-HET YPERSCf IE - LA RÉOION D'YPF Zondagrnst - Repos dominical Bijvoegsel Slipplérn^nt ALLERHEILIGEN Paul Boudein-Deltombe Groote Feestavond 16* «Jaargang, N' 28 13 October 1934 15' Année, N° 23 - 13 Octobre 1Ö34 Wekelijksch Overzicht BLOEMISTERIJ Capucienenstraat, 10, YPER Telefoon 56 Te bekomen Prachtige en groote keus van Chrysanthemen. Spwiale trein Sent St-Pietefs-Vaienciennes Groote Gala - A uond Zondag 28 October a.s. Kristen Middenstand - Yper DAVIDSFONOS Bedevaart van den H. Rozenkrans Sint -Jacobskerk Nécrologie Monsieur Albert-Emile BAEYEN Bedanking Heer Henri DE SAEGHER Kemercïments Monsieur Henri DE SAEGHER ZIELMISSEN Boterstraat oRue au Beurre De aandacht der gamscbe <werel wordt •deze week afgetrokken van alle politieke beschouwingen, doorden&chandeltjkenmoord- aanslag die dezer dagen bedreven werd op koning Alexander van Voegoelavië te Mar seille, na .zijne ontscheping Terzelfdentijd schoot er deiheer Barthou, fransdhe minister van buitenlandsche zaken, 't ie ven bij in. Deze gebeurtenis heeft veel meer gewidht •dan men bij 't eeiste opzicht zou vermoeden. De heer Barthou was ertoe gekomen een hee- )len hoop moeilijkheden uit den weg te ruimen, die den algenveenen vrede sterk bedreigden en omzijn werk te bekronen moest hij, na dit koninklijk bezoek, een doorslaand onder iioud hebben met den heer Mussolini, en daaruit moest een verzoening met Italië voort spruiten. Dit alles is thans te herbeginnen en wie weet of de omstandigheden nog zoo voor deetig zullen werk. n. Beide figuren die komen te verdwijnen heb ben een diepen indruk gelaten in de geschie denis. Koning Alexander heeft wonderen van dap perheid,heldenmoed en zelfopoffering verricht gedurende den wereld-oorlog, waarin zijn klein vaderland Serbië, het zoo erg te verdu ren kreeg. In igt8 werd hij aan 't hoofd gesteld der Serven, Kroaten en Slovenen, waarvan hij in 1921 tot koning uitgeroepen wierd. Die mengeling van verschillige volke ren gaf aanleiding tot de grootste moeilijk heden die een Regeering ontmoeten kan. Niettegenstaande al de proefnemingen verer gerde de toestand gedurig, bij zooverre dat het in 't Parlement een echte hel geworden was. Dit duurde tot 't begin van 1929 Toen nam de Koning een besluit dat allen met de grootste verrassing sloeg, maar dat de toestand redde hij ontbond het Parlement, schafte de grondwet af en vereenigde alle macht in zijn eigen handen Stilaan kwam alles tot de orde terug, er heerschte overeenkomst, het volk verkreeg dan weer eene nieu we grondwet en alles viel ten beste uit. Wat zal er thans uit voortvloeien dat pas verbroederd volk, staat onder 't gebied van een nieuwen koning die pas 10 jaar oud is Ook de heer Barthou was een vooraan staand man in de fransche en in de wereldpoli tiek. In 1913 deed hij de legerwet stemmen in Frankrijk om den dienst op 3 jaar te brengen. Daaraan had Frankrijk te danken dat het een jaar later niet onmiddellijk omvergespoeld werd door zijn aanvaller. Hij werd er eerst Sterk om beknibbeld, daarna wist men er hem dank voor. 't Was een zeer werkzaam man op alle gebied en toen de heer Doumergue door den Voorzitter der fransche Republiek gevraagd werd om den toestand te redden, was het niet te verwonderen dat de heer Barthou gevraagd werd om zijne hulp te verleenen hij werd minister van buitenlandsche zaken Onmiddel lijk stelde hij al zijn krachten te weik, om den internationalen invloed van Frankrijk, die erg geknakt was, weer op beter voet te brengen. Hij reisde van land tot land, van hoofdstad tot hoofdstad en maakte weer veel goed wat door zijn voorgangers zeer in de war gebracht was. Wij hebben thans de jammerlijke feiten bestatigd en zien tot heden nog geen verdere verwikkelingen. Maar iedereen heeft nog te goed de gebeurtenissen van 1914 in 't geheu gen, om niet terug te denken op den prinsen- moord, die toen in Serbië gebeurde en eerste oorzaak was van de bloedige gevolgen die den onvergetelijken oorlog 1914 18 hebben gekenmerkt. Het ware te wenschen dat wij heden alleen deze levens te betreuren hadden en dat wij emEuropa mochten gespaard blij ven van verder verwikkelingen, die soms door een klein stootje aan 't rollen gaan. RIK. Op aanvraag worden de planten op het kerkhof van Yper geplaatst. N. B. Schoone keus van Pensée planten. Ter gelegenheid der Floraliëa te Valen ciennes/zal op 21* October 1934 een speciale tresn ingericht worden uit Gent St Pieters met stilstand te Deynze, Kortrijk en Doornijk. De uurregeling zal later bekend gemaakt worden. Ingangskaatten tot de tentoonstelling zijn te verkrijgen aan den prijs van 3 fr. 8 (Bel gische frank). Nadere inlichtingen te bekomen in het sta tion te Yper. om 8 u. 3o 's avonds, in Lapiere's Zaal ten voordeelt van de steunkas der Oorlogsinvaliden van Yper De beroemde altisten uit het Muntpaleis te Brussel Heer Tilki Servais en Juffer Jacqueline De Kesel. zullen er optreden. 't Is een echte kunstavond in 't verschiet welke de zindelijkste der luisteraars zal ver genoegen. Yperlingen, houdt dien dag vrij Op Zondag 28 October, om 5 y. u. zeer stipt, GROOTE FEESTAVOND aan de leden en familie kosteloos aangeboden in den Katholieken Kring Rijselstraat. De Kristen Middenstand van Veurne be zorgt ons aangenaam tooneel en leuke zang. Voordracht door den heer Advokaat Ver steele Mid lenstandero men verwacht u. Het Bestuur. Het feest zal gedaan zijn om 8 uur. Donderdag 18" dezer wordt het winter seizoen ingezet met eene Voordracht door Z. Eerw. Pater Stracke, over Ruusbroec. In de vlaamsche wereld heeft Pater Stracke's naam een zoo gunstig gekenden klark dat de vermelding ervan alken het welgelukken van een feestavond verzekert. De voordracht over Ruusbroec werd in de voornaamste afdeeltogen van 't Davidsfonds reeds gehouden en oogstte overal den hoog sten bijval. Spreker is ten andere vooral beslagen in de geschiedenis der vlaamsche middeleeuwsche cultuur, waarin Ruusbroec's tijdperk een hoogtepunt vormt. De vergadering heeft plaats in de feestzaal van 't College (Bollingstraat), om 8 uur, en zal ingeleid worden door Benoit's Mijn Moederspraak in kinderkoor uitgevoerd. Ter afwisseling zal Jw R. Cromeecke enkele liede ren zingen. Ook de vernieuwing van 't bestuur staat voor dien avond op de dagorde, 't Belooft dus een puike avond te zijn. Op Zondag 14 October, te 4 uur, gaat de zegenrijke Bedevaart uit van den H. Rozen krans en doet volgenden omgang, met het Alleiheiligste St-jacobsstr., Paddepoelstr., Wenninckstr., Rijsselstr., Groote Markt, Korte Thouroutstr., Kauwekijnstr., Meenen- en St Jacobsstraat. De Bedevaart besluit met een solemneel Lof, waarvan al de motetten speciaal zijn gecomponeerd door Meester H. Moermanen zullen uitgevoerd worden door het zangkoor van StJacobs. Zondag 14 October 1934, om 4 1/2 uur, LOF gezongen door de Schola. 1) Panis Angelicas. 2) Ave Mariasolo en koor. 3) Tantum Ergo. Muziek van onzen talentvollen Yperschen toondichter Meester Henri Moerman. Madame Albert Raeyen-Dekerle Monsieur et Madame Arthur Brabandts-Baeyen Madame Veuve Michel Notebaert-Baeyen et son fiis Michel Monsieur et Madame Hector Baeyen Percque et leur tils Albert; Monsieur et Madame Qustave Coffyn - Baeyen et leur fille Thérèse Mademoiselle Victoire Baeyen Monsieur Félix Baeyen Les families Baeyen, Van Becelaere, Goethals, ont la profonde douleur de faire part de la perte crueile de leur époux, père, beau-père, grand'père et parent bien-aimé, né h Ypres, Ie 16 avril 1861 et y décédé le II octobre 1934, muni des derniersSacrements de notreMère la Sainte-Eglise. Le service funèbre, suivi de l'inhumation, aura lieu en la Cathédrale Saint Martin, le LUMDI 15 OCTOBtE 1934, 9 heures. REUNION A L'ÉOLISE. Les amis et connaissances, qui n'auraient pas re?u de faire part, sont priés de considérer eet avis comme en tenant lieu. Ypres, 41, rue de Ia Bouche. De familiën van den Poogaerde en De Saegher diep ge rcffen door de talrijke blijken van innige deelneming hen betuigd tijdens het afsterven van den danken, langs dezen weg. de vrienden en kennissen voor hunne genegenheid. Les iamill-s van den Boogaerde et De Saegher prient les personnes qui leur ont témoigré des marquts de sympathie lois du décès de de trouver ici l'expression de ltu s remercie- menls émus. La familie Valère Dooghen remercie sin- cè'emer.t, par cctte voie, lts amis et co nais- sarc^s, pour lts marques de sympathie qui lui ont témoigr.ées lots d© son récent deuil, airsi qua les personnes qui ont assisté a l'enterrt ment Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de 7IEL MIS bii te wonen die zal gezongen worden op Zondag 14 October, om 9 u., in de kerk der E E. P.P. Carmelieten, Mond- straat, tot zielelafenis van Vrouw Bertha MOLEIN. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de JAARMIS bij te wonen die za! gezongen worden op Zondag 14 October, om 9 uur, in St Niklaaskerk, tot zielelafenis van Heer Henri WILLEKENS. Gewezen Kantonnier van Yper. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de JAARMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 14 October, om n y» u in St Maattens Kathedraal, tot zielelafenis van Heer Emiel TALON Echtgenoot van Vrouw Irma Spilleboudt. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bii te wonen die zal gezongen worden op Zondag 21 October, om gu in de kerk der EE. PP. Carmelieten, Mond- straat, tot zielelafenis van Vrouw Gustave GILLIS geboren Lucie Tanqhe. Vrieuden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 21 October, om 1i y. u., in St-Maartenskerk, tot zielelafenis van Mijnheer Georges CASTEL gewezen Vrederechter van het 2' Kanton Yper. De Apotheek van La Pharmacie de M'VAM ROBAEYS is alleen open op I! reste seule ouverte ie Zondag 14 Oct. Dimanche 14 Oct.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1934 | | pagina 11