Zoodagrast - Repos dominical -HET YPERSCt IE- LA RÉGION D'YPF ZES Amitiés Fran^aises Peter Benoit Hulde 15' Jaargang, N: 39 - 29 December 1934 15e Année. N° 39 29 Décembre 1934 Supplement Federatie der Geteisterden van het Arrondissement Yper Fédération des Sinistrés de PArrondissement d'Ypres Wat willen en wat eischen wij Ei Weg met water Geen bedrog De beste is Pacha altijd nog Afrika Verrijst In Sint Maartenskring La Fête de Neël a Ypres Nécrologie ZIELMISSEN In afwachting dat een ministerieel verhoor een einde stelle aan de kwestie der zoogezegd ten onrecht betaalde interesten, waarvan het ministerie weerom de terugvordeiing begint te eischen, raden wij de geteisterden, die daarover klachten of dwangbevelen zouden ontvangen, dringend aan niet te betalen, maar zich te wenden tot den zetel der Samen werkende Vennootschap voor Oorlogsschade te Yper, Elverdinghestraat, nr 23, die hunne belangen zal verdedigen. De Voorzitter der Federatie, Arthur Butaye, advokaat. En attendant qu'une audience ministérielle ait mis une fin a la question des intéréts pré- tendüment indüs dont le ministère recom mence a réclamer la restitution, nous recom mandons instamment aux sinistrés, qui rece vraient a ce sujet des reclamations ou des contraintes, de ne pas payer, mais de se rendre au siège de la coopérative des sinistrés a Ypres, rue d'Elverdinghe, n° 23, qui défen dra leurs intéréts. Le Président de la Fédération, Arthur Butaye, avocat. SOIRÉE THÉATRALE Le Comité des Amitiés Frangaisesse fait un devoir d'offrir, aux membres de la société, le plaisir d'apprécier les ceuvres théatrales qui recueillent les plus grands succès sur les pla teaux de la capitale. 10 Minutes Alibipièce en 3 actes de Antony Armstrong, traduite par Jacques Truelle, en est une. La pluie et le vent eurent beau conjuguer leurs efforts pour obliger chacun a rester chez soi, ils ne parvinrent pas a maintenir prisonniers au coin de l'atre, les grands amateurs de Théatre. Un public nombreux et choisi emplissait Jeudi soir la salie du Vieil Ypres La critique, en général, ne fut pas trés favora ble a cette pièce qu'elle trouva plutót banale. A notre avis, il eüt été possible de retirer de ce thème, des efïets plus brillants. Le cceur y est trop négligé a l'avantage de la raison. L'émo- tion què provoque la scène de l'assassinat, vue en rêve puis revue en réalité, est trop éphémère. On est étonné de voir qu'un jeune homme, animé des sentiments les plus honnêtes, puisse froidement commettre un crime et conserver tout son sangfroid pour combiner un alibi, sans oublier le moindre détail qui puisse témoi- gner de son innocence. On est étonné davantage en assistant au dé- noüment qui semble excuser le crime commis pour sauver quelqu'un. En admettant même que ce sont l'indignation et le désespoir qui aient commandé le geste fatal, ■ous eussions préféré voir le coupable arrêté, mais profitant des circonstances atténuantes. Grace a l'interprétation vivante et bien com prise, les 3 actes ont su nous intéresser en pi quant notre curiosité. M. M. Charles Gontier et André Guise qui tinrent les róles principaux ont incarné avec un réalisme profond, un Phi lippe Sévilla cinique et astucieux, et un Robert Derwent, animé des meilleures intentions, mais indigné et passionné jusqu'au crime. M.M. André Bernier, Maurice Gillain, A. Demorange et Marcel Banken,furent leurs dignes partenaires, tandisque Md" Lily Bourget, dont les meilleurs critiques ont fait les éloges les plus méritoires, ne permit d'apprécier toute la valeur et toute la souplesse de son beau talent. Encore une belle soirée a marquer d une étoile dans les annales des Amitiés Frangaises et pour laquelle nous remercions et félicitons les mem bres du comité qui nous l'ofïrirent. Aux inter- prêtes, un grand merci et un grand bravo. GAIRED. Vrank en vrij PACHA chicorei In de algemeene huldiging die het Vlaamsche volk dit jaar brengt aan zijn grootsten musicus ter gelegenheid van de 100" verjaring zijner ge boorte, heeft het kunstminnende leper niet wil len ontbreken. Woensdag had in de Feestzaal van het St- Vincentiuscollege een uitstekend geslaagde feest avond plaats, ingericht door het Davidsfonds om den grooten Vlaming en zijn werk dichter bij het volk te brengen. Hij werd bijgewoond door een overtalrijk en uitgelezen publiek. Heer Fl. Van der Mueren, Hoogleeraar aan de Universi teit te Gent, hield een voordracht over Peter Benoit. Hij deed vooral uitkomen de beteekenis van Peter Benoit voor de Vlaamsche Herleving Peter Benoit de schepper van de Vlaamsche muziek, die met een taaiheid en een uithoudings vermogen zonder weerga, door zijn sterke per soonlijkheid, in een tijd waarin van Vlaamsche cultuur nog schier geen spraak was, wist te ver wezenlijken het stichten van een Vlaamsche Mu ziekschool te Antwerpen, die uitgroeide tot het Koninklijk Vlaamsch ConservatoriumPeter Benoit, die het Vlaamsche volk heeft leeren zin gen, zooals Conscience het heeft leeren lezen, en door het heropwekken van het volkslied naar den geest en het gemoed van ons volk, het weer Vlaamsch en zelfbewust en fier leerde voelen. Zijn voordracht, vol jeugdige bezieling en over tuigingskracht deed de toehoorders rillen van geestdrift voor den grooten doode, die blijft leven door zijn onsterfelijk werk. Na de voordracht speelde hij zelf eenige ge geerde stukken uit het werk van dezen Rubens der Vlaamsche muziek, waaronder eenige der meest populaire brokken uit de machtige Ru benscantate. Dan had de uitvoering plaats van Peter Benoit's Kindercantate De Wereld In gezongen door 250 jongens en meisjes, begeleid door een orkest van kunstliefhebbers uit stad. Kinderkooren en orkest hebben zich uitstekend van hun moeilijke taak gekweten, en onder de ervaren en knappe leiding van H. G. Van Overbeke, onderwijzer aan het college, aan de toehoorders eenige ston den van stille aandoening en intens kunstgenot verschaft, die het beste loon zijn voor den last en de moeite der voorbereiding. Mochten de Davidsfondsavonden die met groei ende belangstelling worden gevolgd en bijge woond het kultuurpeil onzer stadsgenooten steeds hooger opvoeren. Met dezen prachtfilm nemen de Witte Zus ters van Kardinaal Lavigerie een vooraanstaan de plaats in de Katholieke Film-Beweging. Afri ka Verrijst, zoo heet de boeiende, artistieke film die te leper zal vertoond worden, den Dinsdag, 15 Januari, om 8 u., in de feestzaal van het Chris ten Volkshuis. De Iepersche bevolking zal er aan houden die vertooning bij te wonen. Het huis Gaumont-Franco-Film-Aubert stond aan de Witte Zusters zijn bekwaamste vaklui af voor de film-expeditie die ongeveer drie maand duurde onder de brandende zon van de Sahara en op de ongenaakbare toppen van het Djur- juragebergte. De foto-opnamen zijn heel suggestief. Het na tuurschoon is er kwistig voor handen. Typische scènes uit het dagelij ksche gedoe van de Kabie- len en de Saharabewoners vormen er een har monisch geheel met het algemeen overzicht van al wat de Witte Zusters voor de arme Noord- Afrikaners edelmoedig tot stand brachten en on derhouden. Persoonlijke kaarten 4 fr. en 2 fr. Familiekaarten 10 fr. en 5 fr. De vertooning wordt ingericht ten voordeele van het Missiewerk der Witte Zusters van Afrika. De leden onzer oudste Ypersche Boldersmaat schappij, zoo bloeiend en gezellig onder het wijs bestuur van E. H. Onderpastor De Coninck en de ieverige leiding van den heer Julien Pickel, hebben den goeden strijd geleverd in de Koning- bolling. De zege bleef aan de heeren Hilaire Rosez, Koning, en Jules Maes, prins. Een merkwaardigheid is dat de heer Rosez een dubbele kroon draagt, daar hij ook de Koning is der vermaarde Boldersgilde van den Yperschen Katholieken Kring. Onze beste gelukwenschen. Elle y fut célébrée avec ferveur. Toutes les églises regurent de nombreux fidèles. L'affluence fut grande aux messes de minuit, surtout a celle de la Cathédrale de St-Martin magnifiquement illuminée et ornée de sa riche parure des grands jours. Malgré son état souffrant, le T. R. Monsieur le Doyen Vermaut avait tenu a célébrer en grande pompe la messe de minuit et a offrir aux fidèles, du haut de la superbe Chaire de vérité, ses voeux pastoraux de Noël. La collaboration appréciée de la réputée Cho rale de St-Martin avec accompagnement de grand orchestre, sous l'excellente direction de M. Mau rice Baertl'exécution artistique aux grandes orgues, par le virtuose M. Hanoulle la touchante interprétation des Vieux Noëls et le gracieux cortège des Anges conduisant le Divin Enfant a sa Crèche offraient a cóté du caractère reli- gieux de l'auguste cérémonie un cachet de grand art chrétien. Le 18 Décembre dernier est décédée a Bruxelles, dans sa 37e année, Dame Gabrielle Tahon, épouse de Monsieur Oscar Lacroix, et fille de Monsieur et Madame Camille Tahon - Ganne, de notre ville. La défunte était décorée des Ordres de Léopold II et St Jean de Latran. Nous présentons a Monsieur Lacroix, a ses enfants, a Monsieur et Madame Camille Tahon, ainsi qu'a toute la familie, nos biens sincères condoléances. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMTS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 30 December, om 8 V% u., in St- Pieterskerk, tot zielelafenis van Vrouw Ludovica BENOOT echtgenoote van Heer Jules Vanraes Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 30 December, om g u., in de parochiale kerk te Vlamertinghe, tot zielelafenis van Vrouw Henri GRAYE geboren Irma Coene. {Ypersteenweg, 122). Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 30 December, om ny» uur, in St Maartenskerk, tot zielelafenis van Heer Alois VAN GHELUWE. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 6 Januari, om 8 1/2 u., in St Jacobskerk, tot zielelafenis van Heer Michel ODENT echtgenoot van Vrouw Christine Declercq. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 6 Januari, om 9 uur, in St Niklaaskerk, tot zielelafenis van Heer Joseph DUFLOU echtgenoot van Vrouw Marie Dael. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 6 Januari, om 11 Vi u., in St-Maartenskerk, tot zielelatenis van Mijnheer en Mevrouw EDMOND CAENEPEEL. De Apotheek van La Pharmacie de Mr VANWALLEGHEM Statiestraat o— Rue de la Station is alleen open op reste seule ouverte le Zondag 39 Dec. Dimanche 30 Déc. en deze van et celle de Mr S N O E C K Groote Markt o— Grand'Place op Dinsdag 1" Januari 1935. le Mardi ler Janvier 1935.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1934 | | pagina 9