Inhuldiging van het Belfort Aan Hunne Majesteiten De Koloniale Loterij en de Fiskus 3 ment reconstruite, elle constitue un vrai joyau d'architecture... mais elle' reste prnée <le toutes les ressources, de tout ce qui cons.i tuait son caractère d'autref >is. II lui faut obtenir maintenant une figure nouvelle qui ne peut être autre que celle que la ville possédait avant de devenir un bastion, un rempart elle doit redevenir une ville de travail, une vill-: de commerce, une ville d'in- dustrie. Le pays a pour devoir d'achever ici son oeuvre de restauration et d'aider Ypres a reconquérir sa prospérité perdue. C'est ce qu'il fit. au cours du siècle dernier, pour nos villes- soeurs Gand et B uges La B lgique n'a jamais eu a se repentir de sa gérérosi'é envers Gand et Bruges, et il ne saurait en être autrement ici. En 1297 il n'arrivait pas moins de 3337 cha lands et bateaux a Ypr< s et l'histoire nous apprend que notre ville comptait en ce siècle 200.000 habitants. La fiére bourgeoisie Vproise construisit alors son majestueux Befiroi, ses incompa- rabies Halles, symboles de grandeur et de prospérité. Et Votre Majesté viendra drmain inaugurer ce symbole de prospérité, de gran deur..., dans une ville dépourvue des moyens propres a reconqué ir cette prospérité dont le Beffroi fut l'emDlème. Ypres se trouve a nouveau, depuis le début de l'année 1933, reliée al'Yser par le canal Ypres Yser et la navigation a repris, mais son développement se trouve malheureusrment sans cesse menacé d'interrup ion par suite du manque d'eau. L'Yser et le canal sont creusés pour la navigation de bateaux de 3oo tonnes et c'est au milieu de difficult és inouies que actuellement des bateaux de 100 tonnes a moitié chargés arrivent jusqu'au quai d' i pres. L'Yser a encore a peine une profondeur d'eau de 8o centimètres. Demain, la naviga tion sera peut être ariètée pour de longs mois, tandis que, grace au pompage d'eau delaLys, les bateaux de 3oo tonnes arrivent sans la moindre entrave a Iseghem et a Roulers. Nos délégués eurent, le 14 Novembre der nier, le grand honneur de soumettre le pro- blème a notre tant regretté Roi, Sa Majesté Albert I, et, vu l'inté êt qu'il y témoigna, notre population nourrtssait le ferme espoir d'obtenir bientót, giace a sa puissante inter vention, la solution tant désirée de cette question. Hélas, de hien tristes circonstances ne Lui ont pas permis de nous faire obtenir cette satisfaction. Nous Vous soumettons bien respec- tueusement le problème. II y a un port, Nieuport, le seul port naturel de la cöte beige, mais aussi le seul qui ne prospère point la aussi se trouve l'Yser, une rivière qui pour rait apporter la prospé ré a ce part et a tout son hinterland, mais son irrégulaiité tmpê- che ce développement il y a la des villes et des villages qui ne demandent qu'a travailler et a vivre il y a la un canal en ruines qui, en amenant les eaux puisées dans la Lys a Comines, est destiné a solutionner tous ces problèmes c'est le seul canal beige dont les travaux soient abandonnés, ce sont les seules ruines qui existent encore dans l'ancien front. Ces eaux de la Lys, pompées a Bousbecque, font la richesse de Roubaixet de Tourcoing, elles alimentent le canal Courtrai Bossuyt, elles apportent par le canal Ooighem Roulers le bien être dans toute la région Roularienne, et ici également elles feront le salut de notre contrée. A l'aube d'un règne qu'on prédit être carac térisé par la prospérité de la Patrie, nous pla fons toute notre confiance en Votre Majesté. Et plus tard notre population reconnais- sante bénita le nom du Souverain qui, par son intervention, aura sauvé la région, qui perdit tout pour le salut du pays, et lui aura fait rendre les moyens nécessaires pour recouvrer, par son travail, une place hono rable dans la Belgique industrieuse et active. Van dichter Van den Driessche is versche nen een lief dichtbundeltje YPER Benevens de zoo geprezen Hulde aan Koning Albert en Leopold III bevat het boekje menige mooie brokjes aan de grootheid van Yper gewijd. Te verkrijgen ten bureele. Prijs 2 fr. Warm aanbevolen. Het is met een rechtmatige fierheid dat wij Uwe intrede in onze stad zullen begroeten. Gij hebt wel willen de belofte overnemen van Uwen doorluchtigen valer, onzen zoo diep betreurden Koning Albert, en aanvaard de inhuldiging van ons Belfort voor te zitten, de Yperlingen kunnen U hunne dankbaarheid er niet genoeg voor uitdrukken. Wij bieden U hier de hulde hunner innige verkleefdheid, en verzekeren Ued. van hun algeheel vertrouwen in U we hooge wijsheid, Uwe vastbèradenheid en Uwe gedurige be kommering met het algemeen welzijn, al gaven waarvan Gij ons, binst die enkele maan den Uwer regeering, zoo menigmaal reeds het bewijs leverdet. De plechtigheid van morgen beteekent voor onze stad het einde van baren heropbouw, maar ook het begin van een nieuw tijdstip dat gansch aan haar voorspoed en uitbreicing zal moeten gewijd worden. Uwe vereerende tegenwoordigheid hier doet ons het beste voor de toekomst verhopen. Wij zullen ook uiterst gelukkig zijn in Uwe Majesteit de zoo beminde en gevierde Konin gin te mogen begroeten die, door hare lieftal ligheid en minnelijkheid, hare zachtmoedig heid en goedheid, van het begin af het hart van alle Belgen heeft weten te winnen. Wij brengen U de verzekering onzer groote ach ting en bewondering en drukken den wensch uit U nog langen tijd, aan de zijde van Uwen verkleefden en braven echtgenoot, het voor beeld van al die schoone deugden, welke Gij in zoo hooge mate bezit, te zien geven aan onze jeugdige prinsen in witn gansch de Natie al'haar hoop gesteld heeft. Het bezoek dat Ued. morgen aan Yper zult brengen is voor onzestadeengrooteeer en een schakel te voegen aan den keten der bezoeken, de eeuwen dóór, aan Yper gebracht door de lange reeks van Vorsten, die orze streek beheerden. En deze bezoeken, waarvan sommige voor heen weergegeven waren door de prachtschil- derijen der Hallen en afldere door de beelden in de nissen der Hallen, bewezen hoe eng de geschiedenis der Hoofdstad van het Westland steeds nauw aan die van het vaderland ver bonden was. Sedert België's onafhankelijkheid hebben onze vorsten er ook steeds aan gehouden Yper met hunne bezoeken te vereeren, doch nooit zoozeer dan sedert Yper, als kamp plaats der vrijheid van België, den martel dood onderging. Uwe dierbare ouders en Gij ook waart getuige van zijn sterven... en ook van zijn verrijzenis. Yper herinnert zich met dankbaarheid hoezeer Uw dierbare vader de Yperlingen aanmoedigde bij den terugkeer en hoe, door Zijne tusschenkomst, zij het recht bekwamen hunne stad te herbouwen zooals zij ze gekend en bemind hadden en zooals Gij ze nu zult bewonderen. Na in de middeleeuwen, nevens Gent en Brugge, een parel te zijn geweest van Vlaan deren, werd Yper om reden zijner strate gische ligging gedurende eeuwen het bolwerk der verdediging van het vaderland. En hoe zeer hebben de gebeurtenissen van 1914 1918 dit niet bevestigd Maar met dezen oorlog verloor Yper al de voordeelen die het steeds als bolwerk, als militaire stad gekenschetst hadden. En nu staat Yper daar als een parel der bouwkunst, gansch nieuw in steendoch beroofd van al hetgeen zijn bestaan, zijn ka 1 rakter uitmaakte. Het meet een nieuw aangezicht krijgen en het kan alleenlijk dit zijn welke het droeg vooraleer het tot bolwerk, tot vesting dienen moest een stad van werken, een stad van handel, een stad van nijverheid. Het vader land moet hier zijne taak van herstel voltooien 1 en zooals het, in den loop van verleden eeuw, zoo mild gedaan heeft voor onze zustersteden Gent en Brugge, moet het zorgen dat Yper nu ook bloeien kunLe. Heeft België zich ooit over zijne mildheid tegenover Gent en Brugge 1 moeten beklagen En waarom zou het hier anders zijn In 1297 kwamen hier 3337 schuiten en vrachtschepen aan... en Yper telde, zegt men, 200.000 zielen Toen bouwde de fiere Ypersche Burgerij haar ong< ëvenaard Belfort en Hallen als tee- ken van macht en bloei. Morgen zult Gij, Sire, dit B Fort, dit letk 20 van bloei, van macht inhuldigen... in een stad, beroofd van de middelen om dien bloei, waarvan het B Ifort het zirnebetld was, te heroveren... Sedert den aanvang van tg33 is Yper op nieuw, door het kanaal Yper Yzer, met de Yzer verbonden en de herleving der scheep vaart is ontstaan, doch deze staat gedurig onder de bedreiging van onderbreking bij gebrek aan water. De Yzer en het kanaal zijn gegraven voor schepen van 3oo ton en thans kunnen met ongehoorde moeite slechts sche pen van roo ton met halve liding tot aan Yper geraken. Er is nog nauwelijks 80 centi meter water in de Yzer. Morgen misschien ligt de scheepvaart hier voor maanden stil, terwijl zonder onderbreking, dank zij het pompen van water uit de Leie, schepen van 3oo ton te Rousselare en Iseghem dagelijks aankomen. Op 14 November hadden onze afgevaar digden de groote eer aan Zijne zóó betreurde Majesteit Koning Albert het vraagstuk voor oogen te leggen en Yper koesterde, gezien Je groote belangstelling die Hij er voor betoond had, de hoop dat door Zijne machtige tus schenkomst de oplossing zou bekomen wor den. Droevige omstandigheden, helaas, heb ben het Hem niet mogelijk gemaakt ons voldoening te schenken. Wij leggen eerbiediglijk dit vraagstuk voor uwe voeten daar ligt een haven, Nieuw- poort, de eenige natuurlijke haven van het land, maar ock de eenige die niet bloeitdaar ligt een Yzerstroom, die deze haven en gansch. haar hinterland kan doen bloeien, maar die door zijne onregelmatigheid dien bloei belet daar liggen steden en dorpen, die hunkeren naar weik en herleving daar ligt een kanaal in pumen dat met den toevoer van water, geput in de Leie te Komen, al die vraagstuk ken k tn oplossen, het eenig Btlgisch kanaal dat in puinen ligt, de eenige overblijvende puinen van geheel het gewezen slagveld. Deze wateren der Leie, gepompt te Bosch- beke, maken den rijkdom van Roubaix en Tourcoing, zij spijzen het kanaal Kortiijk- Bossuyt, en door de vaart Ooighem Rousse lare doen zij het Rousselaarsche leven. Zij zullen hier ook een zegen worden en de wel vaart in onze streek brengen. Aan den dageraad eener regeering die men voorspelt gekenschetst te worden als voor spoedig voor het vaderland, stellen wij ons vertrouwen in Uwe Majesteit. En later zal onze dankbare bevolking den naam vereeren van den Vorst die, door Zijne tusschenkomst, miek dat aan de streek, die alles verloor voor het heil van het land, de middelen gegeven werden om door werken een eervolle plaats te veroveren te midden het nijverige België. Verschillende inrichters van Loterij spaar kassen of houders van coupuren van biljetten der Koloniale Loterij, stellen de vraag of zij evenals de bezitters der officieele loten vrijgesteld zijn van alle belastingen. Om allen twijfel hieraangaande te doen op houden, deelt het Bestuur der Koloniale Lo terij mede, dat geen enkele belasting op de instelling dezer spaarkassen zal geheven worden en ook niet op de verrichtingen, die eraan verbonden zijn. Hetzelfde geldt voor wat de uitgifte betreft der coupuren onder vorm van premie of anders. Aldus zal geen enkele belasting ten laste komen bij het verdeelen der winnende loten van Spaarkassen of het toekennen der gewon nen sommen aan de houders der coupuren, van de winnende loten. 'n Ezel weigert te drinken, o jee Ltkkre koffie van PACHA Chicorei Hoe is 't mogelijk Zei een kwezel Wel omdat hij is... een ezel 1 Sire, Sire, Sire, Mevrouw Sire, Mevrouw, Sire, Sire,

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1934 | | pagina 3