Charles Hongenae De Ondergang van den Middenstand EEN SCHOON JUBILEUM Manifestation en fhonneur de M. Ernest Wenes SNOECK's Almanakken Fiskale Kroniek Agent de change agréé a la Bourse de Bruxelles 25, Fue du Temple, 25, YPHES Ordres de Bourse Comptant Terme Slad Yper - Muziekschool Yper - Slachthuis voor 1935 zijn verschenen Op 23 September 1933 schreven wij hier: Zoo men voortdurend op den rug van den kleinen burger zal voorthameren, zal men eindi gen met hem volledig te verpletteren onder de mokerslagen van een veeleischend syndikalisme op het aanbeeld van het harteloos grootkapita lisme. Maar zoo de middenstand of kleinburgerij de steunpilaar, de motor en de ziel der bescha ving, zoo ook zal zijn verdwijning aan de mo derne Staten hetzelfde lot geven als aan het ster vende Romeinsche rijk, waarin men nog enkel een kaste bevoordeeligden en een menigte sla ven vond. De put voor den middenstand is reeds gegra ven; weldra zal men er zijn rampzalige karkas kunnen instooten met opschrift: Hier ligt begraven de middenstand of kleine burgerij, eeuwenlange steunpilaar der maatschappij, vereerd met de loffelijkste getuigenissen der geschiedenis, afgebeuld, doodgemarteld, miskend, gevallen als slachtoffer der naastenliefde op het krisisveld 19.. De toestand is sedertdien geenszins verbeterd. Men wil het land uit zijn hopeloozen toestand redden; men durft het grootkapitaal niet aan, want het gouden kalf moet aanbeden worden; men zwicht voor het syndikalisme, want het kiesvee moet gevleid worden; de middenstand alleen is de zondebok, het schaap dat moet ge schoren, de hen die moet gepluimd worden en de gebroken potten eener dwaze politiek hoeft te betalen. Wat gezegd van een boerin, die haar beste hennen in den legtijd zou dooden om naar den vleeschhouwer niet te moeten gaan? Wat gezegd van een landbouwer die om dezelfde reden zijn beste raskweekdieren zou slachten Dat bei den dwaas zijn in den hoogsten graad. De leghennen en de raskweekdieren zijn de Middenstand en de dwaze is de Staat die hem tot hiertoe slacht tot uitroeiens toe. Een landbouwer die altijd melk uit zijn koe wil trekken en haar rantsoen vermindert om zoogezegd zijn winst te vergrooten, is een dwaze. Een landbouwer die aan zijn koe een ingewik keld rantsoen wil toedienen en er een knecht op nahoudt om dat rantsoen toe te passen is een dubbele dwaas. Evenzoo is de Staat een vierkante ezel met den middenstand, de eeuwige melkkoe, droog te trekken en er een leger fiskusagenten op na te houden om zijn doodstrijd te verzekeren en te bespoedigen. En hierin ligt de dwaasheid van den Staat, dat hij door een meedoogenlooze uitbating de getrouwste steunpilaren van het regiem onder mijnt en wegneemt. Wat is nu eigenlijk de Middenstand? Dat zijn al de burgers die geen deel uitmaken van de syndikaten noch van het hooger bestuur noch der groote grondeigenaren; het is die klein handelaar, die bediende, die kleine rentenier, die bescheiden geestesarbeider, die allemaal in het middenpunt staan der voortbrengende bedrijvig heid der natie en die zonder tegenweer tegen over den fiskus staan. Onder stoffelijk oogpunt kan men niet looche nen dat de nationale rijkdom grootendeels te wijten is aan den noesten arbeid der burgerij en indien, gedurende de krisis, het land het hoofd heeft kunnen bieden aan dien schromelij- ken schadepost der werkeloosheid, hgt kwijnen der nijverheid, de slapte van den uitvoer en tevens die honderdduizenden werkloozen heeft kunnen voeden en onderhouden, dan is het dank aan de opeengestapelde reserven door den mid denstand bewerkt in betere tijden. De middenstand is de bewaarder der eeuwen oude traditie van werk en spaarzaamheid, die de eer van België zijn hij heeft de vrijheid lief en is wars van alle demagogische politiek hij is moedig en verduldig en de sterkste steun van heel onze samenleving. De middenstand heeft altijd zonder protest den tol betaald, welken men van hem opeischte om te voorzien in 's lands bestuurskosten hij heeft stuiver per stuiver, zijn gespaarde geld, vrucht van zijn onophoudend zwoegen, aange bracht om 's lands financiën te redden en onder nemingen staande te houden hij heeft aan het land voortbrengende, talentvolle mannen ge schonken wier diensten onschatbaar waren voor de samenleving. En de Staat, uit dankbaarheid voor die edelmoedige medewerking, vond er niets anders op, dan die klas van personen te wurgen. Terwijl men door de vermindering der munt waarde, a la Francqui, de waarde der leeningen van den middenstand aan den Staat te niet deed, ■vermeerderde men zonder ophouden de lasten onder voorwendsel van belasting op het inko men, het zakencijfer, de overdracht der koop waren, op een weeldeuitrusting die toch maar een modern komfort beteekent, op het bedrijf, enz. De Staat brak zich het hoofd om den midden stand door telkens hernieuwde taksen den laat- sten duit af te persen. Hij vroeg niet enkel geld om de bestuursonkosten te dekken, maar ook om aan anderen voordeelen, vergoedingen, kumuls, pensioenen, hulpgelden te geven. En zoo staat de burgerij, de kleinhandel, de arme rentenier moedernaakt in crisistijd. De middenstand heeft nooit het beginsel der samenhoorigheid verworpen, maar de last om het land te redden uit zijn fïnancieelen nood mag niet op een minderheid vallen. Ieder bur ger, wat ook zijn inkomsten zijn, moet in geest van samenhoorigheid aan de heropbeuring wer ken en de middenstand, die reeds het leeuwen aandeel in het financieel herstel en het bud get evenwicht aanbracht, heeft het volste recht te eischen dat ook anderen het hunne tot dat herstel bijbrengen en dat die geest van samen hoorigheid ook moge de ministers, de volks vertegenwoordigers, de senators, de officieren, al de hooge oomes der Wetstraat, het leger bu- reelratten en kaasprofiteerders, de kumulards, de markenzwendelaars, de oorlogswoekeraars en crisisschuimers bezielen om den Staat in nood bij te springen. Geeft men zich genoegzaam rekenschap wat de gevolgen kunnen zijn van die fiskale ver volging waarvan de middenstand het slacht offer isDie verdrukking is uiterst nadeelig reeds voor de grootnijverheid, omdat men stil aan de belastbare stof vermindert en de kracht inspanning tot verdere vlucht bij de grootnij verheid belemmertmaar ze is nog noodlottiger voor al die kleine ondernemingen met haar massa werklieden, bedienden en koopers wanneer men haar kleine profijten verbeurt om ze voor de voeten te werpen van de bladluizen van den Staat. Die vervolging leidde den middenstand in Soviët-Rusland tot den ondergang, men weet met welk gevolg. Wanneer men den middenstand tot het uiter ste zal drijven zal de Staat van zijn verdedigers een hoop wanhopigen maken, die, geruïneerd, ieder ander regiem zullen aanvaarden met de hoop op betere dagen zoo werd het nazisme in Duitschland geboren. Engeland en Frankrijk leggen het beter aan boordze hebben er geen nadeel bij met de klein burgerij te beschermen. Integendeel. In België begint men het ook in te zien het is hoogdringend. De plaats ontbreekt ons hierop verder uit te weiden wij komen erop terug en willen be wijzen dat een politiek van ontlasting meer voordeel zal aanbrengen dan een politiek van belasting. M. HETT. Vrijstelling der Overdrachttaks Uitvoer Vraag: M...M... te I... vraagt welke formali teiten hij moet vervullen om van de vrijstelling der overdrachttaks te genieten wanneer de goederen ofwel rechtstreeks door hemzelf ofwel door tusschenkomst van een Commission- nair-verzender uitgevoerd worden naar het bui tenland. Antwoord 1° De kalant moet U eene schrifte lijke bestelling overmaken en uitdrukkelijk be palen dat de koopwaar bestemd is voor het buitenland. 2° Op de faktuur die U aan uwen kooper af levert, en eveneens op uw uitgangsfaktuurboek, moet de volgende melding gedaan worden Koopwaar bestemd voor den uitvoer, Vrij- stelling der overdrachttaks, artikel 23, 1°, van het Wetboek. 3° U moet in het bezit zijn 't zij van de aan gifte van vrijen uitvoer, 't zij van het dubbel van het connaissement of van den vrachtbrief. Indien de bestelling U rechtstreeks van uit den vreemde gegeven werd, zal het volstaan u te schikken naar 2° en 3° hierboven. Medegedeeld door ANDRÉ FORMAN, Expert-Boekhouder Voorstraat, 16, Kortrijk. Téléphene 461 Op Zondag 18 November aanstaande wordt, zooals wij het reeds meldden, orze verdien stelijke stadgenoot. Heer Ernest Wenes, sedert 5j j_iur orgelist onzer St Jacobskerk, gehul ligd en gevierd. Om de uitstekende diensten, die hij gedu rende zijne lange loopbaan bewezen heeft ep nog bewijst, komt de geachte jubilaris door Z. M. den Koning met het Burgerlijk Eere- teeken van ie klas en door Z. H. den Paus met het Kruis Pro Ecclesia et Pontifice vereerd te worden. De Oud Weezen van Yper hebben reeds besloten zich aan te sluiten bij de verdiende hulde die aan hunnen gewezen leeraar en muziekmeester zal gebracht worden. Doch het mag daarbij niet blijven. Ook al zijn oud leerlingen, en ze zijn talrijk, gezien de Heer Wenes hier reeds sedert meer dan 45 jaar piano lessen geeft in de beste families van stad, zou den het zich als een plicht moeten aanrekenen zich bij de Oud Weezen te voegen en alzoo aan hunnen gewezen professor hunne dank baarheid en erkentelijkheid betuigen. Hierbij doen wij dus een dringenden oproep tot al de oudleerlingen van den Heer Wenes, opdat zij op Zondag 18 November de plech tige Hoogmis zouden bijwonen, welke om 10 u. in St-Jacobskerk zal opgedragen wor den ter gelegenheid van het jubileum van hunnen gewezen leermeester. De schola van St Jacobs zal zich in deze Mis laten hooren en het orgel zal bespeeld worden door den ver maarden toonkunstenaar M. Henri Moer man, oudleeraar van den ge vierden en sym pathieken jubilaris. Notre concitoyen méritant, M. Ercest Wenes, organiste depuis 5o ans c*e l'Eglise St Jacques, vient d'être honoré par S. M. Ie Roi de la Croix Civique de ie classe et Sa Sainteté le Pape lui a octroyé, en récompense des services rendus, la Croix Pro Ecclesia et Pontifice A l'occasion de son jubilé professioneel, une Messe solennelle sera célébrée le Diman- che 18 Novembre prochain, a 10 h., en l'Eglise St-Jacques, au cours de laquelle la schola de St-Jacques se fera entendre tandis que les orgues seront tenues par le distingué et grand artiste compositeur, notre concitoyen M. Henri Moerman, lui même ancien professeur du jubilaire. Les Anciens Orphelins de la ville ont déci- dé, ainsi que nous l'avons déja annoncé, de rendre hommage a leur professeur et chef de musique et organisent en son honneur une petite manifestation de sympathie. Nous ne pouvons qu'applaudir a cette heureuse initia tive. Toutefois, il conviendrait que ce petit nombre d'ar.ciens orphelins soit grossi par le nombre beaucoup plus important d'anciens et d'anciennes élèves de M Ernest Wenes, qui depuis quarante cirq ans a donné et donne encore toujours des lcqons de piano dans les meilleures families de notre ville. C'est pou-quoi nous nous permettons de faire un pressant appel a tous les anciens élèves, sans exception, pour qu'ils assistent en grand nombre ie Dimanche 18 Novembre, a la Messe solennelle, a 10 h., en l'Eglise St-Jacques et témoignent ainsi au sympathi- que jubilaire, leur ancien et dévoué profes- s-ur, toute Uur reconnaissance. Op Zondag 18 November aanstaande, om i5 u., in den Stadsschouwburg CONCERT EN PRIJSTJITDEELING Ingang vrij. De Beheerraad. In het stedelijk slachthuis werden, geduren de de maand October 1934, volgende dieren geslacht 2 stieren, 22 ossen, 61 veerzen, 23 koeien, 21 nuchter kalvers, 53 vette kalvers, 60 schapen, 256 verkens, 7 paarden totaal 5o5 dieren. en te bekomen ten bureele dezer, 34, Boter- straat, 34.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1934 | | pagina 3