4 er voldoening trachten aan te geven. Wij zul len thans artikel acht onzer dagorde in de geheime zitting voorts afhandelen. 9. Kerkfabriek van St Ntklaas Rekening over het dienstjaar ig33. M. Vanderghote. Deze rekening sluit met een overschot van 3713 fr. i3. Stemmen ja de heeren Lemihieu. Pattyn, Jvr. Cornillie, de heeren Seys, Biebuyck, Leuridan en Vanderghote onthouden zich de heeren Delahaye, Van der Mersch, Mis siaen en Vergracht. 10 Overdracht - Electriciteit vergunning Goedkeuring M. Vanderghote. Dit punt betreft de goedk uring der overdrachtakte tmschen de stad en de vergunninghoudende maatschap pij voor de levering der electriciteit aan te gaan. Over enkele maanden besloot de raad de zaak aan het schepencollege over te laten, naderhand echter deed de Société générale beige de Disuku.ioa Elcctrique opmerken dat het aan den gemeenteraad toekomt deze mutatie goed te keuren Het sch pencollege stelt dus aan don raad voor een beraadslaging te ficmen waaroij de stad akte neemt van de versmelting der Soc été générale beige de Dis ril ution ELctiiqumet de Compagnie gér.é ale beige de Gaz tt d'Electricité H t is r.codig die ovei dracht te stemmen om de uitbreiding van het electrisch net, waarover de maatschappij xeeds t'akkoord gaat, te bekomen. Hp maatschappij verklaart zich bereid het ekcirisch net I uiten de stad uit te breiden, maar beweert dit plan van uitbrei ding niet uit te voeren zoolang de gemeen teiaad de mutatie niet goedkeurt. In andere steden, waar dezelfde maatschappij eveneens de vergunning bezat voor de leve-ing der electriciteit, is deze mutatie reeds sedert lang goedgekeurd M. Missiaen. H t verwondert me niets in den bundel gevonden te hebben die daarop betrek heeft. Al wat ik erin gezien heb is de kopij van een brief zonder veel beteekenis van verleden jaar aangaan le de uitbreiding van het net aan den Veurnesteenweg. Nu is het de eerste maal dat wij hooren spreken van een overeenkomst tusschen de maatschappij en het schepencollege Ik ben er tchier niet mee t'akkoord en dring zelfs sterk aan opdat de raad de overdracht niet zou goedkeuren. Wij hebben met die maatschappij niets m.^er te zien en zij zou ons dan nog '«edreigen De maatschappij bestaat niet me-r en wij hebben daa ook geen ei k :1e verplichting meer tegenover haar. Niemand kan den gemeente raad verplichten die overdracht van maat schappij goed le keuren, en dit is zoodanig waar dat de belanghebbende maatschappj speeds zoo steik aandiingt. Wij ne/iiten dus daar het middel om al het kwaad van het vroeger aangegane contract te doen verdwij nen. Vroeger hebben wij altijd op den groot sten moedwil van de maatschappij gebotst, soms stelde zij zich zelfs tergend aan en nu hebben wij de gelegenheid om haar te ver plich en Op het oogeiiblik dat wij de uitbrei ding van het electrisch net vragen, zoudt gij dit machtig wapen dat gij 1 u bezit uit uwe handen werpen. Ik herhaal het. de maatschap pij bestaat niet mieren de s'ad kan desnoods een nieuw contract sluiten met gelijk welke maatschappij waar wij dan onze voorwaar den kunnen voorlegden Wij zijn de sterksten, het zijn wij die de toelating geven voor het leveren der electriciteit in stad, en zoo wij niet met overhaasting te we k gaan bestaat er mogelijkheid voor ons de lasten der stad te verminderen en de inkomsten te vermeerde ren. Een reden te meer om niet te haastig te zijn is dat er thans in het parlement een ont werp reergelegd is om de gemeenten op finan cieel gebied onder voogdij te stellen, die zaak is echter nog niet onder alle vormen onder zocht. Ttjdtns de laatste zitting werd door den heer schepen Van der Mersch gezegd dat de za-k eeist met de maatschappij zou gedis cuteerd en daarna door ons samen zou goed gekeurd worden. De maatschappij echter wei gert te discuteeren. Ten andere zij bestaat niet meer en het ware van onzentwege een groote onvoorzichtigheid het wapen uit onze handen te smijten. M. Van der Mersch Ik ben niet volledig t'akkoord met den heer M'ssiaen. De oude maatschappij bestaat nog altijd. Zoolang zij in likwidatie is blijft de maatschappij voort bestaan. Indien wij de overdracht niet goed keuren, dan blijft ons contract van kracht met de oude maatschappij die nog altijd in veref fening is. Waarom moet de verandering gestemd worden De heer Missiaed heeft ons ti/leDS de laatste bespreking van dit punt gevraagd met de maatschappij te willen onder- h indelen. De maatschappij antwoordde ons dat zij bereid was de gevraagde uitbreiding te doen, maar dat zij dit werk niet zou uitvoeren zoolang het contract van overdracht niet was goe 'gtkeurd. De maatschappij verklaart zich t'akkoord om het el» ctrisch net uit te brtiden tot aan de Oude Veurnr straat van aan het Hoekje tot aan de Kaai. den Zornebekesteen weg tot op 200 m. over de Potyze, den R'jsel- steenweg, den Dickebuschsteen wegen ook tot 't einde der Pilckemst raat, doch op tien huizen moeten er daarvoor zrven huizen bij het net aangesloten worden. Ik heb de zaak grondig ondei zocht en vind geen ander middel om de maatschappij te verplichten Al deze straten, waarvoor de uitbreiding van het net gevraagd wordt, zijn buiten den in het contract vastge stelden perimeter g» legen. Moest de ni uwe maa'schappij d» zelfde waa'bo-gen niet geven, dan zou ik de vrees van den heer Missiaen deeler, doch wanneer wij de statuten der maatschappij nagaan, dan zien wij dat haar kapitaal nog meerder is, dat zij beheerd is door al dezelfde personen die aan het hoofd stonden der oude maatschappij. Op financieel gebied geeft die maatschappij ons dus alle ge'uststelling. De mu atie die men ons viaagt te willen goedkeuren is alleen een formaliteit. Zoolang de stad Yper de toelating niet geeft, gaat de likwidatie der maatschappij voort en moeten wij zoolang wachten om aan die men schen. die buiten den perimeter won»n en de electriciteit begeeren, voldoening te geven. M. Leuridan. Ik ben van oordeel dat men bij verschalking heeft willen te werk gaan. Ik heb den bundel nauwkeurig bekeken en er alleen een beteekenislooze correspon dertie in gevonden, alsmede een brief die regelrecht in overtreding der taalwet is. M. Van der Mersch. Ik heb daar straks aan den heer Missiaen ve'geten te zeggen dat er twee bund» ls waren. M. Leuridan Gij hebt gemeen 1 de raads leden, die van een ander ge lacht zijn dan de katholieke meerderheid, in der haast in een hinderlaag te kunnen lokken, doch dit gebeurt niet. Ik zal het bf staan der maatschappij niet weerleggen, zij bestaat nog maarzij vraagt ons een dienst en geeft ons alzoo een wap^n in de hand. Zij vraagt dat wij in hare versmelting zouden toestemmen, dan zou zij niet meer bestaan, doch zij kan zich alleen maar met een andere maatschappii versmelten alswanneer wij daarin bereidwillig toestemmen. Het is juist daar onze kracht dat wij voor den ons gevraagden dienst een wederdienst kunnen afdwingen, hetgeen een financieel voordeel voor de bevolking ware Die wederdienst kent ge, namelijk de verbetering der drastische voorwaarden van de verlichting ia het gelde lijk belang der stad. Al deouie beweegredens vroeger door den heer Vlissia^n opgesomd bestaan thans nog. De heer schepen Van der Mersch zegt dat de maatschappij nog bestaat. Ja, zij bestaat nog maar zij vraagt ons een dienst waarvoor wij een wederdienst kunnen eischen. Er wordt ons ook nog gevraagd waa-om wij een uitzondeiing willen maken bij al die andere gemeentebesturen die da ver smelting reeds goedkeurden. Daarop moet ik antwoorden dat wij niet weten of ze elders dezelfde reden van klagen hebben, a's wij hier te Yner. Indien deze steden geen zoo zware verbintenis met de maatschappij heb ben aangegaan, dan is het natuurlijk dat zij in de overdracht hebben toegestem 1. Dit argumet t is dus ni^ts waard Men zegt ook dat het schepencollege reeds virtueel afge spreken is met de maatschappij en dat deze t'akkoord gaat om de ekctriciteits verlichting ook aan de stadswijken uit te breiden. Als dit zoo is, dan ware het zeer gemakkeli)k daarvan de geschreven verbintenis los te krij gen. Er moet boter bij de visch zijn. Men moet nu van de gelegenheid gebruik maken en de maatschappij het ijzer in den I uik hou den Ik weet wel dat gij met uw achten in de mogelijkheid zijt uw gedacht door te drijven. Indien gij durft, doet het dan, maar de bevol king zal oordeelen. M. Missiaen. In die zaak mag er geen spraak zijn van politiek en het ware oprecht spijtig moest fle meerdetheid dit stemmen juist om de oppositie te tergen. Ik doe beroep op het gezond verstand der raadsleden oplat zij de zaak wel zouden overwegen, en hier verooi loof ik mij een vraag te stellen die tot nu toe nog niet gesteld werd. De maatschap pij hetft het monopoliura van de levering der electriciteit in stad, doch heeft ze ook het monopolium buiten den perimeter M. Van der Mersch. Ik geloof van ja. M. Missiaen. Gij zijt het dus niet ztker. M. Van der Mersch. Indien gij wilt, kun nen wij dit eens in het contract nagaan. M. Missiaen. Ik stel die vraag omdat zij van groote beter kenis is. Immers, wij bevin den ons nu in denzelfden toestand niet meer van vroeger. De stad is nu omringd door andere maatschappijen die de electriciteit leveren aan de omliggende gemeenten. Ik weet niet zoo wij geen akkoord zouden mogen maken met een andere maatschappij die een der omliggende gemeen'en bedient. Ik weet niet zoo wij ja of neen dit recht hebben, dit zou moeten onderzotht worden. Een tweede opmerking die ik nog wensch te maken is de volgende. De maatschappij, zegt men. heeft beloofd de gevraagde uitbrei Jing te doen. Ik zal die verklaring van het schepencollege niet in twijfel trtkken, doch aan welke voorwaar den zal zij dit doen Is dit geschteven Ik begrijp niet waarom dit r iet samen besproken werd. Van zool-a er een verandering aan de maatschappij gevraagd werd, dan eischte zij steeds een verlenging voor 5 of to jaar van het contract. Is het nu ook op die manier dat zij erin toestemt de uitbreiding van het net te doen Zooniet, dan begrijp ik niet waarom dit niet zwart op wit geschreven staat Ik neem aan dat de lectriciteit buiten den perimeter geleverd wat duurder komt, dit is natuurlijk. M. Delahaye. De electriciteit z tl er aan denzelfden prijs geleverd worden als in de stad M. Missiaen. Indien wij dat geschreven en onderteekent kunnen vet krijgen, dan be staat er niet de minste reden meer om zich tegen de goedkeuring der versmelting te ver zetten. Doch wij weten met wien wij te doen hebben. De maatschappij heeft reeds veel beloften gedaan die zij daags nadien reeds vergeten had. Wij hebben daarvan meer dan eens de ondervinding gehad. M. Van der Mersch. Ik moet aan de hee ren Missiaen en Leuridan antwoorden dat dit hier geen politieke kwestie is. Het is een finan- cieele zaak, een zaak van algemeen belang. Ik ben gelukkig te bestaiigen dat de heer Leuri dan met mij 1' akkoord is om te zeggen dat de maatschappij bestaat. Men vraagt ons nu wel ke waarborg de maatschappij ons biedt. Z>j heeft ons dit nte schriftelijk per brief verz kerd en zal dit niet schrijven zoolang wij haar de toelating van versmelting niet geven. De raad zou deze toelating kunnen stemmen en alzoo een akkoord sluiten op voo; waarde dat ai deze straten die ik zooeven opsomde, Rtjsel- steenweg, Z jnnebekesteenweg tot 200 meters over de Potyz», enz aan denzelfden prijs als in stad de electrische verlichting bekomen Wij- zijn alzoo overeengekomen tijdens een verga dering van het Schepencollege met den heer ingenieur Chauvin. Het oude contract blijft bestaan, de nieuwe maatschappij netmt al de lasten en verplichtingen o/er, al dezelfde voorwaarden van vroeger blijven behouden, alleen wordt er een nieuwe perimeter ge vormd. Wij zijn met die maatschappij ver bonden en kunnen dan ook met geen andere maatschappij een akkoord aangaan. M. Missiaen. Ik vraag alleen maar indien wij dit niet zouden kunnen doen voor de ver lichting der straten en wegen buiten den peri meter gelegen. M. Van der Mersch Wij zijn dus t' ak koord dat wij voor de verlichting in de stad aan die maatschappij door ons vroeger con tract nog verplicht zijn. De heeren Leuridan en Missiaen denken dat de miatschappy haar 'woord niet zal houden. Wij zouden echter de toelating voorwaardelijk kunnen stemmen. M Missiaen. In dit geval heb ik er geen bezwaar tegen. M. Van der Mersch. De gevraagde toela ting zou dus verleend worden op voorwaarde dat de maatschappij de uitbreidirg van het electrisch net wil doen en de electriciteit levere aan d nzelfden prijs als in stad, wel te vers'aan nochtans indien zeven huizen op tien die largs de 1 jn liggen zich erbij willen aan sluiten Vroeger hebben wij eens een petitie ontvangen onderte- kend door 34 personen die de aansluiting bij de gasleiding vroegen, en wanneer de leiding er lag dan waren er slechts 17 die het gas in huis wilden nemen Wij moe ten dus zien dat hier nogmaals hetzelfce niet gebeurt. De stad immers moet voor de uit breiding van het electrisch net het noodige geld verschieten, maar de maatschappij be taalt dit teiug met jaarlijksche ai kortingen. M. Missiaen. De zaak wordt hoe langer hoe meer ingewikkeld. Ik neem aan dat de maatschappij zekere waarborgen neemt, maar zeven huizen op tien is tcch wat veel. Tot hoever worden de huizen in dien nieuwen perimeter bijgerekend M. Delahaye. Bijvoorbeeld langs den Meenensieenweg zullen er toch wel op een af stand van 3oo meter tien huizen de electrici-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1934 | | pagina 4