriessche is 'n provisor van gehalte. Mevr. Denaegel (Paula), is 'n bevallige speelster. Haar sobere, doch innige gevoelde handelingen veroveren hart en hand van den nog jeugdigen advokaat, Heer De- weerdt, die langs zijn beroepsuitoefening tot de vervulling van zijn zielsverlangen komt. Hij speelde meesterlijk en heeft zich goed van deze moeilijke taak gekweten. Mevrouw La- maire (Amalie) is eveneens een zeer gewetens volle speelster. Zij begrijpt zeer wel haar rol en is een voortreffelijke schoonmoeder wier verstokte stijfhoodigheid en snuisterende speurzin 'n beste indruk maken. Mevrouw Notebaert (Christine) is een zeer flinke kracht die haar rol zeer verstandig opvat en door haar zuinige handeling de aandacht boeit. De telefoniste, Mej. Heyvaert, trad in haar rol op in keurige houdingen. Haar natuurlijk heid belooft voor later. Laten we hopen dat deze troep bij 't vol gend seizoen de volle maat van zijn durf en bekwaamheid zal geven. De vertooning van heden viel in den smaak en verkreeg een wel verdiend succes. Op Zondag 27 Mei gaat heel Zuid West- Vlaanderen naar de Kempen per radiotrein. Vertrek uit leper te 6 u. i5 thuis te 23 u. 20. PROGRAMMA leper Herenthals alwaar bezoek aan 't Begijnhof der stad. Per speciale tram naar de abdij van Tongerloo die wordt bezocht. Korte wandeling naar het heerlijke dorpje Westerloo waar gemiddagmaald wordt 's Namiddags voettocht (gelegenheid per tram) door de bosschen naar Averbode met bezichtiging der oude abdij van hier naar Zichem en hoogst waarschijnlijk nog naar Scherpenheuvel. Inschrijven bij den vertegenwoordiger Cartonstraat, 16, te leper. Prijs 5o Fr voor trein- en tramrit

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1934 | | pagina 4