Wilt U een FORTUIN winnen KOMT ZIEN bij Wilt II 6 kans wa&en binnen de maand 50.0 0 0 Fr. GERMAIN LAROYE Boomgaardstraat, Nr 26, YPER. te winnen Zonder verhooging van prijzen en zonder vermindering van punten (bons). SPECIALE PRIJZEN VOOR VOORTVERKOOPERS. vernement, inziende van welk nut de maatschappij Ypr.ana is geweest, dit voorbeeld van een vreemd land zal navolgen. Mijne beste vrienden, vandaag gaan wij een nieuw maatschappelijk jaar in, een nieuwen strijd naar lau weren aan. Ik wensch die strijd zoo roemrijk als den verleden. In dien zin ledig ik mijn glas, op de gezondheid van al onze leden en vrienden, en op den steeds groeienden bloei van Ypriana Daarna kwam de Heer Voorzitter Aimé Gru- wez aan het woord en zijne gemoedelijke aan spraak, onvoorbereid en ongekunsteld, zoo een voudig maar die men ook zoo gemeend en zoo rechtzinnig gevoelt, deed herhaalde malen een donder van toejuichingen losbarsten, vooral wanneer hij over de verdienstelijke Heeren Eerevoorzitter en Ondervoorzitter sprak. Hij drukte zich ongeveer uit als volgt Achtbare Eerevoorzitter, Mijne Heeren, Beste Vrienden, In de rede, die de achtbare Heer Eerevoor zitter daar zooeven heeft uitgesproken, hebt gij wat lof gehoord over mij. Ik bedank hem ervoor, maar moet toch doen bestatigen dat hij wat over dreven heeft. Immers, als lid eener maatschap pij mag men niet uit het oog verliezen dat men, benevens eer en verzet, ook nog plichten te ver vullen heeft. Gelijk wie, zoowel deze die op de hoogste trede als deze die op de laagste sporte der ladder staat, iedereen heeft zijn plichten en wanneer allen goed hun plichten vervullen, dan is de bloei der maatschappij verzekerd. Voor wat mij betreft, ik denk dat, zoo ik iets gedaan heb, ik slechts mijn plicht vervulde en de voet stappen gevolgd heb van onzen achtbaren eere voorzitter. In een maatschappij zijn er dikwijls vraagstukken op te lossen en, de bestuursleden kunnen dit getuigen, het zijn zeer dikwijls nog al moeilijke vraagstukken. Welnu, in dergelijke gevallen wenden wij ons eenvoudig tot onzen eerevoorzitter die, nederig en zonder complimen ten, antwoordtik zal dit trachten te doen. Is de haspel vernesteld, dan is het iedermaal tot hem dat wij gaan en is het hij die alles weer in orde brengt. Ik ben telkens gelukkig den schoonen Ceciliadag te zien aanbreken, omdat ik alsdan de gelegenheid heb onzen achtbaren Eerevoorzit ter, in uw aller naam, onzen besten dank aan te bieden. Een voorzitter heeft ook een bestuur noodig en ik mag zeggen dat al de leden van het be stuur, de eenen min, de anderen meer volgens hunne functie, hunne taak volbracht hebben en mij met evenveel ijver en genegenheid hebben ter zijde gestaan. Moest iedere maatschappij een bestuur bezitten als ik er een heb, dan ware het gemakkelijk voorzitter te zijn. Nochtans, beste vrienden, vraag ik u een bijzonder applaus voor onzen sympathieken ondervoorzitter, Hr Arthur Weckesser. Hij ontbreekt in geen een herhaling. Hij verlangt niets beters dan een aangenaam uitstapje te mogen doen en hij gevoelt zich al leen thuis te midden zijne muzikanten. Ik moet er zelfs nog aan bijvoegen dat hij soms zijn eigen belangen verwaarloost als hij maar dienst kan bewijzen aan de maatschappij, aan den voor zitter en aan de leden. Ik bedank ook de milde gevers der geschenken voor de welvoorziene en prachtige tombola die op u wacht. Aan het hoofd der lijst moet ik nochtans onzen luitenant, den Heer Maurice Ba- gein, vermelden. Let er eens op, beste vrienden, in het seizoen der duivenvluchten, wanneer ge speeld wordt op Dax, Angoulème, enz. en als de duiven den wind langs achter hebben, dan zijn de prijzen voor onze tombola veel schooner. Wan neer gij 's Zondags naar de mis gaat, welnu leest dan nog een Wees Gegroet je meer opdat de wind zou goed zitten en gij zult er dan zooveel te beter bij varen. Beste vrienden, ik zie thans uwe oogen naar mijn rechterzijde gericht en ge verlangt uwen chef, Heer Francois Deridder, te mogen toejui chen. Aan u, beste chef, bied ik mijne recht zinnigste gelukwenschen voor den bekomen bij val, mijne hartelijkste gelukwenschen voor den gedanen vooruitgang. Uwe bekwaamheid en werkzaamheid zijn voor ons een waarborg voor de toekomst. Nooit zijt ge vermoeid, altijd zijt ge bereid en het eenige wat gij vraagt is dat de muzikanten even gereed zouden zijn gelijk gij. Den avond zelf van Ste Ceciliadag hebt gij mij nog, en het heeft me onuitsprekelijk veel genoe gen gedaan, gezegd, beste chef, dat ge een schoon jaar beleefd hebt omdat al de muzikanten hunne beste krachten hadden ingespannen en zoo stipt de herhalingen hadden bijgewoond. Gij vraagt niets beters dan vooruit te gaan. Het is nu de derde maal dat wij u hier als chef in ons midden hebben. Over drie jaar zegdet gij hier tot uwe muzikanten luistert naar mij en wij gaan van de Harmonie Ypriana een van de beste onder al de burgerlijke muzieken maken. Welnu, gij hebt omtrent uw doel bereikt en het bestuur is steeds bereid met u samen te werken om dit doel vol ledig te betrachten. De concerten der Harmonie Ypriana hebben dit jaar veel bijval geoogst, en onder meer op St-Pieters, op Montmartre en op de Veemarkt. Veel Yperlingen houden er telkens aan om de Harmonie Ypriana toe te juichen. Dan hadden wij nog het volksconcert gegeven in den schouwburg, op 28 Juli, daags voor de komst van onzen Koning. Den 29 Juli hebben wij de groote eer gehad, onder uw bestuur, den groet te doen aan Z. M. den Koning. Dit zal in gouden letters in de annalen onzer maatschappij geboekt blijven. Vervolgens hebben wij nog de concerten gegeven ter gelegenheid der Handelsfoor, van het Nationaal feest op 21 Juli, van Tuindag, en bijzonderlijk het concert gegeven in De Panne dat een waren triomf was. Daar vergaderen im mers al de muziekliefhebbers van geheel de streek en al de badgasten van De Panne komen er de Harmonie en haar chef toejuichen. Moch ten wij nog lange jaren alzoo samen hand in hand werken en onder uw talentvol bestuur steeds hooger op klimmen. Om te eindigen, beste vrienden, moet ik nog een woord richten tot u, hetgeen veel moeilijker en veel lastiger is. Ter gelegenheid van ieder Ste Ceciliafeest zie en gevoel ik de genegenheid en de vriendschap die gij uwen voorzitter toedraagt. Gij laat niet de minste gelegenheid voorbijgaan om uwen voorzitter te voldoen. Ik ook, beste vrienden, ik leef maar wanneer ik midden u ben. Ik bewonder u in de herhalingen waar gij zoo veel voldoening aan uwen chef geeft. Dank, dui zendmaal dank. Mochten wij nog lange jaren samen blijven, samen muziek maken en ons ver zetten. Dit is den wensch dien ik vorm voor u allen, en voor den groei en bloei onzer schoone Harmonie. Vooraleer mijn gewoon rondetje te doen om met u allen eens te komen tikken, moet ik u nog iets nieuws aankondigen. t'Akkoord met mijn bestuur heb ik over enkele maanden de toela ting bekomen een verzekering te nemen voor het bestaan van Ypriana. Onze maatschappij is tegenwoordig van allen even gaarne gezien, maar toch zijn er personen die zeggen wacht maar totdat deze of gene uit het bestuur zal weg zijn, en Ypriana zal het wel gewaar worden. Het be stuur bestaat uit twee gedeelten, waarvan een gedeelte uit uw midden gekozen werd. Daaraan wordt er geen verandering gebracht. Dan hebben wij het ander gedeelte van het bestuur waarvan de leden zoowat links en rechts genomen wor den. Het is dat gedeelte dat wij willen verzeke ren. Voor het ander is zulks niet noodig te doen, het is immers verzekerd door de maatschappij. Ik heb dan gevraagd, en het bestuur heeft zulks toegestaan, vier candidaten te mogen aanduiden om in geval van nood de verdwenen bestuurs leden te vervangen. Alzoo is Ypriana verzekerd voort te blijven bestaan en te groeien en te bloeien. Die nieuwe leden echter hebben thans nog niets te zien in het bestuur, alleen mogen zij ons helpen als ze willen. De eerste plaatsver vanger is een persoon die reeds lange jaren hier te Yper woont en de genegenheid van alle Yper lingen verworven heeft, het is de sympathieke Heer Florimond Vandevoorde. De tweede is nog een jongeling maar die toch gemakkelijk de voetstappen van zijn vader zal kunnen volgen, ik bedoel den achtbaren Heer Paul Donck. De derde is ook een volksvriend, namelijk de Heer Albert Boone, van wiens vader en grootvader zaliger alle oude Yperlingen het beste aanden ken bewaard hebben. Voor wat den vierden plaatsvervanger betreft, ik heb het hem nog niet gevraagd, 'k Zal 't hem vragen en 't zal voorze ker wel goed zijn. Populairlijk noemt men hem Ward je Gruwez. (Al deze namen werden harte lijk toegejuicht). Het is nochtans wel verstaan dat de vier bestuursleden die er nu zijn het zoo lang zullen houden als ze maar kunnen en meer aan 't gras nog dan aan iets anders. Ik ledig thans mijn glas op den groei en den bloei onzer maatschappij. Leve, leve lang Ypriana Deze aanspraak werd op een oorverdoovend applaus onthaald en de Heer Voorzitter ging ver volgens eens met al de vrienden tikken en had voor bijna allen onder hen èen gemoedelijk woord over. Daarna kwam de Heer Burgemeester aan de beurt en zegde dat het voor hem een aangename plicht was den Heer Eerevoorzitter te bedanken voor zijn gulhartig welkomwoord dat hij daar straks tot hem had gericht. Ik bedank ook, zoo vervolgde de Heer Burgemeester, den Heer Voor zitter om zijne vriendelijke uitnoodiging tot dit feest. Ik beken echter dat ik de tot mij gerichte woorden van dank niet verdien. Wanneer ik hier aanwezig ben, dan is het niet alleen om samen met u eenige aangename uren door te brengen, doch vooral om de Harmonie Ypriana te bedanken voor al de diensten die zij aan de stad bewijst. Ypriana is een groote familie waar onder de leden de grootste verkleefdheid heerscht. Zoowel die van boven op de ladder als deze die zich op de laagste sporte bevinden, allen doen hun plicht voor de stad. Ik breng hier hulde aan deze goede burgers en aan de goede gevoe lens die allen bezielen. Indien de Harmonie Ypriana op muzikaal gebied zooveel heeft bij- gewonnen, dan is zulks grootelijks te danken aan uwen goeden chef Deridder, die ertoe ge komen is in korte jaren van de Harmonie Ypriana een der beste burgermuzieken te maken. Over twee jaar, tijdens den dienst onder de Meenen- poort gedaan ter gelegenheid van het bezoek der Engelsche studenten, zegde de Heer Minister Lippens mij Vous avez la une bien bonne phalange a Ypres Moest de Heer Minister nu nog eens terugkomen, dan zou zijne verwonde ring thans nog grooter zijn. Ik moet ook nog de Harmonie Ypriana bedanken voor de mede werking die zij verleent voor de propaganda ten voordeele van Yper. Zooals de andere jaren heeft Ypriana al onze feesten opgeluisterd, en zulks om zeggens gratis pro Deo, bezield met de beste gevoelens en een geest van opoffering die men maar zelden of niet bij anderen zou vinden. Zooals gezegd werd, heeft het een zwaar jaar geweest voor de Harmonie Ypriana. Zij heeft het liefdadigheidsconcert ingericht voor de slacht offers der mijnramp van Paturages, zij heeft het feest opgeluisterd ter gelegenheid van de inhul diging der gedenkplaat van het 13th Belgian Field Artillery, en de aankomst begroet van de Grenadiers den dag der inhuldiging van het gedenkteeken te Steenstraete. Ypriana heeft ook het stadsbestuur grootelijks ter zijde gestaan tijdens de inrichting der onvergetelijke feesten van den 29 Juli. Ypriana is de eenige Ypersche maatschappij die niet alleen heeft medegeholpen maar zelfs aan den stoet heeft deelgenomen. Op eigen kosten heeft zij, den vooravond van die heuglijke feesten, de onvergetelijke Taptoe inge richt. Dan ook gaf de Harmonie Ypriana ons een concert in den schouwburg. Niet alleen al de werkende leden verdienen den besten dank om hunne welwillende medewerking, maar ook al de bestuursleden zijn in de bres gesprongen om ons te helpen. Het betrof hier het inrichten van Ypersche feesten en daarom werkte Ypriana mee. Ik bemerk hier rondom mij meest al die personen die ons zoo bereidwillig hebben gehol pen. De Heeren voorzitter en chef der Sympho- nie Ypriana die het nachtfeest op het eiland op luisterde. De Heer Donck, de goede chef der Har monie Ypriana en ook de familie Gruwez die allen hun best hebben gedaan voor het welslagen van den historischen stoet. Ik ben gelukkig hier aan hen allen hulde te mogen brengen en hen te bedanken voor de goede diensten die zij aan de stad bewijzen. Zij doen zulks niet alleen hier bin nen de stad, maar ook buiten Yper, zelfs in den vreemde en voornamelijk in Noord-Frankrijk waarmede, dank aan de Harmonie Ypriana, dank aan den Heer Aimé Gruwez, onze vriendschap pelijke betrekkingen nauwer zijn geworden. Dit jaar is den Heer Gruwez een eervolle onderschei ding te beurt gevallen die hij reeds sedert lange

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1934 | | pagina 4