Met Geheimzinnige Document IfOBTBIJKSCHC ONDERLINGE Ten bureele dezer kan men de voor gaande nummers van het mengelwerk toekomen. door CHRISTIAN HAUGEN Zoo stond het geheele perkament vol. Het viel Algy op, dat het middelste getal steeds minder dan 10 was en dit versterkte nog zijn vermoeden. -———as 3 Waar zijl gij het Z {.KERST en VOORDEELIGST verzekerd Brand - Leven Ongevallen Yoor alle iBlichtiageo wende men ziel tot hot Bijkantoor te Yper Rlgemeen OpzienerOM ER ROBYN- Mengelwerk van Het Ypersche Nr 10 Vertaald door P J AERSSENS VERBODEN NADRUK vervolg) Ja, we moeten het vinden, z i hij, al ^zullen we het bureau aan stukken slaan. Laten we de pooten eens onderzoeken, dat hebben we heelemaal vergeten Met vereende krachten keerden zij 't bureau om en begonnen de pooten los te schroeven. En waarachtig... Cyntbii was 't, die het document vond. Een der pooten was hol en in de holte zat een opgerold stuk papier ver borgen. Hier is 't riep zij uit en haar stem beef de van opwinding. Kom, laat ons in de kamer gaan ver zocht Algy. Met sidderende handen ont vouwde hij het kostbare papier. Het was een stuk perkament, ongeveer twintig centimeter breed en dertig centimeter lang, geel van ouderdom en aan de randen reeds verteerd. Cynthia boog zich nieuwsgierig over het papier en haar oogen staarden op large rijen •van zwarte teekens. Dan keek zij geheel teleurgesteld tot hem op. v Dat zijn geen letieis zeide zij. Dat zijn getallen. Rijen van getallen. Ik heb een hekel aan getallen Algy echter scheen er op voorbereid te zijn, dat het geheime document niet gemakke lijk zou te ontcijferen zijn en moest er om lachen, dat Cynthia nu opeers den moed opgaf. Laat ons eerst eens goed kijken troost te hij. Hij ontdekte inderdaad niets anders dan getallen, de eene rij onder de andere. Maar blijkbaar volgens een bepaal 1 systeem geor dend. Er stonden steeds drie getallen tusschen twee komma's en steeds waren de getallen in drie gegroepeerd 19720, 21-3 22, 2226, t4 5 2g, 174-11, nz-5 6, 34416, 3t 7 i5, 56 2 22, 213 6 8, 12 3-24.... Ik vrees zeide hij, dat het geheim, hetwelk hieronder verborgen ligt, wel steeds "n geheim voor ons zal bhjven... tenminste, als 't ons niet gelukt in 't bezit van het boek te komen Het boek... welk boek vroeg Cynthia. u Ja, als ik me niet vergis, dan duiden deze cijfers bepaalde woorden op verschillende plaatsen uit een zeker boek aan. Een dergelijk geval heb ik eens aangetroffen in een roman van Gaborian. Het cijferschrift was daar zoo toegepast, dat het eerste getal van elke groep de bladzijde aangaf, het tweede getal het woord en het derde den regel, waarin het bedoelde woord voorkwam. Dat is een gemak kelijke en zekere methode voor niet ingewij den onmogelijk te ontcijferen. Alleen maar door dengene, die in 't bezit van 't boek is en tevens den sleutel kent Met andere woorden, de zaak is hopeloos verloren meende Cynthia, totaal ontmoe digd. Het zal voor mij eeuwig een raadsel blijven Neen. Als 't u gelukt op een of andere wijzeden titel van 't boek te weten te komen, dan zijn we klaar, U zoudt 't Sten ton eens kunnen vragen voegde hij er lachend aan toe. Hij zal 't boek misschien wel kennen. Enkel dit document is voor hem evenmin van waarde als voor mij Waardeloos is 't zeker niet meende Cynthia. Vanaf het oogenblik dat Stenton zijn energieke nasporingen begon, had 't veel waarde voor hem. Ik veronderstel zelfs, van een zoo hooge waarde, dat u zich met behulp van dit document wel kunt vrijkoopen U hebt gelijk. Daar heb ik niet eens aan gedacht. Wilt u zoo goed zijn om het docu ment onder u te houien en de onderhandelin gen voor te bereiden Maar dan onder één voorwaarde, dat u op de eerste plaats zorgt voor uw eigen vrijheid en die van uw vader. Het papier komt u eigenlijk toe. U hebt het gevonden Cynthia wilde hiervan niets hooren. Neen zeide zij. U zult begrijpen, dat ik daar niet op in kan gaan. Maar u mag deze gelegenheid niet onbenut laten Laat ons daar niet over redetwisten meende Algy. Zonder uwe hulp was dit document zeker in Stenton's handen geko men, nog vóór dat wij er ook maar iets pro fijt van zouden gehad hebben. Bovendien zal hij heel goed weten, dat dit stuk papier voor ons niet de minste waarde heeft, zoolang wij 't niet kunnen ontcijferen. Geheel anders zou den de zaken staan, als we de oplossing wel kanden achterhalen. Dan zouden we hem mis schien de duimschroeven aan kunnen leggen Ja, het zou ons allen redden. Ik ken de geschiedenis, welke aan dit document verbon den is en weet, welke enorme waarde het voor Stenton heeft Als u nog tijd hebt, vervul dan toch ein delijk eens mijn smeekbede en vertel me alles, wat u over deze vervloekte, ondoorgronde lijke zaak weet Cynthia zag even op haar horloge en stond een oogenblik na te denken. Het is een lange, zeer merkwaardige geschiedenis zeide zij. Doch 't zal wel 't beste zijn, dat ik u alles vertel XIII. Negentien-zeven-t win tig Het was op een dag in Juli, nu 'n goede negen jaar geleden, dat ik voor 't eerst van dit document hoorde en mijn vader en ik op dracht kregen om naar Italië te reizen in ver band met deze aangelegenheid. Zooals u weet, had Stenton m'n vader volkomen inz'n macht. Wij konden eenvoudig niet anders dan zijn bevel opvolgen. Het werd een lange reis. De gene die wij zochten, een zekere Lord Den- holm, de eigenaar van het document, had Italië bij onze aankomst reeds verlaten. Hij was doorgereisd naar Zwitserland en vandaar naar het Noordelijk gedeelte van Noorwegen, naar een stad Budö genaamd Maar ook daar kwamen wij te laat. Lord Denholm was ver dwenen en wij hadden zijn spoor verloren. Onze opdracht luidde, dat wij Denholm moes ten bespionneeren en trachten te achterhalen, waar hij het document verbolgen hield. Sten ton had juist ons voor deze taak uitgekozen, omdat hij geen andere helpers had, die deze opdracht ten uitvoer konden brengen. Wij behoorden tot dezelfde kringen als waarin Lord Denholm verkeerde en kenden verschei dene van zijn vrienden. Het ging voor ons dus gemakkelijker met hem in relatie te tre den dan voor anderen. Onze missie mislukte echter totaal wij konden niets omtrent een document te weten komen, hetwelk Stenton aanduidde als het Negentien zeven twintig document Ik heb er vaak over nagedacht, waarom hij daaraan zulk een zonderlinge bena ming gaf, doch nu is me dat duidelijk Cynthia nam het papier van tafel en wees op de eerste drie getallen. Stenton had met geen enkel woord gerept over den inhoud van het document, doch dit is zeker, dat het voor hem van zeer veel beteekenis was. Lerd Denhelm was zich wel bewust, dat hij achtervolgd werd en dat enkel het document, zoolang het niet in handen van Stenton viel, hem voor een aanslag op zijn leven zou behoeden. Met ongekende sluwheid wist hij dit papier voor zijn vijanden verbor gen te houden Stenton probeerde op alle mogelijke manieren het document in zijn bezit te krijgen. Herhaalde malen kocht hij Den- holm's bedienden om, om papieren te door zoeken, maar steeds zonder resultaat. Enkele keeren liet hij bij Denholm inbreken het geheele huis werd dan doorsnuffeld, streep voor streep het document bleef onvind baar. Ik geloof zeker, dat Stenton het nog nooit met eigen oogen gezien heeft, doch op een of andere wijze van het bestaan en waar de gehoord zal hebben. Waarschijnlijk wist Denholm welk geheim dit document verborg, vond echter, wijl Sten ton hem dooi loop end op de hielen zat, geen gelegenheid hiervan profijt te trekken. Dit zijn natuurlijk slechts veronderstellingen. Het is ook zeer wel mogelijk, dat hij er net zoo min iets van wist als wij Hoofdzaak is, dat dit papier nog dezelfde waarde heeft, als toen het geschreven werd en dat Stenton de jacht nog niet opgegeven heeft. Denholm trok van stad tot stad, van land tot land, doch nimmer wist hij zich voor goed van zijn achtervolgers vrij te maken. Stenton's spionnen kwamen hem steeds weer op 't spoor, doch kwamen altijd te laat. Het gebeurde namelijk dikwijls, dat Stenton door zijn onge looflijk combinatievermogen raadde, waar het document verborgen was. Soms zat hij langen tijd gebogen over de rapporten der spionnen, die hem tot in de kleinste bijzonderheden, moesten berichten, wat Denholm ie deren dag van uur tot uur placht te doen. Soms zond hij hun dan een telegram, waarin een bepaalde plaats aangeduid werd, waar zij zorgvuldig moesten zoeken. Vaak bleek dan, dat Stenton goed gezien had... maar dan was 't al weer te laat. Denholm was hem steeds te knap af Weet u ook, hoe Denholm er toe gekomen is, dit belangrijk document juist hier te ver bergen en waar hij op 't oogenblik zijn kan vroeg Algy. Lord Denholm is dood antwoordde Cynthia en haar stem sidderde, toen zij voort ging Hij werd door Stenton doodgemar teld. Dat is nu twee jaar geleden. Stenton had besloten aan de eeuwige achtervolging een eind te maktn. Hij liet Denholm in den nacht ontvoeren, bracht hem naar een een zaam huis bij Watford en trachtte toen door folteringen hem tot spreken te dwingen.. Denholm echter was een moedig; kerel. Na drie dagen van onmenschelijke folteringen stierf hij, zonder gesproken te hebben Vervolg te naaste week. Handelsregister Kortrijk 952 NATUURLIJK bij de Nbamlooze Maatschappij, de TE KORTRIJK Onderneming gemachtigd bij Koninklijk Besluit van 23 December ig32, in uitvoering van de wet van 25 Juni iq3o. Hare werking uitstrekkende over gansch het land, worden er nog ernstige Vertegenwoor digers gevraagd. 8, Mondstraat - Tel. 189

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1934 | | pagina 11