5 .-1"g VELOSPORT Zondag stonden we dus met Parijs Rijssel voorden boeg. Tusschen de oud klassiekers ingelascht, kan deze koers nog niet bogen op een verleden zooals Parijs-Tours en Bordeaux- jParijs, maar niettemin verwerft hij voor ons, 'Belgen, de noodige geestdrift omdat telkens «onze jongens er zich prachtig hebben door heen geslagen, zooniet gezegevierd. Dit jaar nog, waren ze door hun vertegenwoordigende fransche club, verzocht geworden talrijk aan <lezen koers deel te nemen en hebben dien .oproep beantwoord met koitweg geheel den ,boel in de wacht te slepen. Beginnen we met den uitslag I. Herkenrath Théo, op Alcyon, de 265 km. in 6 u. 55 min. of 38,400 per uur 2. Alphons Ghesquière op 2' 5o" 3 Michel Catteeuw -op 3'37" 4. Julien Vervaecke op 4'45" 5. Vandendriessche op 1/2 lengte 6. üplinus Maurice 7 Vanhee Maurice op 7 min.; 8. Declercq Noël op 1/2 lengte 9. Cyr. Van- denberghe; 10. E Bruneau; 11. Debruyckère; 12. Arm. Van Bruaene i3. Depoortere 14. Em. Decroix i5 Garnier 16. G. Van Slembroeck 17. Vandaele Albert18. Salin guer 19. Vanderdonck 20. Defoordt A. Waarlijk verbluftendTwee dingen vallen eer stens op te merken het overwegend, verplet terend meesterschap der onzen en de gemid delde snelheid welke die van Parijs Tours na bij komt. Ja, 38 km 400 met. in 't uur is te veelbeteekenend om er veel over uit te wijden. Het spreekt op zich zelf reeds boekdeelen. Nu een beeld van den koers zelf Tot in Amiens werd er zoo wat geschermutseld en Bernard, Weiss, öarthélémy en Blin hadden het zoo nu en dan eens opgenomen voor te lachen toen opeens, op Doullens de beslissen de slag werd ingezet door Félicien Vervaecke met Oplinus en Blin op sleeptouw. De premie van 5oo fransche baarden stekte Félicien in de vlucht, maar groep 1 wordt weder bijge haald. Nu beproeft Herckenrath eene ont snapping zonder succes, wordt bijgehaald, waarop broere Julien nu aan den haal gaat met Oplinus en Declercq. Tot nu toe deed onze stadsgenoot Ghesquière een course d'atten- te Maar opeens komt hij uit zijn schelp en alles komt op zijn effen. Voorbij Lens her nieuwt Julien Vervaecke echter zijn poging en geraakt 5oo m. weg, als Ghesquière en Her kenrath op hunne beurt 't peloton in steek laten en den leider vervoegen aan km. 214. Nu echter bekomt Fons een kleine verflauwing, en moet evenals Vervaecke wat verder, Her kenrath alleen voorop laten. Niet lang echter, want Fonten geraakt er door, doet een prach tige remonte, komt al over Julien op Herken rath gevlogen en is te weeg juist Théo te los sen als wanneer het noodlot hem nogmaals velt. Hij staat plat. Moedig zet hij zich aan 't herstellen, maar de aankomst is te dicht en Herkenrath bekomt eene schoone zege, als- wanneer Ghesquière de zedelijke overwinnaar ervan mag worden genoemd. Beginnen wij met Herkenrath, die dees maal, van de ongelukken gespaard bleef en nog al van deze, aan zijne medematen over gekomen, profiteerde. Evenwel ware het van mijnentwege te onfair te willen beweren dat hij geen verdienstelijke koers deed. Onze stadsgenoot Fonten is dus 2e en stout mag er beweerd worden dat zoowel in Wevel- ghem, Ingelmunster, als nu in Parijs Rijssel hij evengoed had kunnen winnen. Hij steekt in een buitengewone forme, en 't zal niet lang aanslepen eer hij den hoofdvogel in de wacht sleept. Binnen weinige dagen vertrekt hij naar het zonnige Italië en men zal er van hooren 1 Mocht het ongeluk hem sparen, 'k verwed er op, wat ge wilt, dat hij er eervol zal presteeren. Goeden moed, Fons, en wees verzekerd dat wij uwe uitslagen met ongeduld zullen afwachten. In elk geval, een kranig proficiat voor uw laatste prachtuitslagen en 't weze een spoorslag om de reis naar 't maca roni land aan te vangen. Michel Catteeuw is 3®, nog een uit de streek, en een die ep 't laatste van den koers gevaar lijk kwam aandringen. Vervaecke is 4e, 'k denk dat Julien op het laatste doeffe zat, anders, in de wielen lossen is voor een Vervaecke wat kras. Vandendriessche is 5®, prachtig ge bold, Staf, en Oplientje 6® doet er velen raar opzien. Nadat Maurice, het om zoo te zeggen een geheel jaar niet al te ernstig heeft opge nomen ijvert hij nu des te meer. De bronzen Van Hee is 7® en van deze Werviksche athleet is het alleen spijtig dat wij h«m in België niet méér aan het werk zien. Voor een junior is de 8® plaats, zooals ze Noël Declercq be kleedt, een prachtprsstatie, terwijl Cyr. Van- denberghe en Bruneau de hoop die wij in hen stellen, niet aan 't wankelen brengen. Verders hebben we als Belgen Manten Van Bruaene, Mielije Decroix, Garnier, Van Slembrouck, Vandaele, en André Defoordt die de absolute meerderheid der Belgen kwamen aanvullen. Prachtig gebold jongens. In eigen land was het bij de onafhankelijken in Thisnes te doen, alwaar Polle Verschueren de bloemen schaafde, terwijl in Kasteelbrakel Roger Vandendriessche alleen toekwam vóór Th. De Meersman. Bij de juniors was het, gelijk andere jaren, De Ster der Juniors die het succes ver wierf, alwaar de overwinnaar der laatste Ronde van België, Jef De Berlenger, nu ook den i" rit meeschaafde. Donderdag 11 werd de 2® rit geloopsn en deze maal was De Ber lenger nogmaals overwinnaar. Deze rit die aan d. n Meenensteenweg onze stad doortrok zag een peloton samen van 4 renners met Piessens en Smet op kop. Morgen Zondag 3e rit van deze schoone proef die overwinnaars leverde als Ronsse, Deloor, Kaers, enz Zal de leider Jef De Berlenger erin gelukken zijn positie te handhaven In Bossuyt waren insgelijks, niettegen staande de Ster, de juniors van de partij, alwaar Cornil Vanoverberghe van Moorseele den i* prijs binnenpalmde. MaYcel Meernheut die tot op 't laatste een hoofdrol vervulde, werd door ongelukken uitgeschakeld. De beginnelingen moesten zich niet verre verplaatsen. Immers de wakkere sportvrien den van de Kruisstraat houden telkens, als het Meikirmis is, van een paar deugdelijke velokoersen. Zondag mochten zij zich in het getal van 34 vertrekkers verheugen. Was de hoeveelheid er niet, de hoedanigheid vulde ruimschoots deze leemte aan en er werd er duchtig aan gesnakt. Aan den 4* toer speelden er 4 renners champavie waaronder Litière, die indruk miek, Masschelein, Delchambre en Van Steenkiste. Ze verstonden elkaar uit ter mate goed bij zooverre dat ze hun voorsprong gedurig aandikten, spijts in de groep Lacante, Degraeve en anderen zich weerden om dood. In al het geweld viel Albert Woets plat en 't mocht hem niet meer gelukken te vervoegen en, ontmoedigd gaf hij op. Aan de Café Francais in de laatste ronde, een premie uitgeloofd zijnde, schieten Delchambre en Masschelein uit, nemen 3o meters, maar Flerent, in een razende sprint, vervoegt, lost hen en weet met 5o m. voorop de eindmeet te bereiken. Proficiat Florent. De uitslag is als volgt 1. Litière Florent, Yper, de 62 km. in 2u.3'; 2. Delchambre Alois, Neer- Waasten. op 5om.; 3. Van Meenkiste Antoon, Dadizeele 4 Mas schelein Marcel, Gheluvelt 5. Degraeve Maurice, Yper 6. Lacante Maurice, Yper 7. Defever Maurice, Wervik 8. Boutelegier Michel, Langemarck 9. Hosdey Jufès, Pope- ringhe to. Van Slembrouck Raym., Wervik 11. Seynaeve Alidor, Dadizeele. Wanneer men de ronde van de Kruisstraat nagaat met de hobbelige kasseisteenen, den draai rond de ton, enz mag zulke uitslag als puik worden beschouwd. Immers aan 3o km. per uur voor zulk een omloop, strekt ter eere van den overwinnaar Litière. Maandag pakten de heeren Depuydt, Cail- lau, Boudein, Leupe en anderen uit met de 2® uitgave, en konden over de zelfde ronde met 28 mannen den strijd aanvangen. Deze maal was het over 6 in plaats van over 10 ronden te doen en aan de 4* ronde was het nu een an der veelbelovende kracht die er alleen uitmuis- de om niet meer vervoegd te worden. Ik bedoel Maurice Degraeve, die de kilometersin uiterste regelmatigheid aflapte en het van 3oo met. in de 4® ronde, op 2 min. i5 sec. aan de aankomst bracht. In het peloton werd er hef tig gesprint zoodat alleenlijk een 7 tal kon worden geklasseerd, waarin Maur. Lacante het bolwerkte voor het gansche peloton van 't leer te geven. Als dat nu niet de Ypersche centen in eigen huis houden is, dan ken ik er niets meer van. Uitslag 1. Degraeve Maurice, Yper 2. Lacante Maur., Yper, op 2 min. i5 sec. 3. Masschelein, Gheluvelt 4. Tack Omer, Komen 5. Litière Florent, Yper6. Lecluyse G., Wervik 7. Florizoone André, Yper Woets Albert, Yper Muylle Albert, Yper Landsheere Albert, Yper Defever Maur., Wervik Salomé Paul, Yper Delchambre, Neer Waasten Becarren Marcel, Vlamer- tinghe; Craye, Meessen. allen gelijk geplaatst. Het komt ons toch voor dat wij hier ter stad, een gansch lot puike beginnelingen be ginnen te krijgen, en vooral Litière, Degraeve, Woets en Lacante dringen zich aan de alge- meene aandacht op, zonder daarom Salomé, Muyler, Florizoone, Landsheere en Verbeke te vergeten, die zich weren om er te geraken. Maar waar zit, sedert een week of drie van hier, het ander mannetje dat den renners stiel aanpakte. Ik bedoel de 17 jarige Leon Vermeersch die het tengevolge van allerhande tegenslagen stopzette. Allez jongen, bedenkt toch dat uw vader, briefdrager Vermeersch ook het wel en wee van den rennersstiel heeft getrotseerd. Aanhoort dus den raad van hem, die ook eens de Ypersche kleuren heeft ver dedigd. Er op los, een slechte dag is geen slechte eeuw, en 't is in 't begin dat ge u moet stalen tegen de ongelukken, 't Zelfde geldt voor Debrouwer, die insgelijks na een eerste proef er reeds de pees aflegde. Na al deze beschouwingen hadden we nu, na gezien te hebben dat Jan Bidot den Om loop der Parijsche Voorsteden won, en bij de Juniors Dinsdag 11. te Ingelmunster Kamiel Dekuysscher zegevierde, en de oud-beginne lingen Dufromont en Riethaeve zich in deze koers ten zeerste onderscheidden, Donder dag de koers Bordeaux-Parijs of de derby der baan, koers waaraan de namen van Ronsse, Gyssels, Van Rysselberghe zijn ver bonden en waar mannen als Delbecque, Lu- cien Buysse en ook onze stadsgenoot Taillieu zich witsen op te dringen. Het was een uiterst lastige koers, waarbij het maximum van de krachtinspanning der deelnemers gevergd wordt. Verleden jaar geloopen met gangma- king van in Tours, is het dees jaar van af het vertrekpunt te kampen geweest achter den rol van den gangmaker. Voeg daarbij de ver bijsterende snelheid en het eentonig geronk van de motors, de gedurige oplettendheid van de kampers en ge zult beseffen wat moord dadige strijd er langs de banen die deze ste den verhinden, uitgevochten is geweest. Om 4,5o vertrokken achter de motos tot in Liboume, werd het een razende vlucht, zoe- dat men in Angoulème de drie van Francis Pélissier aan den kop kon noteeren t. t. z. Miihouard, Noret en Merviel aan een onge looflijk gemiddelte van 54 km. per uur. Van in Angoulème is Mithouard, overwinnaar van verleden jaar, onderhevig aan eene verflau wing bij zooverre dat Noret getrokken door oud stayer Colombatto, den voorsprong te Tours kon brengen op 16 min. en Merviel door pijnlijken val moest opgeven. Gyssels als ie Belg volgde op 18 min. In Orléans vloog de leider voorbij en Rom. Gyssels, die Mithouard voorbijsnelde, had reeds een achterstel in te loopen van 22 minuten. Begint er maar aan. Nu het dient gezegd dat de Belgen vertrok ken waren met 1 meter min developpement en v#or alwie in de rijwielwereld niet bij de oningewijden telt, wil dit iets beteekenen; nu het komt er op aan dat zulks hun zaak is, en dat dees maal de Pélissiers nogmaals de leepste waren. De Uitslag 1. Noret in 12 u. 29 m. 27", (gem. snelheid 47 km. per uur) 2. Louviot in 12 u. 48 m. 40" 3. Moineau op 28 min. Al de anderen hebben opgegeven. Daarmede hebben de Franschen hun 1® en formidabelste klassieker in de wacht en al mag het een Franschman gelden, proficiat, voor de jonge hoop Noret, en een dubbel hoera voor de oud wielerglories Pélissiers die na zelf het ros bestegen te hebben nu hun beste ondervinding ten bate stellen voor de heropleving der Fransche spierkracht. Sprinter.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1934 | | pagina 5