M. Vanderghote Ik heb dit bevel niet gegeven. Ik vraag u mij eenige namen bekend te maken van mannen die, zooals gij zegt, .daarvoor vervolgd werden. 5 VELOSPOHT BEROEPSRENNERS partij offerden, door de politie en de gendar men lasttg werden gevallen. Zi| werden her haaldelijk in verhoor genomen juist zooals misdadigers en zoo trachtte men op de poli tieke groep drukking uit te oefenen. Dat zulks niet gewettigd was, blijkt uit het feit dat de burgemeester het noodig geacht heeft een politiereglement te doen stemmen. Nu zien wij hoe de burgemeester alles in 't werk stelt om de bi^cDlisiische propaganda volledig te beletten. Sommige orzer mannen werden wel twintig verscnillige malen in verhoor ontvan gen en lastig gevallen, ook het aanplakken wordt ons op vele plaatsen verboden. Daarom hadden wij een middèl uitgedacht dat niets noch niemand benadeeligde of beschadigde, <iat ook in niets het uitzichc der stad schaadde, namelijk het hangen aan de straatlantaarnen van onschuldige pancarten met de woorden Plan van den Arbeid Wij zien niets kwetsends in die sprtuk en er kan zeker ook wel niet gezegd worden dat zij te revolu tionnair is. Ik neem aan dat andere politieke partijen ons dwarsboomen, wij verstaan dat mannen uitgezonden worden om onze pan carten of plakbrieven af te rukken. Daarover beklagen wij ons niet, doch het feit dat men in de vroege morg nduren onze pancarten afrukt, zooals het gebeurd is, leert ons aan hoe wij in 'c vervolg u genover onze politieke tegenstreven s motten te werk gaan. Doch ik stel hier de vraag aan den heer burgemeester op wat hij zich gesteund heeft om in den -voormiddag, op de kosten der stad de politie en de stadswerklieden te mobiliseeren om deze pancarten weg te nemen. M. Vanderghote. Ik bestatig dat de vier ledenen, door den heer Missiaen aangehaald, allen gericht zijn tot het hoofd der politie, en ik moet hier herinneren dat de raad het recht niet heeft den burgemeester te interpelleeren over beslissingen die hij als hoofd der politie genomen heeft, Ik ben nochtans van oordeel dat de klachten van den heer Missiaen niet gegrond zijn. Al de gevraagde uitstappen van verleden jaar zoowel als dit jaar werden door mij toegelaten. Wat betreft de propaganda bij middel van opschriften op de straatsteenen. dit werd verboden ingevolge het reglement door den gemeenteraad gestemd. Voor wat betreft het aanplakken, mag de socialistische partij dit doen waar zij wil Als burgemeester kan ik daar niet in tusschenkomen wanneer ptïvate personen haar die toelating; weigeren of zeggen dat zij op hun terrein of op de hun voorbehouden plaatsen niet mag aanplakken. iEindelt.k, aangaande het hangen der pancar ien aan de straatlantaarnen, vraag ik met welk .recht dat de sacialistische partij zich zulks jgeoorlooid heeft. Immers de lantaarnen zijn geen aar iplakoorden maar dienen alleen om het lichtje dragen en de openbare veiligheid te verzekeren. Moestuin aan jan en alleman toe laten dit te doen, dan zouden de lantaarnen weldra hunne oorspronkelijke bestemming verloren hebben en zou het uitzicht der stad er nog al schilderachtig uitzien. Dat de heer Missiaen ons eerst eens het bewijs levere dat 2hij het recht heeft iets aan de straatlantaarnen -te hangen. Dit druischt in tegen het privaat «echt van eigendom van de stad. De lantaar nen behuoren toch wel tot den eigendom der stad en niemand kan ons verbieden iets af te rukken dat er niet mocht aangehangen wor den. ikh=b aan de politie het bevel gegeven deze plakkaten weg te nemen, omdat de lan taarnen tot nu toe nog niet als puoliciteits borden gediend hebben en wij dit niet meer aan de socialistische partij als aan de katho lieke, 'liberale of nalionalis ische partijen zul len toelaten. M. Missiaen. De heer burgemeester heeft heel behendig rond mijn vragen weten te draaien. Immers ik heb niet geklaagd omdat de uitstappen verboden waren, maar wel om dat het geven vanmeetings niet toegelaten was. ML Vanderghote. Dit werd verboden als- wanneer er moeilijkheden tusschen de Dina so's en de Socialisten ontstaan waren. Later, twee dagen nadien, heb ik op uw aandringen daarin toegestemd. Dit belet niet dat gij ver eden jaar dit reglement tcch overtreden hebt. M. Missiaen Onze meetingen werden ge houden op private gronden waar de politie niet mocht tusschenkomen om het ons te ver bieden. De moeilijkheden met de Dinaso's zijn slechts later ontstaan. Wat betreft het schil deren op de straatsteenen, is het reglement ook maar nadien gemaakt geweest, zoodat de burgemeester dus geanticipeerd heeft wanneer hij het bevel gaf de socialistische jonge wach ten lastig te vallen. M. Missiaen. Wij zijn zoo kittelachtig niet om ons daarover te beklagen, wij zijn gewoon alzoo behandeld te worden. Over het aanplakken beklagen wij ons ook niet, maar voor wat de lantaarnen betreft vragen wij op welken wettelijken tekst gij u gesteund hebt. Aangezien wij niets beschadigden, zouden wij willen vernemen met welk recht gij die pan carten op de kosten der stad hebt doen weg nemen. Ik hoor dat de burgemeester dit op eigen ingeving gedaan heeft zonder te weten zoo hij daartoe het recht had. In de toekomst zullen wij een andere manier moeten gebrui ken om van onze politieke tegenstrevers ge rust gelaten te worden. Ik moet den burge meester er opmerkzaam op maken dat de socialisten niet van zin zijn zich alzoo voorts te laten behandelen. Tot hiertoe hebben wij altijd de beste betrekkingen onderhouden. Nu dat er sedert de laatste kiezing een meer derheid in den gemeenteraad bestaat hebben wij, beter nog dan vroeger, getracht onze politieke neiging of voorkeur te doen wachten. Doch als wij zien dat er vanwege den burge meester een soort terging bestaat, dan moeten wij hem zeggen dat die verstandhouding niet zal blijven duren. Ik verwittig u, Mijn heer de burgemeester, dat de socialisten niet van zin zijn zich door u te laten kortvlerken en dat zij desnoods andere groote middels zullen weten te gebruiken. Ik verwittig u dat gij het dus aan u zeiven zult te wijten hebben, moest er later soms iets ergers gebeuren. M. Leuridan. Ik begrijp ook niet waar om de heer burgemeester er graten in gebon den heeft daar het plan van den arbeid opge hangen te laten. (Gelach). M. Missiaen. Er zijn veel van die opge- hangenen die moeilijk zijn om dood te doen. M. Leuridan. Ik veronderstel dat de heer burgemeester aan sommige socialisten dienst heefc willen bewijzen met het plan daar alzoo niet opgehangen te laten. M. Missiaen. Ja, want hij heeft er nog meer doen van spreken. M. Vanderghotes Wat duidt gij mij dan ten kwade M. Missiaen. Dat gij gemeend hebt ons te kunnen benadeeligeti, M. V an der ghote. indien gij meent dat ik mijn rechten te buiteri gegaan ben, wendt u dan tot den heer Minister van Binnenlandsche Zaken in wiens bevoegdheid dit valt. Gij hebt daar meer invloed danik. t u M. Missiaen. Ik z-al mij wel wachten bij minister Pierlot te rade te gaan. M. Leuridan. Gij wilt dus bij den duivel niet te biechte gaan. M. V ander ghote. Begeert iemand anders nog het woord VI. Missiaen. Vroeger reeds heb ik hier gevraagd aan welke voorwaarden de stads schouwburg verhuurd werd Sedertdien heb ik gezien dat de schouwburg nog gebruikt werd, doch wij weten nog niet welke condi ties daarvoor gesteld worden. Er werd mij toen nochtans geantwoord dat een ontwerp van verpachting aan den raad ging voorgelegd worden. Niettegenstaande die belofte heb ik nog niets gezien. M. Van der Mersch Ik heb een project opgemaakt voor het schepencollege dat het onderzoeken zal. Wij zullen trachten dit tegen de naaste vergadering gereed te hebben. M. Verbike. De Drie Zottenstraat is in zeer slechten staat, ook de velobaan is er om zeggens onbruikbaar, vooral aan den West kant doordat er daar sedert vier jaar reeds aarde ligt die van het delven der gracht voort komt. Er zou daar iets moeten gedaan wor den om die baan in orde te brengen. Deze weg immers is een korte baan die twee g oo* tere wegen verbindt en veel gebruikt wordt. M. Lemahieu. De schuld van het blijven liggen der aarde, die van uit de dijken komt, is te wijten aan den persoon die het land ge bruikt aan den overkant der gracht. Deze per soon heeft dikwijls aangedrongen opdat de gracht zou gedolven worden, belovende de aarde weg te voeren van zoodra zijn oogst weg was. De aarde mocht niet seffens op zijn land gevoerd worden omdat er nog al eenige steenen in waren. De aarde zou hij ztlf na den oogst op zijn land verspreiden en de steenen gebruiken voor het verbeteren van zijn uitweg, doch hij heeft tot heden nog niets gedaan. M. Verbeke. Deze trekt dus zijn plan in den arbeid. M. Lemahieu. Op dezen weg is er geen velobaan, de provincie komt daar niet tus schen zooals zij het voor andere gemeentewe gen doet. Doch ik ben t'akkoord om te zeggen dat de stad daar tech wel iets zou kunnen doen. M. Verbeke. Ware het niet goed, naar aanleiding der treurige gevallen die onlangs in de wateringen van stad gebeurden, eenige reddingsgordels bij het vestingswater te plaat sen MDelahaye. Ik zal daarvan nota nemen. M. Verbeke. In Maart laatstleden heb ik samen met den heer Tahon, voorzitter der marktcommissie, een studie ingedregen waar van wij tot heden nog het resultaat niet ver namen. M. Vanderghote. Ik ben persoonlijk met dit werk bezig en denk ermede binnen enkele dagen gereed te zijn. M. Verbeke. De winkeliers klagen en terecht over de mededinging die hen door sommige marktschuimers, ik spreek hier niet van de eerlijke mark'kramers, aangedaan wordt. Er zou daarvoor moeten gezorgd worden, want de winkeliers zijn toch wel de grootste lastenbetalers van stad. M. Lemahieu Het zal toch moeilijk val len de marktschuimers, zooals de heer Ver beke ze noemt, volledig te weren. Wij hebben reeds vele marktreglementen van andere steden als voorbeeld genomen, en de zaak is ingewikkelder dan men wel denkt. Doch ik hoop niettemin dat er binnen kort voldoening zal gegeven worden. M. Leuridan. Er bestaat een zekere wil lekeur in het vaststellen der taks op de water- lansen. Zoo bijvoorbeeld werd een groot oorlogsinvalide, die een waterlans bezit voor het remigen van zijn kleine auto, belast van af Mei en heeft hij die taks onder bedreiging moeten betalen, alhoewel hij verklaart te kun nen bewijzen dat hij die waterlans slechts sedert September in gebruik heeft. M. Vanderghote. De heer schepen De lahaye zal die zaak eens willen onderzoeken. M. Delahaye. - De horloge van het belfort is gereed en in den winkel van M. Donche tentoongesteld. Toekomende week zal zij reeds den beiaard doen werken. M. Pattyn. In de ontworpen uitbreiding der verlichting, zijn de wijken Kalfvaart en Ligy daar ook in begrepen M. V ander ghote. Neen. M. Pattyn. Kan er daarvoor niets gedaan worden M. Delahaye^— Het voorstel van het sche pencollege werd verleden jaar verworpen door den gemeenteraad, die om zeggens alge meen van een ander gedacht was. En sedert dien werd er nog geen nieuw voorstel gedaan. M. Vanderghote. Deze wijken zijn eigen dom van den Staat. De openbare zitting wordt hierop te 18 u, 5o opgeheven. De baankoersen zijn voorbij en de baanvelo is na dengeloopen koers te Peteghem Deinze, op zolder gestoken. Dit seizoen heeft ons niets nieuws geleerd. De Belgen in superforme om Partjs-Nizza, Ronde van Vlaanderen, Parijs- Roubaix, Parijs Tours en Parijs-Brussel te veroveren, om deerlijk den bal te misslaan in de grootste en schoonste proef van 't jaar, de Ronde van Frank'ijk Nadien hebben we de menigvuldige Criteriums gekend waar er, benevens veel geld, ook enoim veel kuiperij en bedrog bestond en waar er zooveel grrootfe mannen, met nog grrrrooter brieven betaald, zich eens in koerskostuum zetten om nog binst den koers zelf den trein te nemen naar een andere bestemming, waar de inrichters even goedzakkig waren geweest hen aan te werven. Niettemin heeft het lolleke nu uitgediend dat de Belgen de geduchtste kas seistampers zijn. Immers Antonin Magne, welke op 't laatste oogenblik aanvaard werd voor de Ronde te betwisten in plaats van Chocque, won die met klank en naderhand kwam hij te Brugge al de Btlgen in eigen veste van 't leer geven. En om te bewijzen dat hij de zoogezegde hulp van Rebry en Demuysere niet nooiig had om de Ronde te winnen, lijk in ig3l werd beweerd, liep hij een 80 tal koersen waarvan hij er juist 34 won. Men kan zulks niet wanneer, gelijk van Magne werd beweerd in ig3i, men zich na de Ronde met de ijlkoorts op het lijf te bed moet begeven en men er doodmoe en volledig afgemat van terugkomt. De waarheid is dat Antonin in koerskostuum geen den minsten indruk laat en allerminst spraakzaam is lijk vele renners, welke er gerust een lesje mogen aan nemen. In Peteghem Deinze of het dorp waar bijna geheel de bevolking van den blok Deinze

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1934 | | pagina 5