Oernmen? un Centre Touristiqus se iue Loi sur Tivresse publique De Benarde Financieele Toestand in vele Gemeenten Koninklijke Hofbouwmaatschappij en Werk van den Akker, Yper 3 Au 13th Belgian Field Artillery au bureau de ce journal. 6. Tombola. Men verklaart den oorlog Koloniale Loterij. Expesition Horticole Le i3th B lgian Field Artillery fut c,éé et attaché a i'Armée B.itannique le 5 mars 19 5. II prit position dans le saillant d'ifpres dé- nommé le Verdun Anylais le 16 mai igi5 et y resta jusqu'a sa dislocation le 17 mai 1917. II relevait a son arrivée le groupement formé par 1'Artillerie des iS' et ige B igades mixtesy dénomTé le RAP et qui n'était formé qu'en attendant la création de notre iégiment autonome. De igi5 a 1917, le Corps Expé litionnaire ADglais perdit 474.06a hommes dont 56.000 disparus, dont les noms figurent au monument de la Porte de Menin. Les Battles Honours publiés en 1925 auto- risèrent les troupes d'infanterie Anglaise^ Canadienne et Australienne que nous avions soutenues a inscrire dans leurs armes les citations Ypres 1915, Ypres 1917, Bellewar» de, Menin Road, Hooghe.Hill Sixty, St Julien, Mont Sortl Quant a notre régiment, malgré les 22 ordres des Gér éraux et les demandes faites en 1918 et 1922, il n'obtient la citation «Ypres 1915 16 et 17 qu'en novembre ig3o. Depuis cette époque, et grace au soutien de Monsieur Vermeulen, Président de la Chambre de Commerce d'Ypres, la Fraters nelle a essayé d'obtenir l'autorisation ö'ériger un mémorial rappelant le séjour des troupes beiges dans cs secteur. Grace a la bienveillance de Monsieur le Bourgmestre Vanderghote, ex combattant, Je Dimanche 9 Septenubre, a 10 1/2 heures, une plaque commémorative sera placée prés du Monument des Combattants Yprois. La musique des Guides, sousla direction du Capitaine Prévost, participera a cette céré monie a laquelle nous comptons voir assistgr des personnalités Beiges et Anglaises. Tous les anciens de ce régiment autonome, aTtilleurs, C. T. interpiêtes et infirmiè-es, se feront un devoir de rendre hommage, en assistant nombreux, a nos vaillants frè'es d'armes tombés dans Ie secteur. Ce mémorial fixera d'ailleurs un point resté obscur, c'est a dire que Ypres fut dérendüe par I'Armée Britannique aidée de 1'Artillerie Beige. Les anciens du régiment sort priés d'en- voyer leur adhésion au secrétaire Delcord, 14 r, rue Blaes, au plus tard le 3o arüt, ou a Monsieur Meunier, Directeur des Fêtes, 5g3, Boul.-vard Desmet De Nayer, Bruxelles. Derr.ièrement, un groupe de touristes s'ar- rêtait a Bouillon, prés du pont de la Semois, et constatait avec étonnement que l'endroit semblait beaucoup moins fréquenté qu'on aurait pu croire, Nos touristes s'attablèrent aux cafés des environs du pont, et eurent bientöt l'explica- tion de cette solitude. On leur demanda 5 fr. pour un Byrrh, 4.50 pour un petit verre de porto, 2.5o pour un demi, 3 fr. pour un quart Spa Evidemment, ils n'y retourneront plus. On a beau offrir aux voyageurs des höteis tiès propres et du dernier confort, une cuisine des plus soigrées et un service impeccable, des prix partils constituent une pure extcr- sion, et font fuir la clientèle. C'est pourquoi Bouillon se meurt. A Ypres, il y a quelques années, des voya geurs ont aussi, 9a et la, été rangonnés, et bien que ce furent des cas exceptionnels la ville eüt quelque temps une triste réputation a l'étranger. Heureusement aujourd'hui tout a bien changé, et nous n'entendons plus par- ler d'abus. Mais que l'on y prenne garde 1 Un seul voyageur rangonné fait plus de tort a un centre touristique que 5o voyageurs satisfaits peuvent lui faire du bien. II faut que les restaurateurs et négociants ne chassent pas les voyageurs que notre propagande cherche a attirer ici. Na den oorlog zijn alle gemeenten op den zelfden voet begonnen. Er waren gemeenten welke vooroorlogsche schulden hjdden door de inflatie van 1926 zijn die schulden echter tot op omtrent niets gf komen. Niet daaruit spruit deze diende. Nu zijn wij 15 jaar na den oorlog sommi ge gemeenten staan op den rand van fi ïan ciëel faljiet, terwijl andere een uitstekend» n geldelijken toestand vertoonen. Bij sommige gemeenten zijn de opcentiemen dit jaar ge stegen tot 3oo 400,terwijl gebuur gemeenten er slechts 60 of 80 hebben daarbij hebben de gemeenten met zware opcentiemen hooge ge vestigde schulden en allerhande nevenbelas tingen en nooit geen geld in kas, terwijl de andere gemeenten geen schulden te dragen hebben en inrm?r over geld beschikken om, kpmptant, aan hunne verplichtingen te vol doen. We willen niet beweren, dat alle gemeenten gelijke financieele mogelijkheden hebben, doch zoo groot is het verschil niet als de uitslag nu uitwijst. Werpt men daarbij een oogslag op de domaniale eigendommen dier verscheiden gemeenten, dan bestatigt men dat in de gemeenten met hooge lasten straten en wegen slecht onderhouden worden, terwijl in de andere dit alles veel beter is. Om het belastingsverschil voor de ingezete nen dier verschillence gemeenten duidelijker te maken zij een voorbeeld gegeven. Voor een huis met een kadastraal inkomen zal men aan den staatsontvanger betalen In eene gemeente met 35o opcentiemen 536 fr. terwijl in eene gemeente met slechts 80 opcentiemen er alleenlijk 23zal te beta len zijn. In de eerste gemeente zal de belasting voor een hectaar land met 700 fr. gekadas treerd inkomen 286 fr. zijn, terwijl in de andere er slechts 124 fr. zal te betalen zijn. In de eene gemeente zal dubbel zooveel te beta len zijn als in de andere. Voor eenige jaren is de regeering reeds tus schen gekomen om de noodlijdende gemeen ten een hulpgeld van 20.000.000 fr. te verlee nen en de toestand is nu slechter als toen nu geeft de Staat weeral io.oqo.ooo fr. en het zal nog niet helpen, want de, in schuld ver zonken, gemeenten hebben veelal een slecht financieel beheer, waarvan de oorspronkelijke schuld bij de kiezers ligt welke die besturen aanstellen. Het is nog best, dat de kiezers belastingbetalers, het zelf gevoelen wanneer ze zich van hunne verantwoordelijkheid op onkundige onverantwoordelijkheden ontlast hebben; de gemeenteraden zijn immers niet verantwoordelijk voor wanbeheer. Het is jammer te moeten vaststellen dat die lessen zelts niet vruchtdragend werken want in het algemeen worden wanbeheerders, bij een gebeurlijke vernieuwing der raden in een nieuwe kiezing, weerom meteen mandaat be kleed omdat hierbij redenen van partijpolitie- ken aard de beslissing beïnvloeden. De alge meenheid der kiezers is niet ontwikkeld genoeg om zich met klaarheid uit te drukken. Dit is het gevolg onzer demokratische instel lingen waarbij de onontwikkelde massa met de beslissing belast wordt. Deze welke een mandaat aanvaarden zouden meer moeten doordrongen zijn van de ware demokratische gedachte het is te zeggen zich opofferen voor het welzijn der volksge meenschap in stede van te trachten onkundig vooraan te staan, of erger, belust zijn op eigenbaat. Mandaatdragers, zoowel in gemeenten als in andere besturen, zouden zich alleen moeten bewust zijn van hun gewetensverantwoorde lijkheid voor het algemeen welzijn van hun mandaatgevers. De gemeenten welke er nu slecht voor staan zullen nog lang de zware gevolgen te dragen hebben van de misselijkheden, van hunne beheerders, tijdens de laatste jaren. Die toestand is best te vergelijken aan aller hande ondernemingen. Sedert den oorlog heeft men personen gezien waarvan de eene, in gelijke voorwaarden, ten onder gingen terwijl andere het goed mieken de eenen waren onkundig of verbrasten ot bekommerden zich niet genoeg om hun zaken, gingen ten onder en het was verdiend. De anderen wrochten en ijverden, leefden zui nig, gingen vooruiten zijn gelvkkig en het is ook verdiend. B. V. Verslag der Algemeene Vergadering gehouden op Zondag 15 Juli 1934 De heer Voorzitter opent de vergadering om i5 uur en de Secretaris geeft lezing van het verslag der vorige vergadering. Dit ver slag woidt zonder opmerkingen goedgekeurd. VoordrachlDe heer Lagast, voordracht houder te Kortrijk, geeft een zeer nuttige en wel uiteengezette les over de seizoen werk zaamheden en namelijk over de toepassing der zorgen aan de fruitboomen. Hij wordt door de talrijke aanwezige leden, gedurende eene gansch uur, in zijne leer zame les gevolgd en ten slotte luidruchtig toegejuicht. De heer Voorzitter bedankt den gevierden spreker in wel gepaste woorden namens al de toehoorders. Aanbrengsten Menigvuldige aanbrengsten overdekken de tafels en worden als volgt bekroond i° Hebben Henri, 5 punten voor zijn lot bestaande uitperziken Koningin der Boom gaarden witte en roode Hollandsche tros- beziën, knol look, Hollandsche sjalotten en witte zomer ajuin. 2® Vandenbriele Cyriel, 4 punten voor zijn lot groenten Queen witte ajuin voor opleg, plant ajuin Mulhouse, fijne spruitselderij, put cessen zonder draden, en salade Koning krop. 3° Buseyne Fideel, 4 punten voor zijne sjalotten, stekelbeziën en trosbeziën. 4° Vrouw Remi Derycke, 4 punten voor haar samengesteld lot groenten. 5" Madame Merlevede, 2 punten voor hare rabarber. Tombola Een prachtige tombola, samen gesteld uit allerlei bloem en sieraadplanten, en geleverd door het huis Hector Casier, wordt onder de aanwezige leden uitgeloot en de vergadering sluit om 17 uur. Zondag 19 Oogst 1934, om l5 uur in het lokaal Hotel Continental filgemeene Maandelijksche Vergadering DAGORDE I. Lezing van het verslag der vorige vergade ring. 2- Voordracht. 3. Mededeelingen. 4. Beoordeeling der aanbrengsten. 5. Voorstelling van nieuwe leden. Namens het Bestuur De Secretaris, De Voorzitter Ferd. Dethoor. Hector Casier. aan de armoede door voor 100 frank een biljet te koopen van de La Colonie anglaise d'Ypres, qui se com pose en grande partie d'horticulteurs profes sionnels et d'excellents amateurs jardiniers qui ont pour mission de veiller a l'entretien des nombreux cimetières britanniques des environs tache dont i's s'acquittent avec un art et un soin qui forcent l'admiration de tous les pélerins et touristes sans distinction organise ce Samedi 18 Aoüt une exposition horticole dans les locaux de l'école anglaise attenante a l'Eglise Anglicane St Georges, rue d'Elverdinghe. La cérémonie d'ouverture aura lieu a 14 h. 3o et sera présidée par le Major B. J. B Cohen, M. P., grand mutilé de guerre. Nous engageons vivement tous les Yprois a visiter cette tiès intéressante exposition qui, les années précédentes, a connu chaque fois un succès bien mérité.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1934 | | pagina 3