KOLONIALE LOTERIJ 3 6) Openbare Onderstand Openbare ver kooping van eene partij zaailand. 18 October 18 October 18 October mahieu nog lange jaren een bloeiende ge zondheid wensch. M. Van AUeynnes. Mevrouw, Mijn heeren Anderen dan ik hebben hier reeds de politieke en administratieve loopbaan van onzen collega, heer Lemahieu, uiteengezet. Het is mij nochtans een waar genoegen, in naam der Liberale groep, te mogen bij hen aansluiten. Sedert dertig jaren zetelt gij, heer Lema hieu, in Yper's Gemeenteraad, 'c Is een bewijs van waardeering en vertrouwen welke uwe partijgenooten in U stellen. Uwe onophoudende belangstelling in be stuurszaken heeft U in 1927 tot het hoege ambt van schepen verheven. Niet alleenlijks bemoeidet gij U en ver- dedigdet gij de belangen der Landbouwers, maar wist altijd en overal het gepaste woord, of de geschikte verbetering aan een gedaan voorstel te brengen. Uwe politieke overtui gingen, hoewel van doordrongen aard, be letten U in menige gevallen niet, U te voegen bij de zienswijze van anderen. Als Liberalen mogen wij U zeggen, dat wij nooit te vergeefs beroep deden op uwe tusschen- komst. Wij vonden U immer even bereidwillig en even minzaam, bewust van uwen plicht en als beheerder van de stad en als collega in den Raad. Het is mij dan ook hoogst aangenaam, waarde collega, U zoowel mijne persoonlijke, als de gelukwenschen der Liberale Partij aan te bieden. Niet alleenlijk richten wij U die wenschen voor 't verleden, maar tevens ook voor de toekomst. Nog lange, lange jaren hopen wij U nog te midden ons te zien zetelen ter voldoening van iedereen M. Leuridan. Mijnheer de schepen, Me vrouw, Mijnheeren, gij zult met mij moeten toegeven dat het bezwaarlijk gaat in deze tij den een geestdriftigen toon aan te slaan. Doch gij zult ook wel t'akkoord zijn om te zeggen dat het in deze gelegenheid, het vieren onder ons van den heer schepen Lemahieu, wel mogelijk is een blijder en opgewekter toon voor een oogenblik aan te heffen. En waarom? Omdat de gevierde ons zoo een les van gelijk moedigheid, opgewektheid en levensopoffe ring aanbiedt, en dit spijts de droevige en lastige jaren die wij doormaken. Op politiek terrein echter zijn het gemengde gevoelens die ons bezielen, en zooals de heer Missiaen het zooeven zegde, is het tusschen ons en den heer schepen Lemahieu niet altijd suiker en zeem geweest. Doch dit kunnen wij van u, Mijnheer de schepen, getuigen en 't is dat wij in onzen omgang met u als mensch steeds het genoegen van een eerlijken en correcten omgang ondervonden. Gij zult mij toelaten hier een persoonlijke beschouwing bij te voe gen, en 't is dat ik en gij ons op één gebied volledig begrepen, ontmoet en gesteund heb ben, namelijk waar het gold de belangen van den landbouw te verdedigen en bijzonderlijk daar waar stedelijke gedachten die belangen misschien onder de voeten zouden treden. Ik herinner me dat het mij in dergelijke gevallen gegund werd langs uw kant den stevigsten steun te ontmoeten. Langs mijne zijde hebt gij, Mijnheer de schepen, hetzelfde kunnen ervaren. Dat komt omdat wij allebei, bij uit zondering van de andere leden dezer vergade ring, weten welke heerlijke reserve van volks kracht onze landbouwers bezitten, omdat wij weten dat velen onder hen onmondig en onge letterd zijn en dus meer dan een ander be schermers noodig hebben. Ik en gij, Mijnheer de schepen, zijn beiden gegroeid uit het land, hebben er onze jeugd en leven doorgebracht, en wij weten hoe er ten onrechte soms sma lend gesproken wordt over onze boeren die sakkeren en zwoegen mogen, maar steeds de laatste zijn om betaald te worden. Er is noch tans een eere die zij voor zich mogen ©p- eischen, en 't is de voeder, de kweeker te zijn van al de anderen die het zoo zwaar niet heb ben om hun dagelijksch brood te verdienen. Er is echter ook nog een ander voelingspunt tusschen ons. Gij hebt namelijk, spijts de banden die u verbonden aan uwe partijge nooten welke meest andersgezind waren, alt jd gestaan in de verdediging van uw vlaam- schen aard en uwe vlaamsche taal. Dit mag van u gezegd worden dat gij, daar waar ande ren zouden gecapituleerd hebben, sinds uw dertigjarig verleden hebt stand gehouden. Wij moeten u dus bedanken voor uwe verdiensten in 't verleden en voor uw kophouden. Het weze mij nochtans toegelaten deze feestelijke woorden te eindigen met te doen opmerken dat gij, Mijnheer de schepen, wanneer uwe campagne en uwe landbouwuitbating dezelfde voordeelen als vroeger niet meer aanboden, eindelijk toch deserteur hebt gespeeld en naar de ville tentaculaire zijt uitgeweken. Ik beken echter dat gij deze overgang met eere beleefd hebt en moge de rust. die gij thans na uw lang en hard landbouwrsleven gaat ge nieten, u zoet zijn. Dat gij u voortaan zooals vroeger voorts voor het gemeenebes' zult toe wijden, daarvan zijn wij overtuigd. M. Lemahieu. - Mijnheer de Burgemeester, Mevrouw, Mijnheeren, het is waarlijk met aandoening en vreugde dat ik deze algemeen heid van gedachten be statig om mij heil wen schen en gelukwenschen toe te sturen. ne heer burgemeester heeft dit gedaan namens den gemeenteraad en de bevolking, de heer schepen Delahaye namensdekatholieke groep, de heer Missiaen in naam der socialistische partij, de heer Van AUeynnes namens de libe rale partij en de heer Leuridan in naam der vlaamsche nationalisten. Iedereen heeit ge wedijverd om mij hulde toe te zwaaien, misschien wel meer dan ik verdiend heb, doch ik denk niettemin dat zij gemeend is. Ik zal voort mijn best doen om de belangen der stad en van de bevolking, zoowel deze van binnen als van buiten de stad, te dienen. Hartelijk dank dus voor deze huldebetooging. 2bis) Proces-verbaal der zitting van 10 Sep tember 1934. De heer secretaris geeft lezing van het ver slag der laatste zitting, dat door de aanwe zige raadsleden zonder opmerkingen wordt goedgekeurd. 3) Politieverordening Intrekking. M. Vanderghote. Het schepencollege stelt aan den gemeenteraad voor de verorde ning van 14 October 1933, waarbij aan de Di- naso groepeeringen verboden werd hier in stad oefeningen te doen, in te trekken gezien dit gemeentelijk politiereglement door de nieuwe wet van 6 en 7 Oogst 11. vervalt. Dit voorstel wordt eenparig gestemd. 4) Stadseigendommen Verkoop van grond. M. Vanderghote. De heer Isidore Dehae ne wenscht een deel stadsgrond te koopen eener grootte van 162 m2 5o, gelegen «p den hoek der Yperleestraat en biedt hiervoor den prijs van 20 fr. den vierkanten meter. Het schepencollege stelt voor dezen grond open baar te koop te bieden op den instelprijs van 20 fr. den vierkanten meter. Al de raadsleden stemmen ja. 5) Openbare Onderstand Landgoederen Nieuwe pachten. M. Vanderghote. Dit betreft een aan vraag van de Commissie van Openbaren On derstand om voor sommige harer landgoede ren, waarvan de pacht met in October 1934 eindigt, een nieuwe pachtovereenkomst te mogen sluiten. Al de pachters, die in dit ge val verkeeren, werden geroepen en alleen de goederen, in huur gehouden door dezen met wien geen akkoord kon getroffen worden of die vrijwillig van hun pacht afzagen, werden opnieuw openbaar verpacht. Aan de andere pachters, die de nieuw gestelde voorwaarden aanvaardden, werd een nieuwe pacht voer een termijn van 9 jaar, te beginnen met 1 October 1934, toegestaan. De raad brengt hierop een gunstig advies uit. Alleen de heer Missiaen onthoudt zich. M. Vanderghote. De Commissie van Openbaren Onderstand is voornemens een partij zaailand en weide, gelegen te Yper, sectie C, nrs 68, 7 tl en 71m, groot 1 ha. 34 aren, en verpacht mits 1180 fr. 's jaars aan Vandeputte Jules, Decap Armand, Lemiegre Cyriel en Verwaerde Henri tot 1 October 1935, openbaar te koop te bieden. Als redenen ten gunste harer beslissing doet de Commissie gelden dat tijdens het onderzoek van comma- do en incommodo er tegen die beslissing geen opmerkingen werden gemaakt, dat het plaat sen van den verkoopprijs een hoogeren in trest zal geven dan hetgeen de huidige pacht opbrengt, en dat zij vroeger gemachtigd werd een deel harer landelijke eigendommen te ver koopen om met de opbrengst ervan hare ge Trekking der 222.440 Loten waarvan 20 van één Miljoen. Postcheck 71.60 100 Frank het biljet Banken, wisselagenten en postkantoren. stichten en gebouwen te kunnen heroprichten. Deze partij land en weide zal verkocht wor den in'negen loten op den instelprijs van 5 fr. 5o den viei kanten meter, boven alle kasten van verkooping. schatting, uitmeting en afl jve- ring van kadastrale stukken. Ik stel voor hierop een gunstig advies te verleenen. M. Leuridan Ik vind dat het vanwege de Commissie van Openbaren Onderstand wat overdreven is nu nog beroep te doen op de toela'ing die haar vroeger door den Staat ge geven weid om onroerende goederen te ver- koopen ten einde haar gebouwen te herstel len. Daar ik tegen alle verdere vervreemding gestemd ben, zal ik mij onthouden. M. Missiaen. Ik moet den heer Leuridan doen opmerken dat het hier bouwgrond betreft die dicht bij de stad gelegen is. De verkoop van dezen grond zal dus ook een dienst bewij zen aan de stad door verdere uitbreiding en het bouwen van nieuwe huizen mogelijk te maken. Daarbij is de waarde van dezen grond meerder dan voor landbouwgrond, wat voor de Commissie van Openbaren Onderstand een ook niet ta versmaden voordeel is. Het geld van deze verkoopingen van landgoederen wordt niet alleen gebruikt voor den herop bouw der gestichten, maar ook om andere gronden aan te koopen voor de verbetering van sommige hofsteden. Zoo onder meer staat er zoo een geval op de dagorde van heden. Sommige perceelen land liggen te midden harer eigendommen ingesloten, zoodat de Commissie er dus alle belang bij heeft deze perceelen aan te koopen van zoodra de gele genheid er zich toe aanbiedt. Indien de hier voorgestelde verkooping geen bouwgrond be trof of bij een hofstede moest behooren, zou ik de eerste zijn om mij ertegen te verzetten. M. Leuridan. Dit perceel is dus, zooals dit doorgaans genoemd wordt, een stuk bui tenland. M. Lemahieu. Ja. Dit land is langs den Meenersteenweg gelegen. M. Leuridan. Na den uitleg door den heer Missiaen gegeven, keer ik op mijne eerste zienswijze terug. Al de raadsleden, behalve de heer Missiaen die zich onthoudt, stemmen ja. 7) Openbare Onderstand - Aankoop van 2ha. 62 aren 60 ca. meersch. M. Vanderghote. De Commissie van Openbaren Onderstand bij beraadslaging van 21 Oogst 11. besluit een harer vroeger geno men beraadslagingen, waarbij zij besloten had een meersch van 2 ha. 62 a. 60 ca. te Mer- ckem voor den prijs van 3x.5oo fr. maximum aan te koopen, te herzien gezien zij deze meersch in openbare verkooping van 27 Juni aangekocht heeft mits de principale koopsom van 26 éoo fr. en 4 68a fr. 90 voor onkosten, 't zij voor de gezamenlijke s©m van31.280fr.90. Hierop wordt insgelijks een gunstige stem ming uitgebracht. De heer Missiaen onthoudt zich. 8) Openbare Onderstand Ontslag van pacht Openbare verpachting van een huis Las ten- kohier. M. Vanderghote. Bij hare beraadslaging van 11 September 1934 heeft de Commissie van Openbaren Onderstand besloten ontslag van pacht te verleenen aan Mevrouw Debeer, op hare aanvraag, van een huis gelegen in de Meenenstraat en waarvan zij de pacht aan Mevrouw Proot overgenomen had. Deze pacht eindigt slechts met in September ig35. Het huis zal opnieuw ©penbaar verpacht wor den, doch het blijft verstaan dat Mevrouw Debeer verantwoordelijk blijft tot het einde van haar pacht voer de gebeurlijke mindere opbrengst van de nieuwe verpachting. Het college stelt voor een gunstig advies uit te brengen. Dit voorstel wordt algemeen bijgetreden. Alleen de heer Missiaen onthoudt zich nog maals. 9) Openbare Onderstand Landgoederen Openbare verpachting. M. Vanderghote. De Commissie van Openbaren Onderstand heeft bij beraadslaging van 2t Oogst 11. besloten de openbare ver pachting van verscheidene harer landgoede ren geed te keuren. Voor een hofstede van 10 ha. 37 aren 70 ca. te Dickebusch werd door Cyriel Deschepper de som van 16.759 fr. geboden. Daar deze som als onbetaalbaar aanzien werd en Deschepper naderhand zijn woord introk, werd hij van zijn aanbod ont- slegen en Alberic Demeulenaere, die de som van 13.542 fr. geboden had, als pachter aan vaard. Een andere hofstede van i3 ha. 84 aren 07 ca., te Langemarck gelegen, werd in pacht gegeven aan Jules Hehack mits den jaarlijk- schen prijs van i5io fr. per hectaar, 't zij

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1934 | | pagina 3