Permanente WELLA KOLEN KOOPT BELGISCHE Joseph Acke - Cailliau 50 fr. 50 fr. goed. M. Vanderghote. De beheerraad stelt ook nog voor de vergoeding voor spoorweg abonnementen op 800 fr. te brengen. M. Van der Mersch. Dit komt omdat sommige leeraars die te Yper onderwijzen ook nog te Rousselare les geven en daar eveneens een vergoeding ontvangen. Al de raadsleden stemmen nogmaals ja. M. Vanderghote. En nu stel ik voor de foegrooting der muziekschool goed te keuren. Deze wordt eveneens zonder opmerkingen aangenomen. 14 St Georges memorial church Begroo ling over het dienstjaar iq35. M. Vanderghote. Deze begrooting sluit anet de som van 3i 5i3 fr. 62 in ontvangsten en 31.264 fr- 3t in uitgaven, zoodat er een batig slot is van 249 fr. 3l. Stemmen ja de heeren Lemahieu, Dela- tiaye, Van der Mersch, Pattyn, Jvr. Cornillie, rie heeren Seys, Biebuyck en Vanderghote onthouden zich de heeren Missiaen, Ver gracht, Van Alleynnes, Leuridan en Verbeke. M. Vanderghote lk heb de eer de stads Tekening voor het jaar ig33 op het bureel ïieer te leggen. Zij sluit met een tekort van 524.352 fr. 16. Stedelijk kerkhof Grondvergun' Hingen. Al de raadsleden stemmen ja, uitgenomen <le heer Missiaen die zich onthoudt. M. Vanderghote. Wij hebben een brief van bedanking ontvangen van den heer Char les Beckaert, gewezen bureeloverste van het stadssecretariaat, die den gemeenteraad be dankt voor de tijdens de laatste vergadering genomen schikkingen ten zijnen voordeele. Ik moet den gemeenteraad ook nog bekend ma ken dat de bestendige afvaardiging van West Vlaanderen het voorstel van openbare verkoo- ping van den grond Tribloc door het ambt van een notaris heelt goedgekeurd. M. Leuridan Met Tuyndag heb ik op gemerkt dat alleen de Oostkant der Groote Markt met foorkramen bezet was. Ik vind dat 2ulks een weinig eenzijdigis, er zou daar moe ten een rolbeurt ingebracht worden, gezien het «m zeggens telken jare gebeurt dat de Markt smet Tuyndag maar half bezet is. Met de foor inrichtingen steeds langs den zelfden kant te plaatsen wordt een deel der Markt benadee ligd en daarover vernam ik talrijke klachten <die ten andere zeer gegrond zijn. Ik vraag dus de mogelijkheid te onderzoeken om daar een j-olbeurt in te brengen en zal ten andere later nog de gelegenheid hebben daarop terug te ikeeren. M. Vanderghote. De verpachting der ^standplaatsen tijdèns de fooren geschiedt vol gens het lastkohier dat door den gemeenteraad werd goedgekeurd en waarbij de Groote Markt in drie trapeziums verdeeld wordt. De foorkramen, die met Tuyndag niet talrijk ge noeg zijn om gansch de Markt te bezetten, worden nu zoo geplaatst om het verkeer te vergemakkelijken. Zoo men thans de rolbeurt vraagt voor de Markt, zal men ons misschien later ook vragen de foorkramen eens op de Vandenpeereboomplaats te zetten. M. Leuridan. Dat ware afbreuk doen van liet karakter van het Tuyndagfeest en daarop zou er niet mogen ingegaan worden. Ook in de plaats van de kiosk zou er meer afwisseling moeten zijn. De kiosk zou meer moeten rond geplaatst worden zoodat al de hotels om de beurt van het voordeel der gegeven concerten zouden kunnen genieten en niet steeds dezelf de het monopolium hebben van het stoffelijk voordeel dat eraan vast is. Eindelijk heb ik nog een laatste opmerking te maken. Ik weet niet zoo het schepencollege van zin is de vroe ger bestaande gebruiken te veranderen, doch in dit geval zal het met mij af te rekenen heb ben. In den loop der maand juli schreef ik een brief aan de heeren burgemeester en sche penen om hen een bepaald geval van een foor kramer te onderwerpen. Het schepencollege heeft zich zelfs niet gewaardigd op mijn brief te antwoorden, zoodat die persoon, die mij zijn geval was komen voorleggen en geen vol doening bekwam, dacht dat ik mij met zijne zaak niet heb bezig gehouden, alswaaneer mijn schrijven aan het schepencollege gericht .onbeantwoord is gebleven. Alleen mijn twee- Een aankoop van duizend kilos vreemde kolen doet twee dagen loon verliezen aan een belgisch mijnwerker. De inlandsche huiskolen zijn beter dan de vreemde. Ze branden langer en komen ten slotte beter koop. Laat U dus niet beïnvloeden door den schijnbaar geringen prijs aan denwelken men U de vreemde kolen komt aanbieden. De firma E. VAN OVERSTRAETEN, Statiestraat, 35, Yper, telefoonnummer 123, verkoopt enkel belgische kolen. Zij aan vaardt alle bestellingen van af duizend kilos en levert deze kolen aan den prijs van den groothandel. Ondersteunt onze mijnwerkers met enkel belgische kolen te koopen. de schrijven is dan in handen van den heer Lemahieu gekomen. M. Lemahieu. Die persoon heeft zijn aanvraag wat laat gedaan, zoodat een ander foorkraam reeds de plaats bezette die hij begeerde. De brief die aan dezen persoon gericht werd is niet terecht gekomen, daar de foorkramers zich dikwijls verplaatsen. Nu eens zijn ze hier, dan weer ginder zoodat wij onmogelijk hun juist adres kunnen weten. M. Leuridan. Gij moet niet trachten langs een zijdeurtje te ontkomen, mijne vraag is waarom hebt gij niet geantwoord op mijn eersten brief, die nochtans een zeer beleefde brief was M. Lemahieu Zeker en ik ben ervan over tuigd dat gij geen onbeleefden brief zoudt willen schrijven. Vroeger had de aanbesteding der standplaatsen tot nog al eenig rumoer aanleiding gegeven, zoodat wij deze maal de openbare aanbesteding afgeschaft hebben. Wij hebben er ten andere niets bij verloren, gezien de verpachting nog betrekkelijk meer heeft opgebracht. M. Leuridan. Ik vraag het verloop van de aanbesteding niet, doch wat mij aanbelangt is mijn brief waarop ik geen antwoord ontving. M. Missiaen. Thans zijn wij terug aan den vooravond van den winter. Over twee jaar reeds heb ik beroep gedaan op het sche pencollege om den toestand der werkloozen in het oog te houden. Ik heb het niet ever de ondersteuning, doch wel over den moreelen kant. Dit langdurig nietsdoen verwekt een zekere bitterheid onder de werkloozen en doet veel moeilijkheden ontstaan die dadelijk zouden verdwijnen zo© zij maar eenige bezig heid hadden. Zooals vroeger steun ik er op om, al ware het maar eens per week, de werk loozen in een zaal bijeen te brengen waar hen dan een voordracht over een reis of iets an ders zou gegeven worden, zoodat zij zich toch met iets zouden kunnen bezig houden. Want zooals iedereen weet is de voordracht niet alleen nuttig of leerrijk den tijd dat zij gege ven wordt, maar zij geeft later nog aanleiding tot onderlinge gesprekken en allerlei verge lijkingen. Wanneer wij nu ondervinden dat de werkloozen, moe van 't rond slenteren, niet meer weten over wat gesproken, dan zou men, om nog erger te voorkomen, ze ten minste in de gelegenheid moeten stellen zich met iets onle dig te houden. Over twee jaar werd er een dergelijke poging gedaan, doch zonder veel overtuiging. De bestuurders der verschillige scholen werden bijeengeroepen, deze meen den echter dat zulks niet veel n®odig was en daarmee was het uit. Ik dring thans opnieuw aan opdat deze poging zou herbegonnen wor den. Zoo er daarvoor geen geschikte stadslo- kalen beschikbaar zijn, zouden die voordrach ten misschien den Donderdag namiddag in de Middelbare School op den overdekten koer, die daarbij nog verwarmd is 's winters, kun nen gegeven worden. Wij kunnen natuurlijk niet al de werkloozen verplichten daar te komen, toch zou een groot deel der werkloo zen ze gaarne bijwonen indien ze maar een weinig aantrekkelijk gemaakt worden. Ik heb de stellige overtuiging dat zulks kan gedaan worden. Er zijn hier in stad personen genoeg die bereidwillig geheel den winter een reeks voordrachten zouden kunnen geven. Derge lijke poging moet uitgaan niet van de eene of andere politieke partij, maar van de stad. Dit ware voor de werkloozen een verlichting en ontlasting voor hun ellendig, vervelend slameur van het nietsdoen. Het ware natuur 3 lijk beter ze aan het werk te stellen, doch het is niet mogelijk ze allen te gelijk werk te geven. Daarom dring ik nogmaals aan opdat er iets zou gedaan worden. Als er maar een weinig goeden wil is, dan is het mogelijk iets te doen. M. Vanderghote. Ik denk dat het sche pencollege t'akkoord is om dien wensch eens-' te onderzoeken, doch de hoofdzaak is de ge dane poging te kunnen doen slagen. M. Missiaen Moest gij in uw eerste voordracht bijvoorbeeld maar 25 werkloozen hebben, dan ben ik zeker dat er bij de volgende reeds 25o zijn. M. Delahaye. Over twee jaar heb ik een voordracht gegeven en daar waren 142 werk loozen op aanwezig M. Verbeke. Veel jongelieden, geboren in Frankrijk, zijn thans opgeschreven voor den dienstplicht. De ouders weten doorgaans niet welke formaliteiten er voor de te doeae keus van nationaliteit te vervullen zijn, daarom, vraag ik zoo het niet mogelijk ware die per sonen bij middel van strooibrieven of druksels op de hoogte te brengen van hetgeen zij dienen te doen. M. Vanderghote. Voor alles wat de na tionaliteit betreft kunnen de belanghebbenden zich tot het bureel van den burgerstand wen den, daar zullen zij alle gewenschte inlichtin gen ontvangen. Het is toch onze taak niet al de menschen over zaken van algemeen belang in te lichten. Doch, zoo dit gewenscht wordt, zou dit mogelijks bij middel van mededeelin gen aan de dagbladen kunnen gedaan worden. M. Verbeke. Iedereen leest de dag- of weekbladen niet, zoodat zulks nog gansch zijn doel niet zou bereiken. Wanneer de rol der dienstplichtigen opgemaakt wordt, moeten al die ouders toch verwittigd worden, zoodat het dus feitelijk maar een klein werk ware alleen deze, wier zoon in Frankrijk of in den vreemde geboren is, kennis van de vereischte pleegvormen te geven. M. Van der Mersch. Wanneer die ouders per brief verwittigd worden, dan zou er een afschrift van de wettelijke bepalingen kunnen bijgevoegd worden. M. Verbeke. Er werd mij ook nog ge vraagd zoo het niet mogelijk ware langs de wegen buiten de stad, zoo onder meer van de Bascule tot aan de Ligywijk, van nu voorts 's avonds wat verlichting te geven. M. Delahaye. Binnen een veertien dagen zal de verlichting weer algemeen zijn. M. Verbeke. Op het stadhuis bestaat er geen officieele lijst der gesneuvelden, wier namen vermeld zijn op de tabel van het ge- dénkteeken der gesneuvelde Yperlingen. Dit heb ik vernomen naar aanleiding van een vraag van personen die denzelfden naam. droegen als een der op de tabel vermelde ge sneuvelden en wenschten te weten of hij aan hen verwant was. Ware het niet mogelijk zulke lijst op te maken, vermeldende van welke familie zij voortspruiten, in welke om standigheid en wanneer zij gesneuveld zijn, enz. Het is nu misschien wat laat om derge lijke lijst op te maken, doch uit eerbied voor onze dooden, ware het wenschelijk dat zij zou bestaan. M. Van der Mersch. Dit is voor wat be treft de militaire gesneuvelden Want voor wat de burgerlijke slachtoffers betreft, zijn wij in 't bezit dezer inlichtingen. De openbare zitting wordt hierop te 19 u. 3o opgeheven. EENE GOEDE komt altijd van het huis Dieft ebuschsteenweg, Yper en kost slechts De beste producten worden er gebruikt voor de Permanenten, en het huis heeft maar een enkelen prijs Vraagt daggen uur op voorhand au. b. Tel. 142. 15. Stadsrekening over het dienstjaar iq33 Nederlegging. M. Vanderghote. De Commissie van Openbaren Onderstand stelt voor de haar ■verschuldigde vergoedingen voor een aantal gevraagde grondvergunningen op een geza menlijk bedrag van 2460 fr. vast te stellen. 17. Mededeelingen.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1934 | | pagina 13