Voor de haven van Nieuwpoort Uortabel der Zwemkom - Horaire du Bassin de Natation Iets over de Bouwpremie uitoefening, van de goede werking der open bare diensten en, in het algemeen, van zekere diensten, welke het privaat initiatiefriet zou kunnen op zich nemen en die hij alleen bij machte is te zijnen laste te nemen en tot goed einde te brengen. Maar niemand betaalt gaarne belastingen Daarom eischt de belastingschuldige dat de taksen het minst mogelijk arbeid en spaar zaamheid hinderen, dat de Regeering spaar zamer met zijn centen omspringe, dat het bel gisch belastingstelsel gansch hervormd worde en dat al de klassen der maatschappij h^t hun ne evenredig bijbrengen in de noodige offeis. De belastingschuldige, die zoo zwaar ge takseerd wordt, zou meer belang moeten htch ten aan wat de Regeering gaat verrichten met de i0.553 miljoen waarover zij zal beschikken in 1934 voor de gewone uitgaven Van deze som zijn 8.762 miljoen van fiscalen aard en 444 miljoen zullen aangewend worden voor de vergoeding van openbare diensten, zoo komen wij tot 9 206 mihoen rech>streeks afgenomen van de gemeenschap om de Schatkist van den Staat te voeden. Als men dan de aanzienlijke vermindering in acht neemt welke de inkomsten van allen aard, sedert vier jaar ondergaan hebben, dan mogen wij schatten dat deze afgeperste 9 206 miljoen minstens een vierde van het nationaal inkomen vertegenwoordigen. Er moet een einde komen aan de steeds nieuwe belas ingen die de moeilijkheden van den oogenblik vermeerderen tegenover de verhoopte fiskale ontvangsten staat een ver meerdering der werkloosheid welke voort vloeit uit den invloed welke de nieuwe aan de voortbrengst opgelegde lasten op den kost prijs uitoefenen. Er moet een werkdadige kontrool van de centrale macht bestaan en tusschenkomen in de onbeperkte vrijheid op fiskaal gebied, die door een pas gestemde wet aan de provinciën er gemeenten overgelaten wordt, om op hun beurt in de zakken te zitten van den belasting schuldige. Er moet een einde komen aan heel dat in gewikkeld belastingstelsel, waardoor ieder handelaar em eigen fiskusbediende er moet op na houden, waardoor een heel leger fiskus- agenten met een voornaam deel der opge brachte lasten onder vorm van wedden weg gaan, waardoor de papierrommel tot het oneindige stijgt. Men heeft eens uitgerekend hoeveeflfciapier het complex van wetten, dekreten, besluiten, beslissingen, reglementen, enz vertegenwoor digt, welke al onze werkzaamheden beheer- schen en men is gekomen tot omstreeks-3ooo boekdeelen van middelmatig formaat, voor het geheel der offic.ëele teksten, dienstig voor één generatie. Zoo een mensch van den ouderdom van i5 jaar af twee uur daags besteedt aan het lezen van dien wettelijken rommel en dat hij elke 5 minuten een bladzijde leest, dan zal hij 47 916 dagen of meer dan i3o jaar noodig hebben om dit klaar te spelen. Hij zal dus eerst de wet kennen op 147 jarigen ouderdom. En dan zegt men te Brussel heel ernstig Iedereen wordt veronderstel 1 de wet te kennen Degene die zich de weelde veroor looft onwetend te zijn van officieele mededee lingen, botst onvermijdelijk tegen de straf wetten. - Het moet uit zijn met het begunstigen der vreemde markten en havens en de aanmoedi ging tot ontduiking door de menigvuldige tak sen die de handt lsverrichtingen treffen en door de hooge invoerrechten. Neuray in de Nation Beige klaagde de vergissing der Openbare Macht aan, door een konkreet voorbeeld Men is gerechtigd te gelooven dat het feit van een huis te bouwen in haar oogen een misdaad geworden is, vermits de bouwer, naarmate zijn gebouw opgetrokken wordt, door belastingen getroffen wordt. Het be gint met 0,20 fr. per m3 en een tiende van het kadastraal inkomen te betalen aan de gemeente. Daarna aan de Staat 2,5 op 't grof werk en een taks van 2,5 tot 7 °/0 op de verscheidene werken. Zoo kennen wij misdadigers die op die wijze tot een bedrag van 20.000 fr. aangeslagen werden. Dat zal u leeren, onwaardige burgers, uw geld in omloop te brengen en arbeid te ver schaffen aan honderden werklieden, die daardoor aan de werkeloosheid onttrokken worden. Waarom hieldt ge niet liever uw geld op zak In i83o kwamen de Belgen in opstand voor minder plagende, minder verpletteren de, minder gevaarlijke en minder ruinee- rende lasten van 15 Mei tot 15 September du 15 Mai au 15 Septembre Maandagen Dinsdagen Woensdagen Lundis Mardis Mercredis Betalend» Gemengde 7 A 13 h. 7 a 9.30 h. 7 4 10.30 h. Mix les 11.30 A 13 h. 11.154 13 h. Md en September |g 3() h Mai et Septembre 15 20 h. 15 A 20 h. ]nni' Jul''0o.BS!, 15 A 19 h. Juin, Juill Aout Vrouwen alleen Dames seules n Mei en September Mai et Septembre O1 |uni, Juli, Oogst w jutn, Juill., Aoüt Scholen 10.3011.15h. Ecoles Kostelooze Mannen alleen Hommes seuls Donderdagen Vrijdagen Zaterdagen Zondagen Jeudis Vendredis Samedis Dimanches Payants 7 10.30 h. 7 a 9.30 h. 7 a 13 h. 10èl3h. 11.15 a 13 h. 11.30 13 h. 9.30 A 11.30 h 18.30 A C. S. 19 h. a C. S. 15 A 18.30 h 15a 19 h. 18.30 A C. S. 19 h! a C. S. 10.30 A 11.15 h Gratuits 15 A 20 h. 9 30 A 11.30 h. 15 A 20 fa. 15 h. A C. S. ilin luiste lot 20 u 6 A 10 fa. au plus tard Jusqu'è 20 h Vrouwen alleen Dames seules 15 A 16 h. De handel is de melkkoe van de tchaikist en de beste thermometer van 's lands econo mische g zondheid. De schatplichtigen vragen een bekwaam dokter om over deze kostbare gezondheid te waken. Wij gaan onder de belasting gebukt, wij worden er onder verpletterd wij gaan er onder dood. We beginnen in die zaken een rt cord te slaan Japan vraagt aan zijn belas tiDgbetalers 700 miljoen yen, niet meer in Belgische franks is dat 5 miljard. In België worden er 9 miljard opgeëischt. Nu Japan telt 90 millioen inwoners zoodat hoofdzakelijk de Japanees 16 maal minder belast is dan den Belg. Al de ministers hebben beurtelings voor de Radio hun biecht komen spreken over de noodzakelijkheid van fiscalen moed om even wicht te brengen in 's lands udget. Men kan dat bewerken, en men vergeet dat te Brussel wat te gemakkelijk, door bijleggenmaar ook door wegnemen, bijkomende belastingen of weggenomtn misbruiken. Hetgeen minister president graaf de Brcqueville zeg ie valt aan te slippen De meest elementaire voorzichtigheid zal weldra moeten nópen tot vermindering van den fiskalen last, op gevaar het land definitief ten onder te zien gaan. De belasting nog ver meerderen, wanneer de belastingbetaler reeds zoover gekomen is dat hij zijn kapitaal moet aanspreken om den fiskus te betalen, ware den ondergang voorbereiden van degenen, die het land doen leven door den arbeid, het zou den vclledigen ondergang medeslepen van onze nijverheid, wier huidige bloedarmoede reeds een bron van kwalen voor de gemeen schap is. Dat is mooi gezegd. Jaspar kan ook op meesterlijke wijze een riem onder de borst steken van den listenbetaler. Men gewendt zich aan alles zelfs als menden al te zwaar be lasten ezel tegen alle hindernissen van den weg ziet strompelen 1 Men beklaagt hem niet mqer. En men zal op een mooien dag ,heel verwonderd zijn wanneer hij zal neervallen om niet meer op te staan. En terwijl gaan de misbruiken voort hun gang, de uitgaven worden slechts oppervlak kig verminderd, debestuurlijkeparasietenwas- dom groeit steeds aan en de minste bediende van het Ministerie wordt rijkelijk betaald in vergelijking met de loonen, welke wij verplicht zijn toe te passen in werkhuis of fabriek. Schatplichtigen, tot wanneer M. Hett, Verscheidene personen zagen af van de pre mie voor het bouwen eener goedkoope woning, en vroegen de vrijstelling aan van grondbe lasting gedurende tien jaar. Doch ondertus- schen werd het kadastraal inkomen van hun huis herschat, en wel zoodanig dat dit kadas traal inkomen het maximum overschrijdde door de wet voorzien om van de tienjarige vrijstelling te kunnen genieten. Zulks had voor gevolg dat de belanghebbenden, die vroeger in de voorwaarden verkeerden om de premie te kunnen trekken, van geen enkel voordeel meer konden genieten. Die toestand werd aan den heer Minister van Financiën aangeklaagl, doch deze ant woordde dat de belanghebbënden, die vrije keuze hebben gehad tusschen het ontvangen der Staatspremie en het bekomen van de tijdelijke vrijstelling der grondbelasting en die dit laatste voordeel hebben gekozen, zich daarom op geen verworven recht kunnen beroepen maar onderworpen zijn aan de voorwaarden der wet van 10 Juni 1928 die bedoelde tij de lij <e vrijstelling voorziet. Arti kel een dezer wet bepaalt dat de gunst der tijdelijke vrijstelling van grondbelasting ont trokken wordt wanneer het kadastraal inko men van het onroerend goed een vei hooging ondergaat van meer dan ein vierde van htt oorspronkelijk kadastraal inkomen., De personen die zich in die voorwaarden bevinden, kunnen dus van het voordeel der wet niet meer genieten. Door de Handelskamer van Nieuwpoort en ook door den heer volksvertegenwoordiger Leuridan, zooals hij zelf het hier tijdens de laatste gemeenteraadszitting verklaarde, werd bij den heer Minister van Openbare Werken aangedrongen opdat hij dringend het noodige zou willen doen om aan den erbarmelijken toestand der Nieuwpoortsche haven te ver helpen. Om de ergheid van dezeti toestand beter te doen uitschijnen geven wij hier eenige uittrek sels van het betoog dat door genoemde Han delskamer aan den heer Minister werd ge zonden. De haven van Nieuwpoort beschikt heden over ongeveer 36o meter kaai welke dienen moer voor het meren van vijf en zeventig visscherssloepen en voor los- en laadkaai voor vier reederijen. Daar de goederen voor den uitvoer per lichter aankomen, en gerekend dat iedere ree- derij één schip laadt, dan komen wij op een totaal van vier koopvaardijschepen, plus vier lichters. Met de tusschenruimte noodig voor het gevaar van botsing noodzakelijk in een tij- haven komen wij, indien wij voor de visschers 17 meter per schip en voor de koopvaardij schepen en lichters 45 meter nemen, op een totale lengte van 17X75 en 8X 45= t 635 me ter, hetgeen uitmaakt dat dé schepen nage noeg op vijf rijen langs de kaai liggen. Het is onnoodig te zeggen welke onover winnelijke moeilijkheden uit dezen toestand voortspruiten. Bijaldien valt nog op te merken dat vier schepen voor de reederijen een minimum isj daar er soms tien a twaalf zèeschepen binnen liggen en evenveel lichters De heer Minister antwoordde hierop dat de ontoereikendheid van landingsplaats hem be kend was en dat de verlenging van den be- s aanden kaaimuur tusschen zijn stroomaf- vaartsch uiteinde en de oude Veurnesluis door zijn departement reeds in princiep was aange nomen, doch, voegde hij' eraan toe, wegens den financieelen toestand van het land, zal het noodige krediet slechts in de begrooling van toekomend jaar kunnen aangevraagd wor-, den. Mocht dit werk in den loop van aanstaande jaar, zooals de heer Minister er min of meer de mogelijkheid van laat voorzien, uitgevoerd worden en kon daarbij ook nog het herstel der vaart Komen-Yper verkregen worden, dan zou de thans bedreigde leefbaarheid der haven van Nieuwpoort, de eenige natuurlijke zee haven die wij bezitten, voor altijd verzekerd worden en zouden Nieuwpoort en Yper hoop vol een betere toekomst mogen tegemoet zien.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1934 | | pagina 2