Léon Grillet 31, Meenenstraat, Yper 2 - De Herinrichting der Werkloozenfondsen Ministerie vaa Arbeid en Sociale Voorzorg 17 October 1934 Ministerieel besluit. Een Onrechtvaardigheid WISSELAGENT Beurs Wissel Coupons Titels Plaatsingen op Staat-, Gemeente krediet-, Grondkrediet van België, enz. enz. Alhoewel wij ens met de inrichting en de werking der werkloozenfondsen nooit hebben bezig gehouden omdat wij met het in voege zijnde stels'l niet t'akkoord gingen immeis het zijn de politieke syndicaten die in gansch het stelsel der tegemoetkoming aan de weik loozen het hooge woord voeren en de grootste rol spelen en aldus, met het geld der lasten- betalers, reklaam voor hun politieken hinkel kunnen maken, hebben wij ors ook steeds onthouden daarop kritiek uit te oefenen omdat wij van dezen zijn die oordeelen dat de ongelukkige werkloozen moeten geholpen en gesteund worden en ook omdat sommige gepatenteerde politiekers, die daarmede hun bestaan vinden, er op uit zijn een anders woorden te verdraaien, andersdenkenden voor werkersvijanden te doen doorgaan, en zoo meer, in een woord de massa, die nu reeds en soms te recht verbitterd is, op te ruien, wat in deze moeilijke tijden een maar al te gemakkelijke taak is. Thans echter kunnen wij niet nalaten dit ■vraagstuk aan te raken omdat wij, ter gele genheid der herinrichting van de werkloozen fondsen, met verbazing en tevens met spijt bestatigen hoe onze stad, die reeds van zoo veel harer vooroorlogsche inkomstbronnen moedwillig beroofd werd, die nu reeds zoo lang en te vergeefs wacht op het herstel van wat zij voor de verdediging van het land ver loor en haar met recht toekomt, hoe onze stad, zeggen wij, en gansch h°t arrondisse ment Yper opnieuw op tergende wijze mis kerd en veig ten wordt. Immers, volgens min'sterieele besluiten van 17 en 25 Octooer 11. onlangs in het Staats blad verschenen worden het werkloozenfonds en de klachtencommissie van Yper afgeschaft. Ziehier, ten andere, die beruchte ministerieele besluiten Dienst van werkloosheid. De Minister van Arbeid en Sociale Voorzorg, Gelet op de artikelen I, 2, 3, 28 en 2g van het koninklijk besluit dd. 27 Juli 1934, hou dende reorganisatie van de werkloozenfond sen en van de commissies van reclamaties Gelet op het eensluidend advies van den raad van beheer van het Nationaal Crisis fonds, als vaste commissie voor werkloosheid zetelend, Besluit Artikel 1. Er wordt een dienst voor arbeidsbemiddelingen werkloosheid tot stand gebracht te Antwerpen, Mechelen, Turnhout, Brussel, Leuven, Nijvel, Brugge, Roeselaere, Kortrijk, Gent, Aalst, Sint Niklaas, Bergen, Charleroi, Doornik, Luik, Hoei, Verviers Hasselt en Namen. Art. 2. Ei wordt een hulpkantoor voor arbeidsbemiddeling en werkloosheid met eigen comptabiliteitsdienst - te La Louvière tot stand gebracht Er wordt een hulpkantoor voor arbeidsbemiddeling en werkloosheid in de volgende gemeenten ingericht Kontich, Lier, Boom, Geel, Assche, Halle, Diest, Tu beke, Waver, Oostende, Diksmude, Izegem, Meenen, Moeskroen, E-.kloo, Deinze, Gee- raerdsbergen, Ronse, Zottegem, Dendermon de, Bornem, Zinnik, Aat, Thuin, Comblain au Pont, Borgworm. Eupen, Malmedy, Genk, Neerpelt, Sint Tiuiden, Torgeren, Dinant, Walcourt, Libramont, Aarlen. Ambtsgebied van het hulpkantoor Diks mude. De 11 volgende gemeenten van het be stuurlijk arrondissement leper Bikschote, Krombeke, Elverdinge, Oost- vleteren, Poperinge, Proven, Roesirugge- Haringe, Watou, Westvleteren, Woesten, Zuidschote. Roeselaere. Rechtstreeksch ambtsgebied van den dienst Beselaere, Boezinge, Brielen, Beveren, Dikkebusch, Dranouter, Geluveld, Gits, Hco lede, leper, Kemmel, Koolskamp, Lan- gemark, Lichtervelde, Loker, Meesen, Moor slede, Nieuwkerke, Oost Nieuwkerke, Pas- schendale, Ploegsteert, Poelcapelle, Renin- gelst, Roeselaere, Sint-Jan, Staden, Vlamer- tinge, Voormezele, Westroozebeke, Westou- ter, Wulvergem, Wijtschate, Zillebeke, Zon- nebeke Ambtsjebied van het hulpkantoor Meenen Geluwe, Hollebeke, Houtem, Komen, Mee nen, Neerwaasten, Waasten, Wervik, Zant- voorde. 25 October 1934 Ministerieel besluit tot vereffening van de werkloozenfondsen De Minister van Arbeid en Sociale Voorzorg, Gelet op artikel 3i van het koninklijk be sluit dl. 3i Mei ig33, houdende wijziging van het regime der werkloosheid op artikel 64 van hetzelfde besluit, gewijzigl bij koninklijk besluit dd. 27 Juli 1934 Gelet op artikelen 1, 48 en 49 van het ko ninklijk besluit d j. 27 Juli 1934, hou lende reoigamsatie van de werkloozenfondsen en van de Commissies van reclamaties Gelet op artikel 5 van zijn besluit dd. 17 October 1934. houdende inrichting van de diensten voor arbeidsbemiddeling en werk loosheid, Besluit Artikel I. - Worden afgeschaft op datum 5 November 1934, de werkloozenfondsen ge vtsiigd te... (volgt hier een lijst van 71 fond sen) Biugge, Kortrijk, Izegem, Meenen, Moeskroen, Nieuwpoort, Oostende, Roese lare, Tielt, Wervik, leper... Art. 2 - De vereffening van de afgeschafte werkloozenfondsen zal aanvangen op 5 No vember 1934 en zal worden verzekerd, in ak koord met het Comité van het afgeschaft fonds en overeenkomstig de aanwijzingen, die hem door het Departement van Aroeid en So ciale Voorzorg zu len worden verstrekt Door de directeurs van de. diensten voor arbei lsbemtdicltng en werkloosheid van Brugge, voor de fondsen Brugge, Nieuw poort en ©ostende van Roeselare, voor de fondsen Roeselare, Izegem, Tielt en leper van Kortri.k, voor de fondsen Kortn.k, Mee nen, Moeskroen en Wervik van... enz. Art. 3 De rekening der uitgaven voor bestuurskosten van de werkloozenfondsen zal op 3i October 1934 worden afgesloten. Art. 4. De comptabiliteit van de werkloo zenfondsen zal worden afgesloten op 3 No vember 1934, datum der staking van de ver richtingen van het statutair dienstjaar '933 1934. Art. 5. De diensten voor arbeidsbemiddeling en werkloosheid, alsmede de hulpkantoren bij besluit van 17 October 1934 ingericht, zullen op 1 November 1934 in werking treden. Art. 6 Het personeel van de ontbonden werkloozenfondsen zal, op datum 1 Novem ber 1934, worden overgenomen door de dien sten voorarbeidsbemi ideliog en werkloosheid, tot het verstrijken van het preadvies van af danking dat door de werkioozenfondsen werd gegaven. De leden van het personeel der ontbonden fondsen zullen vervolgens kunnen worden op genomen in het kader van de diensten voor arbeidsbemiddeling en werkloosheid, onder de voorwaarden voorzien bij de artikelen 19, 20 en 5o van het koninklijk besluit dd. 27 Juli 1934, houdende reorganisatie van de weik- loozenfondsen, en in de mate der beschikbare betrekkingen. Art. 7. In afwachting van de reorganisatie der commissies van reclamaties, voorzien bij koninklijk besluit dd. 27 Juli 1934, zetten de thans bestaande commissies bij den zetel der diensten voor arbeidsbemiddeling en werk loosheid en bij de hulpkantoren Oostende, Moe-kroen, Ronse, Zinnik (die thans haar zetel te 's Gravenbrakel heeft), Eupen, La Louvière en Aarlen, hunne werking voort. Hun bevocg Ihei i strekt zich uit 1) Wat betreft de commissies die zullen zetelen bij de diensten, in wier district geen hulpkantoor met commissie van reclamaties bestaat, tot het gar sche district van den dienst; 2) Wat betreft de commissies die zetelen bij de diensten Brugge, Kortrijk, Aalst, Bergen, Verviers en Namen tot het gansche district van den dienst, met uitzondering van het dis trict der hulpkantoren Oostende, Moeskroen, Ronse, Zinnik, Eupen, La Louvière en Aar len 3) Wat betreft de commissies die zetelen bij de hulpkantoren Oostende, Moeskroen, Ron se, Zinnik, La Louviè-e en Eupen tot het district van deze kantoren 4) Wat betreft de commissie die zetelt bij het hulpkantoor Aarlen tot het district der hulpkantoren Aarlen en Libramont. Art. 8.— De bij de werkloozenfondsen Ize gem, Meenen, Nieuwpoort, Tielt, Wervik, leper... (volgen nog 3g andere steden) be staande commissies van reclamaties worden op datum 3 November afgeschaft, en aan het mandaat van hun leden wordt een einde gesteld. De vooraitters der commissies van recla maties zullen persoonlijk zorgen voor het overmaken van het a chief aan de bevoegde commissie van reclamaties. Brusselden 25" October 1934. (get Ph. Van Isacker. Zaodus, in de nieuwe verdeeling van kanto ren en hulpkantoren krijgt Yper volstrekt niets, en wat erger is wordt hetgeen wij tot hiertoe bezaten volkomen afgt schaft. Wat Yper aan Brussel en aan de Ministe- iieele bureelen m sdaan heeft, om zoo van alles beroofd en uit alles geweerd te worden, zijn wij niet wijs Onze stad, die de hoofdplaats is van het rechterlijk arrondissement Yper, is door hare ligging nochtans gansch aangeduid om ten minste een hulpkantoor te ontvangen. De be langhebbenden deromliggende gemeenten kun nen zich, dank aan de veelvuldige spoor- en au- tobusdiensten, hierheen gemakkelijk en zonder groote kosten noch bel.rgrijk tij iverltes be geven, terwijl r.u de inwoners van Nieuw kerke, Ploegsteert, om maar deze te noemen, zich naar Rouss lare zullen moeten ver plaatsen en t<n minste een vollen dag ver letten, en nu de secretarissen der syndicale kassen, willen zij een'ge inlichtingen bekomen, insgelijks zullen gedwongen zijn die verre ve~plaatsing te coen ofwel die schriftelijk zullen moeten aanvragen wat soms de zaken ingewikkelder maakt en op de lange baan schuift. Wij moeten waarlijk bekennen dat onze huidige politieke mandatarissen maar weinig voor de stad Yppr voelen en zich otn haar lot om zeggens niet bekommeren. Vroeger, wan neer wij mannen hadden waarop wij mochten rekenen en die or.s konden verdedigen, had den wij voorwaar geen zu ke bedroevende rechtsmiskenning te betreuren gehad. Aan ons nogmaals daarin voor de toekomst een les te nemen. Een werkgever had, in ig32, besloten de elders ingevoerde loonsvermindering op zijn personeel niet toe te passen omdat dit hem had laten gelden dat het vroeger nooit op gelijken voel met de anderen behandeld werd en hij rechtzi nig verplicht was te erkennen dat hij zijn personeel vroeger ook nooit van de elders toegepas'e loonsvethoogingen had laten genieten. Dit t leef alzoo geruimen tijd en er werd daa-over van weerszijden niet meer gesproken tot over enkelen tijd de werk gever aan zijn pei sor.eel liet weten dat hij nu, tegen zijn wil in rn ingevolge een besluit in hoogere kringen genomen, verplicht was be langrijke sommen, die hij aldus in ig32 en ig33 te veel zuu betaald hebben, af te houden. En inderc aad wordt het persone» 1 nu maandelijks van zijn loon afgehouden voor hetgeen het vroeger jaren als loon ontving en dat dus feitelijk een verworven goed geworden is. Zoo zullen sommige dier werknemers gedu rende verscheidene maanden maar van 4 tot 5oo fr. loon meer ontvangen en dat op een oogenblik alswanneer anderen, die volstrekt niet den minsten arbeid moeten leveren, rond de 600 fr. par maand als weikloozensteun kunnen trekken. Tot op heden heeft mei» nog nooit een loonsvermindering met teiugwerkende kracht zien toepassen, doch hoe ongeloc fltjk het ook schijne, hier in dit geval is het zoo. Zulke handt 1 vijze vanwege een werkgever is waarlijk wraakroepend en werkt ontmoedi gend op dezen die nog aan den arbeid zijn. Moest men de menschen tot nietsdoen en leeglooperij willen aansporen, men zou waar lijk nut beter kunnen handelen. Telefoon 144

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1934 | | pagina 2