Werkeloosheid Nieuw Schooljaar De Harmonie Ypriana naar De Panne Het Pompiersfeest te Poperinghe -4 Het is het vraagstuk van den dag. Men ziet er geen einde of oplossing aan die plaag breidt zich als een olievlek uit. De openbare finantiën loopen in de war door de werkloo zenondersteuning. Wij willen geenszins dien steun bekampen, maar men moet het feit bestatigen dat al die miljoenen de budjetten van Staat en gemeenten ontredderen. Maar het zijn niet enkel werklieden die als slachtoffer der werkeloosheid vallen, het aan tal werklooz» bedienden en joDge intellektu eelen tot den hoogsten graad stijgt verbazend. Als wij nu reeds advokaten, ingenieurs en andere hooggeleerden zi- n mededingen in de examens van eenvoudig politieagent, dm moet iedereen bekennen dat de toestand onrustwekkend wordt. Onlangs joeg een jonge ingenieur, na een dag dienst als politieagent te Antwerpen, zich een kogel door het hoofd, omdat die man waarschijnlijk niet langer meer de vernede ring wilde ondergaan, met een hoogeschool diploma op zak, gedoemd te worden als politieagent. Is er aan dien toestand geen verandering te brengen? Objectief en zonder de minste voorin genomenheid onderzocht, antwoorden wij: ja. Het kumuleeren of twee posten terzelfder- tijd bekleeden en voor elke plaats betaald worden, moet dadelijk worden stopgezet. Waarom niet de kumuls verbieden bij advo katen, geneesheeren, notarissen, ingenieurs die terzelfdertijd volksvertegenwoordiger of senator of bestendige afgevaardige, of burge meester of beambte aan 't ministerie of be heerders van bank of maatschappijen zijn Dergeliike toestand is alles behalve ernstig. Hij getuigt van een misdadig eg' ïsme of zelf zucht, oie wij allerminst zouden mogen vin den, in die klassen, die als leidende standen moeten doorgaan. Een plaats per persoon en honderde intellek- tueelen zijn aan den arbeid. Is het de weikeloosheid bekampen als de openbare besturen gepensionneerden benoe men om gewichtige, vet betaalde plaatsen te bekleeden Wij kunnen geen twee goden die nen. Hoe kan iemand dan gewetensvol twee, diie en meer plaatsen bekleeden Welke onbaatzuchtige persoon zal het aan durven in weik lijkheid de werkeloosheid on der de mtellekiueelen te bestrijden Zal het een Minister zijn, volksvertegenwoordiger of senator, die zich zijn hooge verantwoordelijke functie van wetgevende macht zal herinneren en de daad van het goede voorbeeld zal stel len Niet beginnen met het kumuleeren van omlaag te verbieden van uit de hoogte dalen naar beneden. De groote kuisch in de kaders der hooge beambten en bedienden en gaan tot iedereen, die met een kleine opoffering veel goed kan verwezenlijken. In heel die zaak speelt de naastenliefde een voorname rol wij wezen er reeds zoo dik wijls op, dat de liefde van de menschen tegen over elkander meer en meer zou moeten inge plant worden. De wereld is geworden een wereld van zelfzucht. Het voorbeeld komt van boven en zoolang er geen afstand gedaan wurdt van dat ellendig egt isme, zoolang nog zullen we ge klonken liggen aan de willekeur, de onrecht vaardigheid en de harteloosheid die de ken merken zijn van die verderfelijke zelfzucht De werkeloosheid heeft nog dit zedelijk na deel dat deze,tot luiheid gedoemd,gewoonten aankweeken, die voor de toekomst de ergste gevolgen na zich sleepen. De heer De Blauwe, voorzitter van het al gemeen verbond van werkgevers, in een merk waardig artikel over dit onderwerp, vraagt wanneer de Regeering scherpe maatregelen zal nemen om de werkeloosheid te keeren en geeft verscheidene middelen op tot leniging. Het eerste middel, zegt hij, is de verlenging van den schoolplicht tot 16 jaar de werklie den zelf beseffen ongelukkiglijk nog niet hoe zij met dien maatregel hun eigen stand kun nen verbeteren en verheffen, want er is bij onze werklieden een groot tekort aan algemeene ontwikkeling en burgeropvoeding. De verlen ging van den schoolplicht zou alzoo twee ge slachten van onze jeugd onttrekken aan den geesel der werkeloosheid. Die nieuwigheid zou ten ander weinig kosten, want de school bevolking neemt gedurig af en onderwijzers en klassen komen ter beschikking. Een tweede middel is het weren van de ge huwde vrouw uit bureelen en fabrieken. De gehuwde vrouw moet voor haar kinderen zor gen en de man moe'genoegzaam verdienen om kroost en vrouw te onderhouden. Dat is ge zonde redeneering en alle werk dat door man nen kan worden gedaan mag door geen vrou wen uitgevoerd worden. Een derde middel is het weren van vreemde werkkracht. Volgens de statistieken zijn er II 1.386 vreemdelingen die hier in handelen nijverheid ons volk verdringen en daaronder zijn er 67.500 arbeiders wij hoeven hierin maar het voorbeeld van andere landen te vol gen. Die vreemdelingen kunnen in België best gemist worden met het oog op de binr en- landsche orde, en met ze te weren kunnen wij onze werklieden werk verschaffen en ont daan worden van een bende die voor open bare orde in België weinig over heeft. Dan moeten wij onze werklieden in de mogelijkheid stellen iets aan te pakken een weikman, die poogt een kleinen handel op te richten en die niet lukt, zou naderhand toch den gewonen steun mogen genieten, want het weten alleen dat hem allen steun zal ontzegd worden bij mislukking, doodt bij den werkman alle initiatitf waaom onder de werkeloozen geen wedstrijd uitschrijven voor het schoonst onderhouden huisje Waarom geen tentoon stelling in 't leven roepen van werken van werkeloozen Dat ware tenminste opvoedend werk. Verder zal men moeten overgaan tot een werkdadige bouwpolitiek en het in stand brengen van plaatselijke commissies op de werkverschaffing. In zake bouwpolitiek moet er nog veel gedaan worden de overgroote meerdei heid leeft in minderwaardige huizen en het kost soms alle moeite om die menschen te verplichten een andere huisvesting te zoeken. In elke stad zou, buiten alle partijen, een commissie moeten tot stand komen om het vraagstuk der werkeloosheid op te lossen met voornaamste doel het opspeuren van werk verschaffing voor de werkeloozen. Plaatselijk zijn er zooveel werkjes te ver richten die blijven liggen, omdat niemand het initiatief neemt een beroep te doen op de werkeloozen Dat zijn enkele maatregelen, die de heer De Blauwe aanduidt om ze in te studeeren en ze desgevallend in toepassing te brengen. Het is te verhopen dat de Regeering van de Volmacht gebruik zal maken om ten voor- deele der werkeloozen bestrijding tcch iets te doen ze zal op den duur toch maatregelen hoeven te treffen buiten het afstroopen van den lastenbetaler. Waarom neemt zij het wetsvooistel ter studie niet van heer A. Van Acker, Brugsche Volksvertegenwoordiger, om de werkeloosheid te bestrijden De tijden zijn dringend genoeg. H. Heit. DE KLASSEN HERBEGINNEN Op Maandag 10 September voor de leerlingen van de Drie Stadsscholen (Looie, Fricadellen en Justice). St Aloysiusschool, Hondstraat St Michielsschool, Elverdingestraat St- Vincentiuscollege, (lagere afdeeling) Bol lingstraat H. Harteschool Lamotte Capucienen- straat Mariaschool Lamotte Rijselstraat St-Jozefsschool, Meenenstraat, Kalfvaart en Potyze O. L. Vrouw van Thuyneschool, Beluikstr. De inschrijving der nieuwe leerlingen, in die verschillende scholen, heeft plaats op Zaterdag 8 September, van 10 tot 12 uur. Op Maandag 17 September, voor de leerlingen der Staatsmiddelbare School (jon gens en meisjes) Inschrijving op 14, i5 en 17 September, van q tot 12 uur. Op Dinsdag 18 September, voor de leerlingen van het St Vincentiuscollege (hoogere afdeel Bollingstraat de Rousbrugge Damen, Maloulaan. Op Woensdag 19 September, voor de leerlingen van de Zusters der H. Familie, de Stuersstraat. De inschrijving van de nieuwe leerlingen, bij de Rousbrugge Damen en de Zusters van de H. Familie, heeft plaats op Vrijdag 14, Zaterdag i5 en Maandag 17 September, telkens van 10 tot 12 uur. De E. H. Principaal van St-Vincentiuscol lege is sprekelijk alle dagen tusschen 11 en 12 u. van af Vrijdag 14 September. Nog nooit genoot het jaarlijksch uitstapje der Harmonie Ypriana naar De Panne zoo een bijval en nog nooit werd die reis zoo druk bij gewoond als dit jaar. Meer dan 800 personen, 't zij 200 meer dan verleden jaar, vergezelden de Harmonie. Het waren dan ook drie lange speciale trams, in plaats van twee zooals vroeger, die op Zondag 26 Oogst 11 te 7 u. 's morgens, de statie van Yper verlieten. De tramdienst was uitstekend wel ingericht De schoonste rijtui gen waren bijeengebracht en 't waren mannen van 't vak die er de zorg en de leiding over hadden. Een bijzonder pluimpje vooral aan dezen die op het uitstekend gedacht gekomen zijn de inschrijvers aanstonds het nummer van het hen voorbehouden rtjiuig aan te duilen. Dit was een zeer goede maatregel die door al de meereizenden ten zeerste gewaardeerd werd en die vooral als gevolg had te vermy den dat de eerste rijtuigen, zooals het meestal gebeurde, stormenderhand weden ingenomen en proppensvol zaten terwijl in de laatste rij tuigen nog tal van onbezeten plaatsen over bleven Thans was iedereen goed en gemakke lijk gezeten. De reis, die ten gezelligste moge lijk werd doorgebracht, liep dus, zoowel in het heengaan als bij den terugkeer, uiterst goed van stapel. Bij de aankomst in De Panne werden de Ypeilingen door een afvaardiging der feest commissie en van den plaatselijken Nationa- len Oudstrijdersbond verwelkomd. In stoet, de Harmonie voorop, trekken allen naar het Gedenkteeken der Gesneuvelden van De Pan ne, aan wier voet de heer Aimé Gruwt z, voorzitter, een prach igen bloemtuil neerlegde terwijl de Harmonie een gelegenheidsstuk uit voerde. Deze korte plechtigheid, die met een dreunende Brabanqonne besloten werd, miek op de talrijk aanwezige badgasten en Panne- naars den besten indrux. Ook het concert, dat de Harmonie op de kiosk aan den Zeedijk gaf, viel bijzonder in den smaak der talrijke toehoorders. De ver- schillige nummers van het prachtprogramma werden, ouder de kundige leiding van den chef, M. F. De Ridder, op onberispelijke wij ze uitgevoerd. De bijval, die aan chef en muzi kanten te beurt viel, was overgroot en ten volle verdiend. De sterke zeelucht had den eetlust van allen ten zeerste gep-ikkdd en na geiuimen tijd met de voetjes onder tafel gezeten te hebben, wisten allen den nog overblijvenden vrijen tijd op de gezelligste vijze door te brengen en van het heerlijk weder ten volle te genieten. Mochten wij jaarlijks dit aangenaam uit stapje hernieuwen, dit is zonder twijfel den wensch van allen die dit jaar de Harmonie Ypriana vergezelden. Zondag laatst werd door het pompierskorps van Poperinghe een prachtig pompiersfeest ingericht Een groot getal korpsen komende van uit alle hoeken van het land tot zelfs van uit Noord Frankrijk waren er op vertegen woordigd. Verscheidene muziekkorpsen luis terden het feest op, en na afloop van den stoet werden drie kunstconcerten uitgevoerd, namelijk door de Philharmonie van Poperin ghe, de Harmonie Yp iana van Yper en het muziek van den Katholieken Kring van Pope ringhe. Poperinghe en het omliggende bezitten veel liefhebbers van de muziekkunst. Het was dus niet te verwonderen dat de concerten druk werden bijgewoond en dat de bijval die ze verwierven groot was. Jammer dat autos, autobussen en motos de uitvoeringen al te dikwijls stoorden. De werkingen met de prachtige motorpom- pen werden met veel belangstelling bijge woond en vielen bijzonder in den smaak van het talrijk publiek. Prachtige bekers werden toegekend aan de korpsen die zich het best hadden weten te onderscheiden. Het feest werd met een welgelukt nacht feest besloten. PIER, JEF en JAN kunnen gelijk welk merk op een pak chicorei zetten. Dit is niet voldoende men moet den naam kennen van den fabricant. PACHA en haar fabriek te Halle zijn voor U een waarborg van hoedanigheid en zuiverheid. 109 Jaren on dervinding van vader tot zoon.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1934 | | pagina 4