SALVATOR of SALTOR Wielrijders Stort 9 Frank 50 Een interview mei FONS GHESQUIÈRE Te koop bij de Agenten. BOKSEN op postcheckrekening Nr 46.173 van C. Dumortier, Yper, en Het Ypersche wordt U wekelijks toegezonden van nu tot Nieuwjaar. Dinsdag laatst kwam het verheugend nieuws ons verrassen dat Fons Ghesquière, onze Ypersche crack uit de Ronde van Italië, in ons midden was teruggekeerd Met den trein van 16 ure uit Kortrijk aangekomen, werd hij aan de statie door eenige naastbestaanden opgewacht, en dadelijk werd hij langs alle kanten met vragen overstelpt. Wij zijn er dan ook op uitgetrokken om van Fons ztlf de eerste indrukken over te nemen voor de lezers van Het Ypeische Ring ring... De lied allige gade van Fons leidt ons binnen waar reeds vele sportlief hebbers en genegen vrienden vergaderd zitten. Na een hartelijk pr< ficiat, vinden wij Fons uitstekend gezond en welgezind zich terug te midden der zijnen te bevinden. HewelFons, wat denkt ge van de Ronde O, uitstekend. Het bevalt me goed. Enkel den i" rit zoo een ramke gehad toen juist Jef Demuysere üel en ik er bij moest blijven. En de gezondheid Heel goed, nooit voordien voelde ik mij zoo op 't gemak. Enk^l rond den 4" rit had ik wat koortsblaren, maar min toch dan Jef die bijwijlen maar me; moeite kon eten. En het klimaat, Fons Warm jongens, ge kunt er geen gedacht van geven en meteen laat hij zijn beenen zien die de juiste afteekening van zijn kousen mar keeren. Zijn gelaat en armen eveneens dragen het uiterlijk van een echten Zuiderling. Hebt ge nooit gedacht op te geven Nooit of nooit. Want ver van huis is de kameraadschap groot, vooral daar men zich maar moeilijk kan expliceeren, en men te samen 's avonds al het leed van de baan elkander mededeelt, 's anderendaags is alles vergeten. Wat denkt ge van Guerra en Olmo en Ca- musso en Binda en Bertoni Guerra is ontegensprekelijk een groot rij der niet emin, heeft hij gemakkelijke taak daar een leger knechten hem bijstaan en nie mand van de vreemdelingen mag aan zijn wiel colleeren, daar zorgt Piemontesi voor, die U een palingstaart, ge weet wel, zoo een zwiepje van rechts of ÜDks geeft en ..ge zijt gezien. Olmo is een jonge kwast die het verre kan brengen, en vooral gevaarlijk aan de aankomst op banen waar men van verre begint te sprin ten. Camussoiseen middelmatige klimmer, maar dalen, mensch lief, 't is om te gruwen, nie mand kan er aan. Zijn bovenlijf legt hij op het stuur om zoodoende de snelheid nog te ver- hoogen en zonder te remmen vliegt hij de cols af. 't Zelfde van Bulla, die geheel slecht klimt, maar des te roekdoozer daalt. Binda zou men niet toegeven zulk een kam pioen te zijn, hij vliegt de cols op al spelen. Evenwel kan hij maar moeilijk zijn wrevel tegenover Guerra verbergen die er oprecht verafgood wordt. Bertoni is de klimmer bij uitstek en een sierlijke rijder erbij, maar hij stond in dienst van Binda, enkel na diens opgave kon hij de volle maat geven. En de F ranse hen, Fons O, bij dezen was het 'smorgens alles, demar- reeren op zijn Pélissier's, maar nadien zag men ze slechts als men zelf plat viel en dus in de achterbuurt in hun gezelschap viel. En de manier van rijden ginder Die is wel wat verschillend bij hier. Zoodat wij moeite hadden om ons aan te passen Van 3o km. voor de aankomst zetten Guerra's en andere merken de baan af, j4. wij ook, als we kunnen, en geen centimeter mag men verliezen of nooit geraakt men er nog bij, aan 40 tot 45 per uur is het een echte stormloop, 't is dan dat de knechten beginnen uit te zien aan wiens wiel men begeert te zitten en ze handelen diensvolgens. Ze trekken aan de trui, geven U een trekske met het stuur, enz. De volgers Is het gelijk hier 't Is nog iets anders. Ge moet weten dat voor hen gelijk voor onze volgers ten ande re, de bergen de grootste aantrekkelijkheic opleveren. Maar zijn ze er op met ons, ze wil len dalen gelijk wij, en aan 60, 65 tot 70 in *i uur zitten ze soms maar op 3 meters van U Ge kunt denken hoe wij, Belgen, den schrik in 't lijf kregen als nevens ons den afgrond en achter ons die eindelooze rij van autos en mo tos van zoo dichtbij volgde. En de ploeg die gij vertegenwoordigde Fons Uitstekend, al heeft Meini veel van zijn sprintersgaven verloren over 2 jaar heb ik er nog mee gereden in Spanje en dan was hij wel 5 lengten rapper, anders een goede kameraad gelijk ten andere Romanettiook, die het moest De belgische vertegenwoordigers van de ploeg Ganna Van I. nr r. Lievens, Ghesquière. Demuysere, Vervaecke F. laten steken, maar niettemin het mij eer had moeten zeggen dat hij opgaf anders was ik nooit zoover achter. Ja, 't is waar, ge zijt dan te laat toegekomen Neen, zie dat ging zoo 't Was in Rome en juist de verjaring van het fascisti.'ch regiem die een enorme massa naar een stadium had ge lokt waar groote feestelijkheden plaats had den. Bij onze aankomst, t.t.z. van deze die achterstal hadden, waren de feesten gedaan en de massa had de straat ingenomen, en wij moesten daar door, vandaar dat ik, die dan maar 10 minuten achterstal had, door het volk haast niet meer kon, en wanneer ik ?aa de aankomst kwam, trof ik er enkel een ver tegenwoordiger aan van de gazet Dello Sportdie mij bij Colombo, inrichter van de Ronde, als getuige diende. Het voedsel, Fons, was het goed Ja, het was voortreffelijk, bij zooverre dat wij in onze ploeg voorzeker zooveel aten als de helft van het gansche lot Italianen. De hotelmeester kreeg er bijna een beroerte van, als hij ons, Noorderlingen, aan het werk van lepel en vork zag. Vooral de soep, waar men een portie kaas in doet, zou u doen watertan den. De kiekens werden gretig gesmuld. Ook ben ik 1 kg. verzwaard, spijts de lastige kar- weie, wat wel de forme aantoont. En nu, uw bestuurder van het merk Ganna Was hij tevreden Dat wil ik gelooven Zie maar, wij hebben benevens een speciale premie nog onze fiets ten geschenke gekregen en meteen laat hij ons zijn groengrijze Ganna zien, die hem op den weg van 35oo km. rond het zonnige Italië heeft gevoerd. Wij waren er vertroeteld gelijk kinderen, maar aten en dronken er ge lijk deftige burgers aan een kermistafel. En Gij hebt nog niets gezegd van u en van de Belgische vertegenwoordigers van Ganna Wel, Jef ging volgens de Italianen geen zoo goed als de twee verloopen jaren. Maar de ongelukken in den in rit gaven voor hem, me dunkens, een beetje den doorslag In den 3" rit was hij zich.naderhand goed. Hij was voor ons de vertaler en geloof me, de kwinkslagen deden mee aan het feest. Vervaecke was goed en uitstekend klimmer, maar toch moet ik zeggen dat ik eens op i5oo meter van den top van een fameuzen berg van 18 km. lang nog altijd met hem mee was. maar plat viel., 't was dezen keer dat ik 7e eindigde en dus stout mag zeggen dat ik zonder die bandbreuk alle kans had om met hem boven te zijn. Nu echter ging hij uit volle macht, tea ie voor het klassement van besten klimmer en ten 2e omdat daarachter dien berg de aan komst lag. Hij heeft tpn andere den rit gewonnen, wat weer veel vreugde in ons kamp bracht. Ik zelf, ja, wat wilt ge dat ik zeg Ik reed goed, uitstekend zelfs en heb me geweerd om mijne lastige taak tot een goed einde te bren gen, maar ik was overstelpt van tegenslagen. In de ronde heb ik vier wielen gebroken en in enkele ritten tot vier maal toe gekreveerd. Een zaak zou ik willen en 't is dat het Zondag stik heet ware(wij zijn eraan gewoonjen gezienden bergachtigen omloop van 't kampioenschap van België, zullen wij eens toonen dat wij ervaring opgedaan hebben in 't klimmen. Lievens was niet bestand voor de Ronde het karakter genoeg, maar ja, de krachten begaven... en de jongen trok naar huis. Decroix en Geunis volledigden onze Bel gische kolonie, maar daar ze Legnano verde digden zagen wij ze niet veel. Stijtig toch van Mieltje, die een goede kameraad is, en die zoo jammerlijk over een hond viel. Ik was juist te wege mij aan zijn wiel te zetten als ik hem zag vallen. Gij zijt toch gekwetst, Fons Ja, ik werd in den rit Rimini Florence door een auto aangereden, als wanneer ik mij in den hoofdgroep bevond, en ferm toegetakeld aan de rechterkr.ie. zie maar (en hij toont een wonde die nu nog 1 cm diep is) en de rech terhand lie nog de sporen ervan draagt). In mijn hand, die ferm zwol, had ik in de eerste 4 dagen geen macht en heb dan juist de las tigste ritten met één hand moeten doen. Toen heb ik moeten op de tanden bijten, jongens. Nu ik ga mij direkt doen vtrzorgen door een dokter der streek, die mij fut and well zal zetten tegen den grooten slag van Zondag. En de bijval van de Ronde Ongehoord, op sommige plaatsen strooit men zelfs bloemen, velonidkers hangen ver sierde velos over de baan, met groote op schriften Viva Guerra en in de stadiums aan de aankomst vecht iedereen om maar Guerra te zien en aan te raken, ja zelfs moes ten wij wel duizend keeren ons handteeken zetten. Na nogmaals gewezen te hebben over de verrukkelijke streek die zij doorkruisten, ver telt Fons dat hij tijdens de Ronde, van Cazalis, mede Bestuurder van l'Auto die een paar ritten gevolgd had, de verzekering had gekregen dat er nog mogelijkheid bestond opgenomen te worden voor de Fransche Ron de Hij vertelt ons nog van de goede zorgen die hij ontving van Ganna Sport, en speciaal van dien sportieven dokter die hem bij zijne verpleging gratis bijstond, en daarop nemen- we afscheid, na Fons, en zijn huisgezin in name van de lezers van Het Ypersche nog eens hartelijk geluk gewenscht te hebben. Reporter. Wilt U uwe verlofdagen aangenaam door brengen, koopt een RIJWIEL Duizenden in gebruik die voldoening geven ;r de beste aanbeveling. Fabrieken in YPER en OOSTENDE. Gesticht in i8q5. De inrichters van de meeting zijn waarlijk niet aan het feest en kennen met hunne laatste programma's maar weinig kans. Nochtans voor de aanwezigen was het een lekker brokje, dat voorgeschoteld werd, en vooral de hoofd kamp Allaert Fourneau deed de geestdrift ten top stijgen. Hieronder de technische uitslagen Liefhebberskampen (4x2 8 oneen) Viaene, 58 kgr.Meenen, wint op punten van Mortier, 62 kgr Moeskroen. Suvckers, 53 kgr., Meenen, wint op punten van Rogge, 54 kgr., Moeskroen. Verburght, 65 kgr., Yper, wint voor klaar- blijkende mindeiheid van zijn tegenstander Lammens, 62 kgr., Moeskroen. Six, 75 kgr., Meenen, wint door uitsluiting van Demeyer, 72 kgr., welke Maekelberghe verving. Verkouter. 53 kgr., Yper, wint door opgave 2' round van Craeye, 52 kgr., Moeskroen. Beroepskamp (10 x 2 5 oneen) Allaert, 56 kgr., Meenen, wint op punten van Fourneau, 55 kgr., Moeskroen. Hardnekkig gevecht waarin de lijf aan lijf phazen zuiver en tevens hardnekkig werden doorgevoerd. Gong.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1934 | | pagina 6