a voor een gunstig advies te verleenen. Stemmen ja de Heeren Lemahieu. Delahaye. Vaa der Mersch, Pattyn, Jvr. Cornillie, de Heeren Seys, Verbeke en Vanderghoteonthouden zich de Heeren Missjaen. Michiel eij Van Alleynnes. Vni. Kerkfabriek van St-Pieters Begrooting voor het Jaar 1935. M. Vanderghote. De begrooting der Kerkfabriek van St-Pieters voorziet de som van 24.359 fr. 13 in ontvangsten en uitgaven. In de bemerkingen die bij d9 begrooting gevoegd zijn vestigt men er onze aan dacht op dat het artikel betreffende de verpachting van landgoederen 300 fr. min voorziet dan verleden jaar, gezien de verpachting, thans zooveel niet meer heeft opgebracht. Daar anderzijds belangrijke her stellingswerken aan den kerktoren zijn moeten uit gevoerd worden en de kosten ervan op verschillige jaren moeten verdeeld worden, zal het Bestuur der Kerkfabriek in de uitgaven een groote zuinigheid aan den dag moeten leggen. Ik stel yoor op deze begroo ting eveneens een gunstig advies uit te brengen. De raad brengt een gunstige stemming uit. Alleen de Heeren Missiaen, Michiel en Van Alleynnes ont houden zich. IX. Kerkfabriek van St-Pieters Verpachting van het Kerkland. M. Vanderghote. De raad is geroepen zijn advies uit te brengen over de verpachting van 3 ha. 00 a. 80 ca. land en gras te Zillebeke gelegen en aan. dg, Kerkfa briek van St-Pieters toebehoorende. Er werd daarvoor slechts een eenig aanbod van 1000 fr. ingezonden. De oude pachter. Gaston Bauden. die volgens de wet recht van voorkeur .bezit, heeft echter van dit recht gebruik gemaakt en een nieuwe pacht geteekend. Ik vraag een gunstig advies uit te brengen over het besluit der Kerk fabriek deze eigendom opnieuw aan den ouden pachter in gebruik te geven. De raadsleden stemmen ja, behalve de Heeren Mis siaen. Michiel en Van Alleynntf' die zich nogmaals onthouden. X. Kerkfabriek van St-Jacobs Begrooting voor het jaar 1935. M. Vanderghote. De begrooting der Kerkfabriek van St-Jacobs sluit in ontvangsten met de som van .39.619 fr. 77 en in uitgaven met 22.610 fr. 81, aldus een overschot latende van 16.908 fr. 96. Ik stel voor hierop eveneens een gunstig advies te willen uitbrengen. Onthouden zichde Heeren Lemahieu, als lid der Kerkfabriek, Missiaen, Michiel en Van Alleynnes. Al de andere raadsleden stemmen ja. XI. St-Michielsschool Heraanneming. M. Vanderghote. Het schepencollege heeft de eer de heraanneming der St-Michielsschool aan de goed keuring van den raad te onderwerpen. Op 1» Septem ber 11. ontvingen wij een brief van het Comiteit der Vrije Scholen waarbij ons gevraagd wordt de St-Mi chielsschool, die voor een tijdperk van 10 jaar begin nende den 1 October 1923 aangenomen werd en die thans 250 leerlingen telt, heraan te nemen voor 10 jaar met aanvang van 1 October 1934, aan dezelfde voor waarden als deze die door den raad den 13 September 1924 gestemd en nadien den 18 Mei 1931 herzien en aangevuld werden. Deze voorwaarden zijn 4 fr. per leerling die van de kostelooze schoolbehoeften geniet en 1300 fr. voor elke klas. Het schepencollege stelt voor het contract van aanneming te vernieuwen. M. Missiaen. Ik houd er aan te zeggen waarom wij als socialisten deze heraanneming niet zullen stemmen. Tot hiertoe hebben wij altijd gehoord, wanneer het Comiteit der vrije scholen aan de openbare besturen toelagen vraagt voor de katholieke scholen, dat deze scholen de vrijheid der huisvaders eerbiedigen en dat allen in de gelegenheid zijn ze volgens hunne prin- ciepen door him kinders te laten volgen. In princiep is dit heel schoon en moest dit waar zijn dan zou het onze volledige goedkeuring kunnen wegdragen. Doch, waar de katholieken meester zijn, daar zien wij dat er in de vrije scholen volstrekt geen rekening gehouden wordt met de vrijheid der huisvaders noch met de vrij- héid van geweten. Om dit te bewijzen hoeven wij slechts te wijzen op den schooloorlog die door de katholieken in tal van plaatsen gevoerd wordt, zoo onder meer te Wervick, Harelbeke, Vlamertinghe, Iseghem, Komen, Rousselare, rond Brugge, enz. Daar zien wij dat alle middels, tot zelfs de onwettigste toe, gebruikt worden om te beletten dat de ouders in de mogelijkheid zou- den zijn aan hun kinders officieel onderwijs te laten verschaffen. Wanneer de katholieken alzoo te werk gaan is het dan natuurlijk dat wij tegenover hen het zelfde doen en ons, voor zooveel wij kunnen, verzetten tegen het verleenen van toelagen aan de vrije scholen. "Wij weten wel dat de toelage hier op voorhand ge stemd is, de katholieken immers hebben de meerder- heid. Doch wij willen niettemin wijzen op de gevolgen die Jiet verleenen dezer toelagen zal hebben, nu vooral dat de stad hier, zooals ten andere, meest alle andere steden, in geldnood verkeert. De aanneming van een school voor 10 jaar mag, naar mijn schatting, op min stens 100.000 fr. gerekend worden. Ieder jaar zal deze aangenorpen school minstens 10.000 fr. kosten aan de lasjenbetalers van stad. Nu dat overal de klok der be sparingen geluid wordt, dat men zelfs aftrekt op het brood van den werkman die er nu reeds voor zijn kin ders te kort komt, dat er van niets anders spraak is dan van inkrimping van loon, steun en vergoedingen, zal de stad hier de uitgaven jaarlijks nog met 10.000 fr. verhoogen. Moesten de vrije scholen zonder die toela gen niet kunnen bestaan, dan ware die vraag nog eenigszins gewettigd, doch wij bestatigen dat elders, waar die toelagen niet verleend of afgeschaft worden, de vrije scholen toch blijven voortbestaan zooals vroe ger. Zoo hebben wij bijvoorbeeld Brussel waar er nochtans katholieken in het schepencollege zetelen, en Gent eveneens die geen toelagen aan de vrije scholen geven. Te Wytschaete, waar er een katholieke meer derheid is, worden er zelfs geen aangenomen scholen meer gestemd. Te Antwerpen, Moescroen, Meenen en elders nog werden de toelagen afgeschaft, en niettegen staande dat bestatigen wij dat er daar geen enkele klas gesloten wordt, noch een enkel onderwijzer min is. Dn is het klaarste bewijs dat de vrije scholen voort kunnen zonder toelage, gezien er niets aan verandert daar waar zij geen toelagen ontvangen. Te Yper echter is er nog ets meer dat onze overtuiging versterkt dat de vrije scholen hier geen toelagen noodig hebben. Immers wordt dit geld hier door de katholieken uit gesmeten voor het bevolken hunner scholen. Zoo heb ben wij unigen tijd geleden sommige damen ten huize zien gaan bi: ouders wier kinders naar de officieele school taan of bij personen die bij het socialistisch syndicaat zijn aangesloten om daar, met wat geschen ken, de zielen der kinders te koopen. Het schijnt dat de ziel van het kind nog niet gered is, gezien men nu nog sargiën- moet geven om op die manier kinderen naar hun scholen te lokken. Wanneer wij dus zien dat de katholieken op die manier den schooloorlog voeren, dan zijn ze slecht gekomen met nu toelagen te vragen. Wij zien 'daarbij nog dat het Comiteit der Vrije scho len van Yper geld genoeg heeft om uitgestrekte pleinen tot speelplein in te richten voor de kinders der vrije scholen, wat niet gedaan wordt voor deze van de offi cieele scholen, terwijl er niets voor de officieele scho len mag gedaan worden zonder het ook voor de vrije scholen te doen. Ik meen dus dat het voor de stad niet noodig is geld te geven om voor de kinders der vrije scholen iets meer te doen dan'voor de andere, te meer dat het. 't zij gelijk wat de stad wil doen voor de kin ders eener school, zooals eetmalen of iets anders, streng verboden is alleen de officieele scholen te bevoor- deeligen. Wij moeten dan ook hetzelfde doen voor de vrije scholen, maar in deze heeft men het voorrecht alleen de kinders dezer scholen te begunstigen. Om die redenen zal ik dus tegen de heraanneming van St- Michielsschool stemmen. Ik wil daar echter nog aan toevoegen dat het ook misplaatst is de heraanneming voor 10 jaar te stemmen. Het is niet geoorloofd dit, zooals de gemeenteraad thans is samengesteld, voor tien jaar te stemmen. Moest dit voor vijf jaar gedaan worden, dan ware het nog aannemelijk, maar voor tien jaar dat wil zeggen dat men voor vijf jaar op de rechten van den nieuwen gemeenteraad inbreuk wil maken. Het schoolcomiteit -vraagt thans het maximum om alzoo behoed te zijn voor de toekomst, welke ook de uitslag der nieuwe kiezing moge zijn. De groote en eenige kwestie in die zaak hier is geld te hebben om ermede dan de officieele scholen te bekampen. Daarom zal ik tegen stemmen. M. Van der Mersch. Ik moet aan den Heer Mis- siaëlï" antwoorden dat het schepencollege alleen de heraanneming der St-Michielsschool vraagt en dat het zelfde contract van vroeger, zonder de minste veran dering, blijft voortbestaan. Volgens de officieele cijfers die ik overlaatst ontvangen heb, bezit de St-Michiels school thans 263 leerlingen. Als schepen van onderwijs heb ik aan al de onderwijsgestichten van stad geschre ven om hen te vragen mij het aantal hunner leerlingen te willen opgeven. Daar waar de Heer Missiaen be weert dat de stad veel geld verteert voor de St- Michielsschool, moet ik hem doen opmerken dat die gegeven toelage nog voor de stad een besparing uit maakt, gezien die 263 leerlingen, moest de St-Michiels- school afgeschaft worden, verplicht zouden zijn een andere school te volgen en wij dan toch zouden ge dwongen zijn dezelfde ofwel nog grooter lasten te dragen. De redeneering van den Heer Missiaen is dus valsch. Hij zegt ook nog dat de stad geld geeft aan de vrije scholen om de officieele scholen te bekampen. Dit is niet waar, de stad geeft geld aan die scholen omdat leerlingen van stad naar die scholen gaan en omdat alle leerlingen, van gelijk welke scholen, op den zelfden voet moeten behandeld worden. Hij beweert ook dat er propaganda gemaakt wordt tegen de offi cieele scholen. Ik zeg van neen. De gemeenteraad is gelast de officieele school te steunen en heeft steeds al gedaan wat ervoor noodig was. Het is dan niet alleen een recht maar tevens ook een plicht hetzelfde voor de vrije scholen te doen. Ik vraag dus aan den raad het contract van aanneming te willen vernieuwen. Dit zal een besparing zijn voor de stad, aangezien er nu een veel mindere som zal moeten uitgegeven wor den dan voor de officieele scholen. M. Missiaen. De beredeneering van den Heer schepen Van der Mersch steunt op geen vasten grond, gezien het feit dat, wanneer de stad die school niet méér aanneemt, zij toch nog zou blijven voort bestaan zooals het elders het geval is. Dit ware dus een bespa ring van 10.000 fr. per jaar en er zou daarom geen enkel kind minder naar die school gaan. Doch wat zien wij thans gebeuren De ijveraars der vrije scho len gebruiken dit geld om speelpleinen in te richten, om sargiën uit te deelen ten einde de kinders uit de officieele scholen weg te lokken. Want, dit is hunne voorwaarde dat de kinders naar de vrije school zouden gaan, zooniet worden de sargiën niet gegeven. Het cijfer der leerlingen door den Heer Van der Mersch aangegeven is ook niet juist, gezien het schoolcomi teit zelf in zijn brief zegt dat er maar 250 leerlingen in de St-Michielsschool zijn. Indien er nu dertien leerlingen bijgekomen zijn, dan is dit judascijfer be reikt geworden sedert de uitdeeling van sargiën en andere. Indien het waar is dat de katholieken den schoolstrijd niet willen zooals het zoo dikwijls, en onder meer door den Heer Poullet, in de Kamers ver klaard wordt, indien dit waar is dan kunnen wij hier thans hen helpen om hun inzicht uit te voeren, name lijk door hen de toelagen niet meer te geven en dit geld te gebruiken om de officieele school te verbeteren. M. Van der Mersch. Het verschil van cijfers komt voort uit het feit dat er tusschen den 15 September en den 1 October nieuwe leerlingen zijn bijgekomen. In de officieele scholen is het aantal leerlingen in dit tijdperk ook aangegroeid, omdat er steeds leerlingen zijn die slechts tegen 't begin van October naar school komen. Indien de Heer Missiaen het wil, zal ik hem de officieele cijfers van al de scholen geven om hem zoodoende te overtuigen. De Heer Missiaen zegt ver der dat, wanneer wij die 10.000 fr. niet geven, de school toch zal blijven bestaan. Dit is omdat lie katho lieken dan hunne scholen betalen. Dat de socialisten dan hetzelfde doen. Doch het is geen reden, omdat de katholieken voor hunne scholen betalen, dat zij geen toelagen zouden mogen ontvangen. De Heer Missiaen zegt nog te Brussel en Gent zetelen er katholieken in het schepencollege en daar krijgen de vrije scholen geen toelagen. Hij weet echter wel dat de katholieken daar ieder jaar de vraag om toelage vernieuwen, doch zij hebben de meerderheid niet. Indien er dus geen toelage gegeven wordt, dan is dit niet omdat zij ze niet vragen, maar zij bekomen ze niet. Verder wordt nog gesproken van 10.000 fr. per jaar. Ik denk dat het werkelijk cijfer zoo hoog niet is. M. Vanderghote. De juiste som is 12.300 fr. M. Missiaen. Ziet ge wel. Ik was dus zeer matig in mijn schatting en mijn cijfer was ver van over dreven. M. Van der Mersch. 12.300 fr. voor 263 leerlingen dit komt dan nog maar aan omtrent 40 fr. per leer ling en per jaar. M. Missiaen. De socialisten hebben niet noodig scholen te maken, want zij «tellen zich tevreden met het officieel onderwijs waarvan alle kinders kunnen genieten. Dit onderwijs immers stemt overeen met de princiepen van verdraagzaamheid en daar wordt de vrijheid van geweten geëerbiedigd. Wanneer gij, katholieken, scholen wilt volgens uwe princiepen, vol gens uwe godsdienstige opvattingen, dan is het maar redelijk dat gij dan ook die scholen bekostigt. De Heer schepen Van der Mersch zegt dat wij Socialisten ook maar scholen moeten maken óm van de toelagen te genieten. Deze zouden echter door ons nog zoo gemak kelijk niet bekomen worden. Immers te Rousselare^ is er een School die nochtans geen socialistische school is, het is een vrije maar ook geen katholieke school en daar wordt de gevraagde toelage regelmatig ver worpen. M. Vanderghote. Dan is het omdat zij de voor waarden van aanneembaarheid niet vervult. M. Missiaen. Jawel, doch de toelage wordt niet temin ieder jaar verworpen. Alleen ontvangt die school, doch sedert heel korten tijd, de toelagen van den Staat. Daaraan ziet "gij dus dat wij de toelagen zoo gemakkelijk nog niet zouden krijgen. M. Van der Mersch. Ik wil hier die bespreking niet langer trekken, wij zitten hier in de Kamers niet, doch ik beweer alleen dat de aanneming der vrije scholen een besparing is voor de stad. M. Vanderghote. Het is soms nuttig een weinig statistiek té :houden. Uit de cijfers die in mijn bezit zijn bestatig ik dat de vrije scholen hier in stad een weinig meer de gunst genieten van het publiek dan de officieele scholen. Op 25 leerlingen zijn er1 wel gemid deld 15 die naar de vrije scholen gaan. Indien wij de afrekening makén" van hetgeen een leerling in de offi cieele en vrije-scholen kost, dan is het verschil waar lijk verbazend en daarbij hoegenaamd niet gerecht vaardigd gezien het onderwijs in de eene school gege ven in niets voor dit der andere moet onderdoen. De leerlingen der officieele scholen, zonder rekening- te houden van de delging der kolen, van het onderhoud der gebouwen, enz., kosten ieder omtrent 170 fr. per jaar, terwijl het voor ieder leerling der vrije scholen met 70 fr. per jaar volstaat opdat al de kosten zouden gedekt zijn. In die 170 fr. is dan nog het dagloon niet meegerekend der stadswerklieden die er nu en dan het een of ander gaan verrichten of herstellen. Ik heb ech ter niets tegen de officieele scholen, maar dan moet men ook niet zeggen dat de andere scholen geen steun verdienen. Indien gij, als socialist, u met de officieele school tevreden stelt voor uw kinders, dan is zulks uwe zaak. M. Missiaen. En zoo gij met de officieele school .niet genoeg hebt, dan is het ook uwe zaak. M. Vanderghote. Neen, wanneer wij, katholieken, onze kinders in den godsdienst willen opbrengen, dan hebben wij het recht dat onze scholen door de officieele besturen ondersteund worden, gezien het onderwijs vrij is in België. M. Missiaen. De pers is ook vrij, doch daarom betaalt de Staat ze niet. M. Van der Mersch. Dit is ook hetzelfde niet. M. Vanderghote. Ik zie er geen bezwaar tegen dat er socialistische, liberale of andere vrijzinnige scholen opkomen, doch wat wij bestatigen is dat er' in het vrij zinnig onderwijs geen zedenleer is, terwijl de zedenleer voor ons als basis der opvoeding moet dienen. M. Missiaen. Welk verschil is er tusschen de zedenleer van God en de zedenleer van den Staat (Algemeen gelach) Er zijn veel menschen die meer benauwd hebben van de gendarmen dan van God. M. Van der Mersch. Dat is een gevaarlijke theorie. M. Missiaen. In de biecht wordt alles vergeven, terwijl de gendarmen niet vergeven. M. Vanderghote. Ik stel voor de heraanneming der St Michielsschool te stemmen aan dezelfde voorwaar den als deze die den 13 September 1924 gestemd en den 18 Mei 1931 aangevuld werden. Stemmen ja de Heeren Lemahieu, Delahaye, Van der Mersch, Pattyn, Jvr. Cornillie, de Heeren Seys, Verbeke en Vanderghote; neende Heeren Missiaen, Michiel en Van Alleynnes. XII. Stadsrekening over het dienstjaar 1932. M. Vanderghote. Deze rekening werd onderzocht in de commissie van geldwezen die er een verslag over heeft uitgebracht. De rekening sluit thans nog met een tekort van 524.321 fr. 94. M. Missiaen. Ik geloof dat de gemeenteraad en geheel de stad met voldoening zal bestatigen dat de stadsrekening stilaan normaal komt. Ik heb er geen bemerkingen op te maken, doch wil hier alleen doen uitschijnen dat, zoo het mogelijk is geweest het vroeger tekort met ongeveer 600.000 fr. te verminderen, het te wijten is aan het feit dat er niet genoegzaam gewaakt werd om de ontvangsten tijdig te doen inkomen. Verle den jaar was er een tekort van meer dan een millioen, doch zoo ik mij niet bedrieg was daarin een som be grepen van 750.000 fr. voor achterstallige belastingen. Ik houd eraan dit hier te laten opmerken opdat men niet zou pogen deze vermindering van tekort als een gevolg der gevolgde politiek te doen doorgaan. Zij is de uitslag eener gezamenlijke werking. M. Vanderghote. Het is ook mijn inzicht niet dit te doen. M. Missiaen. Neen, maar dit van anderen mis schien. Op voortsel van den Heer voorzitter wordt de stads rekening voor 1933 hierop eenparig goedgekeurd. XIII. Stadsbegrooting voor het jaar 1935. M. Vanderghote. Het schepencollege heeft de eer het ontwerp der stadsbegrooting voor het dienstjaar 1935 op het bureel neer te leggen. Zij werd nog opge maakt volgens het vroeger model van begrooting, doch thans hebben wij de nieuwe formule ontvangen waaraan wij de begrooting zullen moeten aanpassen. XIV. Veurnesteenweg Nieuwe straatdammen Aandeel der aanpalende eigenaars Rol. M. Vanderghote. Het schepencollege stelt voor de rollen goed te keuren waarbij het aandeel vastgesteld wordt dat de eigenaars te betalen hebben voor de nieuwe straatdammen langs den Veurnesteenweg ge legd. De rol bedraagt de gezamenlijke som van 78.135 fr. 58. M. Verbeke. Ik zal daartegen stemmen omdat de menschen reeds lasten moeten betalen voor het straatgebruik en dit geld daarvoor dan ook moet ge bruikt worden. M. Vanderghote. Dit is een verwarring. Hier be treft het een nieuw werk. M. Verbeke. Hebben de aanpalers dezen straat- dam gevraagd M. Vanderghote. De eigenaars moeten ook maar voor 40 in de onkosten tusschenkomen, de overige 60 worden door de stad gedekt. Dit is een taks die maar éénmaal dient betaald te worden, terwijl de taks op het straatgebruik dient voor het onderhoud der straten.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1934 | | pagina 2