Léon Grillet 31, Meenenstraat, Yper WISSELAGENT Beurs Wissel Coupons Titels Plaatsingen op Staat-, Gemeente krediet-, Grondkrediet van België, enz. enz. maanden reeds door den heer Bestuurder -opgemaakt. M. Miss iaën Sedert drie maanden M. Vanderghote. Die begrooting werd naar het Ministerie overgemaakt. De brief van den heer Minister, waarbij deze begroo ting aan onze goedkeuring wordt onderwor pen, dagteekent van den 7° Oogst 1934. M. Missiaen. Ik begin mij meer en meer af te vragen waarom de Deheerraad benoemd werd. M. Vanderghote. Hij zal in de eerste dagen bijeengeroepen worden. M. Missiaen. - Om te zien wat er gedaan werd. M. Vander ghote. - Neen, om te zien wat moet gedaan worden. Ik stel voor thans tot de stemming over te gaan. Al de raadsleden stemmen ja, uitgenomen de heer Missiaen die zich onthoudt. i2. Nijverheidsschool a) Rekening over het dienstjaar iq33 MVanderghote. De rekening van xg33 sluit in ontvangsten met de som van 58.255 fr. en in uitgaven met 66.19b fr. 55, wat een overschot laat van 2.o5g Ir. 20. De raad keurt die rekening eenparig goed. b) Begrooting over het dienstjaar igoS. M. Vanderghote. De Degrooting der Nijverheidsschool voor ig35 voorziet in ont vangsten en uitgaven de som van 66.3ib tr. 3o die nog diem verhoogd te worden met de op brengst der stichtingen Vandenbussche, Mer- ghelynck en Ceittz. Ook die begrooting wordt zonder opmer kingen goedgekeurd. x3. Muziekschool Begrooting over het dienstjaar ig35. M. Vanderghote.—De begrooting voor ig35 sluit in ontvangsten en uitgaven met de som van 57.3io fr. Te dien opzichte moet ik den raad thans een beslissing kenbaar maken die door den beheerraad van de Muziekschool in zijne zitting van 3 September 1934 werd voor gesteld en waarbij besloten wordt detusschen komst der stad te verminderen, de inschrij- vingsrichten te vermeerderen en, gezien de leergang van vlaamsche voordracht niet bijgewoond wordt en deze van zang niet ge noegzaam gevolgd is, deze twee leergangen voor een onbepaalden termijn af te schaffen. De inschrijvingsrechten worden als volgt ver hoogd notenleer lagere graad van 10 fr. op 20 tr., middeloare graad van 20 fr. op 3o tr. en hoogere graad van 20 fr. op 5o fr. houten en koperen speeltuigen van 3o fr. op 40 fr. viool vroeger 5o fr. en nu 75 fr. voor den lageren graad, 100 fr. voor den middelbaren en i5o tr. voor den hoogeren graad klavier van 5o fr. op 100 fr. voor den lageren, i5o fr. voor den middelbaren en 200 fr. voor den hoogeren graad harmonie en muziekgeschie denis van 100 fr. op 100 fr. voor het eerste jaar, i5o fr. voor het tweede jaar en 200 fr voor het derde jaar. Er zijn dus drie dingen die het schepencollege aan de goedkeuring van den raad voorlegt, vooreerst de schorsing der leergangen van vlaamsche voordracht en zang, ten tweede de vermeerdering der inschrijvingsrechten en ten derde de ver mindering der vergoeding voor spoorweg abonnement aan de leeraars die de stad niet bewonen. Die forfaitaire taks voor de spoor wegabonnementen wordt op 800 fr. gebracht. Verders werd er ook nog besloten dat de vreemde leeilingen als inschrijvingsrecht het dubbel zullen moeten betalen als die welke de stad bewonen. M. Lemahitu. Kan er mij niet gezegd worden welke toelagen de muziekschool ge niet van Staat en provincie en welke de tusschenkomst der stad is. M. Vanderghote. Vroeger bedroeg de toelage der stad de som van 44 463 fr., nu is zij tot op 32.GOO fr. verminderd. Het hulpgeld der provincie bedraagt 3ooo fr. en dit van den Staat 5400 fr. M. Lemahieu. De tusschenkomst der stad was vroeger grooter. Ik heb dan reeds de aandacht getrokken op het feit dat de toela gen van Staat en provincie zoo laag waren. Toen werd er gezegd dat mits enkele ver beteringen aan de school te brengen het mogelijk zou zijn die toelagen te zien ver meerderen. Ik bestatig dat ze nog steeds even laag zijn gebleven en zooals wij voor de Nijverheidsschool een veel grooter hulpgeld "ontvangen, ware het ook wenschelijk hier die toelagen te zien verhoogen. M. Van der Mersch.— Het is niet mogelijk, alhoewel de muziekschool van Yper in de eerste klas gerangschikt is, volgens de wet meer te ontvangen. Het is dan ook daarom dat de beheerraad dit voorste^gedaan om den last der stad te verminderen. M. Leuridan. Ik maak al mijn voorbe houd nopens de onbepaalde schorsing der leergangen van vlaamsche voordracht en zang. De begrooting dient immers alle jaar opge maakt te worden en ik stel voor die schorsing enkel voor een jaar te beslissen, zooniet be staat de vrees dat er toekomende jaar van die cursussen zelfs geen spoor meer zal bestaan. Het ware beter die leergangen telken jare weer te voorzien en ze, in geval zij niet meer bijval dan nu genieten, dan ook telken jare alleen voor een jaar te schorsen. M. Van der Mersch. Het is in dezen zin dat het voorstel van onbepaalde schorsing gedaan werd. M. Leuridan. Ik stel voor die leergangen slechts voor een jaar te schorsen. M. Van der Mersch. In geval wij die leergangen in de begrooting voorzien dan zijn wij dan ook gehouden de eraan verbonden wedden uit te betalen niettegenstaande zich geen leerlingen ervoor zouden doen inschrij ven. Zoo voor de lessen van zang, waarvoor slechts twee leerlingen ingeschreven waren die beiden konden betalen, ontvingen wij maar 80 fr.terwijl de stad daarvoor ig5o fr. moest uitgeven. Dit is toch overdreven. M. Missiaen. Ik meen dat de heer Leu ridan, met zijn voorstel van schorsing voor een jaar, zijn doel niet zal bereiken Immers, de school is nu nog niet open en alswanneer wij van nu reeds die twee leergangen schorsen, dan kunnen zich hiervoor geen leerlingen meer aanbieden. Zij kunnen niet ingeschreven worden aangezien de leergang niet meer be staat. Het ware dus voorzichtig, wanneer de leergangen geopend worden, niet te spreken van schorsing. De som, die voor deze leer gangen noodig is, zou kunnen ingeschreven worden en wij zouden den beheerraad moeten toelaten die alleen maar te gebruiken indien het noodig is. M. Van der Mersch.— Verleden jaar waren wij t'akkoord de inschrijving in die voorwaar den toe te laten. Anders zijn wij verplicht de wedden der aangestelde leeraars uit te betalen voor niets te doen. Men heeft verleden jaar beproefd, met er de noodige bekendmaking aan te geven, leerlingen voor die lessen te hebben. Voor den leergang van vlaamsche voordracht was er slechfs een leerling die weinigen tijd nadien van cursus heeft veran derd. Daardoor waren wij verplicht den leeraar zijn wedde tot Nieuwjaar te betalen. Indien er zich nu dit jaar leerlingen laten inschrijven, dan kan er nog altijd aan den ge meenteraad voorgesteld worden de ervoor noodige som bij te stemmen, terwijl zoo wij die som nu reeds in de begrooting voorzien men dan verplicht is die wedden te betalen. M. Leuridan. Het is dus goed verstaan dat, zoo die leergangen nu in de begrooting niet zijn ingeschreven, de noodige publiciteit ervoor toch zal gemaakt worden en dat, in geval van grooteren bijval, men t'akkoord is om de noodige sommen ervoor te voorzien. Gaat de raad thans t'akkoord om later die gebeurlijke wijzigingen te aanvaarden M. Missiaen. Het moet goed verstaan zijn dat de bestuurder der muziekschool de leerlingen inschrijft welke zich voor het vol gen dier leergangen mochten aanbieden. Om trent de voorgestelde verhooging der inschrij vingsrechten maak ik verder al mijn voorbe houd, en ik weet niet goed of men daarmee het beoogde doel wel zal bereiken. Verleden jaar hebben de inschrijvingsrechten der leer lingen de som van 7000 fr. opgebracht, nu voorziet men daarvoor i5.ooo fr. Nu reeds zien wij dat men in zekere vakken moeilijk heden ontmoet om leerlingen te hebben. In deze omstandigheid vraag ik mij af zoo de menschen, wanneer ze nu nog meer zullen moeten betalen, hun kinderen naar de muziek school nog zullen voort zenden. In vele huis gezinnen, die van de langdurige crisis en werkloosheid te lijden hebben, moet men de uitgaven meer en meer beperken, zoodat ik vrees dat de inschrijvingen in al de cursussen zullen verminderen. Ik weet niet of die hoogere inschrijvingsrechten geen reden zul len zijn voor veel ouders om hunne kinders naar de muziekschool niet meer te zenden. Gij zult daardoor langs den eenen kant mis schien een grootere ontvangst als inschrij- vingsrecht mogen boeken, maar langs den anderen kant zult gij diegenen die het meest onze aandacht waard zijn, de arrasten, aan heeft - Telefoon 144 zetten naar de muziekschool niet meer te komen. Ik heb er echter niets tegen dat die genen die kunnen betalen, dat zij moeten be talen. Wanneer zij een privaten leermeester nemen, moeten zij hem ook betalen. Doch ik vind dat er wel een middel zou moeten gevon den worden om dezen die niet betalen kunnen, zonder kosten de lessen te laten volgen. Want gij moet niet denken dat het met het betalen van het inschrijvingsrecht alleen voldoende is, er zijn daar nog andere kosten aan vast zooals bijvoorbeeld voor het koopen der noo dige leerboeken of ander materiaal. Z- kere ouders zouden dus van dit inschrijvingsrecht moeten ontslegen worden wanneer zij bewij zen dat zij dit niet kunnen betalen. Op die manier zoudt gij ook de min begoeden in de gelegenheid stellen van een stadsinstelling te genieten Men moet immers niet alleen den financieelen kant der zaak inzien, maar ook en vooral den zedelijken kant ervan. Zooals dit thans voor de Middelbare School gedaan wordt, zouden ook sommige ouders van het inschrijvingsrecht in de Muziekschool moeten kunnen ontslegen worden. M. Van der Mersch. Verleden jaar werd er 42 000 fr. door de stad betaald aan de Muziekschool Nu bedraagt de toelage nog 32 000 fr.hetgeen ook nog een groote som is. Vooraleer hier het inschrijvingsrecht te ver hoogen hebben wij eerst dit van andere steden onderzocht. Te Rousselare, onder ander, is het inschrijvingsrecht veel grooter. M. Missiaen. Ik moet u doen opmerken dat de muziek chool van Rousselare geen stadsschool, maar wel een vrije school is. M. Van der Mersch. Te Meenen bedraagt dit recht i5 fr. voor den lageren graad van notenleer, hier vraagt men nu maar 20 fr.Voor een gansch jaar is dit toch niet te veel en iedereen kan dat betalen. Voor de houten en koperen speeltuigen wordt het inschrijvings recht van 3o fr. slechts tot op 40 ft. verhoogd, terwijl de leergangen van viool bijvoorbeeld alleen gevolgd zijn door personen die er hun beroep van maken en die elders zelf reeds les geven. Het is dus maar juist dat deze per sonen wat meer moeten betalen. In plaats van 5o fr. zullen zij nu i5o fr. betalen voor den hoogeren graad Veronderstellen wij nu eens dat z.kere leerlingen niet kunnen beta len, dan kan de bestuurder steeds die geval len aan den beheerraad onderwerpen. Tot nu toe betaalden de leerlingen vreemd aan de stad dezelfde som als de Yperlingen. Daar de lasten der Muziekschool uitsluitelijk door de lastenbetalers van stad gedragen zijn, is het dus ook maar redelijk dat de vreemde leer— lingen wat meer moeten betalen. M Missiaen. De uitleg van den heer schepen Van der Mersch voldoet mij, aange zien hij de verzekering geeft dat er voor die genen die de middelen niet bezitten om te betalen iets kan gedaan worden. M. V ander ghote. Ik stel voor thans te stemmen over de voorloopige schorsing voor een jaar van de leergangen van vlaamsche voordracht en zang. Dit voorstel wordt eenparig gestemd. M. Vanderghote. En thans vraag ik de goedkeuring der verhoogde inschrijvingsrech ten die als volgt zijn vastgesteld notenleer lagere graad 20 fr., middelbare graad 3o fr. en hoogere graad 5o fr. houten en koperen blaasinstrumenten 40 fr. viool lagere graad 75 fr.middelbare graad xoo fr., hoogere graad i5o fr. klavier lagere graad 100 fr. middelbare graad i5o fr., hoogere graad 200 trank harmonie en muziekgeschiedenis eerste jaar 100 fr., tweede jaar i5o fr. en derde jaar 200 fr. Al de raadsleden keuren deze wijzigingen Lessive JEANNE D'ARC

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1934 | | pagina 12