15e Jaar, N° 38 - 22 December - 1934 - 15e Annêe, N° 38 - 22 Décembre Ran onze Rbonnenten f\ nos Rbonnés Chambre de Commerce et d'Industrie - Qroot Engelsch Bal - VREDE Weekblad - bet Arrondissement Yper Journal hebdomadaire de I'Arrondissement d Ypres Handels- en Nijverheidshamer YPER Op Zaterdag 5 Januari 1935 VOORDRACHT De Waterbevoorrading van Yper. Y P RE S Le Samedi 5 Janvier 1935 CONFÉRENCE R. A. O. B. Woensdag 26 December 1934 om 8 uur, HET der Club*, LA REGION D'VPRES de I'Association dee Slnistréa» des Clubs Yprois, etc. Beheer, Opstel en Aankondigingen34, Bo terstraat, 34, YPER. Abonnement: 18 fr. 00 per jaar Buitenland: 32 Ir. Men kan inschrijven in alle Belgische postkantoren Tel. 500 35 cL het nummer Naamlooze artikels geweigerd Rédaction, Administration et Publicité34, ri<è au Beurre, Ypres. Abonnement18 fr. 00 par an Etranger32 fr. On peut s'abonner dans tous les bureaux de poste Beiges 35 ct. Ie numéro Tél. 500 Les articles non signés sont refusés Onze abonnenten die bij vergetelheid geen kwijtschrift voor de hernieuwing van hun abonnement werden aangebo den, of het aangeboden werden tijdens hunne afwezigheid, en wenschen voorts HET YPERSCHE regelmatig te ontvan gen, worden verzocht een kwijtschrift AAN TE VRAGEN OP HUN POST KANTOOR of de som van 18 frank te storten op postcheckrekening 46.173 <C. Dümortier, Yper.) Les abonnés auxquels, par oubli, il n'aurait pas été présenté de quittance pour le renouvellement de leur abonne ment ou qui étaient absents au moment de cette présentation et désirent conti- nuer recevoir régulièrement LA REGION D'YPRES sont priés de RÉGLAMER UNE QUITTANCE au BUREAU des POSTES QUI LES DES SERT ou de verser la somme de 18 fr. au compte chèques postaux N° 46.173 (C Dümortier, Ypres). te 8 u. 's avonds, ten lokale Hotel du Sultan» door den Heer G I T S, Stadsbcuwkundige, over Hebt gij reeds üw kantoor- of zakagenda voor 1935 aangekocht U vindt er een groote keus in alle banden, ter Drukkerij Dümortier, 34, Boter- straat, Yper. i 8 h. du soir, au lt cal Hó:tl du Sultan par M. GITS, architecte de la viile, sur L'alimentation en eau potable de la ville d'Ypres. in de Feestzaal «MAJESTIC», Rijsselstraat met medewerking van den gekenden Jazz band VIAENE. Ingangsprijs 3 fr. Heel het jaar door hebben de menschen met den daver op het lijf gezeten. Gedurig zagen ze het spook van den oorlog voor de oogen oprijzen. De eene onweerswolk na de andere kwam den politieken hemel verduisteren. Conferenties en samenkomsten van staatshoofden mislukten in een ijdel pogen. Ieder land trok zich terug achter hooge tolmuren en meer dan in de vóóroorlog- sche jaren nam men zijn toevlucht tot den koers der bewapening. Het volk wachtte angstig de komende dingen af. Onophoudend zag het gensters springen uit den zwangeren gezichteinder hier de gruwelijke moordpartij op Koning Alexander en Minister Barthou te Marseille, daar de brandende kwestie van het Saargebied, ginds het aanmatigend op treden van het overmoedige Japan tegen Rus land en China, En al de volkeren, in het aanschijn van het dreigend gevaar, vragen vrede, wenschen vrede hun ziel, him hart, hun geest, alles roept om vrede. En zieEr is iets gebeurd m tiet oude zieke Europa Is het de nadering van Kerstdag, den vredes- dag bij uitmuntendheid, die de harten geraakt heeft van eenige menschen van goeden wil, die de onheilspellende wolk,welke zwaar over de wereld hong, haar versmachtte en vergiftigde, heeft weggedreven Zeker, de stem en de drijverijen der kanon koningen en munitiebarons zijn nog geweldig en te vreezen, maar er is een opklaring, een ver lichting gekomen en de hoop op vrede steekt weer heel behoedzaam haar hoofdje omhoog. Het is zoo schoon, zoo onverwacht, dat het schier ongelooflijk is. Indien men de zekerheid had dat, na twintig jaar altijd vruchteloos pogen, twintig jaar zoeken en streven, twintig jaar begoochelingen, men dien mirakuleuzen uitslag zou bekomen dat alle voor ingenomenheid verzwonden, het vertrouwen her boren, al de opgestapelde stronkelsteenen op den weg der sociale wedergeboorte weggeruimd zijn, hoe zou men al de overeenkomsten toejuichen, hoe zou men zich al de gedane opofferingen ge troosten, hoe zou men de spons vagen over ge dane onrecht, hoe zou men vergeven en vergeten... Die vrede, waarover spraak is, zou spruiten uit de nakende toenadering van het Duitsche Rijk en de Fransche Republiek. Indien deze twee groote en sterke geburen elkander, boven onze hoofden, de handen toesteken en vredesgezind willen drukken, dan zou het misschien voor ons, kleine Belgen, amen en uit zijn met dien eeuwi gen schrik voor eene mogelijke ramp. Die vrede zou spruiten, en het heeft er allen schijn van, uit een welgemeende toenadering van Frankrijk en Italië, een broederlijk samengaan met Engeland, een verstandige in toom houding der Midden Europeesche pasgeboren en roerige staten. Die vrede zou spruiten uit een krachtige wer king van een hernieuwden Volkenbond, als op perste toeziener der wereldorde, als opperste, rechter in geschillen, als onomkoopbare, onver biddelijke bewaarder der aangegane verbinte nissen. We lazen onlangs een boek van den Oosten rijker Ludwig Bauer en dat voor titel droeg De nakende Oorlog De Volkenbond wordt er breedvoerig in be handeld en Ludwig is ook de meening toegedaan dat de Geneefsche instelling een groote nood zakelijkheid is om een nieuwe oorlogsramp te voorkomen en den vrede te bestendigen, maar dat, lijk hij nu samengesteld is, lijk nu de geest is die hem bezielt en lijk nu die geest zich uit in daden, die eigenlijk geen daden zijn maar een soort uitvluchten of schipperen onder vorm van aanbevelingen, dat organisme nooit aan de we reld dien oppersten dienst kan bewijzen, waar voor hij eigenlijk uitgevonden en ingesteld werd. Ludwig Bauer valt niet zacht voor den Vol kenbond wanneer hij zegt dat hij geen tastbaar feit op zijn aktief heeft, maar veel redevoerin gen, teléfoongerinkel, drukinkt en bergen-papier. «Geneve, zegt hij, is een soort beurs ten dienste van ministers, diplomaten en journalisten, die er om strijd, om er zich vast in te werken, hard nekkig en nijdig hun nationale opvatting en partikulier doelwit beoogen en verdedigen De onmacht van den Volkenbond kwam het duidelijkste voor in net Japansch-Chineesch ge schil. Het zoo moeizaam opgebouwd Pakt zag men over het hoofd door het terugwijken voor de macht, door de weigering om den aanvaller te veroordeelen, door het angstig verzwijgen van het woordje oorlog alhoewel de striid in alle hevigheid woedde, door de vleierij om van den aanvaller een verklaring uit te lokken die de on schuld van den Volkenbond voor de oogen der wereld kon herstellen. Lukt de Volkenbond beter in het Boliviaansch- Paragueesch geschil Zoo besluit Ludwig Bauer De Volkenbond in feite bestaat nieten nochtans hij erkent en verkondigt het luide De Volkenbond is onont beerlijk zoo wij onze pasgeboren kinderen van een algeheele uitmoording willen vrijwaren De gansche instelling moet van meet af her zien worden. Een andere geest moet haar bezie len met haar tot het juiste bewustzijn van haar plicht en zending terug te brengennamelijk het recht te verdedigen en het onrecht te belet ten of te straffen en dat tegenover gelijk welKe natie, ze moge nog de machtigste zijn. Maar buiten de macht om te besluiten en te bevelen, is het van het hoogste belang den Vol kenbond de middelen aan de hand te doen om zijn besluiten en zijn bevelen te doen uitvoeren. Daar zijn we nog ver van af, 15 jaar na den Vrede van Versailles. In alle geval heeft de Volkenbond een zekere zedelijke macht. Waarom gaat hij niet recht door zee en aarzelt hij zoo lang om ten minste dat wapen, waarover hij thans beschikt, te gebrui ken Het is niet voldoende dat de Volkenbond we ken lang naar de bepaling zoekt van 't woord aanvaller of bewapening Hij moet vast besloten zijn, om wille van den vrede, klaar en duidelijk, zonder er doekjes om te winden, in het aanschijn der wereld te zeggen, dat in voor komend geval, hij den aanvaller buiten de wet plaatst en hem doemt tot volslagen afzondering. Daarom zou er te Geneve onder de leden van den Volkenbond een roerende eensgezindheid moeten bestaan, in gedachten en handelen. Tot hiertoe is die eensgezindheid ver te zoeken. Goddank Een wind van vrede blaast over het kranke Europa; het is nog maar een briesje, maar dat is reeds krachtig genoeg om van de koorts verhitte voorhoofden te verfrisschen. De Volken bond zelf staat er paf van dat hij twee goede punten in een korte spanne tijds op zijn aktief mag zetten en zijn afgevaardigden zijn als ge lauwerde Cesars naar hun landen teruggetrok ken want, o mirakel, het dreigend oorlogsgevaar op den Balkan, in West-Europa, in 't Verre Oosten hebben ze eenige stappen teruggedrongen. En de wereld slaakt een zucht van verlichting, begint meer vertrouwen te hebben in den Vol-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1934 | | pagina 1