Chambre de Commerce et d'Industrie L8 Danger Communiste en Belgique Hel Commueistisct) Gevaat In Belgle C H IN A 2 Engelsche Handelskamer in België Kroostrijke Gezinnen Groote Betooging te Brussel Handels- en Nijverheidskamer YPER YPRES Samedi 6 Octobre 1934, a 8 h du soir, au local Hötel du Sultan. CONFÉRENCE par Mr l'Iugénieur Robert BILLI VRD, sur Koninklijke Straat, 204, Brussel Om de studie der Engelsche taal in België aan te moedigen en te ontwikkelen, organi seert de Engelsche Handelskamer in België elk jaar een examen in de Engelsche taal, waaraan iedereen kan deelnemen, die aan de o iderstaande voorwaarden voldoet. Ofschoon dit examen bestemd is voor can- didaten die een handelsopleiding hebben, worden ook anderen toegelaten. Candidaten, die dit examen met goed gevolg afleggen zul len een diploma ontvangen dat den graad van hun kennis der Engelsche taal aanduidt. Examen onderwerpen a) Vertaling van 5 veel voorkomende han delszinnen uit de eigen taal in het Engelscb en omgekeerd, eveneens verbetering van 5 zin nen, waarin grammaticale fouten voorkomen (45 minuten). b) Een kort opstel (3o minuten) c) Vertaling of opstel van een handelsbrief (20 minuten). d) Jictee (ongeveer i5 minuten). e) Kort mondeling examen. Dit examen zal gehou len worden in de voornaamste steden van België hei zal ch ter slechts plaats vinden daar, waa' minstens 5 candidaten ingeschreven zijn. Het eerstvol gende exim^n zal plaats vinden den 25° October 1934. te 8 uur namiddags (20 uur). Het zal ongeveer 2 uren dueiei zal gevolgd worden door een kort mondeling examen. De candidaten zullen tijdig ingelicht worden waar zijhun examen moeten afliggen. De vragen zullen in het Fransch en in het Vlaamsch gedrukt zijn, zoodat de candidaten vrij zijn te kiezen in welke van de beide lalen zij hun examen zullen afleggen. De inschrijvingsformulieren moeten gericht worden aan de Engelsche Handelskamer in België, in biussd, voor den 29" September 1934. Een inschrijvingsbedrag van Fr. B 3o moet ieder inschrijvingsformulier vergezellen vóór den 29" September 1934. Inschrijvingsbulletijnente bekomen bij heer Hector Vermeulen, voorzitter der Handels kamer, Yper. Op Zondag 4 November 1934 De landsbond der Kroostrijke Gezinnen roept al zijne leden op voor eene groote be tooging welke zal doorgaan te Brussel op Zondag 4 November 1934 Tienduizenden vaders, hoofden van een talrijk huisgezin, zullen dien dag de straten der hoofdstad doortrekken. Dsze betooging is van zeer groot belang. Zij heeft ten doc-le aan de Regeering te vra gen, dat zij eene rechtvaardige verdeeling zou toepassen van de lasten welke voortspruiten uit het economisch en financieel herstel om aan de kroostrijke gezinnen toe te laten te leven en hunne kinderen behoorlijk op te brengen. Het gewest Yper moet en zal aan die betoo ging deelnemen. De aangeslotene leden moeten het zich als een plicht aanzien op 4 November aanstaande naar Brussel op te trexken. Er zal gezorgd worden om de reis het best en goedkoopst mogelijk af te leggen. Al de bondsleden die begeeren de reis mede te maken, gelieven ten spoedigste hunne namen bij den plaatselijken bondssecretaris aan te geven. Verdere schikkingen zullen naderhand kenbaar gemaakt worden. Ter inlichting weze van nu reeds mede gedeeld dat alleen de Vaders en de zoons boven de 21 jaar in den optocht mogen mede stappen. Voor de Moeders zal er eene plaats voorbehouden worden in het Jubelpark om den stoet in oogenschouw te nemen. Wie gaat er mede Namens het Bestuur van het Gewest Yper. Zaterdag 6 October 1934, om 8 uur 's avonds, ten lokale Hotel du Sultan, VOOR DRACHT in de Fransche taal door den heer Ingenieur Robert BILLIARD, over We hebben onlangs een woordje gerept over Japan, die Aziavische Groot Mogend heid, die in het Verre Oosten de hoofdrol wil sjelen, China onder voogdij wil houden en misschien in naöije toekomst slaags raakt met Amerika of Rusland. Vandaag eenige bijzonderheden over China, het Hemelsch Rijk, dat op weg is de Japan- sche voetstappen te volgen. De spreuk Toen God de wereld schiep, keken de Chineezen over den muur getuigt van een eeuwenlange beschaving langen tijd vóór Christus. De groote uitvindingen der XVe en XVle eeuw immers waren voor dat volk geen geheimen meer. Evenals Japan had China in de ióe en I7e eeuw het verkeer met het buitenland bijna geheel doen ophouden. Wat het toen zag gebeuren in andere Aziatische landen, in Indië b. v. had grond gegeven aan de vrees, dat het verlies der onafhankelijkheid her gevolg zou zijn van het toelaten der vreemde lingen. Vandaar ook de vervolging n, welke de ïnlandsche Christenen hadden te verduren als vrienden van het Westen. Die afsluitings politiek trof een paar eeuwen lang het beoog de doel maar tevens hield zij China achter lijk, vooral in de oorlogskunst, waai ia het Westen zulke groote vorderingen maakte. In de 19' eeuw tischten de expansiebegeerten van het Westen gebiedend toelating binnen dit afgesloten terrein en toen bleek het logge China niet in staat, zich de vreemden van het lijf ie houden. Het zwakke Hemelrijk stond het eerst bloot aan de hebzucht der Westeilingen. Engeland dwong in den Opiumoorlog China het eiland Hong Kong, gelegen voor de haven van Kan ton, af te staan. Tegelijk werd China gedwon gen om een vijftal havens voor den handel open te stellen, in de eerste plaats voor den invoer van opium, die tot nog toe verholen was China stond aan de andere Mogendhe den gelijke rechten toe. In i85o dwongen Engeland en Frankrijk samen China tot no0 grootere concessies. Daarna brak in dit rijk, vooral in het Zuiden, de gevaarlijke Taïping opstand uit, een nationaal-Chir eesche bewe ging om het land te bevrijden van de over heersching der Mandsjoes, welke reeds 2 eeu wen duurde. Geholpen door Frankrijk en En geland, slaagde ce Mandsjoe dynastie erin, den opstand meester te worden. Het binnendringen der Vreemde duivels in China, hunne inmenging in Chineesche zaken deden in 1900 de volkswoede tegen hen losbarsten. Door leden van het geheim ge nootschap van den Sterken Vuist aange vuurd door het Hof, werden inlandsche christenen en E-uropeanen vermoord de ge zantschappen te Peking werden belegerd en de Duitsche gezant omgebracht. Eerst na vreeseliike gevechten gelukte het aan een internationale troepenmacht de gezantschap pen te redden en de regeering tot genoegdoe ning te dwingen. Zoo eindigde de Boxers opstand. Al die tegenslagen overtuigden eindelijk de zoo op eigen beschaving trotsche Chineesche natie, dat alleen navolging van Japans voor beeld China sterk kon maken. Eene reeks hervormingen werd voorbereid; het leger werd naar Westersch voorbeeld in gericht, studenten trokken naar Europeesche Hoogescholen en de Keizerlijke regeering be loofde zelf een Constitutie. In 1910 kwam een V oorparlement tot stand, teneinde voor bereidende maatregelen te treffen. Het dwong de instelling af van een verantwoordelijk ministerie naar Westersch model. Dit was maar een begin. Een voor de vreemdelingen zeer voordeelig spoorwegverdrag deed in het Westen des Rijks een opstand uitbreken, die zich spoedig uitbreidde. Weldra waren 14 groote provinciën in opstand tegen de gehate Mandsjoe dynastie, de toegevingen der regee ring kwamen te laat en in 1911 is de Chineesche Republiek uitgeroepen. De Keizerlijke familie heeft noodgedwongen de republiek herkend, maar de Keizer behoudt zijn titel en blijft de Bemiddelaar tusscken het volk en de Goden Een Nationale vergadering benoemde tot Voorloopig President der Republiek een vroeger Keizerlijk Minister Yuarsjikai. Wat later ontvluchtte de Keizer, nog een kindr het land en is nu tot keizer uitgeroepen van het van China afgescheurde Mandsjoerië, dat onder Japansche voogdij staat. Gedurende en na den oorlog en tot op den huidigen dag is het in China een gedurigen burgeroorlog geweest van generalen onder elkaar, die naar de oppermacht streefden. In dien warboel kwamen bandietenlegers het land afstroopen, Rusland oogstte er zijn kommunistische volgelingen twee regeerin gen die het land verbrokkelden, deze van Kanton en deze van Peking, wikkelden het Zuiden en het Noorden in een b'oedigen oorlog en zoo had Japan vrij spel om zijn expantieplannen met wapengeweld in China door te drijven. Het Chineesche rijk bestond uit eigenlijk China of het Rijk der 18 provincies en de Kroonlanden Mandsjoerië, Mongolië, Oost- Toerkestanen Tibet. Om de Steppenvolken in het N. en N W. tegen te houden werd de groote Chineesche Muur gebouwd (waarvan hooger sprake) dwars over bergen en dalen op een lengte van 25oo km. dit is een afstand van Berlijn naar Gibraltar. Het landveikeer is in de laagvlakte gemak kelijk met behulp van wagens in hen Z. O. geschiedt het vervoer van personen en goede ren meest op kruiwagens in het tafelgebied treft men den ezel aan als transportmiddel en in Mongolië reeds den kameel. Nergens op aarde speelt het waterverkeer zoo 'n rol als in China hetzij als transport of als bevloeiing twee machtige stroomen de Gele en de Blauwe Stroom moeten er de vruchtbaarheid en de beslijking aanbrengen. Mineralen bevat Chinain overvloed Vooreerst steenkolen in een reusachtige hoeveelheid op verschillende plaatsen liggen ze aan de opper vlakte maar nergens heoben de Chineezen de lagen uitgeput, zoodat de moderne mijnbouw overal nog wel voldoenden voorraad zal vin den. In de toekomst kun: en de steenkolen een groote rol gaan spelen en krijgt het Geel ge vaar wellicht een Zwarten kant Ijzer is ook rijkelijk voorhanden moderne ijzerindustrie is echter pas aan 't opkomen de bronsnij vei heid is in Chiaa zeer oud ook zullen modern ingerichte mijnen nog veel koper kunnen leveren aanwezig zijn ook kurkzilver, goud, zout en petroleum. De zachte steensoorten gaven reeds vroeg aanleiding tot de po selein industrie, die ech ter zeer is achteruitgegaan. De eeuwenoude kuhuur heeft zich merkbaar gemaakt in de schandelijke vernieling der wouden men vindt in 't Noorden slechts boomen bij de dorpen en op de graven. Veel tuinplanten zijn uit China af komstig pioenen, camelia's, mag nolia's, azalea's, rhododendrons en lotos- bloemen. Op 't gebied van tuin en groentenbouw zijn de Chineezen zeer ver gevorderd. Het stroo van tarwe wordt tot stroopapier verwerkt, rijst is het hoofdprodukt. De thee hoort voorname lijk thuis in het Zuiden en gaat veelal naar Rusland. De veeteelt speelt in China een heel andere rol dan bij ons Alleen de Mongoolsche No maden kennen 't gebiuik van melk in China houdt men geen melkvee, 't Meest voorko mend is het varken, dat evenals honden en katten veel geëten wordt. De zijdeteelt bloeit in China sedert de oud heid nog steeds staat de uitvoer van ruwe en bewerkte zijde bovenaan, 't zij ze voort komt van zijderupsen of van eikenspinners. Het aantal inwoners loopt volgens schattin gen van 25o tot 450 miljoen China is over bevolkt, vandaar soms de groote hongers- nooden, de reusachtige invoers van voedings middelen en de sterke emigratie. De spoor wegen beteekenen nog niet veel omdat de Chineezen zich tegen de Europeesche plannen steeds meer verzetten en ze liever zelf in handen hebben. De boerenbevolking begint wakker te worden en wil de Westersche be schaving ingevoerd krijgen in China is weinig groot grondbezit omdat de adelstand er weinig te zeggen had. Wanneer de ontelbare bevolking van China zijne groote ekonomische kracht zal beseffen, een einde stelt aan de burgeroorlogen, zijn arbeidskrachten en produkten in konkurrentie aanbiedt met die van Europa en Amerika, dan staan het Westen zware dagen te wachten. China kan ook, militarisch beter uitgerust, zijn woordje meespreken in een Russo Japa- neesch geschil. Is het daarom niet dat Japan den slag wil vervroegen M. HETT.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1934 | | pagina 2