Eeuwfeestviering Sint-Vincentiuscollege HET YJPERSCHE De Jubelmis Optocht en Feestzitting Het Jubelmaal De Heildronken LEEST VERSPREIDT Maandag l3" Oogst, vierde het Bisschoppe lijk College van leper plechtig de eerste eeuw van zijn bestaan. Met honderden zijn ze teruggekeerd, oud leeraars en oud leerlingen, van heinde en verre van uit West-Vlaanderen niet alleen maar van uit al de Vlaamsche gouwen en uit Fra- kriik Eerst vereenigen ze zich in de grootsche St Maartenskathedraal, om aan de voe.en van herinnert aan hen die gevallen zijn als slacht offers van hun plicht, oudstud mten gesneu veld op de slagvellen van den wereldoorlog, en in 't bijzonder aan den on vergetelijke» oud- leeraar E H. Leys die in de beschieting van de stad z in toewijding met het leven boette. Z. E. H. C. Verhaeghe. Prircipaal, schetst in een zeer merkwaardig overzicht de geschie- d-'nis van het honderdjarig college vele her inneringen uit vervlogen dagen haalt hij uit de Van links naar rechts Mgr Six, Z. E. H. Deken Verin nut, Mgr Lamiroy, Z. E. H Verhaeghe, Principaal van 't College, M. Vanderghote, Burgemeester. O. L. Vrouw van Tuine, Patrones van de stad, die gestaan heeft bij de wieg van het college, O L. Heer te danken in een Plech tige Jubelmis voor de onschatbare weldaden, uit die xoo jaar christelijke opvoeding ge sproten en Zijn zegen te vragen voor de toekomst. De H. Mis, talrijk door de Iepersche be volking bijgewoond, werd opgedragen door Z E. H. C. Verhaeghe, Principaal, met Pon tificale Assistentie, van Hem onder wiens hooger bestuur het college staat, Z Hoogw. Exc. Mgr Lamiroy. Zij worden bijgestaan door de vier nog levende oud principaals van het college, Z. E. HH. Claeys, L)e Saegher, Devisschere en Verrue. Het orgel wordt be speeld door H. Vanhoutte, oud org< list van de Kathedraal en oud muziekleeraar van 't col lege, begeleid dooreen symphanisch orkesi van oud studenten; de meerstemmig j Mis van J. Van Hulste wordt kunstvol uitgevoerd door de studenten,onder de kundige leiding van H. G. Van Overbeke, onderwijzer aan het college. Na de H. Mis werd een Plechtig Te Deum gezongen, en een De Profundis gebeden voor oud leeraars en oud-leerlingen, die O. L. Heer, na een vruchtbaar leven of vroegtijdig,tot zich riep. In de schaduw van den slanken St- Maar tenstoren is het dan een zoeken en blijde wedervinden van oude kameraden, totdat de optocht zich in beweging zet naar het col lege vóóraan de leerlingen van Hoogere en Lagere Afdeeling, die binst hun verlof met hun jubileerend college kwamen meevieren, ge volgd door die flinke schaar menschen uit alle beroepen, ouderen van dagen, die in de jaren '70 en '80 in het college een tweeden thuis hebben gevonden, tot aan de jongsten, die pas in 't werkelijk leven binnentraden, of eerst op 26 Juli laatstleden het college verlieten. De stoet gaat langs de bevlagde Leet, Neermarkt, Markt, Meenenstraat, Bollingstraat naar het college, op het Guido Gezelleplein. Het ge sticht staat op zijn best de rijke versiering met vlaggen en wimpels, kransen enjaarschril- ten, met de wapenschilden der bisschoppen- oud-studenten geeft het een kleurig uitzicht en verhoogt de feeststemming. Terwijl het orkest het door de Ieperlingen zoo geliefde lied van O. L. Vrouw van Tuine speelt, wordt de Feestzaal bezet. Dan bedaart het luide gegons der stemmen, en wordt mid den de diepste stilte geluisterd naar de zoo onberispelijk en fijn door de studenten uitge voerde en door vóórnoemden H. G. Van Overbeke zoo knap geleide Jubelcantate. Heer J. Vanderghote, Burgemeester en Eerevoorzitter, verwelkomt de talrijke feest genoeten, die de trots zijn van 't college, in 't bijzonder Z Hoogw. Exc. Mgr Six en Mgr Dugardijn, die hij heet de parel van de oud leerlingen en van de oudleeraars. Hij wijst op de onschatbare diensten door het college aan leper en 't Iepersche bewezen, en hoopt dat steeds voort tusschen stad en college de har telijkste samenwerking moge voortduren. Hij nevelen van het verleden naar boven, niet in een bioote opsomming van feiten en jaartal len, maar sober en gepast, in verband met de groote figuren van zijn voorgangers, de oud- principa Is en van enkele ouileeraars, die hij zoo raak uitbeeldt, dat de oudleerlingen ze levend vóór zich zagen staan, en ze herkenden zooals ze waren, met hun eigen aard en voor komen. Z. E. H. Dr P. Sobry, Hoogleeraar aan de Kath. Universiteit te Leuven, sprak de Feest rede uit. Hij dankte in aller naam St-Vincen- tius a Paulo, in wien hij ziet de verpersoon lijking van het katholiek opvoedingsideaal, dat honderd jaar allesbeheerschend straalde in het gesticht dat onder Zijn bescherming staat. Dan brengt hij een ontroerde hulde van kindeilijke dankbaarheid aan zijn oudmees ters, de zaaiers van het opvoedende woord in de ontvankelijke jongenszielen. Dat licht hij 10e door een paar herinneringen uit zijn eigen studentenleven eerst uit zijn kindvroege godsdienstige opvoeding, binst zijn voorbe reiding tot de Eerste H. Communie, onder de leiding van Z. E. H. Tanghe, thans pastoor te Blankenberghe, den geestigen B uggeling en vromen priester dan uit zijn verstande lijke vorming waaraan zoovelen met onuit puttelijk geduld arbeidden. Hij herinnert ook aan den invloed ten goede, die uitging van de trouwe vriendschap zijner collegemakkers Dan brengt hij hulde aan Z E H Veihaeghe, Principaal, die in zijn Historiëele Portret ten van de Iepersche principaals, beschei den over zich zeiven zweeg, en ook a's prin cipaal nog maar een korte geschiedenis heeft, meer dan lang genoeg echter om de harten van leeraars en jongens te hebben veroverd, en het volledig vertrouwen van de ouders, die in hem onmiddellijk een vader voor hun kin deren en een wonder opvoeder aanvoelen. Hij eindigt met den wensch van groei en bloei voor 't college in de 2' eeuw die het intreedt Tot slot houdt Z. Hoogw. Exc. Mgr Lami roy een korte, gemoedelijke toespraak hulde aan God en aan de Kerk, die alleen de zending en de kracht bezit om volledig, naar geest en hart op te voeden. Hij spreekt hier ook zijn hartewensch uit, nevens het Jeugdverbond voor Katholieke Actie, het Mannenverbond voor Kath. Actie te zien ontstaan, en doet een oproep tot de oudleerlingen, om rond hun college geschaard te staan, ter verdediging en bevordering van de christelijke opvoeding. Hij verheugt zich erover dat Hij het college in zoo goede handen toevertrouwde, en hoopt dat God het verder zal zegenen. Na de Feestzitting vereenigde een Banket in gezellig en broederlijk samenzijn bij de 3oo deelnemers. Dit boven alle verwachting hooge aantal wat een schitterend succes betee- kent, bezorgde oak een pijnlijke ontgoo cheling de ruimste zaal van het college was nog te klein, maar het stadsbestuur redde het uit de verlegenheid, en stelde gaarne de stads feestzaal ter beschikking. Daar moest een keuken geïmproviseerd worden, en hier kwam H. Alf. Dechièvre, (Vandenpeereboomplaats, 7), ter hulp, die op schitterende wijze bewees hoe een zijner i# rangs gasinstallaties erop ingericht zijn om een keurig banket gereed te maken. Daarvoor zorgde het hotel Excel sior en allen waren er vol lof over. Een orkest van oudstudenten speelt bij de intrede der hoogere overheden, Braban<;on- ne en Vlaamsche Leeuw, en vergast de aanzittenden af en toe op feestelijk muziek. Aan de piano zit H. E. Wenes, orgelist van St Jacobs, een der veteranen oudstudenten, die rteds bij de 5oe verjaring in 1884 dezelfde functie vervulde. Aan de Eeretafel zitten, benevens hunne Excellenties de Bisschoppen, de Eerevoor- zittersZ. E H. Deken Vermaut en H. Burge meester J. Vanderghote, Mgr Dugardijn, de Principaal en Oud-Principaals, ook Z. E. H. Kan. Lescouhier, Eere-hoofdopziener, Z. E. H. Vanden Abeele, Deken te Dixmude, Z. E. H. Ollivier, Deken te Avelghem, oud leeraars of oudleerlingen. Onder de vele oudstudenten bemerken wij verder nog de hh. H. Desaegher en E. De Bruyne, Hoogleeraars Universiteit, Gent, Z. E. H. Dumez, Opziener voor mathesis en natuurwetenschappen over de bisschoppe lijke colleges, Z. E. H J. Sobry, Godsdienst inspecteur, HH C. Lemahieu, E. Biebuyck, V. Seys, H Verbeke, gemeenteraadsleden; de Weled.HH. G.Tack, H.Iweins d'Eickhoutte, R. de Thibault de Boesinghe, Baron P. de Vinck H. E. Seys de advokaten G. Bergh- man en P. Waterblee H J. Antony en H. Aimé Gruwez de geneesheeren A. Snick en A. Dochy ingenieur H. Vanderghote apo theker A. Donck H. M. Cocle, e. a. Bij 't einde van het keurig feestmaal worde» heildronken ingesteld eerst door Z. H Exc. Mgr Lamiroy aan onzen duurbaren Vader Z. Heil. den Paus Pius XI, tot wien zelfs de andersdenkenden met bewondering opzien door burgemeester J. Vanderghote, aan onzen jongenen geliefden Vorst Leopold III, waar- digen opvolger van den diepbetreurden en roemvollen Koning Albert 1. Z. H. Exc. Mgr Six, brengt hulde namens de oudstudenten aan de oud oversten van het Gesticht, en aan het Brugsch Episcopaat, dat het Bisdom met een net van colleges over spande, en het vrij christelijk onderwijs tot een nergens gekenden bloei bracht. H. Adv. Ai toon Breyne vertolkt welspre kend de gevoelens van het naoorlogsch stu dentengeslacht zijn dankbaarheid, en zijn jeugdige strijdlust ter verdediging van het christelijk opvoedingsideaal en van de katho lieke belangen. Z. E. H. Principaal dankt allen die tot het welslagen van het Eeuwfeest hebben meege werkt, in 't bijzonder Z. H. Exc. Mgr Lami roy, en H. J. Vanderghote, Burgemeester, die de inrichters met hun machtigen steun bijston den zijn helpers in het Inrichtend Comité, die onverpoosd werkten om alles tot inde puntjes te verzorgen en die eer halen van hun werk eindelijk de velen die tot het welgelukken met raad en daad bijdroegen. Z. H. Exc. Mgr Lamiroy spreekt in een kort slotwoord zijn vreugde over dien heer lijken dag uit, en zijn vertrouwen dat het eeuwfeest de oud studenten, in den dienst van onze goede Moeder de H. Kerk, nauwer als broeders in Christus moge vereenigd hebben, naar den wensch van het jaarschrift op de spijskaartgaUDIosI Centenarll ConVIVIo, arCte JUngaMUr In Chrlsto. Die zeer sierlijke spijskaart, die de princi paals, in de feestzitting met het woord be schreven, in beeld te zien geeft, omkransend den roemrijksten oud leerling van 't college, Z. H Exc. Mgr. Waffelaert, zaliger gedach tenis, en zijn hoogen Beschermer, den huidi gen Bisschop van Brugge, zullen allen tot blijde aandenken aan een onvergetelijken dag zorgvol bewaren. Te vroeg komt het uur van scheiden allen keeren tot hun haardsteden terug, opgetogen over dit deugddoende feest, met de overtui ging dat het tijdvers, dat in de feestzaal prijk te, geen leugen istransaCte prl Mo saeCULo, Del gratia, UsqUe VIgeo.UsqUefLoresCo: na honderd volle jaren ben ik, bij Gods ge nade, steeds even levenskrachtig en bloeiend, en met de vaste hoop dat het Bisschoppelijk College van leper, als een koesterende zon zal blijven stralen over stad en land, en geen ondergang kennen...

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1934 | | pagina 4