-HET YPERSCHE- LA RÉGION D'YPRES ONTLASTING 15' Jaargang, N' 34 - 24 November ïd34 Bijvoegsel 15e Année. N° 34 24 Novembre 1934 Supplément Plechtige Octaaf in Sint Maartens Zondagrust Van Zondag 25 tot Woensdag 28 November 1934 P LEC HTIG TRIDUUM van Zuster Therfsia - Margareta Bedanking Heer Auguste - Julien MADOU ZIELMISSEN mm*wiimm v'.-'-*r- jttrw.-. ■.- *trm Kort geleden zegde ex-minister Houtart te BincheMen heeft vastgesteld dat de fiskali- teit alle maat heeft overschreden en dat zij niet alleen de uitbreiding der zaken belet, maar zelfs het behoud der belastbare stof bedreigt. Met deze overdreven belastingen loopt men ge vaar, de inkomsten steeds te zien dalen. Daarom heeft de Regeering, ondanks de budgetaire moei lijkheden, beslist sommige ontlastingen door te voeren Ex-Eerste Minister de Broqueville in zijn lijkrede ter Kamer op 13 November zegde De belastinginkomsten waren gedaald met 40 per cent. De hachelijke toestand dulde niet dat de belastingen werden verhoogd.. Dergelijke poli tiek ware een verraad jegens 's lands toekomst. Wij wilden deze misdaad niet bedrijven Degre- veeren of creveeren Men weet dus te Brussel waar de hond ge bonden ligt. Men is het daar roerend eens als het maar woordengeldt. De kleine burgerij vraagt daden Arbeiders, landbouwers, bankiers worden ge holpen wanneer komt de Middenstand aan de beurt. De middenstand, we zegden het, veertien dagen geleden, sterft uit en de Staat is zijn moorde naar. Voortbrengers en handelaars moeten hun prijzen aanhoudend verlagen omdat er met het buitenland geen zaken meer geschieden en de talrijke grootmagazijnen hun waren aan schan dalige dumping prijzen afzetten. De ontvangsten der kleinburgerij verminde ren met den dag, maar de Staat vermindert geenszins de lasten. Onmeedoogend schreeuwt hij Betaal wat gij mij schuldig zijtHij kent geen prijsdaling, noch in vervoer, noch in post, telegraaf, telefoon, enz. De rechtstreeksche belastingen gingen steeds de hoogte in en de onrechtstreeksche bleven in de hoogte hangen de neringdoener staat reeds in zijn hemd barvoets aan den voet der galg straks krijgt hij 't strop aan den hals. De belastingen komen hoe langer, hoe moei lijker binnen. Kan het anders Ieder doode is een eter minder en ieder mid denstander, die er 't bijltje bij neerlegt, is een belastingbetaler min. De slaven werkten vroeger voor den heer, nu werken veel handelaars maar voor den fiskus alleen. Hebben de boeren dit jaar genoeg verdiend om hun belastingen en taksen aan Staat, Pro vincie en stad te betalen Moeten de hoteliers ook niet zoo spreken Zijn de konfektiewinke- liers niet in 't zelfde straatje gelogeerd. Daarom wijkt de buitenbevolking uit naar de grootstad of naar den vreemde. Daarom zullen nog eenige lastenbetalers op 't krisisveld sneu velen. Aangezien men voor 't budget 1935 honderde miljoenen kan uitsparen, bewijst men terzelf- dertijde dat het zorgeloos is opgemaakt. En hoe- vele zijn er zoo niet geweest Ex-Minister Jaspar zegde voor enkele maan den De Belgen moeten hun levenswijze aan passen aan de tijdsomstandighedenmin uit geven, meer sparen Dat de Staat die woorden in daden omzette en dat de Wetstraat de uitgaven besnoeie en het goede voorbeeld geve. Er moet ontlasting komen of den afgrond in. Gedurige belastingen nemen het tekort niet weg. Zonder ontlasting zal dit toekomend jaar nog stijgen. OntlastingEen ernstige vermindering der onrechtstreeksche belastingen moet een grooter verbruik baren. De getroffen waar zou een gevoelige prijsver mindering ondergaan, zonder den handelaar te schaden. Grooter verbruik vergoedt ruimschoots vermindering van belastingen. De Staat verhoogde de rechten op de cham pagne gevolg men drinkt er schier geen meer minder verbruik dus. Hij verhoogde de posttarieven gevolg men schrijft minder brieven, en naamkaartjes min der verbruik. Hij verhoogde de vervoerprijzengevolg steeds een jaarlijksch deficiet op de spoorwegen. Hij vond de bandekens uit op tabak, sigaren, cigaretten gevolg men rookt min, dus minder verbruik. De staatskas heeft er hoegenaamd geen cent meer door ontvangen. Beter ware het een kleine taks te leggen, die men zeker zal innen. Beter één vogel in de hand dan tien in de luchtDat begrijpen onze eenvoudige neringdoeners (echte ministers van huishoudkunde) die zich met een minieme winst tevreden stellen en oordeelen Vele kleintjes maken een grcotMaar dat is te slim voor Brussel. Rechtstreeksche en onrechtstreeksche belastin gen verminderen is een grooter verbruik in 't leven roepen en dienvolgens meer inkomsten aan de staatskas bezorgen. De Staat moet ook zijn prijzen verminderen op vervoer, post, telefoon, telegraaf. Die begroo tingen sluiten nu met verlies. Maar goedkoop vervoer brengt meer vervoer, en lage tarieven baren meer verzendingen. Men herinneré zich den vóóroorlogschen tijd der brieven aan 10 en kaarten aan 5 centiemen. Een toenemend ver bruik vergoedt ruimschoots die prijsdaling. OntlastenZiedaar de redding. Belasten! Naar den dieperik. Ontlasten zoo het paard met een te zware la ding een helling opmoet ;met halve vracht gaat het veel gemakkelijker gaan. Ontlasten zoo de belastingschuldige met zijn centen het tekort niet meer kan dekken halve lasten zullen 't wonder verrichten. Voorbeelden ontbreken niet. Rond 1840 waren de Britsche financiën in er- barmelijken toestand deficiet op deficiet. Op zekeren dag komt Robert Peel, toenmalige kan selier der schatkist voor de Kamers en zegt hij Wij hebben, op fiskaal gebied, de wettige en redelijke grens bereikt. Wij vroegen van den belastingschuldige steeds meer en bekwamen steeds min er zijn belastingen die de belast bare stof doen verdwijnen, er zijn er die den belastingbetaler uitschakelen wij hebben maar een redmiddel min vragen om meer te ontvan gen Zoo gezegd, zoo gedaan. Ruim 700 belaste wa ren werden vrijgesteld of taksgeld verminderd die vermindering bedroeg 8 van 't gansche budget. Nu, het volgende jaar waren de 8 verlies niet alleen ingehaald maar het budget had 2 boni. Dus honderd min acht gaven niet twee en negentig maar goed en wel honderd en twee. In Engeland waren rond dien tijd de rechten op de koffie 1.90 fr. het pond en bracht 0.13 fr. per inwoner op. In 1841 verminderde men die taks met twee derden. Het verbruik werd oogenblikkelijk twin tigmaal grooter en de schatkist ontving 1.10 fr. per inwoner. Dus die 66% min gaven 800 meer. In 1871 zocht M. Thiers ook overal geld te slaan hij bracht het brieventarief van 0.15 fr. op 0.25 fr. 't jaar nadien bestatigde men statu quo in de staatskas want men schreef maar half zooveel brieven meer. Men bracht het tarief enkele jaren nadien terug op 0.15 fr. en in twee jaar was de brievenverzending verdriedubbeld en in vijf jaar vertienvoudigd. In het begin dezer eeuw bracht men het tarief op 0.10 fr. en in twee jaar tijds verdubbelde nogmaals het aantal brieven. Dus: Vele kleine ontvangsten verschaffen meer geld dan één groote. Dat verstonden Robert Peel en Thiers. Dat ver stond Gladstone die in 1867 zegde De kunst van een goed minister van financiën bestaat in te kunnen ontlasten Degreveeren of creveeren zegt de Broque ville. M. HETT. Sinte Barbara, martelares, wordt vereerd als patrones van den goeden dood. Haar devotie bloeit in leper sedert eeuwen en geeft aanlei ding tot de plechtige Octaaf die jaarlijks ge vierd wordt in St-Maartens. Op Zondag 2 DecemberTe 3 u., Rozenkrans, openingssermoen en plechtig Lof. Op de weekdagen Van Maandag 3 tot Vrijdag 7 December 's morgens, onder de H. Mis van 7 u., korte onderrichting. - 's Avonds, te 6 u., Rozenkrans, Sermoen en plechtig Lof. Op Zondag 9 DecemberTe 3 u., Rozenkrans, sluitingssernjoen, Plechtig Lof en Processie bin nen de kerk. De sermoenen zullen gepredikt worden door den gunstig bekenden PATER OSWALD, Min derbroeder te Gent. Moge de Octaaf ter eere van de H. Barbara een milde zegen wezen voor de bevolking van leper De Apotheek van M. HOUTEKIER, Meenenstraat, is alleen open Zondag 25 November. 5tJjzcLk*. rk der PP. Ongesch. Karmelieten I E P E R ter gelegenheid der HEILIGVBBKLARIRO van Jezus' Heilig Hart. Zondag te 5 uur Opernngslof door Z. E. Pater Maria Joseph, Provinciaal der Onge schoeide Karmelieten. SeTmoen en Lofzang. Maandag, Dinsdag en Woensdag 's Morgens te 6 1/2 uur, Mis waarna Onder richting. 's Avonds te 6 uur, Plechtig Lof, Sermoen t n Lofza g. Woensdag na het sluitingslof zuHen ge dachtenissen uitgedeeld worden. De Sermoenen zullen gepredikt worden door Z E P. Hubertus, OC. D Prior van ons Klooster te Gent. LOFLIED I. Een nieuwe bloem uit Karmels hoven Met geur en kleur versiert onz' aard' Een nieuwe sterre blinkt daarboven En wenkt ten hemel onze vaart Een zusterziele van de Kleine Die aller Koningintje werd, Heur naam klinkt even zoet en reine Theresia van Jezus' Hert. KEERZANQ O zaalge Maagd, ons loflied klinkt u tegen I Nu ons de Kerk U plechtig vieren doet. Wij smeeken U, zend ons uw hemelzegen, Ontvlam ons hert tot God van Liefdegloed II. Won zij het hart van die heur zagen, Door hare deugd en minzaamheid. Toch was haar doel aan God behagen Want liefde is 't wat Gods hert verbeidt. Zij had verstaan dat God is liefde En wat hij vraagt is liefde alleen. Als vreugde loech of smarte griefde, Zij minde God en was tevreèn. iii. Theresia die in uw leven De zieke menschen hebt bemind Wil uit den hemel hulp ons geven, O Goede en machtig Godeskind. Wil in ons hert de deugd bewerken De liefde Gods, het hoogste goed. Met naastenliefde elkander sterken Want lielde is 't die ons heil'gen moet. P. A. Vrouw We Auguste Madou, geboren Sophie Odaert Heer en Vrouw Frangois Herlingin-Madou Heer en Vrouw Leon Notebaert-Madou Jufvrouw Aline Berlingin Heer André Notebaert De familiën Madou, Viaene, Odaert en Nevejans. danken vrienden en kennissen voor de talrijke blijken van genegenheid hen betuigd tijdens bet afsterven van hun teergelief Jen echtgenoot, vader, schoonvader, groote vader en bloedverwant. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 25 November, om 8 y. u. in St Pieterskck. tut zielelatenis van Heer Louis LOGIER echtgenoot van Vrouw Cl°mence Windels en hun zoon Camille. Vrienden en keurissen worden uitgenoodigd de JAARMIS t>" te wonen die zal gezongen worden op Zondag 25 November, om 9 u in de kerk der EE. PP. Carmelieten, Mond- straat, tot zielehfenis van Heer Edmond SIMOENS - DAVID. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELM'S bij te wa^n di° zal gezoDgen worden op Zondag 25 November, om 10 u., in St Pieterskerk, tot zielelatenis van Heer Arthur CREMER-NOTEBAERT Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de 7IELMIS bii te wonen die zal gelezen worden op Zondag 2 December, om 11 y» uur in St Maarterskeik, tot ziele lafenis van Heer Camille VAN WONTERGHEM en dochter Bertha.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1934 | | pagina 11