Gemeenteraad van Yper TRIBUNE INHULDIGING van het BELFORT Vtrslag der Zittiag raa Ié Juli 1934 Om 12 uur: Groot Beiaardconcert door M M. Jef Denyn en Van Gcyseghem Om i5 u. 3o Aankomst der Vorsten. Webwijzer van den Koninklijken stoet R. Colaertplaats.de Stuersstr-, Boter Rijsel Patteel Rukkers Hondstraat, Gr. Markt. Om :6uur Ontvangst ten Stadhuize. Om t6u. 20: Inhuldiging van het Belfort Om 16 u 3o Optocht van den Histo rischen Stort. Wegwijzer Elverdinghe Boesin ghe, Su'mont Carton Kauwtkijn Meenenstr. Gr. Matkt, Boomgaard OL V.str., Mond Boter-, de Stuersstr., Maloulaan, Capronstr., Mk Fochlaan R Colaertplaa's, Statie Tem pel Boter R jselstr. Om 16 u. 45 Koninklijk Bezoek aan het Gedenkmaal der Ypersche Gesneuvelden, St Maartens Cathedraal, Engelsche School en het Gedenkmaal der Meenerpoort Wegwijzer Groote Markt, Van den Peere- bpomplaats, Groote Markt, Meenenstraaf. Om 18 uur: Galaconcert door de «Harmo nie des Mines de Lens», op de Van den Peere- boomplaais. Om 20 u 3o Beiaardconcert door M. Stat Nees, stadsbeiaardier van Mechelen. Om 21 u 3oOp Je Majoorgracht, Groot Nachtfeest. Venitiaarsche Gondels. Balletten. Vuurwerk. Het Feestcomiteit bsgeerende vol doening te verleenen aan de talrijke vragen van per souen die wenschen de Inhuldiging bij te wonen van het Belfort door HH MM. den Kor.ing en de Koningin en daarna den His torische» Stoet in oogen=chouw te nemen, zat eene Tribune, nut betalende voorbehou den plaatsen, oprichten op de Groote .Vlarkt. De prijs per plaats is bepaald op 3o frank. Men kan de plaatsbewijzen bt komen op het stadssecretariaat. De som mag ook gestort worden op de postcheckrekening Nr iÓ747 van het Feest comiteir, m :t milding van het getal plaatsen. Speciale diensten van TramsTreinen en Autobussen Talrijke b waakte parken voor auto's MinnepltinEsplanade, Statie, Kalf- vaart. Groot gemak van toegang. STAD YPER Het College van Burgemeester en Sche penen van Yper heeft de eer de belanghebben den ter kennis te brengen dat op 29 Juli, ter gelegenheid der lahuliiging van het Belfort door HH. MM. den Koning en de Koningin der Belgen, eene plia's zal voorbehouden worden op de R Colaertplaats aan al de vaderlandsche mratschappijen van oudstrij ders van het Arrondissement. Het College verzoekt hen, per keerende post en in alle geval vóór Maandag 23 Juli 's mid dags, te la en weten indien zij aanveerden op deze ontvangst aanwezig te zijn. De Maat schappijen zullen op de jlaa's, die hun door de Cpmmissarissen zal aangeduid worden, moeten post vatten ten laa ste om 2,45 ure. Slechts de vaandels met de Nationale kleu ren omstrikt zullen tot de betooging toege laten worden Het College van Burgemeester en Schepe nen heeft de eer de Maatschappijen van Stad uit te noodigen eene afveerdiging, samenge stoli uit den Voorzitter, den vaandrig met vaindel.en een lid,aan teduiden om de Plech tigheii der Inhuldiging van het Belfort bij te te wonen op Zondag 29 Juli aanstaande. De afveerdigingen zullen om 3,15 ure 's namiddags plaats nemen rond het Belfort. Slechts de vaandels omstrikt met de Natio nale kleuren zullen toegelaten worden. De toetredingen worden ingewacht op het Stadssecretariaat vóór 25 Juli. Yper, den 16 Juli 1934. De Secretaris, De Burgemeester, G Versailles J Vanderghote. Het volledig officieel programma van de Inhuldiging van het Belforten van den Histo nichen Stoet zal te verkrijgen zijn Zaterdag 21 Juli van af 11 uur in de Puppen, Boter- straat, 2, enter Drukkerij Dumoriier, Boter- straat, 34. Prijs 2 Fr. De zitting wordt te 18 u. 10 geopend. Zijn tegenwoordig de heeren Vanderghote, bur gemeester voorzitter; Lemahieu, Delahayeen Van der Mersch, schepenen Pattyn, Jufvr Cornillie. de heeren St ys, Bie^uyck, Missiaen, Vergracht en Leuridan, raadsleden Versail les, secretaris. M. Vanderghote. Wij hebben een briei ontvangen van den heer Van Alleynnes, die zich verontschul ligt de zitting van heden niet te kunnen bi wonen. - 1. Procesverbaal der zitting van den 25 Juni IQ.I4 De heer Secretaris geeft lezing van dit pro ces-verbaal dat vervolgens zonder opmerkin gen goedgekeurd wordt 2. Openbare Onderstand Rekening over het dienstjaar iq33. M. Vanderghote Dit punt betreft de goedkeuring der rekening der Commissie van Openbaren Onderstand voor het diens jóar 1933. sluitende met een overschot van 801.5og fr. ot. Zijn er leden die begeeren deze rekening naar de Commissie van Financië 1 te verzenden voor onderzoek, of verkiest men ze nu aanstonds goed te keuren Hetn kkelijk het overschot heeft de Commissie van Open baren Onderstand eenige bemerkingen bij den bundel gevoegd, waarin o. m. g zegd wordt dat het dienstjaar ig33 begonnen werd met een overschot van 1.130.992 fr. 94 van het jaar 1932 Indien niemand een opmerking te maken heeft, stel ik voor deze rekening goed te keuren. Al de aanwezige raadsleden stemmen jv uitgenomen de heer Missiaen die zich als li l der Commissie van Openbaren Ondei stand onthoudt. 3. Openbare Onderstand - Openbare ver- kooping van een perceel bouwgrond. M. Vanderghote. De Commissie van Openbaren Onderstand heeft besloten de machtiging eer hoogere overheid te vragen voor den verkoop van een perceel bouwgrond gelegen te Yper, Meenensteenweg, sec;ie B, deel van nDS 199) en 193b, groot omtrent 257 vie'kante meter. Volgens raming van den heer ontvanger der Domeinen heelt deze grond een waarde van i5 fr. den vierkanten meter. Ge zien er tijdens het onderzoek van commodo en ine rmmodo geen bezwaar tegen dezen ver koop werd ingebracht, en gezien verder de opbrengst van den vei koop meer dan zes maal de opbrengst van de pacht zM overtrtften, be sluit de Commissie dezen grond openbaar te koop te stellen op den insttlpri's van i5 fr. den vieikanten meter. Het schepencollege stelt aan den raad voor hierover een guns ig advies uit te brengen Al de raadsleden stemmen ja, uiiganomen de heer Missiaen die zich nogmaals onthoudt. 4. Openbare wegenis Politieverordening. M. Vanderghote. Sommige politieke par tijen vinden het sedert een lijd van hier ge raadzaam haar programma op de suaen te schilderen. Om een einde te maken aan deze propaganda, die slechts door weinige perso nen gelezen wordt en die vooral aan een stad zooals Yper, waar men zooveel aan toeiisme doet. een fliuw uitzicht geeft en de goede faam der s'ad krenkt, stelt het schepenc >llege de volgende verordening voor die. ik ben ervan overtuigd, vanwege de raadsleden op niet de minste opwerping zal onthaald wor den Het eerste artikel der voorgrstelie ver ordening luidt als volgt Het is verboden op de openbare wegenis opschriften te teekenen, te schilderen of ie vestigen, alsook drukweik te plakken of te laten vallen. Thans zijn de trottinetten op de voetpaden bijna even ge vaarlijk geworden als de autos op de banen. Daarom stelt het schepencollege voor de trot tinetten en kindervelos alleen rond en in de openbare hovingen en vestingen toe te laten. Artikel twee der politieverordening zou dus luiden als volgtHet is verboden aan de kin deren binnen het bebouwde deel der stad op de openbare wegenis met trottinetten, kinder velos, kinderautos of andere dergelijke speel tuigen te rijden. Het gebruik daarvan is hen alleen toegelaten rond en in de openbare ho vingen en vestirgen op voorwaarde dat het verkeer van het publiek erdoor niet verhinderd worde. Een andere belemmering van het ver keer der voetgangers op de voetpaden wordt veroorzaakt door de kinderwagens die soms met twee of drie samen rijden. Terwijl de kindermeiden alzoo aan 't babbelen zijn, moe ten de voetgangers het voorland verlaten en loopen alzoo gevaar op de straat door het gerij verrast te worden. Om aan de politie toe te laten aan dit gebruik een einde te stellen in geval dat het verkeer erdoor verhinderd ware en om te beletten dat 5 of 6 kinderwagens samen gansch het voorland in beslag nemen, wordt het derde artikel als volgt opgesteld Het is verboden binnen het bebouwde deel der stad met twee of meer kinderwagens naast elkander te rijden. Artikel vier bepaalt dat de overtredingen van deze verordening met politiestraflen zullen gestraft worden. Ik stel thans voor daar nog bij te voegen dat de overtredingen waarvoor geen speciale straffen voorzien zijn gestraft zullen worden met straffen van enkele poliiie, dit om te vermij den dat de verordening ons, zoo Is de laatste maal, van Brugge teruggezonden worde. M. Leuridan Ik weet niet wilke bedoe ling het schepencollege heeft met deze twee ledige politieverordening voor te stellen Het eerste art ik-1 is één zaak op zijn eigen die voor doel heeft de politieke gedachtenuiting te vei minderen of te verhinderen en die dus, volgens mij, niet alleen dienen moet om de estheli^k der stad te verzorgen. De artik' lt-n twee en d ie vormen samen een andere zaak die gewoonlijk overtreden wordt en die ik dan ook zeer gemakkel ,k kan bijtreden. Artikel één echter kan ik,niet aannemen en daarom vraag ik dat het ontwerp gesplitst worde. M. Vanderghote Mijn gedacht was wel de voo-gestelde artikelen een per een te laten stemmen. M. Missiaen. Ik zal het artikel een en ook artikel twee in zijn huidigen vorm niet stemmen. Ik kan dit verbod aan de politieke partijen niet goedkeuren, omdat ik van oor deel ben dat zulks een aanslag ware op do vrije uiting der politieke gevoelens van de belgische bevolking. Moesten deze opschrif ten en spreuken aanleiding geven tot wanor delijkheden dan zou de heer burgemeester den plicht zooniet het recht hebben daartegen maatregelen te nemen. Het schepencollege is van gedacht dat dize wijze van propaganda slecht onthaald wordt bij de bevolking. Ik ben echter van een ander oordeel. Dat deze opschriften in den smaak niet vallen van dezen die ze niet gaarne lezen, dit neem ik aan, maar er zijn daaientegen veel anderen die ze wel gaarne zien. Ten ande/e, de openbare aanplakplaatsen zijn hier in stad zoodanig beperkt-dat het biina niet meer m'gdijk is zijne opinie bij middel \an plakbrieven ken baar te maken. Daarbij zijn de weinige aan plakplaatsen die nog openblijven in beslag genomen door iemand die zich als openbars aanplakker der stad uitgeeft, hetgeen niet waar is. De andere besch kHare plaatsen zijn meestal in huur genomen, zoodat deze ook niet door iedereen mogen benuttigd worden. Het schepencollege vindt eveneens dat deze opschriften op de straat geschilderd het uit zicht der stad schenden en het verkeer der vreemdelingen benadeeligen. Waar haalt mei» toch zulke argumenten M. Vanderghote. Gij zult in alle geval toch zeker niet beweren dat zulks een verbe tering of verfraaiing is voor de stad M. Missiaen. Dit wordt overal gedaan en in de grootste steden van het land, waar de vreemdelingen talri ker komen nog zrlfs meer dan hier. M. Seys Ik reis nochtans veel rond en heb dit nog nergens gi zien. -M. Missiaen. Te Oostende onder ander heb ik dit nog dezen morgen gezien. Ook in Gent kan men dezelfde opschriften zien die hier te Yper te lezen waren. M. Seys. - Ik ben verleden week nog te Gent geweest en heb daar niets gezien. M. Missiaen. Wilt gij er met mij mee komen, dan zal ik u daar die plaatsen aantoo nen. Dit wordt in al de steden gedaan, buiten in enkele kleine steedjes die door enggeestige menschen bestuurd worden. Ik zou niet willea dat Yper in diezelfde reeks zou gerangschikt worden. Alhoewel de stad hier bestuurd wordt door een meerderheid die onze gedach ten niet deelt en wij onze politieke tegenstre vers niet te feliciteeren hebben, moeten wij toch bekennen dat zij tot op heden nog niet zoo draconisch zijn te werk gegaan en hopen wij dat zij nu ook dergelijken aanslag tegen de vrijheid van gedachtenuiting niet zullen plegen. Dit ware immers in strijd met de bestaande wetgeving in Belgié, en ik zal dan ook tegen dit artikel stemmen. Artikel twee wordt om een ander reden voorgesteld, doch is mijn inziens toch wat overdreven. In som mige straten zijn de voetpaden wat eng, maar er zijn in stad veel straten waar geen enkel voetganger in een uur voorbij komt en daar zou men ook de kinders willen verbieden te

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1934 | | pagina 2