Willemsfonds VELOSPORT s Vandevoorde's Pelsen Verslag der Zitting van 22 December 1934. dig de Heeren Vanderghote, burgemeester-voorzitter Lemahieu, Delahaye en Van der Mersch, schepenen Pattyn, Jvr. Cornillie, de Heeren Seys, Biebuyck, Mis- siaen, Mich iel, Coutelle, Vergracht, Van Alleynnes, Leuridan en Verbeke, raadsledenVersailles, secre taris. M. Vanderghote. Vooraleer de punten der dagorde te bespreken, moet ik u kennis geven van het verslag van het nazicht der stadskas dat op 21 December 1934 rgedaan werd. Op dit oogenblik bleef er een overschot van 440.817 fr. 42, som die in geld juist bevonden werd in de stadskas. I. -f Stedelijk Leerwerkhuis Begrooting voor 1935. M. Vanderghote. De begrooting van het leerwerk huis voor het dienstjaar 1935 sluit in ontvangsten en uitgaven met dè som van 47.559 fr. 80. Ik stel voor dit goed te keuren. Al de raadsleden stemmen ja. 011. Gemeentelijke huishoudschool Begrooting voor 1935. M. Vanderghote. De begrooting voor 1935 van de gemeentelijke huishoudschool sluit in ontvangsten met 18.888 fr. en in uitgaven met dezelfde som. De raad brengt nogmaals een goedkeurende stem uit. III. Verworpen sommen uit stadsrekening 1932 Onwaarden. M. Vanderghote. Dit punt werd in geheime zitting afgehandeld. IV. Begrooting 1934 Wijziging. M. Vanderghote. Gezien het vorig punt in geheime zitting goedgekeurd werd. stelt het schepencollege vcor een wijziging te brengen in de buitengewone uitgaven van 1934. Artikel 151, onvoorziene uitgaven, wordt op 15.000 fr. gebracht in plaats van 5000 fr.artikel 168, onwaarden en verworpen sommen, 7964 fr., en artikel 171, buitengewone vergoeding aan het stadspersoneel voor 1934, 10.U00 fr., zoodat het slot der begrooting onveranderd blijft. De raadsleden keuren dit voorstel eenparig goed. V. Leeningen a) van 400.000 fr. en b) van 300.000 fr. bij het Gemeentekrediet. M. Vanderghote. Het schepencollege stelt voor weer te keeren op een vroeger genomen beraadslaging en de leening van 700.000 fr., bij het Gemeentekrediet aan te gaan, te splitsen in een leening van 400.000 fr. voor de uitbreiding van het electriek net en een tweede leening van 300.000 fr. voor de buitengewone wegenis- werken en het plaveien der schoolkoeren. Wij stellen deze splitsing voor omdat wij den indruk hebben dat de tweede leening moeilijker zal goedgekeurd worden dan de eerste en misschien wel een beletsel zou kunnen zijn voor de spoedige en algeheele regeling der leening. Artikel 65 van den buitengewonen dienst der ontvang sten wordt dus gesplitst, en paragraaf tien van artikel 217 der gewone uitgaven wordt van 50.000 fr. op 28.000 fr. verminderd voor interesten en delging der leening van 400.000 fr., terwijl daar nog een elfde para graaf wordt bijgevoegd ten bedrage van 22.000 fr. voor interesten en delging der leening van 300.000 fr. Dit voorstel wordt zonder opmerkingen gestemd. VL Leening van 700.000 fr. onder vorm van kre dietopening bij het Gemeentekrediet voor 1935. M. Vanderghote. Deze leening moet dienen voor de gewone noodwendigheden van het stadsbestuur en de verplichte uitgaven voor 1935. Zij is eigenlijk maar een voorschot dat het Gemeentekrediet aan de stad toestaat om haar in staat te stellen hare verplich tingen na te komen, en het geld dat de stad op deze krediet opening gebruikt, wordt door het Gemeente krediet afgehouden op het stadsaandeel in de Staatsbe lastingen. De voorgestelde beraadslaging, om deze kre- dietopening van 700.000 fr. bij het Gemeentekrediet te vernieuwen, is in de gewone bewoordingen opgesteld en ik vraag aan den raad ze te willen goedkeuren. De raadsleden brengen nogmaals een goedkeurende stem uit. VIL Begrooting 1935 Wijziging. M. Vanderghote. Het is wel verstaan dat de stem ming, zooeven uitgebracht voor de splitsing der leening van 700.000 fr., eveneens geldt voor de wijziging in dien zin der gestemde stadsbegrooting Al de raadsleden verklaren zich hiermede t'akkoord. VUL Openbare Onderstand Begrooting 1934 Wijziging. M. Vanderghote. De Commissie van Openbaren Onderstand heeft in hare zitting van 11 December 11. een beraadslaging genomen waarbij zij besluit, gezien de ontoereikenheid van het voorziene krediet de toe lage van 30.000 fr., voor tusschenkomst in de kosten der mutualiteitsvereenigingen, tot op 50.000 fr. te ver- hoogen en in de gewone ontvangsten de som, ingeschre ven als pacht van landelijke eigendommen en die meer zal opbrengen, van 1.400.000 fr. tot op 1.420.000 fr. te vermeerderen. De raadsleden stemmen eenparig ja, behalve de Heer Missiaen die zich onthoudt als lid der Commissie van Openbaren Onderstand. IX. Sladseigendommen Verkoop van grond. M. Vanderghote. De Heer Leroy.van Boesinghe, wenschl een perceel stadsgrond van 33 aren, gelegen te Boesinghe, het sas, te koopen aan den instelprijs van 2(1.000 fr. de hectare. Ik vraag aan den raad dezen verkoop te willen beslissen, gezien hij van weinig be lang is en dit perceel gansch in den eigendom van den Heer Leroy ligt ingesloten. AL Lemahieu. Zooals de Heer burgemeester het zegt is deze grond gansch ingesloten in den eigendom van den Heer Leroy. Het is daarbij slecht land gezien het meest al klei is, en-kan slechts al over een kleinen uitweg gebruikt worden. De Heer Leroy heeft er alle belang bij dit perceel te koopen, daar het midden zijner goederen gelegen is. Ten andere hij gebruikt het nu reeds en heeft het nog in pacht tot October aanstaande. De verkooping zal openbaar geschieden, zooals wij verplicht zijn het te doen, en voor wat de schatting betreft hebben wij denzelfden prijs genomen als dezen door de Commissie van Openbaren Onderstand ontvan gen voor een perceel grond daar rechtover gelegen, alhoewel het land dat aan de stad toebehoort zoo goed niet is als dit laatste. Ik denk dat deze verkooping mag toegestaan worden, gezien wij dit perceel niet noodig hebben. Verbeke. Rechtvaardigheidshalve, gezien gij zelf bekent dat deze grond minder waarde heeft dan dien der Commissie van Openbaren Onderstand, zoudt gij den verkoopprijs dan ook niet wat lager moeten stellen M. Lemahieu. De Heer Leroy aanvaardt dien prijs, die daarbij maar een instelprijs is en genomen werd omdat beide perceelen omtrent dezelfde ligging hebben langs eiken kant' der vaart. M. Vergracht. De Heer schepen doet wel eerst voor den interest der stad te zorgen en niet, zooals de Heer Verbeke het misschien zou willen, een enkelen persoon te bevoordeeligen. M. Verbeke. Ik meen dat men den Heer Leroy wat om den tuin heeft geleid met dien prijs. M. Vanderghote. Die grond heeft meer waarde voor hem dan voor iemand anders, daar hij gansch in zijn eigendom ligt. M. Biebuyck. Die prijs is in 't gehel niet over dreven en de eigendom van den Heer Leroy zal door dezen aankoop merkelijk in waarde stijgen. M. Vanderghote. Ik stel voor te stemmen over dit belangrijk punt. (Gelach). Al de raadsleden stemmen eenparig ja. X. Mededeelingen. M. Vanderghote. De Heer Opziener van het onder wijs deelt ons een schrijven mede van den Heer Minis ter van Onderwijs aangaande de benoeming eener onderwijzeres wier wedde ten laste van den Staat komt. Jufvrouw Debaene, onderwijzeres aan de bewaarschool, werd door den raad nog niet benoemd en het geldt hier dus de regularisatie van een toestand die niet normaal was. Het schepencollege stelt voor deze onder wijzeres bepaald te benoemen. M. Van Alleynnes. Dit is hier een kwestie van personen. M. Lemahieu. Ja. Dit zou in de geheime zitting moeten besproken Worden. M. Vanderghote. Zijn er geen andere mededeelin gen te doen of vragen te stellen Daar niemand hierop antwoordt, verklaart de Heer voorzitter de openbare zitting te 18 u. 35 opgeheven. Afdeeling Yper ZONDAG 6 JANUARI 1935, te 3 uur Zaal Concordia GROOT POPPENTHEATER door den Heer L. VERHAERT, Onderwijzer. Opvoering van 1. Koning Chocolade. 2. De verdwenen Prinses. 3. Het Zakneusdoekje. Ingang vrij voor iedereen. - Kinderen beneden 10 jaar moeten vergezeld zijn van een grooten persoon. Steunt het Willems-Fonds Lidmaatschap 20 fr. waarvoor ge een stel belangrijke boeken ontvangt. Stelt onmiddellijk een hooge sociale daad Hoogeschooluitbreiding Kunstfeesten. Bibliotheken, ten bate van 't Volk. Ter inlichting der Heeren choristenEiken Donderdag te 6 J u„ bij heer De Cadt, aan huis 's Zondags te 9 J u. in Concordia, repetitie. Stuurt de kinderen te 10 uur in Concordia, 's Zondags voor de repetitie. Allen op post. De bloeiende afdeeling van het Willems-Fonds richt op Zondag 6 Januari, te 3 uur, een avond in gewijd aan Poppentheater. In de meeste landen is deze kunst tot een hooge prestatie gegroeid. In het onderwijs wordt ze aange wend om de kinderharten te veroveren voor zedelijk gevoel en meer verstandelijke vatbaarheid. 't Poppenspel met zijn primitieve, doch zeer afgelijnde karakterstudie valt ten zeerste in den smaak der knapen... en der ouderen. Niemand min dan onze groote Vlaamsche schrijver Conscience was 'n groote aanhanger van deze volks kunst bij uitstek. In de Geschiedenis van mijn Jeugd verhaalt hij wonderen van dezen theater, te Antwerpen in een kelder gehouden. Het meest werden er opgevoerd Ourson en Valentyn, Genoveva van Brabant en dergelijke drama's. De talrijke toehoorders waren letterlijk begeesterd door de rondborstige en tevens openhartige lyriek van den regisseur. Deze kon zijn auditorium opleiden tot de hoogere sferen, waar deugd en eerlijkheid geloond werden. 't Ging er feitelijk zoo goed niet op toe voor de hou ders van de boosdoenersrolniet alleen mochten deze de vlammende verontwaardiging van den directeur in ontvangst nemen, maar zij mochten zich eveneens aan de onverkwikkelijke afkeuring van het perterre verwachten. Alles ingezien is de inborst onzer Vlaamsche massa gaaf. Zij zingt het uit bij 'n grootsche daad of slingert haar afkeuring naar 'n verraderlijke handelwijze. Alzoo kristalliseert het volkstheater de groote drijf- veeren der menschelijke daad. Zijn helden zijn uit een stuk. De booswichten dragen er den stempel hunner wandaad als op hun voorhoofd, en in hun physische houding. De rol van tooneelleider is er een van gewicht. Hij houdt de aandacht in spanning, dikt de psychologie der acteurs aan, roemt hun ridderlijke daden of weet de misdadigers in den afgrond te doen zinken van schaamte. Hij houdt adem in 't spel, of laat naar willekeur de intrigue ontknoopen. De overgevoeligste pinken een traan van ontroering weg, terwijl allen voldaan en tevreden het theater verlaten. Kinderen en in de groote blijft 't kind sluimeren beleven aan zulk spel aandoenlijke genuchten. Het helpt hun klaar zien in zich zelf, leert hun de inge wikkelde toestanden van 't leven begrijpen en bevre digt hun zucht naar menschelijke emotie. In 't poppentooneel is de intrigue op zijn minimum gereduceerd. De draagwijdte van kwaad en goed wordt er onder lijnd door de fantasievolle handelingen der poppen. die grootsche personnages oproepen. In den modernen tijd werd deze kunst, die zoo veel plaats overlaat voor droom en illusie, tot hoogere prestatie opgeroepen. De tooneelleiders zijn ontwikkelde menschen, die de kinderziel begrijpen en meer kieskeurig zijn géwordén in uitdrukkingen. De heer L. Verhaert is 'n meester in deze kunst. Overal waar hij verschijnt, weet hij 'n gullen lach te doen ontwaken. Overal boeit hij zijn auditorium door de snedigheid van zijn woord, wekt hij geesten op tot fijnere festijnen. Het bestuur van 't Willems-Fonds doet een warmen oproep tot onze burgerijHet vraagt hulp in zijn werking voor verspreiding van gezonde lectuur en fijnere kunstopvoeding voor de Folklore. Sluit u aan. Wordt heden nog lid Wakkert onze pogingen aan door uwe aanwezigheid. Op het einde van het jaar 1934 gekomen en met den overgang naar het nummer 35, maak ik er gebruik van om aan al de lezers en lezeressen, sportenthousiasten, mijne beste wenschen voor het komende jaar uit te drukken, een goede gezondheid en vooral, om bij de kroniek te blijven, een eerlijk sportvertoon dat hen vermaakt. Wijl we nu binst de wintermaanden koning Voetbal zien regeeren, en we tot in Gent moeten gaan om nog iets van 't wielrijderssport te genieten in de Wintervelodrooms, zullen we toch met de komende lente, ons weerom mogen verheugen in baankoersen van alle categoriën welke onze streek zullen door kruisen. Om dus de uitslagen van de velodrooms weer te geven, gaf Brussel weerom den klassieken 3 urenkoers die eindigde met de zege van Deneef-Charlier, welkq in de laatste 5 minuten het noodige rondje schaafden dat hen, met Huys-Loneke en Haesendonck-Verreycken^ op kop bracht. Op 1 ronde volgden Van Vlockhoven- Van Buggenhout, Ehmer-Hurtgen en Depauw-Anhès, en verder al het vreemd geweld op verscheidene ron den. Als men nu even bedenkt dat die 3 urenkoers nogmaals aangelegd was om een zifting te doen in zake Zesdagen, welke op andere jaren nu reeds op deze dagen te Brussel aan gang was, beseft men dan eerst de moeilijkheden waarmee de bestuurders van den velodroom hebben af te rekenen om er evenwaar dige ploegen in te krijgen, ten einde een degelijk pro gramma op te stellen. Steeds zijn het dezelfde winnaars met dezelfde figuren die de eereplaatsen bezetten, wijl de vreemdelingen, die het volk moeten aanlokken, er hun hielen aan vagen en maar deerlijk postuleeren. In Antwerpen was er snelheid waarin Scherens nog maals den baas was. Zijn tegenstrevers, hoe ze ook noemen, waren zooals altijd niet opgewassen om hem maar eenigszins te bedreigen. En om het succes te vol- ledigen snapte hij nog den tandemkoers met Huy- brechts vóór Linari-Bergamini. In den omnium zag de massa nogmaals den wonder baren wereldkampioen Kaers aan het werk tegen den campionnissimo Guerra. In snelheid kwam de Zuider ling natuurlijk geheele lengten te kort, om in de km. tijdrijden met bijna 2 seconden te verliezen. In achter volging liep Carlo het reeds persoonlijk aan Guerra explikeeren na 2 km. hoe er dient gereden te worden, om in de manche van 20 km. achter tandems met ruim 15 met. voorsprong te zegevieren. En we mogen er gerust aan toevoegen dat deze wonderknaap, nu al die prestaties verrichtende binst zijn militairen dienst plicht, tegen het naaste seizoen misschien nog gewel diger zal zijn vooruitgegaan en flink zal presteeren in de komende klassiekers. Dat ze er maar voor oppassen in ronden van Vlaanderen, Parijs-Roubaix en Parijs- Tours, om er 3 te noemen, dat ze den Kaers op sleep touw niet hebben als de laatste 1000 meter dienen afge legd te worden, of vast en zeker komt de regenboogtrui zegevierend uit het strijdperk. In den stayerswedstrijd was Meuleman eens te meer de man van den dag, en stilaan maar zeker verdringt hij er Ronsse van zijne plaats. Zondag in Parijs wisten de Hollanders Slaats en Wals prachtig den 50 km. ploegkoers te winnen vóór Schoen-Linari> Aerts en Kaers en Guerra-Olmo, Hier nogmaals werd door de leepe kaaskoppen de naijver opgemerkt van Kaers en Guerra, die hunne ploeg maten te veel verwaarloosden om persoonlijke kwesties op te lossen en hen misschien van een mogelijke zege beroofden. In de 150 minuten ploegkoers, Dinsdag verreden te Gent, waar naartoe tal van autobussen uit de streek de reis ondernamen, eindigde nogmaals de reuzenploeg Charlier-Deneef le na gansch de koers door en door een onbedreigd meesterschap te hebben betoond. En nu om te eindigen de beste wenschen van een gelukkig jaar 1935 aan de beide veloclubs Vereenigde Sportvrienden en Ypersche Wielrijdersclub Moch ten ze het aanstaande jaar veel koersen uitschrijven welke steeds meehelpen om de nering in de streek in de hand te helpen. Mochten ze anderzijds, lijk in 1934, op den bereidwilligen steun van de milde schenkers rekenen, en 't komende jaar zal een succes beteekenen. Verders wensch ik nog Aan Fons Ghisquière, zijn overwegende meerderheid van de jaren 27-28- en 29. Aan Woets, den overgang naar de juniors en, mag ik..., een eereplaats in de Ster van de Juniors. Aan Floren Litière, de klas en terug de velo op. Aan Poltje Salomé, wat meer geluk in den sprint. Aan Verbeke, veel eereplaatsen. Aan Maurice Degraeve, een gelukkigen overgang naar de juniors en een klinkende overwinning in het begin van het seizoen. Aan Lantsheere, de hernieuwing van zijne vlucht op St-Pieters Wijkkermis. Aan Muylle, de volharding en wat meer geluk. Aan Turck, Sonneville, Vermeerschj Debrouwer en Van Eenaeme een beter seizoen dan in 1934. En aan de constructeurs, Smidje Vermeersch, Remi Vermeeren en anderen, de dankbaarheid van al die jonge snaken met hen de vreugde te verschaffen van vele prachtuitslagen en zegepralen. SPRINTER. 4 uit alle andere kennelijk aan de kwaliteit l Men koopt ze voor 't PROFIJT i

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1934 | | pagina 5