e Up*r- Eeumtmt van St-Vincsntiuscollege Moderne Snijschool voor Daman en Heeren TRABOL1PBL Vande Lanoitte's koffies zijn de beste Maandag i3 Oogst a. s. viert het Bisschop pelijk College van leper de honderdste verja ring van rijn bestaan. Gebruik makend van de ruime vrijheid van onderwijs, door de Bel gische Grondwet geschonken, werd in i833 beslist te leper een College op te richten, op •iat weer, zooals in de 17® en 18* eeuw in de colleges der Jezuïrten en der Augustijner Eremieten, de jongelingen van leper en omge ving onder de leiding van priesters, een gron dige en tevers door en door katholieke hu manioraopvoeding zouden kunnen genieten, •Tie ze voorbereidt om met vrucht hoogere studiën aan te gaan en de meest verscheiden en belangrijke ambten, in den dienst van Kerken maatschappij, te bekleeden. Geopend in 1834, heeft het College geduren de een volle eeuw, die verheven taak schit terend vervuld, en heele geslachten mannen gevormd die hun godsdienst en hun volk tot eer strekken. Zijn eerste en laatste jaren waren door pijn lijke beproevingen gekenmerkt gehuisvest in het Oud- Bisschoppelijk paleis, door het stads bestuur ter beschikking gesteld, werd in 1841 gebouwen jaarlijksche toelage onttrokken Na eerst een voorloopig schuiloord in de Hond straat gevonden te hebben, kon het gesticht, dank aan de vrijgevigheid van de Iepersche Katholieken, in 1844 in 'n waardiger en ruimer heerenhuis der Meenenstraat zijn intrek ne men. Het steeds groeiend aantal studenten vergde voortdurende uitbreiding der gebou wen zoo werd onder Principaal Hugo Verriest (1878 88) bij de 5o' verjaring van het bestaan van het College, de feestzaal gebouwd maar heel het gebouwencomplex werd binst den wereldoorlog in den tragischen brand van leper (iqi5) in asch gelegd. Reeds in 1920 werd het college heropend in de nog woeste en bijna verlaten stad barakken dienden tot woning en klassen. Intusschen rees, dank aan de onvermoeibare en taai volhardende werkkracht van Z. E. H. Principaal C. De Visschere, in korten tijd, op de puinen van het oude, een splinternieuw college, met mooie voorgevel in Vlaamsch- Ieperschen stijl. Het nooit te voren bereikt aantal studenten is het welsprekendste bewijs van zijn bloei en van de algemeene waardee rende sympathie die het College in leper en omstrtken geniet. Oud leeraars en Oud-studenten zulleo zich met het jubileerende college mede verheugen en den Heer danken om die honderd jaren arbeid en toewijding aan de christelijke op voeding, door Gods zegen met rijke vruchten bekroond. Velen hebben reeds de uitnoodiging van het feestcomité beantwoord, en zullen, op dien heuglijken herdenkingsdag, naar het college, dat als een tweede thuis voor hen is geweest, terugkeeren, om zich te verblijden in het heropwekken van herinneringen uit hun joligen studententijd, en de banden der oude kameraadschap weer nau wer toe te snoeren. Het feestcomité, dat zijn best doet opdat niemand bij dit groote familiefeest vergeten worde, verzoekt vriendelijk de oud-leerlingen, die buiten zijn wil om, geen persoonlijke uit noodiging ontvingen, vóór 25 Juli hun adres aan Z. E. H. Principaal te laten geworden. Boterstraat, 12 Yper. Hebben hun diploma bekomen met groote onderscheiding en felicitatie van de Jury Mijnheer Roger Verfaille, Cartonstraat, Yper Mejuffers Martha Hennaert, Canon straat, Kortrijk Martha Coene, uit Elver dinghe Madeleine Breemeersch, Mandel- dreef, Rousselare Lucienne Andries, Thou- routstraat, Yper. Mijnheer Germain Goudenhooft,uit ProveD Mejuffers Alice Vanaudenaerde, uit Ardoye Madeleine Reynaert, uit Handzame Simone Kerkof, uit Izegem Laura Deschout, uit Zwevezeele. Hartelijk proficiat. Onze Scheepvaart Binnengevaren Vrijdag i3 Juni de Andié (schipper Dj Boeuf) met 35 ton beurtgoed. de Mathilde (schipper Jacobs) met 70 ton graan voor M. Hollebeke te Yper. Z iterdag 14 Juli de Progrès (schipper Staes) met 90 ton kolen voor M. Degeest te Yper. Weggevaren Zaterdag 14 Juli de André (schipper X)e Boeuf) met i5 ton beurtgoed. Nos Visiteurs Dimanche 22 Juillet, vers 7 h. 3o, arriveront en gare d'/pres environ 25o Ecossais, accom- pagrés de Lady Haig. Un autre groupe de la mème importance se dirigera vers Arras pour visiter les anciens champs de bataille en Frar.ce. JjuJi prochain, 26 Juillet, nous aurons la visite d'un groupe de 400 Anglais qui assiste ront a 2 h de l'aptès midi a une cérémonie sous la Poite de Menin, au cours de laquelle le Last Post sera sonné par les clairons du Last Post Comi'é Onze Bezoekers Maandag aanstaande, 23 Juli, komt de Harmonie van Lier, vergezeld van 35o per sonen, op bezoek naar onze stad. De reis geschiedt van uit Lier per radiotrein, die hier om 10 u 3o 's morgens ter statie verwacht wordt. Gevonden en Verloren Voorwerpen Eene dame wandelde met haar dochtertje (ongeveer 10 jaar) op Sinksen Zondag om streeks 12 u. 3o op de Vanden Peereboom- plaats, in de richting der Anglikaansche kerk, in gezelschap van eene andere dame. Kan een der twee dames zich niet laten kennen Adres geven ten bureele van 't blad. Gevonden. Maandag 16 Juli, door M. Gryffon Julien, een hondenhalsband. Denzelfden dag, door M. Defever Gaston, eenige medailles. Dinsdag 17, door M. Homez Georges, een sleutel Denzelfden dag, door M. Cornillie Camille, een paar lederen dameshandschoenen. Al deze voorwerpen mogen op het politie- bureel teruggehaald worden. Nog Dinsdag 17, door M. Carrein Hector, wonende in de Kazerne een duitschen scha pershond, dien hij ter beschikking van den eigenaar houdt. Woensdag 18, door M. Notebaert André, een lederen dameshandschoen. Denzelfden dag, een parelen halssnoer. Donderdag 19, door Mevr. Dewilde Ida, een sleutel. Deze drie laatste voorwerpen berusten ins gelijks op het politiebureel. Verloren. Zondag i5 Juli, door het kind van den heer Deroo Georges, een gouden armbandje. Denzelfden dag, door M. Vanderbeke Oscar, een zilveren armbanduurwerk. Donderdag 19, door Mej Verfaillie Irène, een armband met plaatje waarop de naam Irène gegrift staat. Langs den Zonnebekesteenweg, een kinder schoen in caoutchouc. Adres van den eigenaar ten bureele dezer te bekomen. Prijsbolling van Zondag 15° Juli UITSLAGEN 54 Bolders waren opgekomen om in Coo en Statie de 25q fr. prijzen te veroveren uitge loofd door de Federatie. De i' prijs 80 fr. werd in de wacht gesleurd door de heeren Rosseel Cyr., Benoot Cam., Deknudt G. en Velghe. De 2e prijs 60 fr. ging naar de heeren Crombez Ch Soete J., De- poortere Henri, Duprez Omer. De 3' prijs 40 fr. werd behaald door de heeren Baecke landt, Pickel, Tavernier, Rosez. De 4e, 5e en 6e prijzen zijnde samen 70 fr. werden in gemeen akkoord verdeeld onder de heeren Vasseur E., Derluyn J., Nauwynck Conradt, Kimpe, Verkinderen, Danschotter, Devos Rich., Vandepitte, Janssens, Deschuyt ter, Coulembier H., Ververken, Declercq J., Salomé R., Coulembier Oscar en Albrecht R. Een aangename namiddag. Schoon spel. Maar warm hé 1 Het bestuur der Federatie dankt hier al de bolders die de 2 bollingen uitgeschreven door de Federatie hebben bijgewoond, en ook al de heeren die zich de schikkingen en orde van 't spel hebben aangetrokken. Nu alle matchen van de Federatie stil lig gen tot de aanstaande kampioenschappen 1934-35, zouden enkele vriendenmatchen kun nen opgericht worden, voor 'n pistolet en 'n demi. Wat denkt ge ervan mannen Wie trekt het zich aan KRABBER. Aanstaande Pfijsuitdeelingen Dinsdag 24 Juli, te 9 u. voormiddag, voor de leerlingen van h-t Onderwijsgesticht der Heilige Familie, de Stuersstraat. Te 2 u. 3o 's namiddags, voor de bewaar- klassen der Rousbrugge Damen, Maloulaan. Woensdag 25 Juli, te ro u. voormiddag, in het gesticht der Rousbrugge Damen, Ma loulaan, voor de lagere en middelbare afd. Donderdag 26 Juli, te 9 u. 3o voormid dag, voor de leerlingen van St Vincentius College, in de feestzaal dezer school. Allerhande Nieuws Yper. Oneerlijke Marktkramer. Een kaashandelaar van Rousselare, die hier wekelijks de markt doet, werd betrapt terwijl hij zijn klanten bestelde met een beschadigde weegschaal die hen de juiste hoeveelheid koopwaar voor hun geld niet gaf. Tegen dezen oneerlijken vetkooper, die te spoedig rijk wilde worden, werd proces verbaal opge maakt en zijn weegschaal aangeslagen. Loontje komt om zij a boontje Eenigen tijd geleden reed de 18 jarige Vam Acker Pierre mede met de moto van Deschrij- ver naar Meenen, waar zij samen een glas dronken en vandaar dan in gezelschap van Brrghman Lucien voortsnaar Moescroen ver trokken. Van Acker, die langs achter op de moto zat, had bemerkt dat zijn maat Deschrij- ver, die de moto voerde, zijn brieventasch in den achterzak van zijn broek gestoken had en, aan de bekoring niet meer kunnende weer staan, vond hij niets beters dan zich onderweg die portefeuille toe te eigenen. Te Moescroen gekomen, trokken zij opnieuw een herberg binnen. Van Acker mitk er gebruik van zooge zegd om naar het gemak te gaan, doch eigen lijk om de gestolen brieventasch te ledigen. Hij stak een briefje van 100 fr. in zijn kous, het overige bergde hij in zijn giletzakken en wierp dan de portefeuille in h t gemak. Na derhand echter werd zij er door de bazin terug uitgehaald en aan de politie overhandigd. Dank aan een onderzoek van den ijverigen ondercommissaris van Yper, den heer Vanse- venant, werd geheel die ingewikkelde zaak weer klaar gesponnen en zal die diefstal niet ongestraft blijven zooals de jeugdige dader het reeds verhoopte. Homoniem De heer Julien Libbrecht, plaatijzerwerker en soldeerder, wonende Veur-- nesteenweg te Yper, vraagt ons aan onze lezers te willen mededeelen dat hij hoege naamd geen gemeens heeft met den genaamde Libbrecht dien wij in ons artikel van verleden week, onder de hoofding Ze waren aan hun proefstuk niet bedoelden. Wij geven aan den heer Julien Libbrecht volgaarne voldoening en zeggen hier, om allé verder misverstand te voorkojnen, dat de per soon waarover wij het in ons vroeger artikel hadden, de 27 jarige Libbrecht Maurice, van Yper, is. Diefstal. De i5 jarige Debruyne Elza,. meid in dienst zijnde alhier in een huis der Rijselstraat, heeft van de afwezigheid harer meesters gebruik gemaakt om een som van nofr. uiteen lessenaar, dien zij bij middel van den thuisgelaten sleutel geopend had, weg te nemen. Met dit geld kocht zij haar dan een fraai kleedje en een paar witte schoentjes, waarvan haar gezellinnetjes voorzeker gingen jaloersch zijn. Doch, alles komt uit al moes ten de kraaien het uitbrengen. Ook de diefstal werd bemerkt en Elza was verplicht haar oneerlijke daad te bekennen Man verzoekt ons te melden dat het een zekere Flavie W. is die betrapt werd terwijl ze aan het rozen plukken was in den Open baren Hof, en niet Ghislaine W. zooals wij verleden week bij vergissing meldden. Poperinghe - Goede vangst. De rechterlijke politie van Gent deed Dinsdag een inval in een huis waar men vermoedde dat er kansspelen uitgebaat werden. Men had juist geraden, want toen de politie het huis binnentrad waren een aantal spelers, meestal minderjarigen, rond de speeltafels gezeten. Een belangrijk materiaal alsock de inleggel- den werden aangeslagen en het hoofd der uitbating, zekere D. A aangehouden. St George's Memorial Church Services will be held in this church as follows 8.0 a m. Holy Communion. il.o a. m. Morning Prayer and Sermon- Special Preacher the Rev. Dr A. Fleming:: of Pont Street. There will be no Evening Service. Met onderscheiding en felicitatie van de Jury: Sunday July 29th.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1934 | | pagina 8