3 8. Nieuwe voorlanden Aandeel der eigenaars Rol Bezwaren. spelen. M. V anderghote. Alleen wanneer het ver keer erdoor verhinderd wordt. M. Missiaen. Wij kennen zulks en weten op voorhand dat dergelijke reglementen tegen de eenen streng worden toegepast en tegen de anderen niet. Daar hebben wij alle dagen voor beelden van. Moest dit verbod alleen sommige straten van druk verkeer treffen, zooals de Meenenstraat, de Groote Markt, enz dan zouden wij dit nog kunnen aannemen. Elders echter niet, om lat wij weten dat de kinderen zoo graag iets doen dat verboden is en dit reglement zullen overtreden al ware het maar om naar de openbare pl latsen te gaan waar zij mogen spelen. Moeten de kinders dan op de kassijsteenen rijden in plaats van op het voorland, zoo loopen ze nog meer gevaar. Ik weet wel dat men hiertegen kan opwerpen dat de ouders maar met hun kinderen moeten meegaan of ze thuis moeten hou len, doch dit is niet altijd zoo gemakkelijk. Ik zou er dus mee kunnen instemmen dat het in enkele stra ten aan de kinders verboden wordt te spelen, maar niet overal. Voor wat artikel drie betreft ben ik ermede t'akkoord omdat de kinderwa gens evengoed achter malkander als naast malkander kunnen rijden. M. Vanderghote. Er ware misschien mid del artikel twee wat te verzachten met te be palen dat het aan de kinders verboden is met trottinetten te rijden op ce voorlanden langs de Staatsbanen en de Marktplaats M. Delahaye. Het voorland langs de Ma loulaan is breed genoeg opdat de kinders er de voetgangers niet hinderen. M. Leuridan. In de Rijsselstraat is het voorland ook een heel eind breed, terwijl het wat verder zeer smal wordt. M. Vanderghote. Wat denkt ge van het volgend opstelHet is op de openbare wege nis langs de Staatsbanen, Marktplaats, Tem- pelstraat en Statiestraat verboden aan de kin ders, trottinetten, kindervelos, kinderautos of andere dergelijke speeltuigen gebruikende, het verkeer der voetgangers te hinderen Daar niemand hierop bemerkingen maakt, stelt de heer voorzitter voor de verordening goed te keuren en legt hij het eerste artikel er van ter stemming. Stemmen ja de heeren Lemahieu, Dela haye, Van der Mersch, Pattyn, Jvr. Cornillie, de heeren Seys, Biebuyck, Vergracht en Van- derghote neen de heeren Missiaen en Leu ridan. M. Vanderghote.Ik stel voor artikel twee te stemmen zjoals ik het laatst heb voorge lezen. M. Liuridan. Ik denk dat het beter ware het woord speelgoed te gebruiken in plaats van speeltuigen. Na de iets geestige bemerking dat men door het woord speeltuigen misschien wel meest een bombardon zou kunnen begrijpen, wordt het artikel met deze woordverandering een parig goedgekeurd. Artikel drie wordt eveneens met algemeene stemmen aangenomen. Artikel vier, dat de straffen voor de niet naleving der verordening voorziet, wordt zoo als het eerste artikel goedgekeurd met negen stemmen tegen twee. M. Vanderghote. En nu nog het artikel vijf, liet laatste, waarin gezegd wordt dat de tegenwoordige verordening van kracht wordt den dag harer afkondiging. Al de raadsleden stemmen ja. 5. Omzeitingsleening 3o jaar, der leening 20 jaar van Fr. 1.400.000 00. M. Vanderghote. Dit is een voorstel ge daan door het Gemeentekrediet van Belgièom het nog verschuldigd deel der leening van 1.400.000 fr., die in 1924 werd aangegaan om de kosten der electrificatie van stad te ver zekeren en die in 1944 vervalt, te vervangen door een leening aflosbaar in 3o jaar. Dit ware een ontlasting voor de volgende stads- begrootingen van omtrent 37 000 fr. per jaar, en daar de gedane werken van electrificatie ook aan de volgende geslachten zullen ten bate komen, ware het dus geraadzaam den last der leening over den langst mogelijken tijd te verdeelen. Ik vraag dus de voorgestelde om zetting der leening van 20 jaar in een leening van 3o jaar te rekenen vanaf 1 Juli 1934 goed te keuren. Dit voorstel wordt eenparig goedgekeurd. M. Leuridan. Ik vraag het woord voor een ordemotie. Het verwondert me dat het schepencollege nog niet is overgegaan om in den kortst mogelijken tijd te voorzien in de vervanging van het ontslagnemend lid. M. Vanderghote. Wij moeten daarvoor de bijzondere proceduur volgen. De bundel is thans reeds overgemaakt naar het provinciaal bestuur. Het is jammer en spijtig dat de heer Bonnet nitt in tijds zijn ontslag heeft inge diend, zoodat wij dan verplicht zijn de verval proceduur in rechte te vervolgen. M. Leuridan. Hopen wij dat dit we lira zal gedaan zijn, want wij zijn niet te talrijk. 6. Aanbestedingen a) levering van kolen Proces verbaal. M. Vanderghute. De aanbesteding der leveling van kolen was in drie loten verdeeld, ten eerste voor de anthraciete kolen, ten twee de voor half vette kolen en ten derde voor de coke industriel ten gerieve der Staatsmid delbare School Voor het eerste lot was de heer Van Overstraeten de laagste aanbieder voor het tweede lot de heer Alfred Degeest, en voor het derde lot nogmaals de heer Van Overstraeten. M. Leuridan Voor wat lot drie betreft werd er door het lastenkohier opgelegd dat de cokes moesten voortskomen 't zij van Zand voorde, 't zij van Zeebiupge. De voorlaatste aanbieder was de heer Vandenbilcke met den prijs van i5o fr. voor cokes van Zeebrugge, terwijl het laagste aanbod niet vermeldde van waar de cokes komen. Verders meen ik nog te weten dat t r voor de levering der kolen een slecht stelsel in voege is, nameliik dat de ra ming der noodige hoeveelheid slecht gedaan wordt en er altijd aanvullende bestellingen in het late jaar te doen zijn, en dat ook die bestellingen dan terecht komen bij den aanbe- steder die reeds de groote leveringen deed. M. Delahaye. De heer Van Overstraeten, die de aanbesteder was der laatste levering van kolen, moest nog 85o.ooo kgr. kolen leve ren als wanneer de winter reeds geëindigd was, zoodat er geen aanvullende bestellin gen gedaan werden. M. Vanderghote. Willen wij den uitslag dier aanbesteding aan de commissie van open bare wei ken verzenden om hem eens nader te onderzoeken M. Biebuyck. Dit is hetgeen ik van ge dacht was voor te stellen, gezien er in het lastenkohier voor de levering der cokes geen kwestie was van asschen, water en ook niet van kaliber. M. Vanderghote. Dit punt wordt dus verschoven. b) Herstellingswerken aan de Staatsmiddel bare school Proces verbaal. M. Vanderghote Deze aanbesteding had plaats den 10 J uli 11. De heer Goderis was de laagste aanbieder met de volgende prijzen voor het eerste deel, namelijk de werken die ten laste van den Staat vallen, 12.633 fr. voor het tweede deel of de werken waarvoor er nog een onverschil bestaat, 4 040 fr. en voor het derde deel, zijnde de werken die door de stad moeten bekostigd worden, 6.566 fr. Het schepencollege stelt voor deze drie deelen goed te keuren, mits het voorbehoud het derde deel slechts te doen uitvoeren wanneer het schepencollege het geradig oordeelt en als de kas het toelaat. Dit betreft ten andere enkel eenige werken van plafonneering die weinig belangrijk zijn. MDelahaye. Voor de uit te voeren wer ken van schildering ware het zelfs beter te wachten tot toekomende jaar. M. Missiaen. Ik begrijp niet goed de opmerking van den heer schepen Delahaye die zegt dat het beter ware een deel der wer ken tot naaste jaar uit te stellen. Meent gij dat de aannemer dan nog zal geneigd ofwel in staat zijn die werken aan de huidige voor waarden uit te voeren Hij zal dit niet meer doen. M. Delahaye. Wanneer het derde deel der voorziene werken uitgevoerd wordt, ware het toch beter de vernieuwde plafonneering eerst goed te laten drogen en slechts eenige maanden later tg schilderen. Immers dit derde deel begrijpt de plafonneer- en ook de schil derwerken. M. Vanderghote. Het ware thans mis schien best het derde deel niet goed te keu ren en alleen de twee eerste deelen der gedane aanbesteding goedkeuren. Dit voorstel wordt met eenparige stemmen aangenomen 7. Taksverordèning op het openen, verbree den en verbeteren van straten, het leggen van riolen, kasseiwerk, enz. M. Vanderghote. Het schepencollege ziet zich genoopt deze taksverordening voor Noë verzamelde In zijn schuit Van elk soort dier maar twee Maar h'j pakte mee als buit Duizend pakjes PACHA Chicorei te stellen om te vermijden dat, zooals het vroeger reeds gebiurde, wanneer Staai en stad reeds belangrijke sommen voor de vtrbe- teiing der wegen hebben uitgegeven, deze wegen opnieuw gerpend worden zonder dat door de aanpdende eigenaars een deel der kosten moet in taal 1 worden. De voorgestt ldë taksverorder i g zou ons toelaten een deel dezer kosten onder vorm van rechtstreeksche of onrech streeksche belastingen terug te vor deren Gij hebt waarschijnlijk reels allen die verordening gelezen, zoodat het niet m er noodig is hi r nog lezing van dit lang regle ment te geven. M. Missiaen. Het ware beter die veror dening eerst door de commissie der wei ken te doen onderzot ken en aan de leden der com missie een txemplaar ervan te overhai digen. Er zijn wel hier en daar eenipe bt merkingen op te maken, doch een eenvou lige lezing van dit reglement is niet voldoende om zich er een vol ledig gedacht van te kunnen vormen. M. Vanderghote. Het is alleen maar te vreezen dat, in geval de commissie niet spoedig een beslissing neemt, de verordening er mis schien niet meer zal noodig zijn. Hierop wordt besloten dit punt naar de Commissie van Openbare Werken te verzen den. M. Vanderghote Den 25 Juni 1934 werd het proces-verbaal van commodo en iiicommo- do geopend betreffende de beraadslaging door- den gemeenteraad genomen in datum van 23° April 1.1. en waarbij de som werd vastgesteld welke als aandeel door de aanpalende eige naars moet betaald -worden voor het leggen van nieuwe voorlanden langs den Bruggesteen- weg, Dixmu lesteen weg, Slachthuisstr., Kaai- straat, enz. Dit aandeel bedraagt de gezamen lijke som van 35.110 fr. 32. Er is een brief toegekomen van den heer Vandevoorde, doch daar er kwestie is van personen ware het best dit in geheime zitting te bespreken. M. Leuridan. De bewoners der Penne- straat zijn lastig gevallen door allerhande tak sen terwijl hun straat in zulk een ellendigen toestand verkeert. Wanneer komt er daar een einde aan Het is onrechtvaardig van die men- schen straatbelasting te eischen, alswanneer zij van niet een der gemakkelijkheden genieten waarvoor die taks gestemd werd. M. Lemahieu. Er zijn menschen die nog tienmaal min gemakkelijkheden genieten en die toch de straatbelasting moeten betalen, deze is immers, zooals ik het hier vroeger reeds meermaals zegde, gebaseerd op de grondbe lasting. M. Leuridan. De bewoners dier straat hebben daar noch gas noch water. M. Delahaye. Ieder huis is aan de water leiding aangesloten. In de straat zijn er ook gaslantaarns die met October aanstaande weer zullen branden. M. Missiaen. Maar welke Pennestraat bedoelt hier de heer Leuridan, is het de kleine ofwel de groote Pennestraat M. Leuridan. Dit kan ik zoowel niet zeg gen, want ik ken de topographie der straten zoc goed niet. M Seys. De kleine Pennestraat is een private straat en de stad heeft daar niets te zien. M. Leuridan. In alle geval moeten die menschen straattaks betalen, want ik heb een aantal hunner belastingsbrie ven gezien. M. Lemahieu. De menschen die buiten de stad een stukje land hebben moeten ook die taks betalen. Wat zegt gij daarvan M. Leuridan. Dat zij het voordeel heb ben op den buiten te wonen. M. PattynWare het ook niet mogelijk voorlanden te leggen in dë straten waar Or.s Onderdak al die huizen heeft gebouwd. Het is nu drie jaar dat ik een dier huizen bewoon en nog is er daar geen voorland. Ik zou ook willen vragen de kalsijde wat te hersteller^ want 's avonds zou men er op sommige plaat sen de beenen breken. M. Delahaye. Verleden jaar hebben wij getracht deze straat te kasseien met de kassei- steenen die wij nog bezaten. Vroeger was het een aardeweg, zoodat de straat thans toch reeds veel verbeterd is. M. Pattyn. In de Arsenaalstraat, waar schier niemand voorbijkomt, liggen daar prachlige voorlanden M. Delahaye. Dit bestond reeds var» vroeger. M. Vanderghote. De heer schepen van Openbare Werken zal nota nemen van deze bemerkipgen en in de mate van het mogelijke

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1934 | | pagina 3