- HET YPERSCHE- LA RÉGION D'YPRES Zondagrost - Repos dominical KERKBEZOEKEN toor den JU6ELAFLAAT Groote keus VULPENNEN I5e Jaargang, N' 32 - 10 November 1934 15' Xnnée N° 32 10 Novembre 1934 Bijvoegsel Supplément Wekelijkseh Overzicht Gevonden en Verloren Voorwerpen Gevonden- Zaterdag 3 November, door M. Emile Hoflack, een kleine sacoche. Viering van den Wapenstilstand Op Zo 1 da# 18 P ovember Op de verschillende Parochiën De andere voorwaarden De nieuwe Kapel van het O. L. Vrouw Gasthuis In Belle Godshuis Necrologie Sterfgeval Vrouw Florimond MAILLIARD Remerciments ZIELMISSEN Zondag 11 Nov. ■dwr.jwmi m iiinrmmiwi vwra Wij hebben er verleden keer op gewezen dat de heer Doumergue, in Frankrijk, er aan dacht ernstige veranderingen aan de grondwet toe te brengen. Hij heeft zijne plannen dan ook uit eengezet, maar de eenheid is er bij de fransche politiekers niet te vinden om dit plan ernstig door te drijven. Er heerscht op dit oogenblik eene zeer hooge spanning en vooraleer deze regelén verschijnen zal de heer Doumergue waarschijnlijk reeds zijn ontslag gegeven heb ben. Hoe hoog men ook moge oploopen met de fransche vooraanstaande politieke mannen, heerscht er onder de algemeenheid der partijen een zeer enge en verouderde geest. Er wordt in de congressen, die met partijgeest gehouden worden, veel het woord gevoerd en lange en hevige redevoeringen uitgesproken, maar meest altijd gaat het om bijkomende zaakjes, die van verre gezien, zelfs heel kleingeestig voorkomen. De eigenlijke belangen, die het land vooral aangaan en niet de partij, worden ter zijde ge laten. Onbeduidende vitterijen worden aan den leidenden man ten laste gelegd, zijne ernstige daden over 't hoofd gezien, en alles wordt in 't werk gesteld om hem te doen vallen. Dadelijk schieten dan de koppen der partijmannen bijeen om de nagejaagde plaats te bekomen. Zoo gaat het thans ook rond M. Doumergue. Nochtans staat het vast dat de heer Lebrun, voorzitter, die klaar ziet in den toestand, weer beroep zal doen op de leiding van den heer Doumergue, zooniet op die van M. Buisson of M. Laval. Er zijn nog groepen politieke partijen in Frank rijk, die minder met plaatsbejag bekommerd zijn, welke klaar in den toestand zien en het volle vertrouwen schenken aan de huidige re geering. Maar of ze zullen sterk genoeg zijn en stand houden, valt nog wel te betwijfelen. In Duitschland, waar we kennis gemaakt heb ben met den heer Dr Müller, aangestelde pro- testantsche bisschop van het Reich, om volgens Hitler's plannen eene nationale kerk te vormen, is het zoover gekomen, dat diezelfde Dr Müller bijna gedwongen is zijn ontslag te geven. Wij hebben vroeger reeds gezegd dat er een hevige tegenstand ontstaan was, tegen die gedwongen Staatsreligie, ook dat Hitier op eene plechtige vergadering zou tusschenkomen om den toe stand te redden. Nochtans was de tegenstand zoo groot, en de scheuring zoo erg, dat hij moest inzien dat er niet aan te verhelpen was. Hitier heeft van zijn plan afgezien, hij heeft om zeg- gens den heer Müller aan zijn lot overgelaten, en de voornaamste protestantsche bisschoppen zijn hem gaan vinden om hem aan te zetten zijn ontslag te nemen. Maar de man heeft het zeer hoog op en kon maar moeilijk aannemen dat zijn grootsche plannen zoo in duigen storten. Hoe de zaak zal afloopen, is nog niet uitge maakt. Toch is het zeker, en het werd reeds door meer dan een welingelicht dagblad vooruitge- steld, dat Hitler's werk er een gevoeligen slag aan gekregen heeft. In Amerika hadden er deze week verkiezin gen plaats, die, om zoo te zeggen, een ja of neen moesten uitbrengen tegenover de door M. Roo sevelt gevoerde politiek. Het was een geweldige tweestrijd tusschen Demokraten en Republi keinen, die eene doorslaande overwinning ge geven heeft aan de Demokraten. De heer Roose velt jubelt zijn vreugde uit, want deze meer derheid is een machtige zegepraal voor hem. Hij zag met zeer grooten angst uit naar dezen kamp, die hem en zijne werking gelijk of onge lijk moest geven. Thans wordt hij allen baas en kan stoutmoedig zijn machtige plannen uit werken. Of zijn werk altijd mocht goedgekeurd worden, valt sterk te betwijfelen, maar dat hij toch over 't algemeen de goedkeuring van zijn eigen landgenooten wegdroeg, hebben deze ver kiezingen ten volle bewezen. En om dit te be komen moet hij toch tastbare voordeelen heb ben aangebracht. RIK. Maandag 5, door M. Gerard Knockaert, een kinderpels Beide voorwerpen werden ten politiebu- reele afgegeven. Verloren. Donderdag i November, door Mej. Grimmonprez, Statiestraat, een gouden oorring. Woersdag 7, door M. Deconinck Jules, een chapeau van de as van een camion. Donderdag 8, door M. Valère Tailly, van Poperinghe, een bruin lederen handschoen. Op 11 November, verjaring van den Wapen stilstand, wordt er, op aanvraag van de Oud strijders van Yper, Om 10 ure, in St - Maartenskathedraal, een Solemneele Mis opgedragen ter nagedachtenis der roemrijke Dooden uit den Wereldoorlog. Na de mis, neerlegging van bloemen aan het gedenkteeken. Om llu. 15, onder de Meenenpoort, Dienst voor de Engelsche gesneuvelden. Om 11 u. 45, zullen afgevaardigden een kroon neerleggen op het Fransch kerkhof St-Charles Potijze. Kinders van Oudstrijders zullen op dien dag ook het bloempje, genaamd Koninginnebloemp- je, te koop aanbieden ten voordeele der Steunkas van de Oudstrijdersfederatiën. Zonder twijfel zal onze bevolking op dezen dag het lijden en den moed onzer Oudstrijders gedurende de bange jaren 1914-1918 herdenken en er thans aan houden, door het aankoopen van het aangeboden bloempje, hen goedhartig en mild te ondersteunen. Weet ge nog hoe 't ineen zit om den huiten gewonen aflaat te verdienen die ons toeee- staan wordt naar aanlfiding van het XIX' eeuwfeest onzer verlossing Herleest a. u. b. De Tuinklokke 1934, nr 5 Hoeveel bezoeken Voor wie de bezoeken op zijn eigen doet, zijn 12 kerkbezoeken voorgeschreven. Wanneer ech'er de keikbezocken proces siegewiis. onder geleide van de geestelijkheid, gebeuren, volstaat het krachtens een bij zondere vergunning van Z. Exc. den Bisschop van Brugge met 4 kerkbezoeken, in plaats van 12 Welnu, op Zondag 18 November, zullen die 4 keikbezoeken processiegewijs ingericht worden en we zijn overtuigd dat vele geloc- vigen eraan zullen deel nemen. 1. St Maartens. De geloovigen ver gaderen vóór 3 u. in St-Maartens. Te 3 u. stipt gaan zij, in processie, tweemaal de kerk der Paters Carmelieten en tweemaal de hoofdkerk bezoeken. Telkens zal men geza menlijk de voorgeschreven gebeden luidop bidden. 2. St Pieters Om 2 1/2 u. komen de geloovigen bijeen in St Pieters en brengen vier bezoeken aan hun kerk. 3. St Jacobs. - Bijeenkomst te 2 1/2 u. in St Jacobs om viermaal de eigen kerk te bezoeken. 4. St Niklaas - De geloovigen vergade ren vóór 2 1/2 u. in de St-Niklaaskerk. Te 2 1/2 u. stipt gaan zij vandaar in processie tweemaal de kerk der Paters Capucienen en tweemaal de St Niklaaskerk bezoeken. Geen enkele orde moet gevolgd worden in het verrichten der opgelegde werken men mag, naar goeddunken, beginnen met biecht en H. Communie, ofwel met de kerkbezoeken. Morgen, Zondag 11 November, wordt de nieuwe en stemmige kapel van het O. L. Vrouwgasthuis, in de Lange Thouroutstraat, voor den eeredienst geopend. De H. Mis wordt er voor de eerste maal, om 8 u. 30, opgedragen, wat de talrijke geloovigen die gewoon zijn aldaar hun Zondag plicht te vervullen ongetwijfeld uiterst aange naam zal zijn. Zooals vroeger in de voorloopige kapel, die in een der ziekenzalen was ingericht, is het nieuw gebouw goed verwarmd. Het nieuw autaar in Renaissance stijl is de repliek, be halve dat het niet in marmer is, van het voor- oorlogsch autaar der kapel op de Groote Markt, 's Avonds gedurende het Lof zal het, door een speciaal stelsel, op gansch bijzondere wijze ver licht worden zoodat al de schoonheid en kunst ervan nog meer zal uitkomen. Ongetwijfeld zul len veel Yperlingen, die zich nog herinnerei van de oude kapel die telkens bomvol liep, eraan houden de goede, oude gebruiken te hernemen en de Goddelijke diensten in de nieuw her bouwde en prachtige kapel van het Gasthuis bij te wonen. Verleden week repten wij een woordje over het nituw kerkportaal van Bi 11e Godshuis. Wij dienen ook te vermelden dat het timmer werk vervaardigd is geweest hier ter stede in de werkhuizen der bekende firma Vande Kerckhove. Au moment de mettre sous presse, nous ap- prenons le décès de Dame LOUISE VAN DEN HENDE Veuve de Monsieur Louis Biebuyck, en son vivant Président du Tribunal de Première Instance d'Ypres, et la vénérée mère de Mon sieur Albert Biebuyck, Directeur général au ministère de l'Intérieur, du Révérend Père Paul Biebuyck, missionnaire au Congo Beige, et de Monsieur l'ingénieur Eugène Biebuyck, conseil- ler communal a Ypres. Nous présentons a toute la familie nos bien vives condoléances. Heer Florimond Mailliard Heer en Vrouw Ernest Mailliard-Vandamme en kinders Heer en Vrouw Lucien Isaac-Mailliard en kinders Heer en Vrouw Maurice Mailliard-Delsoir en kinders Heer en Vrouw Serge Cochonneau-Mailliard en kinders Heer en Vrouw Hector Mailliard-Morelle en dochter De familiën Isaac, Mailliard, Voets en Germonprez, melden met droefheid het afsterven van geboren Bertha-Maria ISAAC hunne teerbeminde echtgenoote, moeder, schoonmoeder, grootmoeder en bloedverwante, geboren te Kortrijk, den 5 Maart 1878, en godvruchtig overleden te Yper, den 3 November 1934. De personen die, bij vergetelheid, geen rouwbrief zouden ontvangen hebben, worden verzocht dit bericht als dusdanig te aanzien. Yper, Jules Capromstraat, 36. Madame Georges Lapiere - Ackein Monsieur et Madame Gaston Tyberghein et leur fille Monsieur le Major B.E.M. et Madame Lucien Deleuze et lêurs enfants Monsieur et Madame Cardani - Lapiere Mademoiselle Marguerite Rosier Messieurs Pierre et André Rosier Les families Lapiere, Vandevyver, Poelman et de Mersseman; Mademoiselle Honorlne Lamon, dans l'lmpossibilité de répondre aux nombreux témoignages qui leur sont parvenus, prient les personnes qui ont bien vouiu leur manifester leur profonde sympathie de trouver ici l'expression de leur douleureuse gratitude. Vrienden en kenrissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS hij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 11 November, om 8 u., in St Niklaaskerk, tot zielelafenis van Vrouw Marie-Louise-Elisa HOLLYNCK echtgenoote van heer Henri Dekindt. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de SOLEMNEELE VHS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 11 Novem ber, om 8Viu., in St Pieterskerk, ter eere der VIER GEKROONDEN Patroon der Bouwwerkers. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 18 November, om nv» uur, in St Maartenskerk, tot zielelafenis van Mevrouw Elise VANDE LANOITTE echtgenoote van heer Arthur Weckesser. De Apotheek van I La Pharmacie de Mr VAN WALLEGHEM Statiestraat o— Rue de la Station is ALLEEN OPEN Op reste seule ouverte e Dimanche 11 Nov. ter Drukkerij DUMORTIBR 34, Boteratraat, 3-4.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1934 | | pagina 11