LA FOURCHE D'OR Het Sinte Ceciliafeest der Harmonie Ypriana Naaml. Venn. Société Anonyme YPER, Boterstraat Rue au Beurre. YPRES heeft de eer ter kennis te brengen van hare klan ten dat zij alle loopende geruchten nopens den gang harer zaken logenstraft. Zooals vroeger zal zij het zich als een plicht jrekenen hare klanten getrouw en eerlijk te dienen. HET BESTUUR. a lhonneur de porter la connaissance de sa clientèle qu'elle dément tous les bruits qui circulenfc concernant la marche de son entreprise. Gomme par le passé elle se fera un devoir de toujours servir sa clientèle avec fidélité et loyauté. LA DIRECTION. Naar een aloud gebruik v.'ordt zoowat overal, waar maar een muziekmaatschappij of zangver- eeniging bestaat, het St' Ceciliafeest gevierd. Die dag, waarnaar alle muzikanten even vurig'uit zien en verlangen, is voor hen een dag van vreug de en verzet, waarop al de moeite en de opoffe ringen, die ze zich een jaar lang moeten getroos ten om regelmatig de veelvuldige herhalingen bij te wonen, om steeds nieuwe en soms moeilijke muziekstukken aan te leeren, vergeten en ruim schoots vergolden worden. In deze schier alge- meene viering van het naamfeest der patrones van de muzikanten blijft Yper geenszins ten achter, ver van daar en vooral niet de zoo bloei ende Harmonie Ypriana, die dit blijde feest tel ken jare met een ongeëvenaardgn luister weet te vieren en met een reeks plechtigheden en vermakelijkheden doet gepaard gaan, waarover men, niet alleen bij de muzikanten zelf maar ook nog in gansch de stad, lange dagen nadien met den meesten lof hoort spreken. Zondag laatst, eerste Zondag volgende op het feest van Stc Cecilia dat op 22 November vastge steld is, waren de Yprianisten er dus nogmaals gaarne bij en 's morgens, om 10 u., bevonden ze zich reeds allen zonder uitzondering in het lo kaal, vanwaar ze, na de gebruikelijke feestwen- schen, samen met de klaroenen der brandweer die steeds alle uitstappen der Harmonie mee maken, onder het bestuur van den sous-chef, Heer Georges Van Egroo, en gevolgd door de Bestuursleden, optrokken naar de woning van hun geliefden Voorzitter, Heer Aimé Gruwez, om er de schoone vlag der maatschappij af te halen. Van zoodra deze te voorschijn kwam, bliezen de klaroenen den groet aan de vlag, waarna de Harmonie ons Nationaal lied uitvoerde. Een ste vige handdruk aan de naastbijzijnden, een vrien delijk wuiven met de hand aan al de andere vrienden en de Heer Voorzitter, met zijn geken- den glimlach, verheugd en blij zich opnieuw midden zijn muzikanten te bevinden, nam zijn plaats in na de Harmonie die nu, met vlag in top en onder het spelen eener vroolijke marsch. den weg der Maloulaan insloeg om er aan haar ijvervollen en sympathieken chef den feestgroet te brengen. Vóór de woning van den Heer Fr. Deridder speelde de Harmonie nogmaals de Brabangonne gevolgd van een schoone marsch, terwijl de Heer Voorzitter aan Mevrouw Deridder, namens de werkende leden der Harmonie die door haar echtgenoot zoo kundig en talentvol bestuurd wordt, een prachtigen bloemtuil aanbood en aan den Heer Deridder een gelukkige en blijde feest viering wenschte. Na de korte maar hartelijke ontvangst die de bestuursleden daar in de woning van den chef te beurt viel, trok de Harmonie, thans door hem zelf aangevoerd, naar St - Maartenskathedraal, waar om 11 u. 30 een mis ter nagedachtenis der afgestorven werkende leden van Ypriana opge dragen werd. In de Kerk Onze ruime Hoofdkerk kende nogmaals een overgrooten toeloop van geloovigen waarvan velen, alhoewel niet gewoon die late mis bij te wonen, er toch aangehouden hadden er dien dag in aanwezig te zijn, om alzoo hunne genegenheid jegens de feestvierende Harmonie Ypriana te betuigen en meteen ook om eens de andere af- deeling van denzelfden muziekkring te hooren, namelijk de Symphonie Ypriana die, zooals de vorige jaren, deze St" Ceciliamis met hare ge waardeerde medewerking opluisterde. De Z. E. Heer Deken had er nogmaals aan ge houden het beeld der gevierde beschermheilige van de muzikanten met de nationale driekleur te tooien en met licht en groen te omringen, hetgeen op al de aanwezigen en niet het minst op de muzikanten den besten indruk heeft ge laten. Tijdens de kerkelijke plechtigheid voerde de Symphonie Ypriana, onder het bestuur van haar bekwamen chef, Heer Georges Van Egroo, en met begeleiding van het groot orgel, door den Heer Hanoulle meesterlijk bespeeld, op onberis pelijke wijze de Célèbre Andante en Ave Verumbeide van Mozart, en Chant Victo- rieux de Judas Machabéevan Haendel uit. Aan de offerande gingen velen ten offer en tij dens de Consecratie werd de plechtige en eer biedige stilte onderbroken door het machtig en in deze heilige plaats zoo aangrijpend geschal der klaroenen die, als groet aan het Allerheilig ste, het Te. Velde aanhieven gevolgd van de Brabangonne door de Harmonie Ypriana op ge- dempten toon gespeeld. De Optocht Na deze schoone mis met muziek, die wij hier jammer genoeg maar zelden de gelegenheid heb ben bij te wonen, vormde de Harmonie zich op nieuw in stoet en trok, onder het spelen eeniger opwekkende deuntjes en door een groote schaar vrienden en muziekliefhebbers vergezeld, naar de Rijselstraat waar zij aan haar geachten eere voorzitter en aan Mevrouw Armand Donck-Ver- meulen een aubade bracht. Aan Mevrouw Donck bood de Heer Voorzitter, namens de Harmonie, een allerprachtigsten bloemenkorf aan. Op de goede gezondheid van den Heer Eerevoorzitter en zijne geachte familie en op het welgelukken van het blijde St" Ceciliafeest werd een goed glas geledigd, waarna nog verscheidene straten doortrokken werden en een bezoek aan de her berg van een vriend muzikant gebracht werd. Begunstigd door een mooi en voor dit tijdstip van het jaar ongewoon gunstig najaarsweder, had deze optocht heel wat bijval en bracht hij in de doortrokken straten heel wat geestdrift en beweging. Het uur echter vorderde snel en wel dra sloeg men den weg in van het Hotel Skindies, waar de muzikanten iets lekkers wachtte. Het Feestmaal Korts na 1 u. 30 waren de mooi versierde en welvoorziene tafels in de ruime en stemmige eetzaal van het Hotel Skindies rondom bezet. Ruim 110 dischgenooten,waaronder een tachentig- tal werkende leden, de bestuursleden, enkele ge- noodigden en verschillende eereleden waren daar vergaderd. Aller gezichten straalden van vreug de en dadelijk gevoelden allen, alhoewel ze voor het meerendeel aan die pracht en die weelde niet gewoon zijn, zich daar thuis als in familie, onder broeders en vrienden. Aan de eeretafel waren gezeten de Heer Armand Donck - Vermeulen, eerevoorzitter van Ypriana, omringd van den Heer advokaat J. Vanderghote, burgemeester, en de Heeren Aimé Gruwez. voorzitter der Harmo nie Norbert D'Huvettere, voorzitter der Sym phonie Arthur Weckesser, ondervoorzitter van YprianaHeer Remi BouquetHeer Maurice Vergracht, bevelhebber van het stedelijk brand weerkorps met de luitenanten, Heeren Ernest Seys en Dr Dochy, en den adjudant-vaandrig, Heer Gustave Delahaye, schepen der stad Heer Fr. Deridder, chef der Harmonie Ypriana Heer Maurice Bagein, luitenant, en al de andere be stuursleden der Harmonie verders Heer advo kaat Arthur Butaye en nog menige andere eere leden. Na een gulhartig welkomwoord van den Heer voorzitter, werden de lekkere spijzen aangespro ken en, gezien het late uur en het deugddoend morgenwandelingske dat aller eetlust had ver scherpt, lieten allen ze zich hartelijk smaken. De fijne en zoo gevarieerde voorgerechten, een specialiteit van het gunstig gekend Hotel Skin dies, werden gevolgd door een telloor lekkere erwtensoep, waarna men dan iets opdischte voor de lekkerbekken. Dat gezouten kalfvleesch met schorseneelen en bloemkoolen overgoten met crèmesaus was waarlijk iets fijns. Of allen zich er deugd aan hebben gedaan De schapenbout met boontjes was ook iets naar ieders tand. En om te eindigen een lekker taartestukje dat ook bij allen welgekomen was. Het spreekt van zelf dat dit alles rijkelijk met een glaasje van den besten overgoten werd. Het was een kermis in den vollen zin van 't woord, en velen hebben er zoodanig met hun goesting gegeten dat ze waar lijk tegen hun goesting verplicht waren uit te scheiden. Nu 't en is ook niet alle dage St' Cecilia W—1—WW en feest voor de muzikanten. Dat allen zoo har telijk hebben meegedaan, bewijst ten volle hoe de goede en verzorgde keuken van het Hotel Skindies in ieders smaak valt en verrecht vaar digt eens te meer zijne wijdgekende vermaard heid. Ook de dienst, verzekerd door een persd- recl dat gccd op de hoogte zijner taak is, was onder alle opzichten volmaakt en gaf aan ieder een oldccning. Zeggen we nog dat daar vier uren lang de meeste geestdrift en gezelligheid heerschten en dat de vroolijke marschen, ondefr ander deze van het Regiment der Grenadiers, en liederen van een goeden pick-up luidruchtig werden meegezongen en gefloten of op glazen en flesschen begeleid. Tusschenin de gerechten stond de Heer Armand Donck-Vermeulen, eerevoorzitter, recht en stelde de reeks toasten in met een heildronk aan Z. M. den Koning. Mevrouw Bentin - Louarn speelde hierop de Brabangonne op het klavier, die door al de aanwezigen rechtstaande aanhoord en luid- rucntig toegejuicht werd. Hier volgt de schoone rede van den Heer Arm. Donck die herhaaldelijk door langdurig handgeklap werd onderbroken Achtbare Heer Burgemeester, Heer Commandant, Heeren Voorzitters, Ondervoorzitters, Eestuurs- en Werkende Leden, Heeren Eereleden, Aan allen welkom, ter gelegenheid der Cecilia- feesten. Als Eerevoorzitter der maatschappij Ypriana, is het voor mij een plicht en waar genoegen u den Heildrorik voor te stellen van Zijne Majesteit den Koning, Leo pold III. In de moeilijke omstandigheden van het tegen woordig leven, is het meer dan noodig, voor het alge meen welzijn, dat de Koning gevoele dat zijn volk rond hem geschaard blijft, om hem te steunen in zijne pogin gen voor welstand en vrede. Leve de Koning, Leopold III Achtbare Heer Burgemeester, wees welkom in ons midden. Uwe tegenwoordigheid vereert ons, en zij is een bewijs dat gij de diensten van onze Harmonie naar waarde schat. Tot heden hebben wij altijd ons doel Kunst en stad in 't oog gehouden, en nooit de beperkingen, ons door de inrichters aangeduid, overschreden. Wij zullèn steeds zoo onze werking voortzetten, ten bate der stad en hare inwoners. In het toekomende, gelijk in het ver leden, rekent op ons. Aan u, Commandant Vergracht, en uwe officieren zeg ik eveneens van harte welkom. Gij ook vereert ons met uwe tegenwoordigheid. Wij Yprianisten, zijn altijd fier in het gezelschap van uw prachtig korps te mogen stappen. De dagen der Ceciliafeesten zijn versterking van onze broederlijke genegenheid. Mijne Heeren en beste vrienden, de Ceciliadag is een feestdag, dag van vreugde en vermaak, maar ook een schouwdag, op denwelken wij een kijk doen in .'t verleden. Ik herinner onze dooden, wiens deugden en verdiensten wij gedenken, en wiens nagedachtenis in onzen kring immer zal blijven leven. Daarna gaan mijne gedachten tot u allen, leden van Ypriana, voorzitters, ondervoorzitters, schrijvers-schat bewaarders, bestuursleden, bestuurders, werkende,-, beschermende- en eereleden. Ik heb de eer u te bë- dartken voor de offers van tijd, geld, bekwaamheid en steun aangebracht voor den vooruitgang en den bloei der maatschappij die ons zoo nauw aan het hart ligt. Als ik het verloopen maatschappelijk jaar naga, moet ik met fierheid en geluk aanhalen de winterkunstcon- certen, door de twee afdeelingen in Yper gegeven, als ook de kunstconcerten in De Panne en in Poperinghe. Onder de talrijke deelnemingen aan plaatselijke feesten en plechtigheden, haal ik hier, als de hoogste in waarde en beteekenis voor de kinders der Ypersche Poorters, aan de Inhuldiging van het Belfort, zinne beeld der vroegere vrijheden, getuige van de voor vaderlijke grootheid. Mocht de iever van dezen die werken om Yper's nijverheid en grootheid te zien terugkeeren, bekroond worjien Als buitengewone uitstap van 't jaar, zal ik de reis naar Parijs melden, en ik moet te dier gelegenheid hulde brengen aan den inrichtingsgeest van onzen voor zitter, M. Aimé Gruwez. Deze'reis is afgeloopen zooals ze voorzien was, zonder de minste vertraging of achter stal, met het grootste gemak van vervoer en verblijf, niet weelde en keurige afwisseling van spijzen en aan genaam verzet. Mijn laatste woord is een woord van dank aan mijn vriend Aimé Gruwez, voorzitter der Harmonie Yprian'a, voor die prachtige bloemen welke hij dezen morgen aan mijne welbeminde vrouw heeft aangeboden. Ik kan niet beter mijne erkentelijkheid bevestigen, dan door het uitdrukken der voldoening die ik geniet in den voor- treffelijken uitslag onzer maatschappij, onder zijn meesterlijk voorzitterschap Eene verheugende en welverdiende verrassing qp 't einde van 't jaar was het toekennen, aan den Heer voorzitter der Harmonie, door de fransche Hegeering, van een hooge onderscheiding, die zelden aan vreemden geschonken wordt, voor diensten aan de fransche mu- zieken bewezen, 't Is te verhopen dat het Belgisch gou-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1934 | | pagina 3