irORTRIJKSCHP ONDERLINGE Brand - Leven Ongevallen Gemeenteraad van Yper 3 Waar zijt gij het ZEKERST en VOORDEELIGST verzekerd NATUURLIJK bij de Naamlooze Maatschappij, de Voor alle inlichtiagen wende men zich tot het Bijkantoor te Yper Algemeen Opziener OMER ROBYN- Verslag der Zitting van 14 Mei 1934 •des notabilités Yproises, etc. occupent la «néme enceinte réservée. Suivi de ses vicaires généraux M.M. les «chanoines Mahieu et Vander Meersch, du «hanoine Coucke et du Rév. Mr Vermaut, Doyen d'Ypres, l'évêque Consécrateur Mgr Lamiroy monte au tröne, tandis que les «évêques assistants S. E. Mgr Coppieters, <évêque de Gand et S. E. Mgr Vanderhoven, -évêque Scheutiste de Boma conduisent l'é- •vêque Consacié a la chapelle latérale de N.D. de Tuine. Et la longue et sublime cérémonie com mence, se divisant en trois parties. Au cours de la première, le Consécrateur assis devant l'Autel majeur fait subir l'examen préparatoire a l'Elu et lui donne mandat du St-Siège. Ces formalités accomplies vient la rsolennité du Sacre. Le Consécrateur et le Consacré commencent a concélébrer la même et unique Ste Messe. Les trois prélats récitent ensuite les Litanies de tous les Saints, chan- tées en même temps par l'assistance, deman dant a Dieu qu'Il daigne bénir, sanctifier et •consacrer l'Elu, prosterné devant l'Autel. Mgr Lamiroy procédé a l'imposition des mains demandant au St-Esprit de descendre sur l'Elu. Puis, tandis que la Schola grégo- rienne du Collége St-Vincent de Paul entonne le Veni Creator, l'évêque de Bruges consacré avec le Saint Chrème la tête et les mains du nouveau prince de l'Eglise. Cette deuxième partie se termine par la bénédiction et l'im position de la Crosse et de l'Anneau et par la remise au Consacré du Livre des Evangiles. La messe pontificale se déroule en grande pompe, le Consacré fait au Consécrateur l'Of- frande du pain et du vin. La foule attentive suit avec un pieux intérêt les phases de l'é- mouvante cérémonie liturgique parfaitement ordonnée par Mr l'abbé English, maitre de cérémonie du chapitre de Bruges. Le nouvel évêque regoit enfin la mitre pon tificale et les gants. Puis il est proclamé installé, tandis que le Te Deum d'actions de graces s'élève vers Dieu avec les volutes d'en- cens montant vers la voute du vaste Temple. Ce fut un moment de poignante émotion, lorsque l'évêque consacré, avant de parcourir l'église, donna sa première bénédiction épis copale a sa vénérable mère octogénaire Mme V" Six Parret, puis, la messe terminée, vint l'embrasser, lui même trés ému, avec la plus vive piété filiale. Le Sacre de Mgr Six marquera dans les annales de notre ancienne Ville épiscopale. Le grand nombre de maisons pavoisé s lut un cordial hommage de la population Yproise au sympathique évêque missionnaire. Qu'il daigne agiéer nos félicitations et ros voeux les meilleurs pour la fécondi'é du vaste champ d'action apostolique lui confié par la Providence dans notre chère Colonie Beige. Ad muitos utmos YPRIS m iiiiimi m m Handelsregister Kortrijk g52 TE KORTRIÜK Onderneming gemachtigd bij Koninklijk Besluit van 23 December iq32, in uitvoering van de wet van 25 Juni iq3o. Hare werking uitstrekkende over gansch het land, worden er nog ernstige Vertegenwoor digers gevraagd. 8, Mondstraat - Tel- 189 Wanneer ik ergens binnentreed En als 't daar lekker ruikt, Dan lach ik even, want ik weet, X>at men de PACHA chicorei gebruikt. De zitting wordt te 18 u. 5 geopend. Zijn tegenwoordig de heeren Vanderghote, bur gemeester voorzitter Lemahieu, Delahayeen Van der Mersch, schepenen Pat'yn, Jvr. Cor- nillie, de heeren Seys, Bieouyck, Missiaen, Bonnet, Coutelle, Vergracht, Van Alleynnes, Leuridan en Verbeke, raadsleden Versail les, secretaris 1Proces verbaal der zitting van 7 Mei ig34 De heer secretaris geeft lezing van het pro ces verbaal der zitting van Maandag laatst, waarna het zonder opmerkingen goedgekeurd wordt. 2. 80 Opcentiemen op de provinciale belas ting cp de honden voor het jaar 1934. Beraad slaging. M. Vanderghote. Het tweede punt, dat op de dagorde staat, is betrekkelijk de be raadslaging over de belasting op de honden voor het jaar 1934. Zooals gij u herinnert wer den er daaraan wijzigingen gebracht nadat de stemming had plaatsgehad De beraadslaging, die door den gemeenteraad den 20 November ig33 genomen werd, sprak op 80 opcentiemen op de provinciale belasting, terwijl die belas ting naderhand door het provinciaal bestuur gewijzigd werd voor wat betreft het maximum dat door de gemeenten als aandeel erop mocht geheven worden. Zoo komt het dat de ontvan ger der belastingen te veel heeft geïnd en dat er omtrent 700 terugbetalingen van kleine be dragen zouden te doen zijn. Daarom hebben wij aan den heer Gouverneur gevraagd den toestand, zooals hij eerst door den gemeente raad gestemd werd, voorloopig te mogen be houden. Als gevolg op deze vraag heeft de heer Gouverneur ons aangeraden een beraad slaging in dezen zin door den gemeenteraad te doen nemen. Hierop geeft de heer Voorzitter lezing der voorgestelde beraadslaging waarin, aangezien de gemeenteraad 80 opcentiemen op de pro vinciale belasting op de honden voor een ter mijn van vijf jaar heeft gestemd twee dagen vóór het nieuw reglement op de belasting op de honden door de provincie werd aangeno men, aangezien slechts bij omzendbrief van den heer Gouverneur in datum van 1 Fe bruari 1934 vernomen werd dat de gemeente lijke opcentiemen niet meer mochten bedragen dan 60 percent voor de gewone honden en 40 ten honderd voor de rashonden, aangezien uit de toepassing daarvan een verlies van 3ooo fr. voor de stad zou spruiten, gevraagd wordt voor het dienstjaar 1934 alleen nog 80 opcentiemen op de nieuwe provinciale grond slagen te mogen heffen. M. Van Alleynnes. Op welke basis wor den de opcentiemen geheven M. Vanderghote. De provincie taks be draagt 75 fr. voor de pracht en jachthonden, 25 fr. voor de andere,en 3oo fr. voor de hon den die in 't bezit zijn van hondenkweekers of handelaars Wij hebben de lijst opgemaakt van al de verschillige rassén die als pracht- honden aanzien worden Deze lijst, zoo gij begeert ze te raadplegen, ligt te uwer besch k- king. M. Van Alleynnes. Die 80 opcentiemen gelden dus slechts voor een jaar en toekomen de jaar zal het 40 en 60 opcentiemen zijn M. Vanderghote. Ja. Ik vraag thans de voorgestelde beraadslaging te willen goed keuren. Stemmen ja: de heeren Lemahieu, Delahaye, Van der Mersch, Pattyn, Jvr. Cornillie, de heeren Seys, Biebuyck, Missiaen, Bonnet, Coutelle en Vanderghote neen de heeren Vergracht, Van Alleynnes, Leuridan en Ver beke. 3. Stadsgebouwen Verzekering tegen brand. M. Vanderghote. Ik denk dat het best ware dit punt in de geheime zitting te behan delen, gezien er kwestie is van tarieven. Daar de raadsleden tegen dit voorstel geen opmerking maken, wordt dit punt naar de geheime zitting verzonden. 4. Motie over de vaart Yper-Komen. M. Vanderghote. Zooals gij weet staan wij in tegenwoordigheid van twee moties, een door den heer schepen Lemahieu voorge dragen en de andere door den heer Missiaen uitgebracht. Het zal nutteloos zijn, meen ik, er nogmaals lezing van te geven, de kwestie werd door al de raadsleden onderzocht en het eenige wat nu voorgesteld wordt is een dezer tw.ee moties te stemmen. Het schepencollege is van gedacht de motie van den heer schepen Lemahieu voor te houden omdat zij van lo kaal belang is, terwijl die van den heer Mis siaen eerder van provinciaal belang is. M. Missiaen. Ze is van practisch belang. M. Vanderghote. Uwe motie is alleen van provinciaal belang, want zij vraagt alleen de verbinding Leie Yzer die aan gansch de provincie moet ten nutte komen. Doch wij hebben er veel grooter belang bij dat deze verbinding Leie-Yzer langs Yper zou geschie den, en het is dan ook om die reden dat wij de motie van den heer schepen Lemahieu aannemen. M. Leuridan. Nu dit punt op de dagorde werd gebracht, is dit voorzeker niet met het gedacht van zoo maar aanstonds zonder meer erover te stemmen en zal het mij toch wel toegelaten zijn hierover enkele woorden te zeggen. Tijdens de zeer grondige en uitge breide bespreking die overlaatst nopens die kwestie plaats had, ben ik in de gelegenheid niet geweest de zienswijze mijner partijge- nooten in die zaak te laten kennen. Ik bedoel dan hier zeer bondig te zeggen hoe wij over die kwestie oordeelen. Ik zal ja stemmen en wel hierom omdat wij, nationalisten, van oordeel zijn dat de vraag omtrent het belang van de vaart Yper - Komen slecht gesteld werd, alsdan door een gedeelte van den ge meenteraad. De vaart Yper - Komen heeft maar een beperkte draagwijdte, terwijl de kwestie der verbinding Leie-Yzer samen met de andere waterwegen een heel vraagstuk uit maakt In November ig25, toen de vlaamsche nationalisten hunne intrede in den provin cialen raad van West Vlaanderen deden, heb ik dan in de uiteenzetting van ons programma dat punt aangeraakt en gezegd dat de provin cie West Vlaanderen, onder opzicht van alge meen economisch belang bekeken en namelijk op gebied van waterwegen, een verwaarloosd kind was. Dan hebben wij daar reeds bespro ken wat hier nu als een onderdeel der gansche kwestie is. De hoofdvraag die dient gesteld te worden is het belang der haven van Nieuw- poort, en dat belang wordt niet genoeg beke ken samen met dat der andere waterwegen, ook met dat der vaart Yper Komen. Nieuw- poort is, van al de Belgische zeehavens, de eenige natuurlijke havengeul door de rivier Yzer, die er in uitmondt, gevormd. Die haven ligt daar echter op een wijze dat zij maar het honderdste deel rendeert van hetgeen zij kan rendeeren. De vaart Yper- Komen zou dien toestand in zekere mate verhelpen, doch nog in het tiende deel niet van hetgeen voor die haven zou moeten gedaan worden. Die havea kan zich niet uitbreiden vooreerst omdat er daar geen haveninrichting is. De kaaiinstel- ling heeft slechts een lengte van 365 m. daar waar zij i665 m. zou moeten zijn, zoodat de schepen daar nu op een breedte van vijf liggen en het laatste schip over vier andere schepen heen moet gelost worden. Ik heb dien toe stand, die mij door de Handelskamer van Nieuwpoort werd bekend gemaakt, in een mijner laatste parlementaire vragen aange klaagd. De minister bekende dat de toestand er werkelijk zoo is, doch zegde dat er voor het oogenblik geen zaad in 't bakje is om daaraan verbetering te brengen. Dit behoort dus tot de blijde toekomst. Doch alles wat wij hier vragen is al toekomstmuziek en wij, nationa listen, zijn ervan zelfs overtuigd dat het er nooit van komt zoolang de Belgische Staat blijft wat hij nu is. België zoolang het België blijft zal ons voort als stiefkind behandelen. Doch dit is een andere zaak. Wat thans voor ons van belang is, dat is hetgeen wat nu hic et nunc ten voordeele van het Ypersche ge west kan gedaan worden. De kwestie die gesteld wordt moet bevestigend opgelost worden, de vaart moet gegraven worden. Al de redenen die daarvoor konden aangehaald worden, werden reeds gepleit. De bedding der vaart Yper Komen is reeds gemaakt, het herstel van dit kanaal is een werk dat ge makkelijk kan verricht worden Die vaart is een klein ondergeschikt deel van het kanalen- vraagstuk van West - Vlaanderen dat moet gestemd en doorgedreven worden. Dat er een algemeen plan bestaat voor het graven eener vaart van Rousselare naar Dixmude, een tweede ontwerp eener vaart van Yper naar Rousselare en zelfs een derde van Rousselare naar Brugge, dat is waar, doch dit behoort tot de studie van de groote oplossing van het geheele vraagstuk en dit moet ons niet be letten nu het gemakkelijkste deel, het aller- noodigste te trachten te bekomen. Ik zal dus de motie stemmen door den heer schepen Lemahieu voorgesteld, omdat die motie samengaat met mijn opzet de haven van Nieuwpoort als de slagader der Noordzeekust te verdedigen. M. Missiaen. Ik verwachtte mij er aan dat men mij zou aantoonen wat er in mijn dag-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1934 | | pagina 3