De Ontvangst op de R. Colaertplaats De Hulde aan de Dooden De Mis De Inhuldiging der Gedenkplaat 2 IWBMWg Aimé Gruwez, nevens het geder.kteeken der Ypeische Gesneuvelden, eener mooie bronzen gedenkplaat en door het inrichten eener reeks plechtigheden om de inhuldiging dezer gedenk plaat op te luisteren daarvoor zorgde nog het stadsbestuur van Yper met, op het her haald aandringen van den ijverigen en ver diensteliiken secreta is der Verbroedering, Kolonel Serckx, ooilogsblinde, van zoodra het mogelijk was de gewenschte toelating voor het plaatsen der gedenkplaat te verloeren en de noodige maatregelen te treffen opdat gansch de plechtigheid een rustig en deftig verloop zou kennen daarvoor zorgde eindelijk ook de erkentelijke bevolking van Yper die, door hare zoo talrijke deelneming door de schier algemeene bevlagging der huizen in de skaten langswaar de sfoet moest voorbijtrekken, en door haar zoo vriendelijken gulhartig onthaal van de feestvierende bezoekers, aan gansch het feesteen bijval en een luister heeft weten te geven die op al e aanwezigen den besten indruk hebben gemaakt en ongetwijfeld bii de vroegere verdedigers onzer stad een onuit- wischbare herinnering zullen nalaten. Reeds vanaf 10 u. 's morgens begon er bij de Statie een ongewone drukte te heerschen. Een na een komen de afvaardigingen met vaandel van de verschill'ge oudstrijdershon den en verbroederingen van Vper en omlig gende daar toe om de oudstrijders van het i3th Belgian Field Artillery bii hunne aan komst te begroeten. Daar bemerken wij onder mner de heeren Voorzitters omringd van talriike leden der Ypersche afdeelingen van het Nationaal Verbond der Oorlogsinvaliden, van den Na ionalen Oudstriidersbond. der Verbroedering van het 3e en 23e linieregimert, van het British Legion en van de Poilus de Frar.ce, verdeis verschillige vreemde af vaardigingen, waaronder deze der Verbroede ringen van het i3th Field Artillery van Luik, van het l3' en het l5e artillerie!egiment. van het 2* Jagers te paard, van de Mili taire Taaismannen, een talrijke afvaar diging van de fransche vereeniging van oor logsverminkten Les Gueules Casiées du Nord et du Pas de Calais alsook van het British Legion van Brussel, enz. Ook verdringt zich daar een overgroote menigte die door een volmaakten ordedienst, in samenweiking door de politie en de rijks wacht verzekerd, op afstand gehouden wordt. Eindelijk, te 10 u. 40, komt de verwachte speciale t;ein de statie binnengestoomd die ons, benevens de leden der Verbroedering van het i3ih Belgian Field Artillery, rog talrijk andere afvaardigingen en ook het vermaard muziekkorps der Gidsen aanbrengt. Dadelijk stellen zich allen op rang en wanneer de vlag van de gevierde Verbroedering zich ontplooit, waarop de naam Yper» en de jaartallen :gt5 16 17 prijken, wordt zij begroet door de klaroenen der Ypersche brandweermannen die den Groet aan de Vlag blazen en door de Harmonie Ypriana, die opvolgenlijk, ter wijl al de vlaggen buigen en de hoofden zich ontdekken, de Brabargonre het God save the King en de Masseillaise aar heft. Onmiddellijk daa-op, terwijl in het Hotel Skindies de ontvangst der aanwezige over heidspersonen plaats heeft, wordt een stoet gevormd met de Harmonie Ypiiana voorop, gevolgd van de indrukwekkende groep Gag- gen, het muziek der Gidsen en de lange rijen oudstrijders en verminkten waarvan zoovelen, helaas, nog zichtbaar de merken van hun on- menschelijk lijden en afzichtelijke verwondin gen vertoonen, maar niettemin blij zijn de vreugde van vandaag te mogen deelen en met fierheid hunne zoo welverdiende eereteekens op de borst dragen. Te midden een dubbele haag van sym pathieke toeschouwers trekt de lange stoet de Statiestraat in en begeeft zich, onder het spelen van de English popular March die door de Engelsche afvaardigingen geestdriftig wordt meegezongen, en van de Salut au 85' marschen waarmede de Harmonie Ypriana. onder de leiding van haar chef Mr Fr. De Ridder, veel bijval oogst, langs de Teropelstraat en Boterstraat tot bij het Ge denkteeken der Ypersche Helden. Aan den voet van het Gedenkteeken wor den, in 't bijzijn van de heeren Clinckemaille, arrondissementscommissaris, Vanderghote, burgemeester, Van der Mersch, schepen, en Biebuyck, gemeenteraadslid, die den stoet aldaar opgewacht hadden, twee prachtige kronen neergelegd door den heer Baron de Rosée, Voorzitter der Verbroedering van het l3th Belgian Field Artillery, en door een vertegenwoordiger van het British Legion. Na deze hulde aan onze Ypersche Gesneu velden begeeft de stoet zich verder naar het Britsch Gedenkteeken der Meenenpoort, waar Baron de Rosée, namens de Verbroede ring van het l3th Belgian bield Artillery, eveneens een kroon neerlegt, terwijl de Har monie Ypriana het Engtlsch nationaal lied uitvoert. Vandaar trekt de stoet te?ug door de Mee nenstraat, langs de Groote Markt, Dixrude straat en lanseniusstraat, waar in 'c voorbij gaan het lersch Gedenkteeken eveneens door den heer Baroa de Ro.'ée bebloemd wordt, tot aan Sint Maartenskathedraal waar, te 11 u. 3o, een Mis wordt opgedragen tot ziele 'ust der gesneuvelden van het i3th B lgian Fiel 1 AriilleTy en waar insgelijks voor de Fransche en B itsche Gedenkplaten, die zich daar bevinden, bloemen worden neergelegd Zelden kende onze mime St Maartenskerk zulken toeloop van geloovigen als dien dag. Ze is reeds letterlijk opgepropt wanneer de stoei daar toekomt De overheidspersonen nemen plaats vooraan in de middenbtuk, ter wijl de verschillige vaandels der aanwezige bonden en verbroederingen zich langs weers kanten het hoogaltaar plaatsen, wat dr plech tigheid van den dienst nog verhoogt. Het H. Misoffer wordt opgedragen door den E. H. Helpaire, gewezen kriigsaalmoezenier van het gevi rde regiment, en opgeluisterd door het muziel korps der Gidsen dat, in afwisseling met eenige stukken door den heer Hanoulle op het grnot orgel gespeeld, Ase's Dood van Grieg en Judex van Gounod zoo heer lijk schoon en harmon:sch weet uitte voeren dat veel aanwezigen op sommige oogenblikken meenen de klarken van een machtig orgel te vernemen. Na het Evangelie beklimt de Z R. H. Deken Vermsut den kansel en h.u It, in 'c vlaamsch e. in 't fransch, een treffende gele genheidsrede die op allen diepen i druk maakt. Zijn gemoedelijken aangenaam woord weet de gevoelige snaren van het mensch n- hart te treffen. Tijdens de Consecratie wordt de eerbiedige stilte van die talrijke menigte plots door een trompetgeschal ge1 roken de trompetten der Gidsen blazen het Te Vel de om de tegenwoordigheid van het Aller heiligste te begroeten, wat niet weinig bij draagt om al de v rhevenheid dier schoone en indrukwekkende kerkeli ke pl-chtigheid nog beter te doen begrijpen De herinnering ervan zal voorwaar nog lang in 't geheugen blijven van allen die er op aanwezig waren. Na de Mis begeeft de stoet zich naar de plaats waar de nieuwe en met de vaderland- sche kleuren nog bedekte plaat is aange bracht. De vaandels der bonden plaatsen zch op rij bezijders de gedenkplaat, terwijl de talrijke afgevaardigden en uitgenoodigden de ruimte tustchen de Hallen en het Ypersch Gedenkteeken bezetten, en de overheden op de daar opgetimmerde tribune plaats nemen Onder deze laatste bemerken wij: generaal Gillieaux, vertegenwoordiger van Z. M. Leo pold III Major Ridder de Creeft van het i3' A., vertegenwoordiger van den heer Minister van Landsverdediging den engelschen gene raai LusYmgton van de Ypres League van Londen de engelsche k lonels Anshwander, van het B itish Legion, en Higginson, van de Impeiial War Graves Commission den engelschen Mijor Slessor, van het Haig House generaal Moraine baron de Rosée, voorzitter van de Verbroedering van het l3th B F A kolonel Serckx, oorlogsblinde en secretaris van zelfde verbroedering kolonels Sansen en Aerts commandanten Blyckaert, Moerbeke en andere militaire overheden verschillige gewezen ziekenverpleegsters met Gravin van den Steen de Jehay aan haar hoofd E H. Belpaire, gewezen aalmoezenier van het i3th B. F. A verders de heeren Clinckemaille, ai rondissementscommissaris, Vanderghote, burgemeester, Van der Mersch, schepen, B ebuyck en Seys, gemeenteraads leden, Versailles, gemeentesecretaris, enz. enz. De Voorzitter der Verbroedering, heer Baron de Rosée, neemt eerst het woord in het fransch en vertrcuwt, op 't einde zijner rede, de gedenkplaat aan de goede zorgen der stad Yper en harer bevolking toe. Op *t zelfde oogenblik werdt de nationale vlag van vóór de gedenkplaat weggenomen en het vader- landsch lied op gedempten toon aangeheven, wijl de vlaggen ten gronde buigen. Kapitein Vandeputte, van het Vervoer- korps, komt daarna aan de beurt en spreekt, in 't vlaamsch, de hiernavolgende rede uit Mevrouwen, Mijnheer en, In het begin van 1915 hebben de Duit- schers hunnen koers naar de zee moeten op houden, de slag van de Yzer en de over stroomingen hebben er een einde aan gezet. Zij vallen nu Yper aan, de sleutel van het verdedigingsstelsel der verbondenen in Vlaanderen en door de dappere Engelsche troepen verdedigd. Zij houden stand en zullen stand houden, ondanks de ontzaglijke aanvallen welke de vijand tegen hun met geweld doet. De 5oo.ooo zonen van het Engelsch Keizerrijk gevallen voor het Engelsch Ver- dun» toonen hoezeer de strijd hardnekkig was. Maar in het begin vin rg 15 hebben de Engelsche troepen gebrek aan veldartillerie. Het hoog Engelsch Commando vraagt aan het Belgisch Groot Hoofdkwartier hem een gedeelte van zijne artillerie af te staan. De Belgen zijn zelf niet rijk, nochtans voelen zij dat er iets mo t gedaan worden voor de verbondenen die Yper verdedigen om, alzoo, het omsingelen van het Belgisch leger te vermijden. Een regiment veldartillerie zal aan het Engelsch leger gehecht worden. Het regiment bestaat nog niet, men zal het doen ontstaan. Het 7e Belgian Field Artillerie, later het i3e, is geboren. Samengesteld uit elementen genomen in al de Belgische Divisies, gewapend met Fran sche kanonnen van 75, die vooreerst bestemd waren aan het Portugeesch leger en getrok ken door paarden geleverd door het Engelsch leger. Het regiment vormt zich onder de beve len van den betreurden Generaal Dechesne in het begin van Maart 1 gt5 in de gastvrije dor pen van de Cap Gris Nez. Op dit oogenblik en in afwachting dat het regiment gereed is, stelt het Belgisch Gioot Hoofd Kwartier eenige batterijen ter beschikking van het Engelsch leger, om aan de verdediging van den uitsprong van Yper deel te nemen. Htt was de danpere groep Du jar-, din of R. A. P. die, van Maart tot Mei igt5, het Engelsch leger schitterend ondersteunde, en den naam van de Belgische Artillerie deed vergrooten, namelijk gedurende den eersten aanval met gas die zooveel slachtoffers miek. Den 17 Mei igi5, vervangt het 7* Belgian Field Artilleiie, later het i3' geworden, ten slotte hit R. A. P. in den uitsprong van Yper. Gedurende 2 jaren, tot zijne ontbinding in Juni 1917, zal het aan al de daden van h°t Engelsch leger deel nemen. Altijd in wei king, 't zij het Engelsche, Schotsche, Canadeesche of Australische divisies zijn, neemt hwt regiment deel aan al de gevechten van den altijd iu gis'ing zijnde Sector id' aanval met gas, aanvallen op den weg van Meenen, tegen het kasteel van Hooghevoor Hill 60, Den Bluff St EloiWytschaeteMeessen en andere. Het regiment heeft ook den naam van de Belgische Artillerie doen vergrooten, het heeft schitterend aan het R. A. P. opgevolgd. Men mag zeggen dat het 7' Belgian Field Artillerie zijn roem verdiend heeft. De lofspraken gehouden door een twin tigtal Engelsche Generaals, onder wiens be velen het regiment de eer heeft gehad te dienen, alsook het afscheid vol vleiende waar- deerirg van Maarschalk Sir Douglas Haig, en Maarschalk Viscount Plumer of Messines, gedaan aan het regiment in 19'7 op het oogen blik zijner ontbinding, zijn er een getuigenis van. Het vaandel van de verbroedering draagt maar een naam: Yper igi5igi6 19 7. Maar deze naam is aan het Engelsch leger wat Ver dun is aan het Fransch leger, het zinnebeeld van de zuiverste glorie en heldhaftigheid. Ge vormd gedurende den oorlog en ontbonden vóóraleer hij ten einde was, heeft het i3' Bel gian Field Artillerie nooit een toevluchtsoord gehad in België, zelfs geen Kazerne waar het zijn naam kon schrijven, om diegenen te herin neren die gestorven zijn opdat Belg:ë vrij, één en roemrijk zou blijven. Rond Yper alleen heeft het gestreden. Dank aan de welwillendheid van den heer Burgemeester en den gemeenteraad van Yper hebben wij de toelating gekregen een gedenk teeken in de onsterfelijke stad op te richten. Wapenmakkers, wij zijn hen voor deze daad een groote erkentelijkheid verschuldigd. Heer Burgemeester, Mijne Heeren van den gemeenteraad, inwoners van Yper, in naam van de Verbroedering van het l3' Bel gian Field Artillerie, geef ik u dit gedenk teeken over. Het zal aan het toekomende geslacht herinneren dat een Belgisch regiment aan de zijde van de heldhaftige Engelsche troepen gestreden heeft voor de verdediging

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1934 | | pagina 2