Diktatuur - Volmacht Parlementarisme Inhuldiging van het Belfort Aanstaande Prijsuitdeelingen 4 Le Royal Amer et le Bitter Zigomar Maandag 16 Juli, om 3 u. 's namiddags, in den stadsschouwburg, voor de leerlingen der Staatsmiddelbare school. Dinsdag 24 Juli, te 9 u. voormiddag, voor de leerlingen van het Onderwijsgesticht der Heilige Familie, de Stuersstraat. Woensdag 25 Juli, te to u. voormiddag, in het gesticht der Rousbrugge Damen, Ma loulaan, voor de lagere en middelbare afdee lingen dezer school. Donderdag 26 Juli, te 9 u. 3o voormid dag, voor de leerlingen van St Vincentius College, in de feestzaal dezer school, Bolling- straat. Maandag 30 Juli, te 9 u. voormiddag, voor de lagere klassen vanaf het 3dï studiejaar en voor de vierde graadklas der St Jozefs- school, Meenensteenweg. Dinsdag 31 Juli, in den stadsschouwburg, voor de leerlingen der drie stadsscholen, de Loye (St Niklaasstraat), Fricadellen (Rijsel- straa') en Justice (St Janstraat). Woensdag 1 Oogst, te 2 u. namiddag, in de feestzaal der Zusters Lamotte, Wenninck- straat, voor de hoogere klassen der Maria school, de Beroepschuol en Huishoudklas. Donderdag 2 Oogst, te 10 u. voormid dag, voor de bewaarklassen en lagere school van O. L. Vr. van Tuine, Beluikstraat. Vrijdag 3 Oogst, te 9 u. voormiddag, in de zaal der S*' Catharinastraat, voor de bewaarklassen der Mariaschool. Maandag 6 Oogst, te 3 u. namiddag, in den Stadsschouwburg, voor de leerlingen der Nijverheidsschool. Het is een feit dat het parlementarisme tegenwoordig veel van zijn pluimen verliest. De partygetst en de partijbesluiten, zooals wij hier te lande en ook elders aan het werk zagen, verlammen de werking der mandata rissen de Kamerzittingen ontaarden vaak in gemeene kiesdraverijen wdien werden gestemd in overhaasting zonder voldoende inbestudeering. waaruit niemand wijs wo-dt, zoo bijvoorbeeld de huishuurwet, de fiskale wetten, de taal vetten veel toestanden wach ten reeds jaren op afhandeling om reden van het eeuwigdurend schipperen, loven en bie den tusschen partijen misbruiken ontstaan lijk paddes'oelen in een zure weide en zoo komt hfet dat het hedendaagsch parlement in veel landen niet meer beantwoordt aan het ideaal zijner instellers, de weerspiegeling niet meer is van dfech.e volksvertegenwoordiging (men mag r.u maar kiezen voor die kandidaten welke iedere partij aan de partijgenooten op dringt) en dat men begint die landen te benij den die een lamlendig parLment wandelen z inden om een diktatuur te huldigen. Diktatuur en Pa.Lment hebben beide hun voor en nadeelen en het weze ons toegelaten eens een nuchterer. blik te werpen op beide instellingen. M. L. de Lichtervtlde zegt dat de dik a- tuur ol in zachtere termen de volmacht, in sommige gevaiLn noodig is, want, de onder vinding van het parlement-stelsel heeft bewe zen dat er vraagstukken zijn, veel te ingewik keld om ze zonder gevaar voor de openbare rust te bespreken in een opgehitst en voorin genomen midden vraagstukken, die moeten opgelost worden door gekozenen zonder on dervindtng, zinder technischen aanleg, wier verstandelijke ontwikkeling slechts een kleine dosis lager onderwijs bevat. Noemen we slechts de taalkwestie, de sociali wetgeving, de landsverdediging, de fiskale wetgeving, de ekonomische uitrusting van 't land, enz. In oogenblikken van dringend gevaar, van gebiedende noodzakelijkheid moet de werking «ogenblikkelijk en doorslaande zijn. De Oude Romeinen verstonnen het alius langen tijd voor ons en in hun wetboek hadden ze een plaats voorbehouden voor de diktatuur als wettelijk, tijdelijk, verantwoordelijk lichaam In dagen van uinnenlandsche Deroering of buitenlandsch gevaar werd de macht overge dragen op den sterken man en de instellingen plooiden zich beurtelings naar de verwikke li: gen der vrijheid en de vereenvoudiging van eenige macht Hij gaat verder Wij, die traditioneel gehecht zijn aan een vrij bestuur, moesten toonen, dat, naar het voorbeeld der Romeinen, veel moeilijkheden kunnen vermeden worden met in ons Wetboek op te nemen dat de instellingen voorzien voor kalme tijden niet in werking moeten blijven in oorlogstijd of beroeringen of krisisperioden. Ieder tien jaar b. v. moest men de volle macht geven aan het uitvoerend lichaam om al de hangende kwes ties op te lossen en de wetgevende macht te ontlasten van alle vraagstukken, voor wier oplossing zij onmachtig olylt ut niet opgewas sen is Het gevaar dat een diktatoiiale macht beloert bestaat hierin dat zij vaak tedere vrije gedachtuitdrukking wil ot knotten en voor geen drastische middelen terugdeinst om ieder een den nek te kraken de huidige gebeurte nissen in Duitschland toonen dit zonneklaar zulke macht moet vallen, dat gebeurde in Spanje, 't zal ook gebeuren over den Rhijn, het gevaar bestaat ook hierin dat zij de krisis- methoden wil doen voortduren alswanneer het leven weer normaal geworden is Maar datzei de gevaar bestaat ook voor de vrije regeeringen omdat zij, in krisistijd, den gang van het normaal leven willen behouden. De vrees voor de vrijheid die de eenen ver lamt, de vrees voor de macht welke de ande ren tegenhoudt, zouden verdwijnen indien men meer aan de juiste taak der regeeiing dacht. Het gezag bij ons heeft te veel vrees voor de verantwoordelijkheid in veel gevallen het mangelt hier vaak aan een vasten wil. Een helderziend oog en daarom zien veel oogen, vroeger vijandig, nu bewonderend op naar den man, die Italië gered heeft, de eene ver bluffende daad na de andere stelt en de leiding der Europeesche diplomatie schier gansch tot zich getrokken heeft, de grootheid van Italië ten bate. Indien men het parlementarisme wil redden, dat reeds vet 1 bewijzen van welslagen op zijn akiief heeft en niettegenstaande alles, toch de beste vorm blijft van legeering wanneer het goed verstaan en toegepast wordt, dan moet men het heelemaal omwerken, het zijn oor spronkelijk karakter en waarde weergeven. Men kan ertoe komen met het parlementair werk te verminderen tot het strikt minimum. De zittingen kunnen zonder gevaar met de helft verminderd worden wanneer men alle nuttelooze redevoeringen en luttelooze onder vragingen daarlaat ook mag het getal afge vaardigden gerust verminderd worden, want hier geldt niet het getal maar wel de hoeda nighetd. Indien men er toe kwam om den beroepspolitieker uit te schakelen om het land te vertegenwoordigen doormannen van waar de, die er geen beroep van maken en recht streeks door de natie gekozen werden in plaats dat de kandi laten zich zelf opdringendan zou een groote stap gedaan zijn. Waar is de ingenieur, de geneesheer, de nijveraar te vinden, die zou toestemmen in het Parlement te zetelen wanneer hij vooraf weet dat de uitoefening van zijn mandaat hem zal noodzaken, zijn zaken of zijn kliënteel te ver- waarloozen. En zoo komt het dat heel onze wetgeving toevertrouwd is, buiten enkele uit zonderingen, aan een hoop onkundigen en ge diplomeerde schreeuwers Er zijn in ons Parlement 187 kamerleden. Hoevelen wonen de zittingen bij Hoevelen blijven er tot het sluiten der zittingen Hoeveel burgemeesters en gemeenteraadsleden, tevens volksvertegenwoordigers ofleren 's lands belan gen niet op voor de gemeentebelangen Moet hier niet uit rechtvaardigheid en eerlijkheid de spreuk toegepast worden Loon naar werken Niet alleen is het programma der zittingen met veel nuttelooze zaken overladen, maar het werk wordt nog vermeerderd door de menig vuldige kwesties, waarin de Staat onnoodig zijn neus steekt. Die toestand doet den be roepsparlementair ontstaan, die gekozen door een tweevoudig stelsel hem verplicht zich over te geven aan eenstandvastig werk zoowel vóór als gedurende zijn kiestijd. De natie diende vertegenwoordigd te zijn door vrije en ouafhankclijke burgers, komende uit al de lagen der maatschappij en vertegen woordigende al de takken der nationale be drijvigheid (korporatieve Staat) en nu vindt men nog buiten enkele gevallen nog een hoop vertegenwoordigds, die de ketens voottsleu ren vaD het parlementarisme en het kiesstel sel, gedurig met het spook der aanstaande kiezingen voor oogen, die hun vetbetaalde vergoeding zouden kunnen ontnemen. Dat is de ondergang van ons parlementair stelsel zoo men aan het regiem zijn ware be- teekenis niet weergeeft. Men moet, zegt Bovesse, het algemeen kiesstelsel veranderen, wil men het Parlement op een hooger peil brengen. Er zijn voor een landje als het onze, te veel afgevaardigden. Men zou moeten bijzondere afdeelingen maken, die al de wetgevende vraagstukken zouden instuleeren. Wanneer de oplossingen gereed zijn, diende men ze te onderwerpen aan een soort Algemeene Staten, die van tijd tot tijd zonder ophouden zouden zetelen en aan wier leden men een zittingsvergoeding zou geven. Dat is rog zoo kwalijk niet uitgedacht. Maar hebben onze wetgevers wel den noo- digen moed om over te gaan tot hun eigene redding Hebben ze wel de noodige karakter sterkte om over te gaan tot dien vaderland- schen stap Hangen die 42.000 fr. wedde maar niet als een zwaard van Damoclès boven het hoofd 1 M. HETT. Van dichter Van den Driessche is versche nen een lief dichtbundeltje YPER Benevens de zoo geprezen Hulde aan Koning Albert en Leopold III bevat het boekje menige mooie brokjes aan de grootheid van Yper gewijd. Te verkrijgen ten bureele. Prijs 2 fr. Warm aanbevolen. ont toujours été •t restant les mellleurs In een onzer vorige nummers mieken wij ons de tolk der talrijke klachten aangaande de aansluiting der treinen Armentières-Komen en Komen-Yper. Vroeger konden de Yperlingen te Komen nog den trein nemen om x8 u. 24 om hier reeds te 18 u. 42 toe te komen, doch sedert den i5D Mei II. veranderde de Fraosche spoor wegmaatschappij van 't Noorden zoodanig de uurregeling dat de trein van Armentières slechtste 18 u. 3g te Komen toekomt, alwaar de reizigers voor Yper dan vet plicht zijti tot 18 u. 57 te wachten. Die toestand werd eveneens door de Han delskamer van Yper aangeklaagd en thans, bij een orief gedagteekend van den 7° dezer, komt zij de verzekering te ontvangen dat de gevraag de wijzigingen in zake treinritten Le Touquet- Komen en Yper door het Hooger -Beheer in aanmerking werden genomen. Deze nieu we uurregelingen zullen hoogst waar- schijnlijk na verloop van het huidig Zomer seizoen en met het uitgeven der nieuwe reis gids voor het aanstaande Wintertijdperk in voege komen. Zooals blijkt uit een ander schrijven, den 5 Juli 11. door de Nationale Maatschappij van Belgische Spoorwegen aan de Handelskamer gericht, zal vanaf 7 October a. s. de trein 2919 vervroegd worden ten einde te Gent verdere aansluitingen naar het binnenland te verzekeren. De trein 2919 zal dan uit Doornijk vertrek ken om 8 u. 28 in plaats van om 8 u. 33 en te Gent St Pieters toekomen om 9 u. 34 in plaats van om 9 u. 43. Zoodoende zal te Gent de aansluiting vejzekerd zijn met de treinen nr 3024, vertrek om 9 u. 38 in plaats van 9 u. 37 naar Brussel nr 3233 vertrek om 9 u. 38 naar Eecloo, en nr 423 vertrek om 9 u. 43 naar Dendermonde. Te 2 u. 3o 's namiddags, voor de bewaar- klassen der Rousbrugge Damen, Maloulaan. Te 2 u. namiddag, in de zaal van St Jozefs- school, Meenensteenweg, voor de bewaar- klassen en I' en 2e studiejaar der St Jozefs- scholen van den Meenensteenweg, van de Potyze en Kalfvaart. Te 2 u. 3o namiddag, in de feestzaal Van het Christen Volkshuis, voor de leerlingen van St Aloysiusschool, Hondstraat. Te 2 u. 3o namiddag, in de feestzaal van het Christen Volkshuis, voor de leerlingen van St Michielsschool, Elverdinghestraat. Te 2 u. namiddag, in de feestzaal der Zus ters Lamotte, Wenninckstraat, voor de lagere klassen der Mariaschool. Te 2 u. namiddag, in de zaal Familie kring voor de leerlingen der H. Harte- school, Capucienenstraat.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1934 | | pagina 4