-HET YPERSCHE- LA RÉQION D'YPREi) Onze Scheepvaart Zondagrost - Repos dominical Wekelijksch Overzicht i5e Jaargang, m 35 - 1 December 1934 15e \nnée, N° 35 - 1 Décembre 1934 Bijvoegsel Supplément ACTES OFFICIELS Zondag 2 Dec. BERICHT - AVIS S TE HFGE VAL Plechtige Octaaf in Sint Maartens Sterfgeval Heer René - Désiré CORDENIER BedanKing Vrouw Leonie-Eugenie Willekens ZIELMISSEN GERARD SCHABALLIE 14, De Haernestraat, YPER. Pacha, kampioen der droge chicorei, - W9U.*i ,m ,éül De ministerieele crisis in België is, na eene eerste mislukking van den heer Jaspar, opgelost en de nieuwe Regeering, onder leiding van den heer Theunis, heeft hare werking begonnen. Doch op het oogenblik dat wij schrijven is het nog niet uitgemaakt of het de noodige stemmen zal beko men om het vertrouwen der meerderheid te be machtigen. Tegen dat deze regelen verschijnen, kan weer alles overhoop liggen, 't Ware te wen- schen van nietHet nieuw ministerie staat over 't algemeen wel niet zeer aan, maar als het uit voert wat het belooft, kan het toch goed werk verrichten. En goed werk alleen is er noodig, maar hoogdringend. Indien er met geen vaste wilskracht gehandeld wordt en doorgegrepen waar het moet d. i. bijna op alle gebied dan zien wij een geldelijke en een stoffelijke ramp te gemoet. Jammer is het dat al die lange en nuttelooze redevoeringen nog moeten gehouden worden. Iedereen weet dat niet alles kan goed gekeurd worden en al wie buiten de regeering staat zelfs de man van de straat kan zeggen wat er zou moeten gedaan worden en wat niet. Maar degenen die van die Regeering deel uit maken hebben de handen zoo vrij niet en tien tallen bareelen sluiten hun den rechten weg af. Doch de tijd dringt en elke dag die verloren gaat, doet andere verliezen lijden en gaat een stap nader tot een ramp. Maar de eenen zijn betaald om te praten, de anderen zijn verplicht uit poli- tieken dwang, nog anderen doen het uit lust om ook in de gelegenheid te komen een ministerieel postje te bekomen. Intusschen schijnt het pu bliek onverschillig, maar het wacht met angst en stilzwijgend af wat er volgen zal. En terwijl wij onze aandacht op inlandsche gebeurtenissen gevestigd houden brengt Yoegoe- slavie eene brandende kwestie te berde vóór den Volkerenbond. Het gaat nog steeds om den moord op hun koning te Marseille. Ze zijn niet tevreden met het feit dat de daders gesnapt en vervolgd werden, ze belasten Hongarije met al de schuld vim dien aanslag. Eenerzijds is het zeer gelukkig dat de Volkerenbond bestaat, anders zou dit krakeel heel waarschijnlijk, zooals in 1914, den oorlog uitgelokt hebben. Nochtans is het jammer dat Yoegoeslavie op eene brutale wijze is te werk gegaan. Het had kunnen vragen aan den Volkerenbond om een internationaal onderzoek in te stellen, om uit te maken of er werkelijk schuld was van een ander land of niet.Maar het heeft de zaak heel anders aangevathet heeft Hongarije dadelijk en met klem beschuldigdMet zoo te handelen heeft het zijn gebuur een beleedigenden kaakslag ge geven, die maar niet zal kunnen vergeten wor den, zelfs indien er bewezen wordt dat Hongarije geen schuld heeft in het geding. Yoegoeslavie beweert namelijk dat Hongarije schuilplaats verleende aan alle soorten terro risten en deze zoogezegd opsloot in kampen, maar dat dit niet gebeurde om ze te straffen, maar om ze te drillen en gereed te maken tot aanslagen. Als er een aanslag moest gepleegd worden, werden die booswichten over de grens gezet en zoo konden zij hun schrikwerk uit voeren. Dat zijn buitengewoon zware beschul digingen. Hongarije ontkent al deze lasteringen, zegt dat het bereid is vóór den Volkerenbond alle ophelderingen te geven en vraagt dat men de zaak onmiddellijk ter bespreking zou brengen. Waar ligt nu de waarheid De Volkerenbond zal het moeten uitmaken en 't ware te hopen dat alles moge uitvallen op een misverstand en dat er een verzoenend middel gevonden worde om de zwarte wolken die langs dien kant over Europa hangen te doen afdrijven. Er zijn daaren boven nog andere zwarte wolken genoeg die moeten verdreven worden. RIK. Moniteur du 3o novembre 1934 Ministère de la Justice Est acceptée la dé- mission de M. A. Masureel, Notaire a Couc kelaere. Est ncmir.é Notaire a la résidence de Couckelaere M G. MaSUREEL, docteur en droit. Nos sincères félicitatior s. De Apotheek van I La Pharmacie de M'VAH ROBAEYS Boterstraat o— Rue au Beurre is ALLEEN OPEN Op reste seule ouverte le Dimanche 2 Déc. Met ingang van 26 November 1934, werden de volgende wijzigingen aan den dienst der treinen gebracht. T. T. 423 en T. T.424 hebben Yper in stede van Komen respectievelijk als punt van aankomst en vertrek. De uurregeling wordt aangevuld als volgt A partir du 26 Novembre 1934, les modifica tions suivantes ont été apportées au service des trains T. T. 423 et T. T. 424 auront Ypres au lieu de Comines respectivement pour point de destina tion et de départ. T T 423 TT 424 Comines 17.34 Yper 18.08 Hou them 17.38 Zillebeke 18.13 Zillebeke 17.46 Houthem 18.22 Yper 17.52 Comines 18.38 Gewijzigde Uurregeling Horaire modifié 3682 Yper 17.52 Houthem 18.07 Comines 18.15 Binnengevaren Vrijdag 23 November, de Julia(schipper Dobbelaere) met 109 ton graan voor M. Vande- putte te Yper de André (schipper De Boeuf) met 20 ton beurtgoed voor verscheidenen. Maandag 26, de Joséphine(schipper Van steen) met 100 ton kolen voor M. De Geest te Yper de Louise (schipper Mertens) met 127 ton kolen voor M. De Geest te Yper de Adèle», (schipper Vanden Abeele) met 110 ton kolen voor M. De Geest te Yper. Donderdag 29, de Twee Neven(schipper Vangeenhove) met 100 ton maïs voor M. Cove- maecker te Poperinghe. Weggevaren Zaterdag 24, de Guldenvlies (schipper Van Nieuwenhuyze) geladen te Boesinghe met 125 ton grint door M. Petillion te Boesinghe. Deze week Donderdag, 29 November, is alhier overleden, in den ouderdom van 75 jaar, de Heer René Cordenier, rustend onderwijzer en be stuurder der Samenwerkende Vennootschap voor Oorlogsschade van Yper. Sedert jaren reeds was de Heer Cordenier aan getast door de pijnlijke en ongeneesbare kwaal, die hem ten grave zou sleepen, doch bleef niet temin tot over enkele dagen nog zijne taak met een voorbeeldigen ijver en zorgvuldige stiptheid voortzetten. De Heer René Cordenier was onderwijzer aan de stads jongensschool te Yper, beter gekend on der den naam de Loye, van 1881 tot 1914, jaar dat hij op rustgeld gesteld werd. Na den oorlog keerde hij een der eersten naar Yper terug en werd, den 15 October 1919, bij de stichting der Coöperatieve voor Oorlogsschade tot bestuurder dezer instelling aangesteld, waar hij aan de ge- teisterden van Yper en van gansch de streek de uitstekendste diensten heeft bewezen. Minzaam en gedienstig met iedereen, deed men nooit te vergeefs beroep op hem en te allen tijde was hij steeds bereid anderen te helpen en met raad en daad bij te staan. Den 13 Januari 1924 volgde hij den Heer Arthur Stoffel op als voorzitter der Maatschappij van Onderlingen Bijstand De Oud-Leerlingen der StadsschoolIn 1925, bij de herstichting van den Koninklijken Tooneelkring De Vlaam- sche Ster», waarvan hij vroeger reeds de ijve rige ondervoorzitter was, werd de Heer Corde nier René nu tot voorzitter gekozen en bleef deze bediening waarnemen tot den 9 November 1931. Het zelfde ambt werd hem in September 1930 toevertrouwd in het Beschermingscomiteit der officieele scholen, waarvan hij thans en dit sedert Januari 1932 eerevoorzitter geworden was. Deze verschillige ambten, die de overledene waarnam, bewijzen voldoende het aanzien dat de Heer Cordenier door zijne bekwaamheid en werkzaamheid had verworven. Zijn heengaan is voor die verschillige maatschappijen een groot verlies. Om de uitmuntende diensten, welke de Heer Cordenier bewees, werd hij vereerd met het Bur gerlijk Eereteeken van 1° klas, het Eereteeken van T klas voor Onderlingen Bijstand en de Medaille van het Nationaal Herstel. De plechtige uitvaart zal Dinsdag a. s., 4 De cember, te 10 u., in St-Niklaaskerk plaats hebben. Sinte Barbara, martelares, wordt vereerd als patrones van den goeden dood. Haar devotie bloeit in leper sedert eeuwen en geeft aanlei ding tot de plechtige Octaaf die jaarlijks ge vierd wordt in St-Maartens. Op Zondag 2 DecemberTe 3 u., Rozenkrans, openingssermoen en plechtig Lof. Op de weekdagen Van Maandag 3 tot Vrijdag 7 December 's morgens, onder de H. Mis van 7 u., korte onderrichting. 's Avonds, te 6 u., Rozenkrans, Sermoen en plechtig Lof. Op Zondag 9 December: Te 3 u., Rozenkrans, sluitingssermoen, Plechtig Lof en Processie bin nen de kerk. De sermoenen zullen gepredikt worden door den gunstig bekenden PATER OSWALD, Min derbroeder te Gent. Moge de Octaaf ter eere van de H. Barbara een milde zegen wezen voor de bevolking van leper Vrouw Weduwe Liévin FlouwCordenier Vrouw Weduwe Alois Kesteman - Cordenier Vrouw Weduwe Petrus Cordenier - Hallaert Vrouw Weduwe Auguste Cordenier - Vanveuren Jufvrouw julienne Lahousse De famlliën Cordenier, Lemabieu, Lahousse en Minon, melden met diepe droefheid het pijnlijk verlies dat zij komen te ondergaan door het afsterven van Rustend Onderwijzer Bestuurder der Coöperatieve van Oorlogsschade Vereerd met het Burgerlijk Eereteeken van le Klas het Eereteeken van le Klas voor Onderlingen Bijstand en de Medaille van het Nationaal HersteL Weduwnaar van Vrouw Marie LAHOUSSE hun teerbeminden broeder, schoonbroeder en bloedverwant, geboren te Watou, den 7 Februari 1859, en godvruchtig overleden te Yper, den 29 November 1934. De lijkdienst, gevolgd van de teraardbestelling, zal plaats hebben in de parochiale kerk van Sint-Niklaas te Yper, DINSDAG 4 DECEMBER 1934, om 10 ure. Vergadering in de Kerk. De personen die, bij vergetelheid, geen rouwbrief zouden ontvangen hebben, worden verzocht dit bericht als dusdanig te aanzien. Yper, Esplanade, 1. Heer Telesphore Pottlllius Vrouw Weduwe Henri Willekens - Hosten Vrouw Weduwe Charles-Louis Pottillius - Everaert De familiën Willekens, Pottillius, Hosten en Everaert, danken vrienden en kennissen voor de talrijke blijken van genegenheid hen betuigd tijdens het afsterven van hun teergeliefde echtgenoote, dochter, schoondochter, overschoondochter en bloedverwante. Vlamertinghe, Statieplaats. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 2 December, om 11 y» uur, in Sc Maartenskeik, tor zi"Jelafenis van Heer Camille VAN WONTERGHEM en dochter Bertha Vrienden m kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS 'ui te wonen die zal gezongen worden op Zondag 9 December, om 9 uur, in St Niklaaskeik, tot zielelafei.is van Heer André BENTIN. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELM'S bti te wonen die zal gezongen worden op Zondag 9 December, om 10 u., in St t'ietciskerk, tot zielelafenis vaa Heer Emiel SANTY echtgenoot van Vrouw Elodie Decroos. \i00r het ronddragen uwer ROUW- v BRIEVEN en VERMANINGEN, wendt U in vertrouwen tot Onberispelijke Dienst. Strijdt voor 't openbaar belang Hoog klinke eens vrank en vrij Haar gulle vreugde- en zegezang I

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1934 | | pagina 11