Willemsfonds VELOSPORT In De Vlaamsche Ster 'n Lachsucces van gehalte 5 u. kunnen beginnen om met de begrooting ge daan te maken, want zij moet nog vóór nieuw jaar gestemd worden. Na nog verschillende meeningen gehoord te hebben, besluit de Heer Voorzitter de bespreking der begrooting tot de volgende zitting te ver dagen. 15. Mededeelingen. M. Vanderghote. Wij hebben een brief ont vangen van den Heer burgemeester van Paris- Plage die ons bericht dat de inhuldiging van den hof, genaamd Square d'Ypres, den 23 Juni aan staande, te 11 u. 30 zal plaats hebben. Ten einde «en officieele betooging van dankbaarheid te dier gelegenheid in te richten, zou ik willen voor stellen dat niet alleen een afvaardiging van het schepencollege en van den gemeenteraad, maar nok nog verschillige maatschappijen van Yper daar zouden aanwezig zijn. Het gemeentebestuur van Paris-Plage heeft veel gedaan voor Yper. De Yperlingen, die er zoo talrijk binst den oorlog verbleven, werden daar uiterst goed ontvangen, en de vergoedingen die hen daar als vluchtelin gen werden betaald, werden niet teruggevraagd. De gemeenteraad van Yper heeft daar ook ver scheidene malen gezeteld. M. Van Alleynnes. Verschillige Ypersche scholen werden daar ook weer ingericht. M. Van der Mersch.Ja, de Middelbare School en de Justiceschool werden daar binst den oorlog heropend, en de lokalen werden ons daarvoor gansch kosteloos gegeven. Yper heeft aan Paris- Plage niets moeten betalen. M. Vanderghote. Wij zijn dus t'akkoord om deze genegenheidsbetooging in princiep te be sluiten De raad betuigt hiermede zijne instemming. M. Michiel. Ik maak mij hier de tolk van de bewoners der Kalfvaartwijk om te vragen dat er zoo spoedig mogelijk zou gezorgd worden om de Petrolestraat definitief te herstellen. Vroeger werd er een licht gevraagd dat er nu geplaatst is, doch dit is van geen nut gezien de weg in een echt schandaligen toestand verkeert en men er niet weet waar zijn voeten zetten. M. Vanderghote. Wij kennen dien toestand, doch er dient nog altijd een regeling tusschen den Staat en de stad getroffen te worden. Wij zijn bereid dit werk uit te voeren, maar kunnen het nog niet doen, gezien de Petrolestraat mis schien een eind zal verlegd worden. Die kwestie is nog altijd ter studie bij het beheer der Do meinen te Brussel. M. Michiel. Dit is nu reeds twee jaar dat dit duurt. Indien de menschen daar nu nog twee jaar moeten wachten, dan zijn ze er wel mee. M. Verbeke. Ik wensch een gelijkaardige vraag te stellen voor wat betreft de Verloren- hoekstraat. Daar werden de grachten uitgedol- ven en de delfaarde langs beide kanten van den weg opgehoopt, zoodat de straat aan een trog ge lijkt en het water er in blijft staan. Die straat is een ware modderpoel, een echt moeras. M. Delahaye. Na Nieuwjaar zullen al de buitenwegen hersteld worden. Dit is in de be grooting voorzien. M. Verbeke. Ik betrouw mij op uwe belofte. M. Vanderghote. Ik zou aan de raadsleden willen vragen dat zij, voor de punten die zij tijdens de gemeenteraadszitting wenschen op te werpen en die een onderzoek vergen, het sche pencollege ervan een paar dageh op voorhand zouden verwittigen. Zoo ware het mogeliik veel zaken beter toe te lichten. M. Missiaen. Over enkele maanden werd be sloten drie plaatsen in het personeel van het stadhuis open te verklaren. Sedertdien is de be stuurder van het slachthuis overleden en is die plaats thans ook te begeven. Nu dat er veel per sonen zonder wérk zijn, ben ik zeer verwonderd dat er daarvan niet meer gesproken wordt. Als die plaatsen open verklaard werden, dan is het wel omdat zij noodig waren. Ik vraag mij dan ook af hoe het werk nu gedaan wordt of zijn er misschien tijdelijke bedienden aangesteld ge weest. Ik dring aan opdat men in den kortst- mogelijken tijd tot die benoemingen zou over gaan. M. Vanderghote. De noodige maatregelen zijn reeds getroffen en wij waren van gedacht dit punt in de aanstaande zitting te behandelen. Voor wat het werk aangaat, werd dit tot op heden regelmatig gedaan buiten dat er thans, door het veranderen en opmaken der nieuwe be grooting, wat achterstal is. Doch dit laatste zal weldra weer ingehaald worden. M. Verbeke. Ik zou nog een vraag willen stellen die het schepencollege niet zal verrassen, daar zij een herinnering is. Een jaar en half ge leden heb ik gevraagd dat de verlichting in het slachthuis zou aangebracht worden voor het ge val van noodslachting. Dit werd mij dan stellig beloofd, maar tot heden werd nog niets gedaan. M. Lemahieu. Daarvoor zal in 't kort ge- Lzorgd worden en de beenhouwers zijn er ten andere reeds van verwittigd. De Heer burgemeester verklaart hierop de openbare zitting te 19 u. 10 opgeheven. Zitting van 17 December 1934, om 18 uur. DAGORDE 1- Proces-verbaal der zitting van 10 Decem ber 1934. 2. Kerkfabriek van St-Niklaas Begroo ting 1935. 3. Stadseigendommen Barmlanden Vernieuwing van korttijdige pachten. 4. Stadsbegrooting voor het jaar 1935. 5- Vernieuwing voor een jaar van a) 90 opcentiemen op de Staatsbelasting op het inko men b) 25 opcentiemen op de Staatsbelasting op wedden, loonen en pensioenenc) 90 opcen tiemen op de Staatsbelasting op het mobilair. 6- Heffing voor vijf jaar van 60 opcentiemen voor de gewone honden en 40 opcentiemen voor de rashonden op de hoofdsom van de provin ciale belasting op de honden. 7. Taksverordening op het leuren Her nieuwing. 8. Verordening op het slacht- en keurrecht Hernieuwing. 9. Mededeelingen. Nieuwjaar nadertDenk aan uw naamkaartjes en bestel ze zonder uitstellen ter Drukkerij Dumortier, 34, Boterstraat, Yper. Zondag j. 1. werd te Poperinghe een af deeling van 't Willems-Fonds ingewijd. Te dier gelegenheid hield Prof. Hegmans zijn gekende voordracht over klank en zang aan 't front. De Heer Hegmans kan zijn auditorium boeien, het opwekken tot homerisch lachen of het vat baar maken voor de meest aandoenlijke vader- landsche gevoelens. Gedurende meer dan 2 uren hield hij zijn toe hoorders onder de bekoorlijkheid van zijn gees tig of dieptreffend woord. Meer dan 50 leden lieten zich inschrijven. Tak leper gaat steeds vooruit. 'n Nieuwe boekerij wordt ingericht te Holle- beke. Dat is de vijfde die door onze afdeeling in de omgeving ontstaat. 't Zal er niet bij blijven De leden onzer inrichting weten dat het Wil lems-Fonds er is waar vooral zonder beslag wordt gewerkt. Wie zou niet genoopt zijn er aan te ijveren Geldt het niet den vooruitgang van onze soms nog gesmaden volkskracht De meest vooraanstaande personen in de we tenschappelijke wereld zijn nochtans Willems- Fondsers of waren het in hun leven. Wij verwijzen naar onze eeretitels Ziet onze boekerijen. Ziet onze voordrachten. Ziet onze kunstfeesten. Dit alles ten bate van ons volk. Met uw nederigen steun kunnen wij onze werking uitbreiden. Daarom niet geaarzeld. Wordt heden nog lid. Voor 20 fr. 's jaars ontvangt gij een stel zeer interessante boeken elk jaar. Wordt een levende kracht voor de gemeen schap. Geld aan een nuttig werk geschonken veredelt en maakt uw dagelijksche pogingen vruchtbaar. Wordt onmiddellijk lid. De zangers worden vriendelijk uitgenoodigd Zondag te 9 u. aanwezig te zijn in «Hotel Royal», Statiestraat, leper. Een surprise wacht hen. Maandag speelde onze verdienstelijke Rede rijkerskamer De Truc van Arthur blijspel in drie bedrijven doer A. Durr. M. Meesen, gewezen huidevetter, zou gaarne zijn dochter uithuwen. Zijn keus valt op Brug man. 'n Don Juan. Benoit, dezes dienstknecht, is bekend met de fratsen van zijn meester. Te Oostende knoopte Brugman betrekkingen aan met de Colombe die stoffelijken steun geniet van Oersikoff. Heer Brugman's hart schommelt tusschen beide schoonen. Zijn toekomend schoonvader en bruid komen te zijnent. Meesen is erg encombrant. Eveneens komt de la Colombe er opdagen. Hoe zich uit den klauw van deze laatste bevrijd De Truc van Arthur zal op raad van Benoit ingevoerd worden. Deze toestand levert aller- koddigste scenes op. Maar de la Colombe krijgt schik in de nieuwe kleedij van haar minnaar. Ten einde raad laat hij zich schaken door zijn minnares om bij haar chasseur te worden. Hij krijgt een allerliefst pak. Hier corseert zich de zaak. Niet alleen wor den hun liefkoozingen bespied door 't knecht- tendom maar Oersikoff komt opdagen. Vermake lijke scenes van jaloerschheid. In het derde bedrijf stijgt de intrige. Brugman staat op het punt in 't huwelijk te treden de la Colombe heeft zijn spoor ontdekt. Zij laat zich door Meesen engageeren als meid. Jeannette komt eveneens Benoit opzoeken die zich deed doorgaan voor Brugman. Oersikoff komt reke ning vragen met wapens en getuigen. Ongehoor de imbroglio Ondertusschen is de huwelijksstoet naar 't stadhuis. De teruggekeerde schoonvader geraakt er niet wijs uit. Allervermakelijkste scenes die schater lachen doen. De gordiaansche knoop wordt eindelijk door gehakt. 't Huwelijk is toch voltrokken. Oersikoff be kent zijn ongelijk en houdt de la Colombe. Jeannette, de onstuimige meid, heeft haar prooi veroverd in den persoon van Benoit. Alles komt te recht. Allerkoddigst stuk, dat eer doet aan de ver tolkers. En nu de palmares Heer Durnez was een ingewikkelde Brugman, die zich door al de moeilijkheden heen slaat met koddigen scherts. Voorwaar een zeer goede kracht. Mevrouw Denaegel was een doortrapte de la Colombe. Zij stak den loef af aan haar minnaars geslepenheid. Zij speelde haar rol met kunde. Heer M. Van den Driessche wist in de rol van Meesen overtuiging te leggen. Keer om keer was hij een verbolgen schoonvader en een teerhar tige vader. Hij beeldde goed Meesen's type uit. Mej. Verhaeghe, in de rol van Cecile, was een aangename soubrette die belooft. Mevrouw Notebaert-Boudry was een fijne meid. Zij doorgrondde de geheime verhouding van haar meesteres en was eveneens vernuftig in 't spannen van haar liefdenetten. Goede kracht. Heer Lelong speelt zuinig toch gemeend. Zijn handeling is te loven. Heer Arfeuille in de rol von Oersikoff was een vervaarlijke en driftvolle verliefde. Zijn spel was keurig. Heer Vandervondelen was een geheimzinnige coiffeur. Al de andere figuranten waren goed in de sfeer hunner opdracht gebleven. Kortom, een reuzensucces Tot ons groot vermaak hebben we mogen be- statigen dat verschillende vooraanstaande per sonen op de vertooning aanwezig waren. Tooneel is een der merkwaardigste uitdruk kingen van de volkskunst, 't Is een nobele in spanning die aanwakkering verdient. Heil de Vlaamsche Ster N. B. We hoorden dat de Vlaamsche Ster binnen kort zal mede dingen in het provinciaal tornooi. Proficiat Hebt gij reeds uw kantoor- of zakagenda voor 1935 aangekocht? U vindt er een groote keus in alle banden, ter Drukkerij Dumortier, 34, Boter straat, Yper. i De pisterijders hebben heden ten dage de handen vol, en gelukkig'zijn dezen zooals Haemerlinck> Billiet, De Kuysscher enz., die èn baan èn piste kunnen beoefenen. Wijl de harde werkpaarden lijk Demuysere, Rebry, Decroix en Ghesquière, om er maar eenige gewestelijke bij te noemen, tot werkloosheid zijn gedoemd, winnen de eerstgenoemden rijkelijk hun brood met de con tracten die allerwege toekomen. In Gent o. a. gaf men Zaterdag een volksmeeting een koers waar feitelijk peroepsrenners, onafhanke- lijken en juniors van eenzelfde gewest, bij uitzonder lijke toelating van de B. W. B., tegen elkaar uitkwa men. Die koersen zijn telkens wel gevolgd door het publiek en Bog meer door de supporters van die ren ners, die er zoo wat een wedding op na houden gelijk op de Hippodrooms, maar zonder de officieele book makers. 't Gaat er eer om er een plezierpartijtje van te maken. Deze meeting zag de overwinning van Wy- nants-Drappier, op 1 ronde gevolgd van Grysolle-De- blauwer, Capriaux-Meuleman, Haelemeerscih-Noens, Robbens-Godefroidop 2 ronden Lanckaert-Demulder, Oosterlinck-Gernaey, Clapdorp-V. Herzele op 3 ron den Martens-Van Cauter. In Brussel was het grof geschut aan 't werk. Immers, een match België-Vreemdelingen was aan de orde van den dag. De snelheid (3 matchen) werd gewonnen de lf door Vluggen, vóór Billiet, Bonduel en Bogaertde 2e door Van Vlockhoven vóór den zuiveren sprinter Oszmella, Van Buggenhout en Piano, en de 3'" door Martin vóór Van Hoeck, Smets en Van Hout. In de achtervolging lf match vervoegden Di Pacco- Malmesi de Belgen Anhès-Degreef na 4 km. 700 m. In de 2'match moesten Ippen-Hurtgen aan het brio van Depauw-Duray gelooven, die hen vervoegden na 2 km. 350 m. Huys-Loncke klopten Wals-Van Kempen met 75 met. na 4 km. 700 met. Guerra-Piemontesi klopten Aerts-Deneef met 75 met. wat wel de clou.van den avond werd. Maar op eigen krachten (2 manchen van 15 km. elk).

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1934 | | pagina 5