Een Ypersche Held Crédit Foocier de Belgiqne Un Héros Yprois Muziekschool M.Charles Masschelein M. Charles Masschelein Maandag 1 Cl ei ober aanstaande. BELGISCH GRONDKREDIET lumloizi Maatschappij gesticht ii 1835 Uitgifte van Grondobligatiën BANK VAN KORTBIJK EN WEST VLAANDEREN A Le 28 octobre prochain, k la caserne occu- pée par le t»* iégiment de ligne, a Anvers, aura lieu une belle cérémonie militaire Ce jour-I^, cetle caserne recevra solennellement le nom de Caserne Charles Masschelein en l'honneur o'un des sous-officiers de ce régiment, qui trouva la mort au front a la fin de la guerre, le tr ociobre 1918. M. Charles Ferdinand Masschelein, fils de notre concitoyen, M. Alphonse Masschelein, brasseur, étan r.é a Yprest le 21 juillet 1896 II fit partie du contingent spécial de 1915, et vint au front avec le grade de sergert, ayant du reste passé ses examens d'officier. II fut versé au 6' de ligne. II s'y fit bien vite remarquer de ses chefs par ses capacités mili- taires, fit partie du corps des patrouilleurs, et au début de l'année 19*8, il y avait le grade d'adjudant. Pour que le ministè e de la guerre donne le nom de l'adjudant Masschelein a la caserne de son régiment (honneur excessivement rare), il faut que celui ci ait élé léellement un soldat exemplaire, un héros t ans toute la force du terme. C'est comme adjudant patrouilltur qu'il se signala d'une fagon extraordinaire. Malheureusement, il tomba victime de son courage alors que la victoire se dessinait déja trés nettement en faveur des armées alliées. II aura eu du moins cette consolation de sa- voir que l'ennemi, qu'il combattait avec tant d'?.charnement,était déja certainement vaincu. ces splendidts citaiions a l'ordre du jour sont pour son père et pour sa familla une grande c nsolation, et une cause légitime de fierté. Elles nous disent également en q ïoi consistè ent les prircipaux fai's d'armes du défunt il serait déplacé pour nous d'ajouer des commentaires aux éioges de ses chefs militaires. L'adjudant- patrouilleur Masschelein est une gloire de sa ville natale. Nous sommes heureux de pouvoir repro duire ici le texte de ses quatre citations a l'ordre du jour. 4 Citations l'Ordre du Jour 1) Est cité k l'ordre du jour de la 2e Div. Artill. le lójuillet 19.8, Masschelein Char les Ferdinand, adjudant-patrouilleur 2) Ordredujcur de l'armée, du 18 juillet 1918 Est nommé Chevalier de l'Ordre de Léopold II et décoré de la Croix de Guerre, Masschelein Charles - Ferdinand, adjudant mil. i5 E. M. R. Excellent sous officier, au front depuis 18 mois, de conduite irréprochable, que ses belles qualités de courage, de sangtroid et de décision ont fait choisir pour être adjoint a l'officier commandant le groupe régimen- taire de patrouilleurs. Dans la nuit du 18 au ig juin, a pénétré a la tête de son détachement, dans un poste ennemi, solidement occupé, et défendu par un adversaire résolu auquel il a liviun sanglant corps a corps Est parvenu a net- toyer complètement le poste de ses occu pants, en tuant cinq et en ramenant deux dans nos lignes. Après la léussite de l'opé ration, est retourné, sous le feu de l'ennemi, a la recherche d'un caporal blessé resté sur le terrain 3) Ordre du jour de l'armée, du 6 aeüt ig 8: Est nommé Chevalier de l'Ordre de Léo- pold II et décoré de la Croix de Guerre, Masschelein Charles Ferdinand, adjudant mil. i5 E. M. R. Sous-officier patrouilleur d'élite d'une audace et d'une bravoure exceptionnelle, seconde admirablement l'officier chef du groupement iégimentaire des patrouilleurs auquel il est adjoint au front depuis 19 mois S'est offert volontairement pour aller recor.- naitre en plein jour une série de postes ennemis situés au Sud de Langemarck et tenter d'en enlever un. Le 5 juillet 1918, accompagné de quatre de ses hommes, a réussi brillamment l'opération, capturant un sous-officier et quatre soldats allemands, a eu la tête éraflée par une balie de mitia 1-- leuse au retour dans nos lignes 4) Est nommé Chevalier de l'Ordre de la Couronne, Masschelein Charles Ferdinand, mil. i5 6 E. M. R. Excellent chef de patrouilleurs, brave entre les braves, spécialiste des coups de main pour la préparation desquels il excel- lait. Avait a son actif plusieurs expéditions audacieuses, toutes couronnées de succès. Dans la nuit du 3o septembre au ir octoore 1918, chargé d'attaquer avec son groupe- ment un poste ennemi fortement détendu, a su amener ses hommes et les disposer pour l'attaque, malgré le feu violent d'artil lerie et de mitrailleuses ennemies. A trouvé une mort glorieuse au moment oü il entrai nait ses hommes a l'assaut, frappé de trois balles de mitrailleuses et d'un éclat d'obus. Etait porteur de la Croix de Chevalier de l'Ordre de Léopold 11 et décoré de la Croix de Guerre. Ten einde da nagedachtenis van sommige belgische helden, die zich tijdens den grotten wereldoorlog op gansch bijzondere wijze heb ben weten te onderscheiden, te vereeuwigen en ook om ze als voorbeeld te stellen van het leger en in 't bijzonder van het regiment waar toe zij behoorden, werd dezen laatsien tijd besloten hun naam aan sommige kazernen te geven. Daar zulks totnogtoe uiterst zelden het geval was, doet het ons des te meer genoegen te vernemen dat deze groote eer aan een onzer stadgenooten is te beurt gevallen De kazerne, die te Antwerpen door het 6d! linieregiment bezet wordt, zal voortaan Ka zerne Charles Masschelein genoemd wor den. De heer Charles Ferdinand Masschelein, zoon van M. Alphonse Masschelein, brouwer te Yper, werd hier den 21 Juli 1896 geboren. Hij miek deel uit der bij rondere lichting van 1915, kwam op het front toe met den graad van serg- ant, na zijn exaam van officier te hebben afgelegd, en werd bij het 6de lir.ie inge lijfd Om zijn uitstekende militaire gaven won hij er dadelijk het aanzien zijner oversten, en in het begin van 19.8 werd hij tot den graad van adjudant bevorderd. Als vei kenner bood hij zich steeds vrijwil lig aan om de moeilijkste en gevaarlijkste zen dingen te vervullen,die hij dikwijls, dank zijne onversaagdheid, tot een goed einde wist te brengen. Tot viermaal toe werd hij, om zijn heldhaftig gedrag, aan de dagorder van het leger vermeld, werd benoemd tot Ridder in de Orde van Leopold II en met het oorlogs kruis gedecoreerd. In den nacht van 3o Sep tember op 1 October 1918 viel hij, doodelijk getroffen door drie mitrailleusekogels en een granaatscherf, wijl hij zijne mannen ten aanval voerde, en werd na zijn dood tot Ridder in de Kroonorde bevorderd. Benevens zijne vier schoone vermeldingen, die wij hierboven in den oorspronkelijken franschen tekst weergeven, hebben wij de vol doening bieronder een uittreksel te mogen overdrukken van een der militaire blaadjes, die tijdens den oorlog werden uitgegeven en waarin de soldaten hun eigen wedervaren of de eene of andere gebeurtenis verhaalden. Het is het verhaal van het merkwaardig wapenfeit dat aanleiding gaf tot de derde ver melding van adjudant Masschelein, en dat door een der ooggetuigen ter inlassching naar het militair blad gezonden werd. Wij laten hem hier het woord. Van en voor onze soldaten. De heldhaftige Verkenners van Z. 82. 't Gebeurde op 5° Juli. We waren aange- duid om op luisterpost te gaan met 12 man nen onder 't geleide van onzen luitenanteen stoutmoedigen kerel. De vijand lag geheel nabij 't was dan van ons kopke niet te hoog te steken. De nacht verliep rustig. Nu en dan een geweerschot en een beetje gebraak van kof- fiemolens. Rond elf uur in den voormiddag riep men plots te wapen. Was de vijand daar nu We keken toe Wat zagen we Onze stoutmoedige verkenners kwamen plat ter aarde naar ons toegekropen. We zagen ze zweten onder de inspanning, twee honderd meters hadden ze zoo reeds afgelegd, de dappere kerels, aangevoerd door een Yper- schen adjudant en twee koenige korporaals. 't Spel was om ix uurbegonrea. Ze slopen weg wijl ik op schildwacht stond 'k zag ze heenslibberen door 't hooge gras, gewapend van top tot teen. Loerend volgde ik ze na, waar ze verdwenen uit 't oog. Toen niets »meer. Waren ze al bijFritzP't Duurde 'nuur. Een andere schildwacht verving me, nog 'n uur wachten en nog niets. De honger be- gon te grollen en 'k was juist bezig een ver- »kenskortelet te bakken als plotseling deluite- nant donderde te wapen We keken angstvol in de lichting waar onze verkenners vertrokken waren. We zagen ze op vijftig meters links, de Duit- scheis uit hun schuilplaats halen. Vier kwa- men aangebeend de handen in de lucht, een vijfde wankelde vooruit onder den slaap die hem nog verdoolde, ze hadden hem van zijn nest geroofd. De anderen zaten een mopje te eten, dat hen in de keel was blijven hangen. En Ftitz begon maar te schieten als allen achter de borstwering ingeklaard of in >1 veiligheid waren. Vol opgetogenheid wilden ze dadelijk daarop terug op vangst. Maar pas waren ze weerom honderd mtteis ver geslopen of Friiz begon te vuren al dat hij vu'en kon. Een onzer mannen werd door een kogel doodelijk getroffen. Goede arme kerel, hij «stierf in schoonheid. Steeds door ratelden de Duitsche molens, de kogels zoemden, de «adjudant werd gekwetst in 't hoofd, gJukkig niet erg Spijtig moest dien welgevulden dag zoo droevig eindigen. De officieele verandering van raam der kazerne van het 6d: linie te Antwerpen zal, naar wij vernemen, op 28° October aanstaan de plaats grijpen en er aar,leiding geven tot een schoo >e plechtigheid en een machtige en aandoenlijke hulde aan de roemrijke nage dachtenis van den grooten Ypt rschen Held, M. Charles Masschelein. STAD YPER Het College vai Burgemeester en Schepe nen heeft de eer de belanghebbenden ter ken nis te brengen dat de leergangen der Muziek school, voor het Schooljaar 1934-1935, zullen hernomen worden op De inschrijvingen zullen in gezegde School, Hondstraat, plaats hebben op Woensdag 26, Donderdag 27 en Vrijdag 28 Septembervan 18 tot 19,3o uur, Het inschrijvingsrecht, onmiddellijk betaal baar, is bepaald als volgt Notenleer Lagere Graad 20 Fr. Middelbare Graad 3o Fr. Hoogere Graad 5o Fr. Zanglessen Lagere Graad Middtlbare Graad Hoogere Graad Snaartuigen Lagere Graad j5 Fr. Middelbare Graad 100 Fr. iloegcre Graad x5o Fr. Houten en koperen speeltuigen 40 Fr. Klavier Lagere Graad 100 Fr. Middelbare Graad i5o Fr. Hoogere Graad 200 Fr. Vlaamscke voordracht Hai monie en Muziekgeschiedenis Lagere Graad 100 Fr. Middelbare Graad i5o Fr. Hoogere Graad 200 Fr. De nieuwe leerlingen moeten door hun ouders vergezeld zijn. De andere leeilingen moeten zich opnieuw laten inschrijven. Voor de leerlingen die deel uitmaken derzelfde familie betaalt de oudste het volle inschrij vingsrecht, de volgende de helft. De leerlin gen wier ouders te Yper niet woonachtig zijn betalen dubbel inschrijvingsrecht. INTREST 4y, °/0 ZUIVER VAN ALLE TEGENWOORDIGE EN TOEKOMENDE LASTEN Die obligatiën uitgegeven door deze maatschappij met een bestaan van bijna 100 Jaar, en beschermd door de SOCIÉTÉ GÉNÉRALE DE BELGIQUE, zijn eene volstrekt zekere plaatsing. Onder meer zijn zij geklasseerd in de portefeuille van de ALGEMEENE SPAAR- en LIJFRENTKAS en van talrijke maatschappijen. AGENTSCHAP Naamlooze Vennootschap gesticht in 1873 Hypotheekleeningen aan voordeolige voorwaarden.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1934 | | pagina 4