-HET YPBRSCHE- LA RÉGION D'YPR E& ïondagrost - Repos dominical 'Wekelijksch Ovei zicht Vandevoordes Pelsen Kerstdag In de ketk der PP. Karmelieten 15e Jaargang. N 37 - 15 Dacember Ï934 t5c \nnée, N° 37 15 Décembre 1934 Supplément Coopérative pour Dommages de Guerre Ypres et environs Coöperatief voor Oorlogsschade Yper en Omstreken Le boa Cinéma a Ypres Kerstnachtmis in St-Maartens De een Minister zegt droog, de ander nat OVERLIJDEN T H A IN K S Bedanking Juffrouw Palmyre CREUS ZIEL MISSEN Vooraleer het jaar te eindigen, is de Volkeren bond erin gelukt twee zeer ingewikkelde zaken, dfe tevens twee bedreigingen voor den wereld vrede waren, klaar te trekken. Daarmeê is hij weer een trapje hooger geklommen in de alge- meene achting, die hem heelemaal begon te verlaten. Het eerste vraagstuk, dat wellicht ook het ge wichtigste is, geldt de spanning tusschen Yoegoe- slavie en Hongarije. Dat men niet gehandeld heeft zooals in 1914, is te danken aan 't bestaan van den Volkerenbond, en dat de zaak in der minne is kunnen opgelost worden, is weer te danken aan dezelfde instelling. Men kent de moeilijkheden, die zich voordeden omdat wij ze hier reeds hebben uiteengezet. Het gold als 't ware een onverbiddelijken strijd, uit haat, tus schen twee volkeren die het waarschijnlijk tot bloedvergieten zouden gebracht hebben. Doch een aanmoedigend samenwerken van vredelie vende staatsmannen hebben het ertoe kunnen brengen aan de eenen voldoening te schenken en de anderen aan te zetten tot toegevingen, zoodat die zwarte wolk van den gezichteinder verdwe nen is. Het tweede gevaarlijk vraagstuk, geldt het Saargebied. Doch hier waren er twee punten in aanmerking te nemen de kwestie der politie om de volksraadpleging eene vrije uitspraak te laten en de kwestie der gevolgen na de volks raadpleging. De eerste zaak werd rechtstreeks en de tweede onrechtstreeks door den Volkeren bond opgelost. Binst het verloop der Volksraadpleging moet er onvermijdelijk sterk politietoezicht gehouden worden. Het kon door niemand aangenomen worden dat dit toezicht zou uitgevoerd worden door duitsche troepen. Duitschland zelf zou nooit aangenomen hebben dat het gedaan werd door fransche legers. De zaak stond op het punt alles te doen in de war loopen, toen er, bij tusschen- komst van den heer Laval, aangenomen werd er eene internationale politiemacht mede te be lasten. Er zullen derhalve Engelsche, Italiaansche en andere vreemde legerafdeelingen afkomen om de orde te handhaven. Iedereen vroeg zich ook met angst af, wat er na de volksraadpleging zou gebeuren. Het is eene uitgemaakte zaak dat er niet te denken valt aan een uitslag die het Saargebied bij Frankrijk zou voegen. Blijft dan nog overhet statu quo (ge lijk blijven zooals nu) of een terugkeer tot het Reich. Maar daarna Het regelen dezer kwestie was een zeer netelig vraagstuk. Welnu dat ook is vereffend door eene overeenkomst te Rome gesloten. Indien het statu quo blijft is alles voor zien om den Volkerenbond zijn toezicht zooals in 't verleden te laten voortzetten. Indien echter het Saargebied uitspraak doet om terug te gaan naar het Reich werd er vastgesteld wat Frank rijk aan kapitaal en vergoedingen zal ontvangen en hoe de in omloop zijnde fransche munt zal teruggetrokken worden. Het was in al de dagbladen van alle landen te zien met welke ontlasting en voldoening de regeling dezer hinderpalen onthaald werd. Een andere omkeer, waarvan wij verleden week reeds gewag maakten, gaat zijn gang toe nadering tusschen Frankrijk en Duitschland. Wij hebben erop gewezen waarom Hitler in schikkelijker moest worden. Thans zien wij die toenadering meer en meer veld winnen. Zelfs schijnt Hitier zekere princiepen van vroeger te verloochenen, zoogezegd omdat hij de omstan digheden veranderd vindt, 't Is eender waarom, maar de toestand klaart op. Ik spreek niet meer tot u, zegt Hitier, als de aanvoerder van het duitsche volk, maar als oud-strijder tot andere oud-strijders, die weten wat oorlog is en wat men erbij wint. Dit moge nu gemeend of ongemeend zijn, er ontstaat daardoor toch een vermindering van spanningmen wint tijd en tijd brengt niet alleen nieuwen raad, maar ook nieuwe omstan digheden, die wellicht stilaan voordeeliger zullen worden. De ontwapeningskwestie vooral zal er niet bij verliezen en misschien wordt men het daarop ten slotte toch akkoord, 't gene nog meer onweerswolken zou verdrijven. RIK. uit alle andere kennelijk aan de kwaliteit Men koopt ze voor 't PROFIJT I Nous apprenons qu'a la suite du décès du re- gretté directeur M. Cordenier, le conseil d'admi- nistration a désigné M. Léon Vandevoorde, rue d'Elverdinghe, n° 23, pour remplacer le défunt dans ses fonctions de Directeur de cette coopé- ration. Wij vernemen dat, tengevolge van het overlij den van den betreurden bestuurder Heer Cor denier, de Beheerraad der Coöperatief Heer Leon Vandevoorde, Elverdinghes'traat, 23, heeft aange steld om den overledene in zijne diensten van Bestuurder der Samenwerkende Vennootschap te vervangen. C'est au milieu d'une rffluence u'élite qu'a eu lieu, Jeudi soir, a la Salie des Fêtes du Cercle Catholique une intéressante séance consacrée a l'orgamsation du bon Ciné.na. M. le Chanoine f- rohée, Piésident du Séminaire Léon XIII a Louvain, traita brillamment son sujet L'Eqlise en face du Cinéma constatant les ravages que les films immoraux faisaient surtout parmi notre jeu- nesse, et l'opportunité de combattre cette déchéance morale par l'apostolat du bon film. M. l'Abbé Cartuyvels le dévoué Direc teur de la Filmliga a Btuxelles traita avec chaleur Het cinema-Vraagstuk cette question de biülante actualité posée au point de vue de la sauvegarde morale de notre Jeunesse Beige. Présentés et remerciés par M l'échevin Jos. Van der Mersch, les deux brillants con férenciers furent chaleureusement applaudis. Opnieuw gaan we Kerstnacht te gemoet, Kerstnacht schooner dan de dagen En opnieuw zal in leper's hoofdkerk, de Kerst nachtmis met bijzonderen luister gecele breerd worden zij wordt voorafgegaan, kwart vóór middernacht, door de roerende plechtigheid van het aanbrengen van 't Kin- deke Jezus in de kribbe, met de aandoenh ke kerst liec eren Stille nacht, heilige nacht Komt, christene zielen Adeste) 't Is nacht, staat op VI in uit Chrétiens). Onder de middernachtmis, alsook onder de Hoogmis zal de vierstemmige Mis van Rhein- berger uitgevoerd worden met begeleiding van orgel en orkest. Gelegenheid om ter H. Tafel te naderen na het offertorium der H. Mis, op drie plaat sen te gelijk. In de Middernachtmis van St- Maartens zijn alle vrome christenen welkom Op Kerstdag zal in de kerk der Paters Karmelieten, naar aloude en aandoenli ke ge woonte, het Kerstfeest luisterlijk gevierd worden, tot hetwelk de geloovigen vriendelijk uitgeneodigd worden. Reeds te io u. zal de kerk open zijn voor de gezongene Metten. Om li 1/2 u. 's nachts word' het Kribbekind van uit de stille kloos terpanden processiewijs naar het stalletje ge dragen, waar het Martyrologium of blijde boodschap van den Messias geboorte gezon gen wordt. Te middernacht, plechtige Mis door het gemengd koor met orkest, en onder de mis, algemeene Communie. Na de mis, Kerstlied in 7 stemmen voor de eerste maal opgevoerd daarna Lauden en 2 leesmissen. Van 5 tot 10% u. leesmissen. Te 9 u. plechtige Hoogmis en te 5 u. plech tig lof met koor en orkest en kort sermoen. Boekjes voor het volgen van het nachtoffi cie zullen ter beschikking zijn van de geloovi gen die het zullen vragen in het klooster. Welk zot schouwspel is me dat PACHA chicorei is kampioen van droog En haar faam rijst hemelhoog. Wij vernemen het overlijden, te Brussel, van den heer Emile Vercamer, eere-consul van België, gewezen Raadsheer bij het Gemengd Hof van Alexandrië. De heer Vercamer was te Yper ge boren op 21 December 1846. Hij maakte zijn loopbaan in de gemengde gerechtshoven van Egypte en is gedurende verscheidene jaren afge vaardigde van België geweest bij de internatio nale rechtsconferencie. Voor den oorlog kwam hij nog telken jare een deel zijner verlofdagen te Yper bij zijne oude vrienden doorbrengen. Madam Nott wishes to thank all friends for flrral tributes sent, letters received, and sympathy shown, in her recent sad bereav- ment. D. D. Heer en Vrouw Victor Wilde Creus Heer en Vrouw Florent Wilde - Bulcke en hunne kinders Monique en Anne-Marie, danken, langs dezen weg, de vrienden en kennissen voor de menige blijken van genegenheid, hen betuigd tijdens het afsterven van hunne teerbeminde zuster, schoonzuster, tante en groottante. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 16 December, om 8 y« uur. in St Maartenskerk, tot zielelafenis van Heer Charles LAMS Dixmudestraat. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bii te wonen die zal gezongen worden op Zondag 16 December, om 8 1/2 uur, in St-Jacobskerk, tot zielelafenis van Vrouw Maria DOOLAEGHE echtgenoote van heer Leo Verkynderen. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS hij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 23 December, om 8 y« u., in St Jacobsketk. tot zielelafenis van Heer en Vrouw Jules DAEL-DEVOS en dochter Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 23 December, om 11 y« u. in St Maartenskeik. tot zielelafenis van Vrouw Elisa DEBUYSERE echtgerioote van heer Arthur Boutens. 27, Tempelstraat. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bii te wonen die zal gezongen worden op Dinsdag 25 December (Kerst dag). om 8 1/2 u., in St Jacobskerk, tot zielelafenis van Heer en Vrouw Joseph DE PLANCKE. Vrie nden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bii te wonen die zal gelezen worden op Dinsdag 25 December Kerst dag), om ii y« uur, in St-Maartenskerk, tot zielelafenis van Vrouw Elisa SAMBAERE gewezen huisvrouw van heer Valere Talon en voor Heer en Vrouw Emile TALON - ROSSEEL. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd het SOLEMNEEL JAARGETIJDE bij te wonen d^t zal gezorgen worden op Woens dag 26 December (2* Kerstdag), om 9 uur, in St Maartenskerk, tot zielelafenis van Vrouw Elisa ROOSE echtgenoote van hr Maurits Vanderghote. 56, Dixmuidestraat. De Apotheek van La Pharmacie de M' S N O E C K Groote Markt o— Grand'Place is alleen open op Zondaa 16 Dec. reste seule ouverte 'e Dimanche 16 Déc.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1934 | | pagina 13