Het Geheimzinnige Document JVCei 16-6-1934 Het Ypersche - 2e Bijvoegsel - JLaHégion d'Ypres N° 11 Stort 9 Frank 50 Mengelwerk van Het Ypersche Nr i door CHRISTIAN HAUGEN Vertaald door P-J. AERSSENS I. Het Avontuur Algy Rodney had meer dan genoeg van zijn saai, eentonig leventje. Bijna tien jaren lang ging hij dag aan dag om denzelfden tijd langs denzelfden weg naar hetzelfde kantoor, zon der dat er ook maar iets voorgevallen was, dat weliswaar opoffering kostte, maar dan toch ook aan 't leven gl >ed en kleur gaf. Reeds viermaal in den loop van 't laatste jaar had hij 't voornemen opgevat om eenvou dig den knoop door te hakken en zijn ontslag te vragen, om dan op goed geluk af te reizen naar een der kleinere Zuid-Amerikaansche staten, waarvan de kranten steeds aanlokke lijke verslagen gaven van oproer en andere heerlijke avonturen. Maar steeds had hij zich terug laten houden door zeer alledaagsche voorvallen, als b. v. bevordering of opslag en zoo was hij nog steeds dezelfde gebleven. Zijn zucht naar spanning en avonturen trachtte hij inmiddels te bevredigen door 't verslinden van romans. En de eenige aflei ding, die hij op z'n avondwandelingen of kleine tochtjes in werkelijkheid ondervonden had, bestond in 'n paar vechtpartijtjes, waarbij hij eens aan de dokken een blauw oog opge- loopen had. Intusschen begon hem de eentonigheid met den dag meer en meer te kwellen en zoowel zijn chefs als zijn ondergeschikten bij de firma Watson en Co., makelaars, ondervonden, dat hij dagelijks uit z'n humeur en in hevige mate geprikkeld was. Het vergenoegd lachje, dat hem vroeger steeds om de lippen speelde, scheen voor goed verdwenen te zijn. Rodney was afdeelingschef bij Watson en Co. en had 't tot 'n flink salaris gebracht. En toch had hij de voorkeur gegeven aan 'n leven vol avonturen en bonte afwisseling. Hij was nu acht en twintig jaar en soms bekroop hem -de angst, dat hij al te oud en te verstandig was om Londen vaarwel te kunnen zeggen en de wijde wereld in te kunnen vliegen. Eindelijk zou dan toch denzoo vurig begeer den tijd aanbreken. Het avontuur kwam on verwachts op hem losgestormd op een avond midden in Juni, na een drukkend warmen dag. Algy Rodney zat op zijn. kamer te werken over drie dagen zou hij op vacantie gaan en vóór hij kon afreizen, diende hij nog verschil lende zaken te regelen of af te handelen. Hij bewoonde twee kamers in een ouder- wetsch huis in Southwark Sunner Street 43. In het benedenhuis was een zaak gevestigd in scheepsuitrustingen en een verfwirkel. Op de achterplaats lagen steeds volle of leege vaten en tonnen, waarvan de verf-, olie benzine- en teerlucht, doorloopend langs zijn venster om hoog steeg. Toch vond hij deze geuren aller minst onaangenaam, want zij riepen in hem phantasieën op van lange tochten over einde- looze zeeèn. Wel had Rodney nog nimmer een voet op een behoorlijk schip gezet, maar toch droomde gij graag van reizen ©p de verre zee, dan weer in gloeienden zonneschijn, dan in zilveren maneschijn of onder een diep-blau wen tropenhemel, met ontelbare flonkerende sterren. Zoo waren eigenlijk de teertonnen de aan leiding geweest, dat hij de achterkamer als werkkamer gekozen had. Van hieruit keek hij op de oude loods de verfhandelaar noem de dit zijn magazijnen en garage en op den achtergevel van een oud huis, even grauw en verveloos als waarin hij zelf woonde. Maar daarachter verhieven zich de daken der hooge handelshuizen, torens en spitsen en gaven aan het uitzicht 'n cachet van durf en moed en ondernemingsgeest. Algey Rodney zat diep over zijn boeken gebogen. Het was al over elf, maar hij wilde zijn zaken zooveel mogelijk in orde hebben om schoon schip te maken. Plotseling gebeurde het. Hij was juist bezig met een lange, inge wikkelde procentberekening, toen door het open venster een kogel kwam aanfluiten, vlak langs zijn rechteroor suisde en achter hem in wat porselein rinkelde. Hij keerde zich om en constateerde, dat zijn eenige bloemenvaas opgehouden had te bestaan. De bloemen lagen verspreid over zijn boekenkast en 't water druppelde op den vloer. Hij ergerde zich aan de gedachte, dat zijn boeken konden bederven, temeer wijl het water groen en onzuiver was, daar hij het sedert enkele dagen niet meer ververscht had. Doch eindelijk drong het tot hem door, dat iemand op hem geschoten moest hebben en hij wierp zich op den grond, vervuld van tegenstrijdige gevoelens angst, verbazing en vreugde maar tenslotte kreeg de verbazing toch de overhand. En toch had Rodney de laatste tien jaren de meest spannende romans gelezen en de afgrijselijkste rechtbankverslagen verslonden, steeds ten hoogste verwonderd, dat hij nog nimmer in z'n leven in zulk een avontuur of misdaad betrokken was geworden. Nu echter werd er blijkbaar een moordaanslag op hem gepleegd en zijn verbazing kende geen grenzen. Hij bleef enkele seconden plat op den vloer liggen en luisterde naar het monotome gezoem van het grootstadsleven. Een venster aan den overkant werd gesloten, een autohoorn brom de in de verte en toen werd alles stil. Opeens rinkelde de telefoon. Rodney kromp ineen van schrik en angst, hij, die steeds gedacht had, dat zijn zenuwen van staal waren. Maar het was ook een zóó Faire nettoyer ou teindre ses vêtements chez l Kleederen door c'est leur donner une nouvelle 1 jeunesse. in 't nieuw gekuischt of geverfd zijn wederom zooals nieuw. Glapage Américain de Cols et Manchetles Schoone Strifkwasctl Kilowasch Succursale L. KNOCKAERT - JOOS Bijhuis 53, Rue de Dixmude n Diksmudestraat, 53 YPRES. 11 YPER. op postcheckrekening Nr 46.173 van C. Dumortier, Yper, en Het Ypersche wordt U wekelijks toegezonden van nu tot Nieuwjaar. onverwacht geluid. Nog nooit had iemand hem zoo laat opgebeld. Het toestel stond op zijn schrijfbureau, binnen z'n bereik en daar hij er absoluut niets voor voelde om nogmaals als mikpunt voor een onbekenden vijand tedienen, richtte hij zich slechts even op, om den hoorn te grijpen. Met Rodney antwoordde hij. Is Mr. Algy Rodney zelf aan de telefoon vroeg een dame, en haar stem klonk angstig en zenuwachtig. Ja antwoordde Algy. O, ik was al zoo bevreesd, dat het te laat zou zijn. U verkeert in groot gevaar. Wees vooral voorzichtig. Sluit uw deuren zorgvuldig en vertoon u niet voor de vensters, U zoudt anders wel eens door een kogel getroffen kunnen worden Ik ben u zeer dankbaar. Maar u komt ongeveer 'n minuut te laat. Zoojuist heeft hier 'n klein schietpartijtje plaats gehad daarom lig ik op 't oogenblik op den grond. Ik lig dus veilig Ik hoop maar, dat u niet gewond bent Neen, maar m'n eenige bloemenvaas is reddeloos verloren. Nu zou ik echter graag willen weten, wie u eigenlijk bent en wat u van deze zaak afweet. Ik heb geen flauw ver moeden... Neen, neen, ik mag 't u niet zeggen onderbrak zij hem. Ik zal u helpen, zoo veel in mijn vermogen ligt. Als 't u eenigszins mogelijk is, reis dan af, zoover u maar kunt. Daar komt iemand.... morgen bel ik weer op... De laatste woorden werden fluisterend en in groote haast gesproken. Even trad er een korte stilte in, en daarop ging dezelfde stem verder, maar nu in een geheel anderen toon Neen vanavond is 't te laat. Ik speel lie ver een partijtje schaak. Morgen zie ik je wel. Tot ziens. Groet de anderen Er werd afgebeld. Algy Rodney bleef nog geruimen tijd op den vloer zitten, geleund tegen zijn schrijfbureau, maar geen oogenblik dacht hij dien avond meer aan zijn werk. Het was reeds midder nacht, toen hij eindelijk, heel voorzichtig, het licht uitdraaide en zich te bed begaf. Hij schoof een zwaren stoel voor de slaapkamer deur en ontkleedde zich in 't donker. En hij, die anders gewoon was, na verloop van enkele minuten in te slapen, lag nu uren lang wakker en voortdurend rinkelde hem de telefoon in de ooren. II Om acht uur Toen zijn huishoudster om half negen zijn ontbijt binnenbracht, was hij 't met zich zelf nog niet heelemaal eens, of hij gedrormd had, dan wel dat 't gebeurde inderdaad werkelijk heid was. Mrs. Jones echter, die in z'n stu deerkamer al stof afgenomen had, overtuigde hem er spoedig van, dat hij zich midden in 'n avontuur bevond. Voor alles sprak zij haar leedwezen uit over 't feit, dat zijn bloemen vaas kapot was en vertelde hem dan, dat 's nachts iemand getracht had de buitendeur te openen. Het was zóó warm, dat ik onmoge lijk in slaap kon komen en zoo hoorde ik het! duidelijk, dat er iemand aan het slot morrelde. Zij was opgestaan, om te vragen wie er was, maar toen werd 't opeers heel stil. Hoe laat was dat vroeg Rodney. Het bleek, dat Mrs. Jones er zeer oudev- we^sche begrippen omtrent dag en nacht op nahield. Het was elf uur antwoordde zij. De klok sloeg juist, toen ik weer in m'n bed stapte Zijn huishoudster ging weg en Rodney bleef nog lang liggen piekeren, wat dit raadsel toch VERBODEN NADRUK

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1934 | | pagina 9