Charles Hongenae -HET YPERSCHE - LA RÉGION D'YPREi londagrosi - Repos dominicai 15' Jaargang, N' 17 - 28 Juli 1934 15e Année. N° 17 28 Juillet 1934 Bijvoegsel Supplément Wekelijksch Overzicht 25, Rue du Temple, 25, YPRES Ordres de Bourse Com plant Ter me WESTROOZEBEKE Sterfgeval Mijnheer Henri DE SAEGHER ^écrologie Madame Cyrille Van der Schueren Bedanking Vrouw Alphonse BAEKELANDT Heer Theophiel BOUVE Mevrouw Philomena Debusscher ZIELMISSEN Na de bloedige gebeurtenissen in het Reich, waar de Dictator Hitlei zijne gebeurli ke tegen standers vei le, in otns andigheden die nog immer voor het buitenland duister blijven, komt het bloed te vloeien in Ooïtemijk. Daar is het de aanvoerder zelf, de heer Doll fuss die onder de schoten zijner vijanden valt. Een ploegmuiters, die politiekleederen aan getrokken hadden, om hun plan te kunnen ten uitvoer brengen zonder ges oord te worden, omsingelden het gebouw waar de heerDollfuss met eenige ministers samenkwam Langs eet e afgezonderde deur konden een aantal minis ters ontsnappen, maar de heer Dollfuss wilde het hoofd bieden aan de opstandelingen en hij werd koelbloedig neergeschoten. Intusschen- tijd had een andere groep zich meester ge maakt van de Radio omroep van Weerenen zond het verbazend nieuws de wereld in dat de Oostenrijksche Regeering ontbonden was en dat er een ander bestuur zou aangesteld worden. Weldra echter viel die uitzending stil en men kon onmogelijk te weten komen wat er gebeurd was. Een tijdje later kwam de verklaring. De post die in de handen gevallen was der opstandelingen werd hun weder ont rukt en de regeering liet weten dat de vorige nieuwstijdingen valsch waren. Doch op dat oogenblik wist men nog niet wat er met den heer Dollfuss gebeurd was Daarna werd het bericht van zijn dood kenbaar gemaakt en de regeering schijnt* den toestand weer meester te zijn. Met den heer Dollfuss verdwijnt een der vooraanstaande figuren van het Europeesch tooneel. Wij hebben vroeger reeds kenbaar gemaakt welk knap man hij was. Hij was af komstig uit den landbouwer stand, maar knappe studiën, een zeer ontwikkeld verstand, eer natuurlijken aanleg tot bestuur en knappe lei ding brachten hem steeds op het voorplan. Hij was de uitgelezen man om zijn zwaar geschokt land weer omhoog te helpen. Hij had, helaas, al te zwaar werk met de onder mijning die de nazi van Hitler met hunre Oos tenrijksche aanhangers geen oogenblik stil legden. Het schijnt ten andere eene uitge maakte zaak dat hij onder de kogels der nazi mannen gevallen is. Wij hebben den tijd niet om te wachten naar verdere berichten vooraleer deze regelen moe ten verschijnen, maar het zou ons niet ver wonderen moesten er uit dezen moordaanslag ernstige verwikkelingen voortspruiten, 't Is bijna zeker dat wij hierop tot komende week zullen moeten terugkomen. Gelukkiglijk hebben wij deze week zien bevestigen dat Engeland een heel anderen weg opgaat dan voorheen. Het heeft ingezien dat er met gedurige toegevingen en zelfontwa pening niets te winnen is. Integendeel maakt het zich nu gedurig sterker zoowel in oorlogs schepen als vliegtuigen. Niet om aan te vallen ook niet alleen om zich zelf te verdedigen, maar vooral om te kunnen tusschenkomen en helpen waar het zou noodig zijn. Dat is een gerustheid voor ons. In Frankrijk mochten wij een oogenblik vreezen dat er nieuwe oneenigheid zou ont staan, die de weldoende werking van den heer Doumergue weer kon verlammen en al wat hij tot heden door zijn vernuftig it grijpen kon tot stand brengen. Men mag immers niet ver geten dat het te danken is aan zijn onbaat zuchtig terug optreden in de politieke werking dat men een soort omwenteling kon ontgaan. Het oogenblik ware thans slecht gekozen om ook nog in dit land een wat boel te zien ont staan waaruit in den vreemde niet weinig en boosaardig voordeel zou getrokken worden. RIK. Agent de change agréé A la Bourse de Bruxelles Téléphone 461 OP TUINDAG M t het programma der Tuinfeesten mogen wij. dit j iar, niet hoog oploopen En 't is b« st te vé'S'aan- De grootsche feesten van 29 Juli zullen Tuindag heelemaal overschaduwen. Tuindag blijft niettemin een blijde feestdag ter eere van O. L Vrouw van Tuine. In Sint Miartpnskerk wordt dap een Pontificale Haog mis gecelebreeid. om 9 u.. door Z Hoogw. Excellentie Mrr Six, missiebisschop van Leo poldstad Bij die gelegenheid zal de beroemde mis van Charles Gounod uitgevoerd worden. En om 10 1/2 u. zal onze prachtige prcces sie uitgaan, het historisch gedeelte uitgezon derd. Al die sierlijke groepen, met de go Js dienstige kunstschatten van leper, zullen langs onze straten de vrome Tuindag stem ming opwekken. En de B iaard, voor den eer sten keer sedert den oorlog, zal Llijde mee vieren. Een ware verlevendiging en terugkeer tot den luister en volkstoeloop van vroeger voor oorlogtche ja-en zijn de Ommegangen dit jaar geweest. Redevaardeis van t' allen kante en veel talrijker dan voorheen, zijn naar Maria's Bedevaartplaats gekomen, niet alleen op i5 Juli, den grooten dag van de Jubeldering, maar heel de week door. Talrijk naderden de bedevaarders ter H. Tafel en druk werden de H Missen bijgewoond en werd de ommegang gegaan. Ja, Vlaanderen is en blijft Maria's Vlaanderen en zoo moet het w> zen ook. Begunstigd met een pracht weder is de processie verleden Zondag nog eens uitgegaan, na het plechtig Lof door H rog Eerwaarden Heer Dom Vanassche, Benediktijner Abt van Steenbrugge, gezongen Z ro indrukwekkend schetsen de bonte groepen de gar.sche ge schiedenis van Maria's genadeoord en voeren terug tot die heerlijke dagen, toen Vlaande rers groote steden, Brugge, leperen, toen Frarsch Vlaanderen zelf ter bedevaart kwa men naar Roozebeke met hun Lieve Vrou wengilJ Niet enkel die steden maar Meenen, Staden. enz kwamen plechtig ten ommegange. Geen enkel Roozebekenaar, noch wie toen te Roozebeke was. vergeet de overheerlijke inzet na den oorlog, toen Roeselaere het ge redde Mariabeeld terug bracht en sinds dien, God dark, heeft dê bedevaart steeds meer en meer volk zien toestroomen ieder jaar. Grootsch was de aanblik en de indruk, toen na de precessie, op de markt dieopnieuw mooi was versierd voor de gelegenheid, door Hoog Eerwaarden Vader Abt den laatsten zegen werd gegeven met het Allerheiligste. Roozebeke beleefde Zondag een grootsche O. L. Vrouwdag. Roozebeke's Jubelommegang is een ware Maria vereering geweest, die blij venden in druk zal hebben nagelaten bij alwie er aan deel nam. Aan de bedevaarders van t' allen kante en aan alwie zijn jubelgiite schonk wordt hier dank gezegd. Mijnheer en Mevrouw Robert van den Boogaerde-De Saegher; Mejuifer Marie-Louise van den Boogaerde Mijnheer Robert van den Boogaerde Mejuffer Genevieve van den Boogaerde De familiën De Saegher en De Houck, laten U met droefheid het afsterven kennen van Candidaat Notaris Voorzitter van de Commissie van Openbaren Onderstand Voorzitter der Kerkfabriek van St-Pieters Ridder van de Leopold's Orde geboren te leper, den 21 Juni 1873 en er overleden den 27 Juli 1034, voorzien van de H. Sacramenten. De LIJKDIENST zal plaats hebben op Woensdag I" Augustus, om 11 uur, in St-Pieterskerk. Vergadering ten sterfhuize, Rijselstraat, 39, om 10 y, uur. Een tweede dienst zal gecelebreerd worden in de Kapel van Belle Godshuis, op Donderdag 2 Augustus, om 9 uur. De vrienden en kennissen die, bij vergetelheid, geen rouw brief zouden ontvangen hebben, worden verzocht dit bericht als dusdanig té aanzien. On nous prie d'annoncer Ie décès de née MARIE BOUCKENAERE survenu dans sa 80me'année, Ie 22 Juillet 1934. Les amis et connalssances, qui n'auraient pas refu de faire part, sont priés de considérer eet avis comme en tenant lieu. Ypres. 10. rue du Quai. Heer Alphonse Raekeiandt Heer en Vrouw Antolne Vets-Hruynsteen Heer en Vrouw Jules Haekelandt Verbeke en kinders; Heer en Vrouw Leopold Hossaert-Baekelandt en kinders. De kinders van wijlen Justin Rofflaan-Baekelandt De kinders van wijlen Charles Haeke landt-Mieroo De kinders van wijlen Const tnt Baekelandt- Qrimmonprez Vrouw We Oésiré Haekelandt-Vanautryve en kinders Vrouw W" Emile Baekelandt Hennin en kinders Vrouw We Pierre Baekelandt-Surantin en kinders De familiën Haekelandt, Bruynsteen, Wyckaert. Debreu en Breyne, danken, langs dezen weg, de vrienden en ken nissen voor de blijken van genegenheid hen betuigd tijdens het afsterven van geDoren Mari- BRUY 1STEEM hunne teergeliefde echtgenoote, zuster, schoonzuster, tante en familielid, en voor hunne tegenwoordigheid op de begrafenis. Heer en Vrouw Auguste Bouve Uzeel en kinders Heer en Vrouw Joseph trouve-Batté en kinders Heer en Vrouw Remi Buseyne-Bouve en kinders Heer en Vrouw Charles ouve- Swaenepoel en kinders Heer en Vrouw Julien Bouve-Ghes- quiere en kinders Vrouw Weduwe Jules Bouve-Decoker Heer en Vrouw Henri Druant-Mantez en kinders Heer en Vrouw Jules Maeibrancke-Druant en kinders De familiën Eouve en Druant, danken, langs dezen weg. de vrienden en kennissen voor de blijken van genegenheid hen betuigd tijdens het afsterven van Rustend Brievenbesteller hun teergeliefden vader, schoonvader, grootvader, schoon broeder en bloedverwant, en voor hunne tegenwoordigheid op de begrafenis. Mijnheer Bruno Pattyn Mijnheer en Mevrouw Arthur Pattyn-Vermeersch en hunne kinders Etienne en Lucienne Mijnheer en Mevrouw Jozef Benoot-Pattyn en hunne kinders Edgard, Jacques en Mare Mijnheer en Mevrouw Georges Pattyn-Martein en hunne kin ders Jacqueline en Mare Mijnheer Edmond Debusscher De kinders van wijlen Mijnheer Henri Pattyn, Martha en Maria,- De familiën Pattyn, Debusscher, Vermeersch, Benoot ep Martein, danken vrienden en kennissen voor de blijken van gene genheid die zij hun betuigd hebben tijdens het afsterven van Echtgenoote van Mijnheer Bruno Pattyn hunne geliefde echtgenoote, moeder, schoonmoeder, zuster, grootmoeder en bloedverwante, en voor hunne tegenwoor digheid op de begrafenis. Les amis et connaissances sont p.iés ó'as- sis'er a L MF.SSE DE REQUIEM qui sera chantée Ie Dimanche 29 Juillet, a 8 y. h., en 1'EgliSd 01 Jacques, pour le repos do l'ame cle Monsieur Georges DE BECK Epoux oe -dadame Arnoldine. Bellclroid Rue du Corheau. Vrienden en kenniss u worden uitgenoodiga de ZIELMIS bit te wonen die zal gezongen worden op Zondag 29 Juli, om 9 uur, in St Niklaaskerkj tot zielclafenis van Jufvrouw Yvonne LAIRE dochtertie van H- <»n Vw Ach Laire Dploeuf. Vrieuuen m kennissen worden Utigenondigd de ZIELMIS mi te wonen die zal gelezen worden op Zondag 29 Juli, om 1/2 uur, in St vi aartenskathedraal, tot zi"le*Iafenis van Vw Wwe Henri FERRAND-SCHERE Korte Thouroutstraat. Nr4t. Vrienden n kennissen Worden uitgenoodigd de ZIEL Ml -> te wonen die zal gezongt-a worden op Zondag 5 Oogst, om 9 uur, in St Niklaaske k tot zidelateiiia van Heer Aohille VERBEKE Echtgenoot van Vrouw Marie Devrs. De Apotheek van La Pharmacie de Mr S N O E C K Groote Markt -o— Grand'Place reste seule ouverte e Dimanche 29 Juil. is ALLEEN OPEN Op Zondati 29 Juli van 8 tot 12 ure en van 1 tot 7 ure. dc 8 a 12 hcu-es et de 1 k 7 heures.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1934 | | pagina 11