KOFFIES en CHICORE! met PREMIEN Christiaens Devolder - KortrijK Kosmos - Toerisme WINTERREIZEN EISCHT ALTIJD EN OVERAL DE Tl klip in alle goede winkels. - PremiedepotG. Laroye, 20, 'oomgoardstraat, Yper. 1 Faire nettoyer ou teindre ses vétements chez fl Kleederen door c'est leur donner une nouvelle jeunesse. Glagage Américain da Cols ei Manchelies in 't nieuw gekuisclitof geverfd zijn wederom zooals nieuw. Succursale L. KNOCKAERT - JOOS Bijhuis Rue de Dixmude Diksmudestraat, Y P R E S. Tel. YPER, Op Kerstdag te Parijs Schoon*» Strijkwascti K ilowasch Zeer wel antwoordt de vreemdeling, dat is uwe wijze van zien, maar niet de mijne, en even als men uwe gift heeft aangenomen, moet gij ook mijne dankbetuiging aannemen. Wilt gij de laatste niet, dan moet gij ook de eerste niet opdringen Dat is kort, krachtig en tevens waardig gezegd. Mijnheer Daliski staat nog altijd in de deur de oude bevindt zich nog altijd aan de tafel hij heeft nog geen half woord gezegd om den be zoeker uit te noodigen binnen te treden. Alzoo weigert gij de dankbetuiging. Mijn heer Golden Zij was er niet noodig Dan zal ik ook de pop laten terug brengen En wat zou ik met de pop doen Het staat u vrij daarmeê te doen wat ge wilt, Mijnheer Ik... ik speel met geen pop, Mijnheer roept de oude den bezoeker haastig toe. De taalmeester is niet het minste ontsteld hij blijft, altijd met den hoed in de hand, onbe weeglijk in de deur staan. De oude man bedaart en zegt nu kalm «Ik wil uwe Claudine niet berooven van het genoegen, dat de pop geven kan doch dat er geen spraak meer van zij Ik beken gaarne dat ik mij eenigszins aan het onthaal, datgij mij bewijst, verwacht heb.» Mijnheer Golden ziet den taalmeester scherp aan. «Jazegt deze, men houdt u in de buurt voor een boos man, en ik begrijp nu dat men dit denkbeeld van u heeft, ofschoon Mijnheer Gol den slechts boos schijnt, maar is neen, dat niet Denkt ge dat c Neen, daarvan ben ik overtuigd, en daarom heb ik ook uw weinig aantrekkelijk onthaal met geduld verdragen Ik geloof dat gij gelijk hebt. Neen, ik ben zoo boos niet, maar ik ben erg menschenschuw... Ik haat de menschen Hebben zij u zooveel kwaad gedaan vraagt Mijnheer Daliski, en er speelt een ongeloovige lach om zijne lippen. «Ja, dat hebben zij wel». «Zooveel als mij Dat weet ik niet «Hebben zij u vervolgd, mishandeld, belasterd, uwe fortuin vernield, uwe familie uit-een ge rukt, van-een gescheurd, deels verbannen, deels vermoord? Hebben zij uwe woning overrompeld, uw vaderhuis in brand gestoken, de moeder uwer kinderen tot bloedens toe gegeeseld, en uwe moeder door het eeuwige sneeuwveld naar Sibe rië willen voeren Heeft men haar lijk onder weg in de sneeuw achtergelaten, ten prooi der roofvogels en der wolven De oude man is onthutst bij al die ijselijke beelden, welke vluchtig en naarmate Mijnheer Daliski spreekt, voor zijnen geest oprijzen, e Neen», zegt hij, neen, dat hebben ze niet Weihoehervat de vreemdeling, op recht gemoedelijken toon, welnu, dan staat ge nog niet op dezelfde lijn als ik, en niettemin vloek ik het menschdom niet. Heb ik booze menschen ontmoet, ik vond op mijnen levensweg ook mede lijdende en oprechte kristene harten De oude man ziet strak naar beneden, en schijnt verbluft over den zedenpreek die voor hém gehouden wordt. Ge zijt, zegt ge, taalmeester Ik ben een Pool, Mijnheer, die, na de vlucht uit zijn vaderland, hier voor de zijnen het ne derige brood wint door het geven van lessen, en ik ben er God dankbaar voor Die man spreekt vrij en vrank, met eene soort van gezag dat echter niet kwetsend is op eenen toon, die u zegtzóó is het en niet anders, en als het u zóó niet aangenaam is dan is het mij ook wel Maar zegt Mijnheer Golden, op veel zach ter toon dan hij gewoon was, zoudt ge niet een oogenblik neêrzitten en wat hij in lange jaren voor niemand gedaan heeft, hij schuift een stoel bij. Mijnheer Daliski dankt, maar verlaat toch den dorpel der deur, waar hij reeds geruimen tijd portret maakt, en na de deur te hebben toege- stooten, nadert hij de tafel. Ge hebt twee kinderen, Mijnheer zegt middelerwijl Mijnheer Golden. De taalmeester geeft een toestemmend ant woord met het hoofd. En het oudste is ziek Ja, en dat is recht te betreuren doch, 't zij zoo... en er speelt den man weêr een stille glim lach om den mond. Claudine zegde mij, dat gij soms zeer be droefd waart Zegde het kleine ding dat Nu, er is daartoe wel reden mijne dochter is mijne liefde, mijn levensgeluk. En dan, maar dat zult ge niet be grijpen indien ge nooit in mijnen toestand ver keerd hebtals 't heimwee, als de zucht naar het geboorteland ons aanvatals men zich herin nert hoe omringd men ginder was, hoe verlaten men hier staat, wenscht men wel eens terug te keeren, al weet men dat zijn huis afgebroken en verstrooid is, en dat allen, die men liefhad, onder het kerkhof gras rusten... De oude man zwijgt nadenkend. Doch,hervat de Pool welgemoed, als ik Polen niet mag weêrzien, zal ik hier met betrou wen het hoofd neêrleggen Ik beklaag u, Mijnheer Daliski Die woorden zijn op licht ontroerden toon uit gesproken de oude Golden steekt de hand uit, grijpt die van den taalmeester en drukt ze. Hoe is 't mogelijkMijnheer Golden is ont roerd Mijnheer Golden heeft de hand gedrukt van den vreemdelingOnmogelijk en toch is het zoo. Neenhervat Mijnheer Golden, neen, ik was niet boosalleen uwe dankzegging hinder de mij En ook wel wat mijn bezoek Ik zeg niet neen Welnu, verontrust u nietgij zult geen over last hebben van uwe buren Waarom zegt ge dat «Omdat ik u in uwe denkbeelden niet wil te genwerken. Ik zal u ook niet vragen mij op uwe beurt te bezoeken doch indien iets dergelijks in uwen geest mocht komen, zult gij ons welkom zijn «Ik zal u zeker bezoeken Het staat u vrij, en het zal mij genoegen, doen maar beleefdheidshalve hoeft gij 't niet te doen Mijnheer Golden staart den taalmeester ver wonderd aan. En nu zegt deze, vergeef mij dat ik u een oogenblik gestoord heb. Goeden avond, Mijn heer Golden Goeden avond, Mijnheer De taalmeester verlaat de kamer zoo lang de kamerdeur open blijft, valt een flauwe licht straal op den trap, en Mijnheer Daliski kan de Afreis op 23 D« cember, 3 daagsche reis in salon autocar voorzien van verwarmingstoe sttl PRIJS 3g5fr. vervoer, hotel, drank en avondrit te Pari s inbegrepen. Vraagt inlichtingen en programma hij KOSMOS - TOERISME Groote Markt, 26, leper Tel 515. Men kan zich van nu af reeds laten inschrij ven voor onze in salon autocar naar PARIJS Gioote Paarden wedstrijden te Vincennes, 2 daagsche reis. Afreis op 26/1. PRIJS 220 fr. NICE Carnavalfeesten, 12 daagsche reis. Afreizen op 19-26 2, 726/3, 16/p PRIJS: i575 fr. LEIP/IG - BFRUJN: Handelsfoor, 11 daagsche ieis. Afreis 28/2. PRIJS: 1450 fr. KEULEN Carnavalfees'en, 3 daagsche reis. Afreis 3/3 PRIJS 375 fr. AMSTERDAM Footballmatch Holbnd- België, 2 daagsche reis. Afreis 3o/3. PRIJS 325 fr. In al de hierbovenver melde prijzen is be grepen vervoer, hutelkosten en drai k. Het volledig reiskalender Kosmos reizen in autocar in lg35 wordt op aanvraag opge stuurd. KOSMOS TOERISME Groote Markt, 26, It per - Tel. 515. afdaling beginnen zonder gevaar te loopen, reeds bij den eersten stap, den hals te breken. Halfweg den trap staat de Pool echter in het pikdonker klonsend en tastend gaat hij verder en is in het geheel niet welgemutstal de goede hoedanigheden die «le oude man, op het laatst der samenspraak, aan den dag heeft gelegd, wor den vergeten en de buurman mort en mompelt Een zonderling potentaat... in 't geheel niet vriendelijk... neen, integendeel... een soort van ijsbeer Nu hij eindelijk beneden op den vloer staat, gaat de deur van zelf open, alsof iemand, in de schaduw verborgen, den taalmeester afwacht om hem de deur achter de hielen weêr toe te slaan. Mijnheer Golden zit middelerwijl aan tafel te mijmeren hij wikt en weegt de beide levenstoe standen, dien van den taalmeester en den zijne doch neen, met den zijne kan er toch geen ver geleken worden. Toch bevalt hem die man hij antwoordt im mers Mijnheer Golden zooals deze hem toe spreekt dat is, tamelijk barsch, tamelijk on verschillig over den indruk dien het woord zal voortbrengen. Hij volbrengt een plicht van dank, en eischt dat deze worde aangenomen, even als de gift aangenomen werd. Bevalt u dat niet, Mijnheer Golden Dan moet gij ook de stoutheid niet nemen een geschenk aan de klei-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1934 | | pagina 10