2 JAPAN Een nieuwe bron van rijkdom... Inhuldiging der GedenKplaat van het 13th Belgian Field Ariillery het modderig en vuil water van het Ypertje, dat hier om zijn onaangenamen reuk van iedereen wel gekend is, ginder reeds helder en zelfs voor het vee drinkbaar is, dan is dit een bewijs te meer dat het water der Leie, dat van zooveel verder nog moet komen, hier te Yper eveneens reeds gansch gezuiverd zou zijn en noch voor de visschen in de Yzer, noch voor het vee in het Veurne Ambach'sche eenig nadeel zou kunnen bieden Dat het Leiewater te Komen nog iets wat onzuiver mocht zijn valt echter grootelijks te bet wij fe len, gezien het er noch geur noch reuk ver spreidt en aldaar evenals te Wervick en zelfs nog verder op, ia de vermaarde Leievveiden, als drinkwater voor het vee gebezigd wordt. Daarmee valt dan ook een der bezwaren weg die men tegtn de spijzing van de Yzer met water uit de Leie mogelijks had kunnen in brengen. Benevens de Heeren senatoren Gillon en Mullie, en de Heeren volksvertegenwoordigers Butaye en Missiaen, die wij vei leden week reeds vernoemden, komt thans ook de Heer volksvertegenwoordiger De Man htt schrijven der Hindelskamer van Yper te beantwoorden en te laten weten dat hij bij de bevoegde ministers ten voordeele der bevaarbaaiheid van de Yzer en het kanaal Yper Yzer aange drongen heeft. Wij bedanken deze Heeren voor hun wel» willenden steun dien wij zeer op prijs stellen. Enkele weken geleden hong boven Europa, tengevolge der moorden in Duitschland en Oostenrijk, een dreigende onwee swolk, die gelukkighjk schijnt afgedreven te zijn. Het spookt nu in het Oosten ener is daar nie" veel meer toe noodig om de gruwelen van den oor log te zien losbreken tusschen Japan en Sovièc Rusland. Oost Siberië is éen arsenaal, éen vliegplein, 'éen spoorweg, éen concentratiekamp van wege Rusland Mandsjou'ijë eveneens van wege Japan. -Vandaag willen we een kijkje nemen in het land der Rijzende Zon en onze gf eerde lezers laten kennis nemen met de wording van het knappe Japansche volk In de i6e en I7e eeuw had Japan alle verkeer met hat buiten land doen ophoulen. Wat het toen zag ge beuren in andere Aziatische landen(Indiè)had grond gegeven aan de vrees, dat het verlies de- onafhankelijkheid het gevolg zou zijn van het toelaten der vreemdelingen. Vandaar de vervolgingen Die afsluitingspolitiek trof een paar eeuwen het beoogde doel, maar hield het land zeer achterliik vooral in de oorlogskunst. In de 19* eeuw kon Japan zich de vreemden niet meer van het lijf houden. In Japan was sedert eeuwen de Mikado, de wettige Keizer, hoewel met vromen eerbied vereerd, slechts eea schijnheerscher. Het ge zag berustte bij den eveneenserfelijken Sjogotn, een soort hofmeier of emir naast hem waren de groote leenmannen, de Daimio's, onafhan kehjke heeren, die elkaar voortdurend bestre den met hun ridders uit den stam der Samoe ra'is waartoe alle hoog beschaafden (artsen, geleerden, kunstenaars, letterkundigen) be hoorden. Maar in zijn afgeslotenheid werd het intelli gente Japansche volk rijp voor een algeheele verandering. Toen de V. S. Kalifornié hadden overmeesterd, begon San Francisco een wereldhaven te worden en lag Japan aan een grooten verkeersweg. Daar kwam in 1854 een Amerikaansche vloot aan den Sjogoen de ope ning van de Japansche haven afdwingen. De komst der vreemdelingen werd diep vernede rend gevoeld en het volk wilde de Westerlin gen weer verdrijven. Maar de Samoerais begrepen dat andere middelen Japan moesten redden. De hoogheilige Mikado moest weer in eigen persoon den Staat leiden, de Sjogoen en het leenwezen moesten verdwijnen het volk moest zich de Wes'.ersche beschaving eigen maken en zoo kwam in 1868 Mutsohito, de i37* Mikado, uit zijn afzondering te voor schijn de Daimio's werden hooge ambtena ren de Samoerais werden officieren, alle Japanners werden gelijk voor de wetknappe Westerlingen werden naar Japan gelokt;jonge apanners werden in de leer gestuurd naar et buitenland regeering, leger, vloot, onder wijs werden op \Vestersohe wijze hervormd. J apan toonde zijn jonge kracht het eerst in den oorlog met China 1894 1895, ontstaan wegens een geschil over Korea. In een korten xet-etocht overwon het geminacht Japan zijn loggen tegenstander het kwam in bezit van Formosa, de Pescadores en het schiereiland Liaotoeng met Port Arthur Japan zou China overheerschen Dit vonden de verblufte groote Mogendhe den te gevaarlijk Japan werd genoodzaakt Port*Arthur en Korea vrij te laten. Tanden- knaisend gaf Japan toe en het moest toezien dat Rusland Port-Arthur inpalmde. Na den Boxers opstand nestelde Rusland zich steeds vaster in Mandsjoerije. Japan, dat voor den overvloed zijner bevolking en den afzet zijner producten gebiedsuitbreiding noodig had, eischte de ontruiming Rusland verkoos dit niet en strekte de hand uit naar Korea. Onverwijld greep Japan de Russen aan in 1904. Beide partijen brachten ontzag gelijke troepenmassa's in het veld, maar RuS land Lleef in het nadeel h-t moest een 00 - log voeren op een terrein, 8100 km. van de basis zijner macht verwijderd het grootste deel van het Russisch volk verkloekte den 00. log, aan de leiding en den geest in 't leger ontbrak alles, terwijl in Japan alles vol geest drift ten strijde vloog Rusland verloor alle slagen te land en ter zee. Te land viel de be slissing in derr slag bij Moekden, die 10 dagen duur Je. Toen was het moe lige Poit- Arthur reeds gevallen (10 Jan. igo5) de inneming had Japan meer dan 5o.ooo man gekost. Ten einde Port Arthur te ontzetten en als laatste poging om de fortuin te doen keeren, had Rusland zijn Oostzee vloot onder admi raai Rjtjesvensky naar de Japansche zee ge zonden. Maar de avontuurlijke rtis had geen succes de vloot kwam 5 maand te laat en •verd bij Tjoesima door admiraal Togo, on langs overleden, in den grond geboord. Na dit Trafalgar van het Oosten werd, onder bemiddeling van president Roosevelt, te Portsmouth in igo5 vrede gesloten. Korea, de zuidhelft van Sachalien en Port Arthur kwamen aan Japan Mandsjoerije kwam terug aan China maar stond open voor den handel van alle naties van den Mandsjoe rischen spoorweg zou ieder der beide Staten de helft beheeren. Als zeemacht telt Rusland in het Oosten niet meer mee. Korea verdroeg de Japansche overheer sching maar zeer noode en het overmoedig optreden der Japanners maakte het den Koreanen moeilijk om te berusten. In 1909 werd de Japansche stadhouder vermoord, waarop de Japansche regeering een jaar later het heele land inlijfde. He afgodisch vereerde keizer Mutsuhito, onder wiens regeering Japan groot werd, overleed iu 1912 en werd opgevolgd door kei zer Hirohito. Evenals de kanonnade bii Valmy, is de val van Port Arthur een keerpunt in de geschie denis genoemd. Het Oosten telt mee in de wereldpolitiek. Japan is algemeen erkend als gelijke der andere grootmogendheden het is de Groote Mogendheid van het Uiterste Oosten de be voorrechte positie van het blanke ras, overal op aarde, heeft opgehouden. Iedereen herinnert zich hoe Japan zich in den grooten oorlog aan onze zijde schaarde om de Oostersche Duitsche bezittir gen mach tig te worden hoe het in ig32 China knock out sloeg met de onlusten te Sanghaïhoe het heel Mandsjoerije overrompelde, een nieuw keizerrijk slichtte dat onder zijn voogdij staat. Dat Amerika en Rusland die machtsuit breiding met ren kwaad oog aanzien, is be grijpelijk Japan, dat grondstoffen en afzetge bied noodig heefi, toont de tanden en zal zich niet laten op de teenen trappen. Japan heeft 672.000 km2 oppervlakte en telt zooveel inwoners als Duitschland. Van de 177 vulkanen zijn er nog 54 werkzaam tal rijke warme bronnen komen er voor aard bevingen en vloedgolven brengen groote ver woestingen teweeg, zoo in 1896 in een kwar tier tijds 27.000 menschen en nog onlangs de totale verwoesting van Tokio. Reeds van ouds werd de mijnbouw druk beoefend in goud, zilver en lood de op brengst van koper is achteruit gegaan ver der levert Japan veel zwavel en kolen de productie van petroleum en ijzer is verre van voldoende. Nuttige planten kreeg Japan uit China, zooals rijst, suikerriet, hennep, katoen en thee. Meer dan de helft van het bouwland is beplant met rijst de opbrengst is niet vol doende. De visscherij is zeer ontwikkeld het belangrijkste uitvoerproduct is zijde (in igi5 de helft der wereldproductie), verder katoe nen garens en stoffen. De meeste handelsbe trekkingen onderhoudt Japan met Engeland, Indië, Amerika, China. Dank aan zijn lage loonen, de weinige behoeften der werklieden, wil Japan al de wereldmarkten veroveren. De stedenontwikkeling is zeer groot 10 steden met meer dan 100 000 inwoners Tokio met 2 miljoen en Osaka met i,4miljoen, Japan is overbevolkt, vandaar groote emigra tie naar Hawai-eilanden, China, V. S., Ne- derlandsoh Indië en Mandsjoerije. De hoofd godsdiensten zijn het Shinto'isme een soort voorouder vereering en het Botdhisme er be staat geen Staatsgodsdienst. Voor het onder wijs wordt goed gezorgd er bestaat leerplicht tot 14 jarigen leeftijd en op de 4 universitei ten gaan ruim 12 000 studenten. Z >o staat Japan sterk met China ekono- misch afhankelijk, met het monopolie van mijnweiken in Mongol met kontrool over mijnen, ijzergieterijen en spoorwegen in Chi na, met voogdij over Mandsjooye, met zijn groote ekonomische kracht, met zijn gevaar lijke konkurrentie in arbeidskracht en produk- ten op Europeesche en Amerikaar.sche mark ten. Dat Amerika of Rusland er tweemaal aan denken vooraleer de De Rijzende Zon aan te grijpen Het Gele gevaar zou gemakke lijk van schrikbeeld in weikelijkheid kunnen omgezet worden. M. HETT. is ontdekt. Men noemt ze KOLONIALE LOTERIJ en ze zal, uiterli k einde Ukio- ber, 120 miljoen frank uitdeelen. De inhuldiging, onder de Hooge Bescher ming van Z. M. Koning Leopold III, der ge denkplaat ter eere van de roemrijke Gesreu- velden van het i3th Belgian Field Artillery, gevallen in den uitsprong van Yper, zal hier plaats hebben op Zandag 9 September as. Zooals onze lezers het weten, zal deze ge denkplaat aangebracht worden in den zijgevel van het huis Aimé Gruwez, nevens het gedenk- teeken der Ypersche Gesneuvelden. Op de plechtigheid der inhuldiging wordt een afgevaardigde van Z. M. den Koning, als ook den heer Minister van Landsverdediging of zijn vertegenwoordiger verwacht. Verscheidene Engelsche generaals, onder wiens orders dit regiment tijdens zijn verblijf te Vper gediend heelt, hebben beloofd deze plechtigheid met hunne tegenwoordigheid te vereeren. Daarbij, is de medehulp van het Muziek der Gidsen, onder het bestuur van zijn talentvollen chef, Bevelhebber Pré vost, reeds verzr kerd en rekent het inrichtingscomiteit insgelijks op de deelneming van een Engelsch militair muziek. Voorloopig is het programma als volgt vast gesteld Rond 10 uur, aankomst ter statie van Yper van den bijzonderen trein komende van Brus sel. Daarna vorming van den stoet met de Har monie Ypriana aan het hoofd en vertrek naar het Engelsch Gedenkteeken der Meenenpoort, waar bloemen zullen neergelegd worden. Om 11 u 3o, zal in St Maartens Kathedraal een Mis opgedragen worden door den Eerw. Heer Belpaire, gewezen aalmoezenier van het Regiment. In de Hoofdkerk zullen bloemen neergelegd worden bij de Fransche Gedenk-- plaat en bij de Engelsche G denkplaat. Na de Mis, wordt het Ypersch Monument bebloemd en heeft de inhuldiging der nieuwe gedenkplaat plaats. Deze plechtigheid zal be staan uit redevoeringen, neerleggen van bloe men en défilé, en gevolgd worden door een ontvangst op het stadhuis en een feestmaal. 's Namiddags zal de beroemde beiaardier Van Geyseghem, kapitein van het 89,s Veldge schut, een beiaardconcert geven, waarna het Muziek der Gidsen en het Engelsch muziek zich eveneens op de Groote Ma: kt zullen laten hooien. Tegen den avond, waarschijnlijk om 6 u., heeft een optocht plaats aan de Meenenpoort voor het Engelsch Gedenkteeken en zal de Last Post door de klaroenen der verschei dene muzieken geblazen worden. Mogelijks kan er hier en daar nog een kleine wijziging aan het programma gebracht worden, doch wij hopen weldra in staat te zijn de juiste uurregeling der verschillige plechtigheden te kunnen mededeelen. Het eerecomiteit der Verbroedering van bet i3th Belgian Field Artillery bevat de volgen de personen Eere voorzitter Z. K. H. de Hertog van Connaught and Strathearn, K. G. G. C. S. I. Voorzitter de Heer Minister van Lands-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1934 | | pagina 2