Gemeenteraad van Yper Teraardbestelling van den Heer Or Veearts Edmond Caenepeel Vandevoorde's Pelsen LA LOTERIE COLONIALE uit alle andere kennelijk aan de kwaliteit Men koopt ze voor 't PROFIJT 1 Zitting v. 12 November 1934, om 18 u. DAGORDE 4- aammmmii i .1 ,*mmm Maandag laatst had de plechtige uitvaart plaats van den alom geachten en gekenden Heer Dr Veearts Edmond Caenepeel, bestuurder van het slachthuis van Yper. De lijkdienst, te 10 u. 30 in St - Maartenskathedraal gecelebreerd, werd door een overgroote schaar vrienden en kennis sen bijgewoond en aan de offerande scheen er waarlijk geen einde te zullen komen. Zeer velen hadden er ook aan gehouden den betreurden overledene, als laatste blijk hunner genegenheid, tot aan het kerkhof te vergezellen. In den lijkstoet gingen .de afvaardigingen, met vaandel, der Oorlogsinvaliden en der Beenhou wers van Yper voorop. De hoeken van het baar kleed werden gehouden door de Heeren Duthoo Henri, voorzitterVermeulen Honoré, onder voorzitter Gillis Gustave, schatbewaarder, en Vasseur Remi, lid van het Syndicaat der Been houwers van Yper en Omliggende. Na de familie kwamen de Heeren Vanderghote, burgemeester; Lemahieu en Van der Mersch, schepenen Van- denbraambussche, politiecommissaris ;Gits, stads- bouwkundigeCastel, bureeloverste van den Burgerlijken Stand, en talrijke bedienden van het stadhuis en van het stedelijk slachthuis. Onder de andere aanwezigen bemerkten wij nog de Heeren Desmedt, volksvertegenwoordiger De Jonckheere, Hoofd veeartsenij-inspecteur, en tal andere veeartsen. Verscheidene kronen en bloemengarven, waaronder deze van het Natio naal Werk der Oorlogsinvaliden, Afdeeling van Yper, en een marmeren plaat, door de Beenhou wers geschonken, werden in den stoet gedragen. Op het kerkhof werden door den Heer Burge meester, namens het stadsbestuur,, en door den Heer Ronse, namens de Provinciale Peerden- herverzekering van West-Vlaander en, volgende lijkreden uitgesproken Lijkrede uitgesproken door den H' Vanderghote, Burgemeester. Het is voor mij eene droevige plicht, in naam van het Stadsbestuur van Yper, eene laatste hulde te brengen aan de nagedachtenis van onzen betreurden medewerker, Heer Edmond Caenepeel. Heer Edmond Caenepeel kwam in 1901 zich te Yper vestigen. In korte jaren, dank aan de ervaring en het geweten waarmede hij zijn be roep placht uit te oefenen, wist hij als veearts eene vooraanstaande plaats in te nemen die hem toeliet reeds in 1S03 als katholiek gemeente raadslid gekozen te worden. In 1905 werd hem door het stadsbestuur van Yper het bestuur van het stedelijk slachthuis toevertrouwd. Ook mid den onze bevolking wist hij door den eenvoud, de minzaamheid, de hartelijkheid en de open hartigheid van zijn inborst en omgang maar ook de offervaardigheid waarmede hij onver moeid de stoffelijke en zedelijke belangen van de gemeenschap behartigde en verdedigde een ieders sympathie te winnen. Hij was vooral een man van groot plicht besef kort na den oorlog zien wij Edmond Caenepeel, niettegenstaande de zeer ongunstige omstandigheden, de moeilijkheden en het on gemak van het dagelijksch leven, naar Yper terug keeren om in zijne spheer mede te helpen tot de herwording van Yper en de Ypersche streek. Dag in, dag uit, als veearts, als lid der Arbitrale Commissie van Oorlogsschade, als lid der Verdeelingscommissie van duitsch vee, door kruist hij onze gemartelde streek, spijts modder en regen, sneeuw en water, langs eenzame we gen, door tot den grond platgeschoten dorpen, het bange, elléndige en akelige no man's Land van Yper. Man van plicht maar ook gemoede lijke zendeling van optimisme en vertrouwen, die onverpoosd en onverdroten, door zijne op- gewektheatf, zijne® harSelijfcen gSmrlarfi, zijn kordaat woord, de twijfedacfetigert,. de neerge slagen, de hopelsozen wist op te beuren en hen de zvcare taak licht te maken. Zijne alom geprezen en gew.aardeerdfe dieist- en offervaardigheid; doet hem. da® oofc in 1322 aanstellen als voorzitter der Provinciale Fteer- denherverzekeritig van West-Vlaanderen, later als eere-voorzitter van den Beenhoawersbond Yper en Omliggende ais-, secretaris van het Landbauwcomiee van> Yper, bestuurslid van het Natioaaal Werk der «Oorlogsinvalide» en menige andere organisaties. Met dezelfde toewijding, met dezelfde stipt heid, met hetzelfde plichtbesef, wist hij ook zijn ambt van Bestuurder van het Stedelijk Slacht huis uit te oefenen. Het Stadsbestuur stond hijj immer met raad en daad ter zijde om den hens in 1905 toevertrouwden dienst op voorbeeldige wijze weer in te richten en het beleid ervan ep even voorbeeldige en nauwkeurige wijze waar te nemen. Wij buigen met weemoed voor het stoffelijk overschot van onzen betreurden medeburger en medewerker, en deelen het leed van zijne zeer beproefde familie. Mocht de herinnering aan de verdiensten, aan de heerlijke en heldere levens baan van haar dierbaren afgestorvene, hare smart en rouw in eenige mate lenigen. Yper verliest in den persoon van E. Caene peel eenen dienstvaardigen ambtenaar, eenen voorbeeldigen burger, die steeds zijne zending getrouw, zijn plicht genegen is gebleven. Hij ruste in vrede, in Godes heerlijke eeuwigheid Lijkrede uitgesproken door den H' Alfred Ronse Onder-Voorzitter der Provinciale Peerdenherverzekering Mijnheeren, In name van de Provinciale Paardenherver- zekering wordt mij als Onder - Voorzitter de pijnlijke taak opgelegd een laatste vaarwel te zeggen aan onzen duurbaren Voorzitter Heer Edmond Caenepeel. Het mag worden gezegd dat weinig mannen in zulke breede maat het voorrecht genoten van dien diepen eerbied, dit vaderlijk gezag en die vertrouwelijke genegenheid, welk eenieder hem toonde. Eenvoudigheid en plichtbesef kenmerkten hem vooral. Heer Edmond Caenepeel werd gekozen als Voorzitter van de Paardenherverzekering in 1922. Niemand kon beter dan hij dit ambt be- kleeden. Zijn ervaring, de wetenschappelijke kennissen welke hij bezat, zijn beslistheid en wijsheid waarmede hij onze vergaderingen en gansch de maatschappij leidde gaven hem de voldoening deze machtige maatschappij tot èen onverwachten bloei en voorspoed te zien ontplooien. Iedereen zal zich herinneren met welk ge noegen en geestdrift Edmond Caenepeel over enkele jaren het jubileum van onze inrichting mocht vieren. Met reden mocht hij fier zijn over den vooruitgang van de Herverzekering die niet min dan 14.000 paarden verzekert, en onder 40 aangesloten maatschappijen aangesloten zijn. Met volkomen onpartijdigheid, wist Heer Caenepeel de kiesche zending hem door de Re geering toevertrouwd te vervullen wanneer hij in de verwoeste streek van Yper tot de verdeeling der gerecupereerde paarden moest overgaan. Zijn dienstvaardigheid was van iedereen ge kend en op alle uren van den dag wist hij zich met de meeste bereidwilligheid ten dienste te stellen van zijn medeleden. Wat harde slag voor ons, wat onherstelbaar verlies voor onze maatschappij. O... onverbid delijke dood... Gij ontrukt aan een der meest geachte familiën een teergeliefden en voorbeel digen vader. Wij bidden de familie Caenepeel die zoo diep getroffen wordt door dit onherstelbaar verlies de betuiging van onze christen genegenheid te willen aanvaarden. Mocht zij in onzen katholieken Godsdienst den troost vinden om met onderwerping deze smart te onderstaan. Rust in 's Heerens vrede, Uw taak door hier boven opgelegd hebt gij volbracht. De Almach tige heeft U in de eeuwigheid de rustplaats van den rechtvaardige bereid. Vergeet bij God Uw vrienden nietwij ook blijven U indachtig. Neen Heer Caenepeel, wij zeggen U niet vaarwel, maar tot wederziens tot op den dag der verrijzenis, wanneer wij elkander zullen terugvinden in een beter leven Ml 1. Wettelijk plaatsvervangend Gemeente- raadslid - A fstand van Mandaat Onderzoek der geloofsbrieven van het derde plaatsvervan gend lid der lijst n" i Eedaflegging. 2. Proces-verbaal der zitting v. 8 Oct. iq34. j 3. Openbare Onderstand Onderzoek der Kas Proces verbaal 3i:e kwartaal 1934. 4. Openbare Onderstand Ruiling van groncL 5. Openbare Onderstand Begrooting voor het jaar ig35. 6'. Openbare Ouderstand Vaststelling van den prijs van den onderhoudsdag gedurende het jaar ig35. f. Kerkfabriek van St Maartens Be grooting voor het jaar ig35. 8. - Kerkfabriek van St-Pieters Begrooting voor hei jaar ig35. 9. Kerkfabriek van St Pieters Ver pachting van het Kerk land 10. Kerkfabriek van St-Jacobs Begroo ting voor het jaar ig35. IJ. StMichielsschool Heraanneming. 12. Stadsrekening over hu dienstjaar ig33. 13. StadsbegroAing voor het jaar 1935. 14. Veurnesteenweg Nieuwe straatdam- men Aandeel der aanpalende eigenaars rol 15. Vernieuwing voor een jaar van a) 90 opcentiemen op de Staatsbelasting op het inkomen. b) 25 opcentiemen op de Staatsbelasting op weddenloonen en pensioenen. c) 90 opcentiemen op de Staatsbelasting op het mobilair. 16. Heffing voor vijfjaar van 60 opcentie men voor de gewone honden en 40 opcentiemen voor de rashonden op de hoofdsom van de pro vinciale belasting op de honden. 17. Taksverordening op het leuren Her nieuwing. 18. Verordening op het slacht en keur- recht Hernieuwing. 19. Verordening op de verhuring van den Stadsschouwburg 20. Mededeelingen. Le placement des lots du 1" tirage avait été difficile et lent. Mais du jour, ou plutót du soir, oü les millions et les cent mille et les mille furent semés dans le public, celui-ci s'emballa. «X n'avait qu'un lot et il a gagné un million, Y n'en avait qu'un non plus, et Z...» Bref, autant le beige avait été méfiant et indécis d'abord, autant il se montra furieusement emballé par après. La vente des billets du second tirage, commencée dés le lundi suivant, fut terminée pour ainsi dire le même jour. Le troisième jour, il n'y en avait plus a trouver On cite le cas d'un patron d'Iseghem qui avait promis a ses ouvriers de leur procurer les 20 lots de leur cagnotte. II croyait avoir tout le temps. Mais, devenu inquiet a la suite du Rush, il partit en auto dès le troisième jour au matin, il fit inutilement tout le tour des localités de la Flandre Occidentale visitant toutes les ban- ques et tous les bureaux de poste, et ce fut le soir seulement qu'au bureau des postes (de Waereghem, dit-on) il parvint a en trouver en core 10 La cagnotte dut renoncer a avoir ses 10 autres lots. Ce sera partie remise pour le troi sième tirage. Gageons que cette fois, le patron s'y prendra a temps. Mais se demande-t-on, puisque tous les lots sont vendus, pourquoi ne fixait-on pas de suite la date de ce second tirage, qui aurait déja dü avoir lieu C'était impossible. En effet, de nombreux milliers de lots étaient demandes par le Congo, et tout le paquet avait été embarqué a bord de la malle partie pour la Colonie. Force était bien d'attendre qu'elle fut arrivée a Léopoldville, et que de la les titres aient pu être distribués aux bureaux de Poste et aux Banques de l'intérieur et vendus au Public. Cela demandait nécessairement un certain temps. II fgut croire qu'au Congo l'engouement est le même que chez nous, et que les lots furent pla- cés aussitót arrivés. En effet, le tirage de la 2e tranche aura lieu déja le 16 Novembre prochain. La poste vendra dès le 12 Novembre les lots de la 3e et de la 4e tranche, et les tirages des 3* et 46 tranches se feront en même temps. Jamais, une loterie n'a connu un tel succès.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1934 | | pagina 4