Ter gelegenheid der Jaarlijksclie Kermis 3 Bezoek van Zuid - Afrikaansche Oudstrijders Stad Yper - Wijk Kalfvaart Ge zit te slapen PACHA Chiccrd harer verlossing herdacht Wie zich een beeli van het kunstgehalte en den ernst van een bevolking in vervoering wil vormen, getrooste zich een reis met Carnaval naar Binche. Welk 'n wedijver bij de bevolking om aan dit feest een mystische voornaamheid te geven Welk een kunst in gebaar en zang en pas, overgeleverd sedert eeuwen, met de regelmaat en de taaiheid als van eén ritueele geloofsbe lijdenis. Deze geijkte vormen zijn als festalen der oudheid en zijn de zedelijke daadstelÜTg van een ras, een volk, dat zijn volksaard be waren wil. 't Weze ons lief of leed onze samenleving gaat terug den gulden weg op der samenhoo righeid in gevoel en streving. In de middeleeuwen droeg kunst den stem pel van 't ras en 't volk in zijn geheel Vreugd en leed werden gezamenlijk gedeeld. Geestes stroomingen waren algemeen Iedereen zat aan den disch der beschaving. Ook was de kunst 't gevolg van een evenwichtig gevoel, van een algemeen drang naar hooger. In de geschiedenis der eeuwen staat dit tijdstip aangestipt als een specifiek, zuivere en evenwichtige kunstuiting. In de aanknooping van onze zeden aan de overlevering die geleid wordt door een onzichtbare hand ligt de herrijzenis van de diepste uiting van onzen volksaard als een on vermijdelijk stadium naar hoogere doeleinden. Zij vormen den zichtbaren draad die h t he ien aan ons roemrijk verleden bindt. Deze drang tegenwerken is een onbegonnen daad. In de vereering van 't verleden moet een volk de potentieele kracht putten voor den strijd voor 't bestaan. leper hernieuwt zijn aloude gebruiken. Het tracht terug zijn sociaal gevoel te smeden. Leve leper. Z jn volksziel leve terug in eerbied voor haar schitterend verleden. Op dezen weg ligt zijn roem, zijn geluk. J. T. Een groep van 36o Zuid Afrikaansche bede vaarders, waaronder talrijke oudstrijders, hebben de verre reis ondernomen om de gewezen slagvelden van België en Frankrijk, waar velen hunner landgenooten sneuvelden, te bezoeken. Op Maandag 4 Juni 11. kwamen zij te Southampton toe, werden er door den mayor alsmede door afvaardigingen met vaandel van de British Service League, de South Eastern Area en het British Legion verwelkomd, en reisden dan per spoor naar Londen waar zij in de Waterloo statie insgelijks door talrijke afvaardigingen met vaandel en muziek ont vangen werden. Daar woonden zij, gedurende een vijftal dagen, verscheidene plechtigheden bij, leg ëlen bloemen neer op het graf van den Onbe kenden Soldaat, werden door den Prias van Wales ontvangen, bezochten de Westminster Abdij, het dorp van het British Legion te Aylesford (Kent), het Windsor Kasteel, de fabriek van het British Legion te Richmond waar de roode kollebloemen door oorlogsin validen vervaardigd worden, het kerkhof van Richmond waar 3g Zuid Afrikanen begraven liggen, het Buckingham Paleis waar Z. M. de Koning hen in de hovingen ontving, en keer den dan den Zaterdag 9 Juni per autocar terug naar het Liverpool Street station, waar zij te 8 u. i5 's avonds in den trein stapten die hen n>ar Harwich voerde. Denzelfden avcind nog scheepten zij in op de Arkangel die den Zondag morgen, om 6 u. i5, de haven van Zeebrugge binnen vaarde. Op de kaai werden zij ontvangen door generaal Pontus, voorzitter van de F. I. D. A. C. kolonel Goethals de heercn Deschre vel en Lagast. afgevaardigden van den Natio nalen Oudstrijdersbond en van den Vrienden kring der Officieren van den veldtocht 1914 1918 alsmede door een afvaardiging der Brugsche Oudstrijders en door het muziek van het 4e linieregiment. De bedevaarders legden bloemen neer aan het gedenkteeken opgericht bij het begin van den pier, bezochten het museum van Zee- brugge en vertrokken vervolgens, om 8 u 3o, in verschillige autocars naar Yper langs Oostende, Nieuwpoort, Dixmude, Clercken, Podcapelle waar op het Engelsch kerkhof tien Zuid Afrikanen begraven liggen, dan naar het Tyne Cot Cemetery dat de lijken van 90 Zuid-Afrikanen bevat, het Fransch kerkhof St Charles en een Engelsch kerkhof op de Potyze waar 10 Zuid-Afrikaansche gesneuvel den liggen. Te Yper kwam een afvaardiging der bede vaarders -de overigen hadden zich wat langer dan verwacht te Passchendaele in het Tyne Cot Kerkhof opgehou len toe om 12 u 3o, vergezeld van Lady Haig, weduwe van den Engelschen Maarschalk DrH. D. van Broek huizen, gevolmachtigde minister van Zuid Afrika te Den Haag M. J. H Alldred. be stuurder der bedevaart Major H gginson van de Imperial War Graves Commission te Arras Generaal Pontus, Voorzitter van de Belle, Meteren. Locre, Clytte, Reninghelst, Poperinghe (Talbot House), Lyssenthoek, Brandhoek en Vlamertinghe. 's Avonds om 9 u. waren allen opnieuw ver gaderd onder het gedenkteeken om er, nadat de Engelsche kapt laan Milner eenige gebeden had opgezegd, het blazen van de Last Post bij te wonen. De leiders der bedevaart en ook Generaal Pontus bedankten ha-telijk den heer politie- comm ssaris Vandenbraambussche voor het schoon en lofwaardig initiatief dat hij door het inrichten dezer dagelijksche en vrome De Zuid- Afrikaansche Oud - Strijders leggen bloemen voor het Ypersch Gedenkteeken F. I D A. C- of Wederlandsche Vereeniging der Oudstrijders, enz Nabij het gedenkteeken der Ypersche ge sneuvelden werden de bezoekers opgewacht door de heeren Vanderghote, burgemeester Lemahieu, Dtlahaye en Van der Mersch, schepenen Versailles, stadssecretaris Van denbraambussche, politiecommissaris en Voorzitter van het Last Post Comiteit Moerman, Voorzitter der Oorlogsinvaliden van West-VlaanderenCommandant Lannoy alsmede door talrijke afvaardigingen met vaandel van de plaatselijke bonden der Oor logsinvaliden, Oudstrijders, van het British Legion van de Poilus de France en van de Verbroedering der 3e en 23'linieregimenten De vaandels plaatsten zich van weerszijden het gedenkteeken wijl de leider der Zuid- Afr.kanen, midden de algemeene ingetogen heid van de talrijke omstaanders, een prach tige kroon aan den voet van het monument neerlegde. Nadien had de voorstelling der overheden plaats en Lady Haig alsook de aanvoerders der bedevaart onderhielden zich nog eenigen tijd op de vriendelijkste wijze met de aanwezige invaliden en oudstrijders. 'sNamiddags, om 14 u 3d, woonden lebede vaarders, die in verscheidene hotels der staf het no< n naai ge omen hadden en ook nog het Haig House bezocht hadden, een tweede plechtigheid bij onder het B.itsch Gedenktee ken der Meenenpoort. Benevens de reeds hooger genoemde afvaar digingen en overheidspersonen, merkten wij daar ook nog de aanwezigheid aan van den Colonel B. E. M. Duthoy van het 4e Liniere giment te Brugge, afgevaardigde van den heer Minister van Landsverdediging. Na de Zuid-Afrikaansche Oudstrijders, die van hun vlaggen vergezeld waren, in oogen- schouw genomen te hebben, legden Dr van Broekhuizen en Colonel Duthoy bloemen neer nabij de zuil van het gedenkteeken waarop de namen van 563 Zuid Afrikaansche vermisten gebeiteld staan. Terzelfdertijd buigden de vlaggen ten gronde en werd de Last Post geblazen door de klaroenen van het Last Post Comiteit Op dit aandoenlijk oogenblik hebben we meer dan een Zuid Afrikaansche moeder of echtgenoote, die op de plechtigheid aanwezig was, zien snikken. De heer Burgemeester bedankte vervolgens de bedevaarders voor hun vroom bezoek. Dr van Broekhuizen antwoordde eerst in 't vlaamsch en dan in 't engelsch en loofde den moed van België binst den oorlog. Hij drukte insgelijks zijne vreugde en bewondering uit voor het prachtig herstellingswerk door de Balgen verwezenlijkt, en eindigde zijne rede met een mooi gedicht van een Zuid-Afrikaan waarin onze nationale driekleur geroemd wordt Rood, liefdebloed geel. rijkdom, oogst en hoop zwart, de grond, het werk, de dooden en de herdenking. Na deze plechtigheid bezochten de bede vaarders de talrijke kerkhoven waar Zuid- Afrikanen begraven liggen en de gewezen slag velden van het omliggende, namelijk Hill 60 te Zillebeke, Hollebeke, Oosttaverne, Mees sen, Wytschaete, Kemmel, West Nieuwkerke, hulde aan de Engelsche Dooden genomen heeft, en voor den ijver waarmede hij dit verdienstelijk werk voortzet. Doen wij bier terloops opmerken dat het dank aan de Last Post is dat deze talrijke bezoekers hier tot den Maandag morgen ge bleven zijn, tot groot profijt van de nering doeners en vooral van de hoteliers onzer stad. Dit is een bewijs te meer dat het Last Post Comiteit, zooals wij het reeds meermalen zeg den, ten volle hunne belangstelling en steun verdient. Aan hen dit niet te vergeten. Den Maandag morgen verlieten de Zuid- Afrikaansche bedevaarders ons, om 8 uur, per specialen trein voor Arras, waar zij officieel door den maire ontvangen werden en een bezoek brachten aan de fransche slagvelden aldaar. Dinsdag woonden zij een grootsche plech tigheid bij aan het Zuid Afrikaansch gedenk teeken te Delville. Woensdag gingen zij naar Parijs waar verschillige cfficieele ontvangsten te hunner eer ingericht werden en waar zij bloemen neerlegden op het graf van den Franschen Onbekenden Soldaat. Den Don derdag werden zij door den heer Voorzitter der Fransche Republiek ontvangen, en ver trokken 's avonds naar Brussel waar zij 's anderdaags het graf van Koning Albert en het graf van den Belgischen Onbekenden Soldaat gingen bebloemen, ook het Koninklijk Paleis van Laeken bezochten en officieel op het Stadhuis van Brussel ontvangen werden. Vrijdag avond trokken zij naar Antwerpen waar zij inscheepten voor bestemming van Harwich. De bedevaarders verblijven nog tot den 28 Juni in Londen om daarna naar hun verre land terug te keeren. Ongetwijfeld zul len zij van hunne heerlijke reis en vooral van hun verblijf in België, waar zij, gezien zeer velen onder hen de vlaamsche taal machtig waren, zich met onze bevolking konden onderhouden, de beste herinnering bewaren. OP ZONDAG 17 JUNI 1934 Om 3 ure Groote Vuurvogelschieting, 3oo frar.k prijzen. Om 5 ure Groote Velokoers voor onder beginnelingen, Omloop van de Kalfvaart, 50 km. 600 fr. prijzen en premiën. Om 7 ure Prijskamp op de Russische Biljart, in de herbergen der wijk. OP MAANDAG 18 JUNI Om 7 ure Velokoers voor jongelingen beneden de 17 jaar. 25 km. 120 fr. prijzen. Vanaf 7 t/2 ure Vermakelijkheden in al de herbergen der wijk. En te gapen Drink dan toch een tasken, ei I

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1934 | | pagina 3