v- De Heer Burgemeester Vanderghote beant woordt de rede van den Heer Baron de Rosée (laatste persoon rechts). van uwe roemrijke stad, dat er verscheidene zijner manschappen onder hare muren geval len zijn voor de bescherming van het recht en opdat België zou leven schoon en trotsch. Ik geel het u over en weet dat het goed bewaard zal worden. De heerlijke ontvangst die gij aan zijne Weloeminde Majesteit hebt voorbehouden, bewijst de geestdrift van uwe vaderlandsliefde. Zijne Maj steit Leopold III heeft de plechtigheid van dezen dag onder zijne hooge bescherming wel willen nemen en geeft heden een nieuw bewijs zijner genegenheid door de tegenwoordigheid van zin vltugeladjudant, Generaal Gillieaux Wij allen weten hoezeer onze Koning ver kleefd is aan al hei geen de oud strijders aan gaat. H jt is een reden te meer onzen Vorst met hart en ziel getrouw te blijven. Mijn Generaal, wij zijn fier u in ons midden te mogen tellen. Mijnheer de Minister van Landsverdediging, belet door zijne talrijke bezigheden, heeft zich doen vervangen door Majoor De Creeft. Gedurende 4 jaren hebben wij ondervon den hoe wreed de oorlog was en hoe harder nog voor ons, omdat wij strijden moesten op het laatste stukje grond van ons land, wetende hoe de onzen onder den hiel van den vijand verdrukt en verpletterd waren. Wij weten dat de Heer Minister geen moeite spaart om den terugkeer van zulke gruwelen te voorkomen. Dat hij vandaag de hulde en de bedan kingen aanvaarde van al de oudstrijders van het i3* Belgian Field Artillerie. Mijnheer de Arrondissements Commissa ris, wij zijn zeer gevleid door uwe tegenwoor digheid op deze plechtigheid, laat ons toe u onzen besten dank aan te bieden. Mijne Heeren de Engelschen, Onze eerbiedsbetuigingen gaan vooreerst aan zijne Koninklijke Hoogheid den Hertog van Connaugt die sedert de stichting van onze verbroedering de plaats van eere voor zitter heeft willen aanvaarden. Onze bedankingen gaan ook aan de Hee ren Generaals van het Engelsch Leger die zich herinneren dat het ió* Belgian Field Artillerie onder hunne bevelen gediend heeft. De dankbetuigingen gaan in 't bijzonder aan den afgevaardigde van het British Legion die ons de groeten aanbrengt van de 4.000.000 Engelsche veteranen. Aan den Brigadier Generaal Lushington, onze oude generaal, die in naam van de Ypres League van Londen het gedenkteeken met bloemen is komen versieren. Aan al de Engelsche oud strijders en al de leden van het British Legion van Brussel, Yper en Antwerpen. Gij hebt u wel willen herinneren dat de 2 jaren die wij te samen doorgebracht hebben, de gevechten die wij onderstaan hebben, het weinig bloed dat wij vergoten en aan het uwe gemengd hebben, een vriendschap bijbrachten die nooit meer zal gebroken worden. Over eenige weken werd de U. F. A. C. te Parijs op een grootsche wijze ontvangen. De warme ontvangst van de Fransche oud strijders en het Fransche volk is in ons hart gebleven. Vandaag bedanken wij de afgevaar digden van de oudstrijders van het Noorden van Frankrijk voor hunne tegenwoordigheid midden ons. Wij bedanken de oudstrijders van Italië die aan deze plechtigheid deelnemen. Aan Mijnheer Jottrand, vertegenwoordiger van de U. F. A. C., aan de verbroederingen van het 3/23 linie regiment, van het 2* jagers te paard, van het 2' regiment artillerie, 8' ar tillerie, van de taaismannen, aan de gendar merie, aan het ie gidsen, aan de oorlogsvrij willigers, aan den Nationalen Oudstrijders bond, aan de ziekenverpleegsters waaronder verscheidene door haar verkleefdheid aan het opbeuren van onze zieken en gekwetsten in het hospitaal Elisabeth van Poperinghe mede geholpen hebben. Aan het Ypriana muziekkorps, dat zich welwillend te onzer beschikking gesteld heelt; aan het welgekende muziek van het regiment der Gidsen, aan zijn talentvollen muziekover- ste den Kapitein Prevost, aan den Kapitein VanGeyseghem, den beroemden klokkenspeler, aan al de maatschappijen die hier tegenwoor dig zijn, zeggen wij onzen besten dank. Belgen, Engelschen, Franschen, Italianen die heden met ons hulde brengen aan onze dooden gevallen te Yper, bieden wij, de oud- strijdeis van het l3* Belgian Field Artillerie, onzen diepen eerbied. TT De heer Baron de Rosée houdt vervolgens een engelsche aanspraak om d^ Engelsche overheden voor hunne vereerenuv." -genwoor digheid te bedanken. Kolonel Anshwander, vertegenwoordiger van het British Legion, beantwoordt deze rede en nadien komt de heer burgemeesier Vanderghote aan het woord en spreekt, beurtelings in 't vlaamsch en in 't frar sch, de volgende rede uit Het Stadsbestuur en de bevolking van Yper zijn gelukkig vandaag met U de inhuldi ging van de gedenkplaat van het (3' B. F A. te vieren. Yper deelt vandaag uwe vreugde en uw trots. Zij deelt ook in innige gemeenschap met u allen de heerlijke en klare nagedachte nis van uwe strijdmakkers die hier gedurende den oorlog gevallen zijn. Yper, die binnen hare oude stadswallen, reeds talrijke getuigenissen van heldenhulde bergt, herdenk, heden met u, in denzelfden geest van vrome en weemoedige ei kentelijk heid de heldhaftige en edelmoedige off rs die hier gedurende de oorlogsjaren op haren met bloed bedronken bodem, in hare platgescho ten en gemartelde vesting werden gebracht ten bate van den gewichtigen strijd om Vrij heid, Recht en Beschaving. Yper heeft immers het lot en de beproevingen der strijdende en lijdende heirscharen gedeeld. Onze martelaar- stad, weerloos slachtoff-r van hetzelfde oor logsgeweld dat hare praalgebouwen, kerken en woningen te p'etter sloeg en hare bevolking de ballings wegen opjaagde, is steeds dit akelig gemeen verleden indachtig gebleven en bc waart met vroomheid en eerbiedige zorg de denkbeelden van deze algemeene hulde en erkentelijkheid. En deze denkbeelden die, in het steen gebeiteld of in het brons gegoten, de glorierijke geschiedenis verkondigen van wat hier voor Land en Vorst geleden werd, die de gedachtenis bestendigen van al dege nen die hier hun lichaam en bloed voor Land en Vorst veil hielden en ten beste gaven, deze denkbeelden zijn ook voor ons de harde en bestendige bladzijden van het Groot Boek van de beproevingen en de offers door Yper voor hetzelfde heerlijk ideaal geleden. Zoo is onze stad, omsingeld en omringd ten alle kante van ontelbare en breede doodenvelden, die als voorposten in onze nevelachtige vlakten schij nen te waken op dat vrome oord van werelds heldenhulde, op de laaiende vlam van werelds herdenking, geworden in België en voor België en hare Bondgenooten het heerlijk symbool van het uiterst Offer. Onze stad is dan ook ten zeerste vereerd de gedenkplaat van het i3® B. F. A. in ont vangst en in bewaring te aanvaarden. Deze gedenkplaat is voor ons allen de trotsche bevestiging dat Yper's verdediging in de bangste jaren van hare eeuwenoude geschiedenis ook door Belgen werd waarge nomen en verzekerd, dat Belgen hier te Yper, het Verdun van het Britsche leger, in innige samenwerking met de roemrijke Britsche troe pen, geleden hebben en gevallen zijn. Voor onze nakomelingen zal uwe gedenk plaat ook eene bestendige herinnering zijn aan de voornaamheid van de diensten bewezen en aan de offers gebracht door uw heerlijk regi ment, hier in het Immortal Salient van Yper, in dat bij uitstek gefolterd en gemarteld hoekje van Vlaanderers grond, het brandpunt van de verdediging der kusten en van het front van den Yzer. En wij, Yperlingen, die weten en beproefd hebben hoe geweldig, hoe hardnekkig, hoe onmeedoogend de strijd om Yper is geweest, hoe wijd en hoe breed de Dood in de rangen van verdedigers en aanvallers gemaaid heeft, hoe geweldig de oorlogs-amp hier hoogtij vierde, wij aanvaarden met trots en met lief de uwe vereerende opdracht en verzekeren U, Mijne Heeren, de gedenkplaat van het i3e B. F. A., denkbeeld van uwe heldhaftigheid en van uwe zuivere glorie, te bewaren en in eer te houden als de grafstede onzer eigene kinderen Al deze aanspraken worden hartelijk toe gejuicht. Nadien worden prachtige kronen en bloem s—3 tuilen voor de gedenkplaat neergelegd, eerst door Generaal Gillieaux namens H. M. den Koning en de Koningin, door de afgevaardig den van het British Legion, de Ypres League, de I. W. G. C., door de Oorlogsinvaliden en O ïdstrijders van Yper, namens de Engelsche oudstrijders Old Contemptible s en door nog talrijke andere verbroederingen. Ook de E. H. Belpaire, omringd van de twee oudste ziekenverpleegsters, brengt zijne hulde aan de gesnru velden van het regimenten bidt te hunner intentie een vurig De Profundis Terwijl de heer Van Geyseghem, van Mtchelen, ons daarna op een beiaardconcert vergast, worden de overheden en afgevaardig den der opgekomen oudstriidersvereenigingen op het stadhuis ontvangen door den heer Bur gemeester die allen in hartelijke woorden ver welkomt en z"gt welk genoegen het voor hem is de Verbroedering van het i3th B. F. A hier officieel te mogen ontvangen. Het is steeds, zoo zegt hij, een groote eer voor de stad de vreemde afgevaardigden van oudstrijdeis te ontvangen, doch het genoegen is thans des te grooter daar het nu de Verbroedering is van het i3th B. F. A., het eenigste Belgisch regi ment dat Yper heeft verdedigd en dat met dit doel speciaal gevormd werd, die ons de eer van hiar bezoek aandoet.» De heer Baron de Rosée weet hierop heel vriendelijk te ant woorden en doet uitschijnen dat het aan het huidig stadsbestuur te danken is dat het i3th B. F. A. nu met den tijd niet meer zal verge ten worden, daar de ingehuldigde gedenkplaat voortaan aan zijn vroeger bestaan zal her inneren. Vervolgens wordt de eerewijn aangeboden aan de tegenwoordigen die nog geruimen tijd gezellig blijven praten om zich daarna terug te vinden in de Lapiere's zaal, waar aan ruim 35o dischgenooten een keurig banket werd opgediend. 's Namiddags, om 4. u gaf het wereldbe roemd muziek der Gidsen, waarvan de lof niet meer dient gemaakt te worden, een kunstcorcert op de Vandenpeereboomplaats. Dit was de groote gebeurtenis van den dag, die dan ook machtig veel volk had aangelokt. Van zulk buitenkansje zullen wij, spijtig ge noeg, voorztker zoo gauw niet meer kunnen genieten. De muzikanten en hun talentvollen chef, kapitein Prevost, behaalden een machti gen en welverdienden bijval. Op algemeene aanvraag werd dit prachtconcert met de marsch van het Regiment en met een dreu nende Brabar^onne besloten. Om 6 u. 's avonds werd, in aanwezigheid eener groote menigte, de Last Post door de klaroenen onzer brandweer onder de Mee- nenpoort geblazen en defileerden de verschil- lige afvaardigingen een laatste maal onder de gewelven dier grootsche zegeboog. Om 8 u. vergastte de welgekende beiaardier Van Geyseghem ons op een tweede beiaard concert, terwijl eenigen tijd later de speciale trein onze gasten van een dag terug naar Brussel voerde. Ongetwijfeld zullen zij van de schoone plechtigheid, die het weze hier in 't voor bijgaan gezegd door Commandant Moer- beke, die allen lof voor verdient, op meester lijke wijze werd geordend, en van de gulhar tige ontvangst welke zij hier genoten een blijvende he;innering bewaren. Ook de Yperlingen zullen zich dien schoó- nen dag nog lang herinneren, en met fierheid en zorg de mooie bronzen gedenkplaat bewa ren die in de vlaamsche, engelsche en fransche taal het volgend opschrift draagt Ter eeuwige gedachtenis der roemrijke Gesneuvelden van het i3th Belgian Field Artillery vroeger het 7th B. F. A. Dit regiment, bij het Britsch leger inge- lijfd, nam, vanaf 17 Mei I§i5 tot 17 Mei 1917, datum zijner ontbinding, in broeder- lijke gemeenschap met de Britsche strijd- krachten, deel aan de verdediging van het Immortal Salient van Yper

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1934 | | pagina 3