KOFFIES en CHICOREI met PREM1EN Christiaens Devolder - KortrijK Te koop io alle goede winkels, - Premiedepot i G. Laroye, 20, oamgaardstraat, Yper, DE KEIZER Groote keus VULPENNEN Notre Carillon op EISCHT ALTIJD EN OVERAL DE 4 Mijmeringen bij ons Beiaardconcert De Mechelsche beiaardier M. Van Geyseghem aan het klavier van ons nieuw klokkenspel Le carillonneur Malinois M. Van Geyseghem au clavier de notre nouveau carillon Sportgilet motocycliste aan 90 fr. Tennisbroek 90 - 82 - 52 fr. bij GLISSOUX Statiestraat, 11YPER. de* klokken verbindt met het klavier, is niet minder kiesch. Sommige technici zijn er partijgangers van den klepel rechtstreeks te verbinden met den wand van den toren. Anderen staan het tui meistelsel vóór. Om de moeilijkheid der verbindingen Ie illustreeren verwijzen wij naar Van den Pee reboom die verhaalt hoe dusdanig weik in 1609 had geleid tot een charivari dat in de Iepersche annalen sporen heeft gelaten. België, en vooral Vlaanderen is het land der beiaardiers De Mechelsche school is ei nig in de wereld. De peiioden van het beieren stemt overeen met deze van den bloei van 't volks ied. Telkens den volksgeest verdwijnt in de massa sterft de beiaard. Laten wij onze palmares beginnen met den meest vermaarden der musici Jef Detiijn, die als den peter onzer klokken mag doorgaan Hij volgde zijn vader op te Mtchelen in 1881. Bij 't schoon seizoen richt hij kunstavonden in die een inter nationalen bijval genieten. Mechelen heeft 45 kl kken met een geza menlijk gewicht van 36.000 kgr. Salvator alleen weegt 8 884 kgr. Karei Mettegeboren in i88r, bespeelt te Aalst den oudsten beiaard van 't land. Hij dag teekent van 1460 en telt 43 klokken. Toon Nauwelaers heeft in den vreemde naam verworven Hij beiaardt te Brugge van Igt3. 't Huidige spel van Brugge klimt op tot 1745 en bevat 49 klokken met 'n gezamenlijk gewicht van 56. t66 pond. De trommel telc 3o.5oo openingen voor de wekkerdeuntjes. Gustaaf Brees, orgelist aan de Hoofdkerk te Antwerpen, is eveneens de stadsbeiaardier. Slechts 27 jaar oud is hij en hij geniet reeds een Europeeschen faam Zijn beiaard telt 45 klokken. De uurklok draagt 't jaartal 1459. Alf. Schinkel is beiaardier te Oudenaerde. De voorslag is van l5o4, het klavier van l5io, de beiaard van 1760. A. Vander Gheins uit Mechelen leverde er 37 klokken. Alf. Rolliers is klokkenspeler te St Ni klaas sedert 19o5. Hij stoffeert zijn beiaard met Thebaansche trompetten, tot jolijt van de kunstwereld. Zijn spel is trouwens rustig en meeslepend. Zijn klokken zijn van 1954. Hij beschikt over 3 oc'.aven. De 35 klokken wegen samen 3o6o kgr. Sedert 1921 beiert Fr. Chavaux terug te Lier. Hij beschikt over 41 klokken. Verrees E. speelt te Turnhout. Hij ver heugt zich in 'n buitengewoon materiaal, dat schittert van klar.kenzuiverheid. Alf. Hamoir is sedert 1912 beiaardier te Hasselt. Zijn voorslag is van i53o. St-Truiden is bedeeld met een uitstekend hi Herzingend spel. Zijn uurwerk is van de 16' eeuw. Tongeren bezit in Vanderkracht een flinken speler. Hij heeft 42 klokken, wegende samen 7.887 kgr. Jan Wauters ijvert te Tienen met 37 klok ken, Theo Vande Plas te Di; st, sedert 19(0, met 37 kickken. Ildef. Seghers beschikt sedert 1921 van 35 klokken te Roeselaere. Leo hnpe verlustigt Tielt door zijn bekwaam spel. De toren van Tielt dagteekent van 1275. Hector Morelle bespeelt te Kortrijk 49 klok ken, gegoten in 1881. Dorpen als Steenockerzeel en Grimberghe in Hraoant, bezitten een beiaard van belang. Halle heeff zijn ouden beiaard laten opknap pen, maar heeft nog geen beiaardier. Onder de Vlaamsche steden die een beiaard in opbouw hebben dienen vermeld Iseghem, Nicove, Oostende, Dendermonde, Zoutleeuw. Het beiaardieren heeft in de laatste tijden ook in 't Walenland terrein gewonnen. De heropleving van onze beiaarden geeft hoop voor een heropleving van 't algemeen muzikaal gevoel in Vlaanderen. (Menleze ook Beiaarden door Hullebroeck, Standaard, Brussel). J. T. Zondag 20" dezer, te 12 uur, had alhier het eerste beiaardconcert plaats. Het werd gewijd aan de nagedachtenis van wijlen Z. M. Koning Albert. De draak op 69 m. hoogte schittert fier on der het zonnelicht. Symbool van waakzaamheid, schijnt hij terug te heerschen over 't geen de Vlaamsche bevolking door de eeuwen heen 't meest aan het hart ligt De adelbrieven zijner oeroude vrijheden. Na twintig jaar stilzwijgen gaan de bron zen en zilveren stemmen van den toren terug aan het beieren. Verrukt, doch ingetogen, luistert onze be volking aandachtig. Helaas, 't zijn treurliederen die opwellen en als tranen neerzijgen op de ontroerde massa, zijn Ridder Koning indachtig. Drie maanden verliepen sedert dezen tragischen dood en nog immer treurt Vlaming en Waal over dit onher stelbaar verlies. Heer Van Geyseghem van Mechelen be- heerscht het klavier. Hij legt gloed en gevoel in zijn spel. De verschillende stukken Doods klok van Van Stratum, Treurzang van Mortel mans, Chanson Triste van Tschaikowsky, Moment Triste van Rebikoft, A nos Marts Glo rieux van De Ceuninck, Ase's Dood van Grieg, Lijkstoet uit Franciskus van Tinei, Marcia Funebra van Chopin maken indruk. Alle ge peinzen gaan naar onzen te vroeg verscheiden Koning wiens beeld gretig wordt gezocht op ons belfort. Heerlijk klinkt De Vlaamsche Leeuwde ode aan Vlaanderen het lievelingslied on zer soldaten bij hun zegetocht. Vervolgens dreunen plechtig God save the King, en La Marseillaise als 'n eeresaluut aan onze trouwe bondgenooten. Eindelijk klinkt grootsch ons Nationaal Lied. Men rijst op, de hoofden worden ontbloot, men luistert ontroert naar die heerlijke tonen. Dagen als heden leveren edel genot, naast den weemoed die onze harten omknelt. 't Onsterfelijk leper is als n' feniksvogel springlevend uit zijn asch opgesfaan. leper is 'n Zondagschkind, 'n edele spruit uit Vlaanderens glorierijke tijden Onder de hoede van ons doorluchtig vorstenhuis wil het zijn toekomst te gemoet, zijn grootsch ver leden getrouw. Moge ons belfort, zinnebeeld van democa tie en burgerdeugd ons bezielen in den strijd voor 't bestaan en de standaard wezen onzer edelmoedige betrachtingen. Burgerzin, glorie onzer vaderen, weze onze talisman voor voorspoed en vrede. J. T. ter Drukkerij DUMORT1BR 34. Boterstraat, 34. Midi approche; le monde arrive, les regards se lèvent vers le fier dragon et les étincelants aiglons qui se portent garants de l'antique splendeür et de l'ère prospère de notre cité. Chacun attend, avec une impatience émue, le moment historique, oü descendra, parmi nous, le chant du carillon, ressuscité après un long, pénible et tragique silence. Une joie bien légitime emplit les coeurs, troublée cependant par une vision doulou- reuse. Oui, le carillon chantera, mais sa chan son sera triste il chantera a la mémoire de Sa Majes'.é le Roi Albert, qui partagerait, aujourd'hui, notre enthousiasme, si une mau- dite roche ne l'avait pas arraché brutalement a notre affection. Tout a coup un son de cloche nous fait tressaillir Aussitöt, jaillissant du majestueux campanile, une cascade cristalline ruisselle tout le long du bei|Yoi, limpide, elle se répand sur les der telles de 'nfbs pignons élégants, sub merge nos monuments et inonde nos cceurs. Des larmes perlent au coin des yeux Ypres entendra désormais la voix de ses ancêtres en ce jour de Pentecöte, Ypres a retrouvé son ame. Monsieur Van Geyseghem de Malines, qui en 1930 donna plusieurs concerts a Hyde Park, a Londres, et en ig33, inaugura le carillon de Jérusalem, fut le tiès digne remplagant de Monsieur Jef Denyn, pour marquer, dans les airs, d'un trait brillant, cette date inoubliable. Une heure durant, il nous tint sous le chaime de son jeu magnifique et agréable. II nous fit entendre tour a tour De Doods klokde G. A. Van Stratum Treurzang de Mortelmans Chanson Triste de P. Tschaikowsky Moment Triste de F. Re- bikoffA nos Morts Glorieux de R. De Ceuninck La Mort d'Ase de Grieg; Cortège Funèbre de Franciskus, de E. Tinei et Marche Funèbre de F Chopin. Apiès le Vlaamsche Leeuw il entonna God save the King et la a Marseillaise» vibrant hommage aux allies nobles défenseurs de nos murailles inébranlatles et pour ter miner La Brabanfonne semblait nous annoncer l'aurore d'une ère ncuvelle de paix et de prospérité Nous souhaitons de tout coeur et nous espé- rons ardemment que plus jamais un ouragan d'airain et de flammes ne viendra troubler la douce chanson de nos belles clochettes, mar- quant chaque heure et chaque espoir de la vie paisible et active des enfan's dWpres Gained.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1934 | | pagina 4