FOOTBALL 15e Jaar, Nü 40 - 5 Januari 1935 15e Annèe, N° 40 - 5 Janvier VOORDRACHT Chambre de Commerce et d'Industrie CONFÉRENCE VRIEND ENSCHIETING C. S. Y - Illb - Kortrij k Sp. SNOECK's Almanakken voor 1935 zijn verschenen Een schoone gelegenheid Weekblad v - bet Arrondissement Yper y my-***' Journal de I'Arrondissement d'Ypres Handels- en Nijverheidshamer YPER Op Zaterdag 5 Januari 1935 door den Heer GITS, Stadsbouwkundige, over De Waterbevoorrading van Yper. Dit jaar is het Jaarlijksch Avondmaal vervangen door een Middagmaal dat zal opgediend worden in ons lokaal Hotel du Sultan», Groote Markt, op Zondag 13 Januari, om één uur stipt. Men schrijft nog in tot Dinsdag avond, (8 Januari), bij de heeren Daniel Van Lede, Camille Gantois, of in het lokaal zelf. Le Samedi 5 Janvier 1935 a 8 h du soir, au local Hotel du Sultan par M. GITS, architecte de la ville, sur LTalimentation en eau potable de la ville d'Ypres. Koninklijke Handboogmaatschappij De leden der drie Ypersche Handboog maatschappijen worden uitgenoodigd tot de die zal plaats hebben in de zaal van het lokaal «AU MIROIR», op Zaterdag 12 Januari 1935, om 5 y. uur zeer stipt 's avonds. Inschrijving om 5 uur. Inleg 5 fr. 5o te verschieten in vogels van 2 fr. 5o na aftrek van pijlrapersgeld. Zondag 6 Januari 1935 Om 2 uur Ingangsprijs i fr. 5o. en te bekomen ten bureele dezer, 34, Boter straat, 34. Fédération des Sinistrés de l'Arrondissement (T Ypres EHBKKSe*»» '4S< HET JTERSCHE sta? der Club*. Beheer, Opstel en Aankondigingen34, Boterstraat, 34, YPER. Abonnement18 fr. 00 per jaar Buitenland 32 fr. Men kan inschrijven in alle Belgische postkantoren Tel. 500 35 ct. het nummer Naamlooze artikels geweigerd LA D'YP Arcane de I'Association des Sinistréa^ des Clubs Yprois, etc. Rédaction, Administration et Publicité34, rue au Beurre, Ypres. Abonnement18 fr. 00 par an Etranger32 fr. On peut s'abonner dans tous les bureaux de poste Beiges 35 ct. Ie numéro Tél. 500 Les articles non signés sont refusés te 8 u. 's avonds, ten lokale Hotel du Sultan» Het Comiteit. YPRES AAN DE LIGGENDE PERS II semble trés probable que l'audience ministé- rielle, dont il a été question a l'assemblée du mois d'Octobre dernier, n'aura pas eu lieu avant le 13 courant. Néanmoins, cela ne tardera plus, puisque la besogne, jüsqu'ici par trop absor- bante, des ministres intéressés semble leur per- mettre maintenant de pouvoir s'occuper sous peu de notre demande. Dans ces conditions, une assemblée générale le 13 janvier risque trop de n'avoir aucun objet, et mieux vaut la remettre au dimanche 10 février. II est certain qu'alors l'audience aura eu lieu. En attendant, il n'y a plus eu récemment, a notre connaissance du moins, d'exécutions par voie de contrainte. Cela confirme les renseigne- ments regus et suivant lesquels ordre aurait été donné de surseoir a toutes nouvelles pousuites. Néanmoins nous recommandons instamment a tout sinistré qui recevrait de la part de l'Admi- nistration des Finances ur.e demande, même me- nagante, de restituer des intéréts pergus, de ne pas payer et de porter leurs papiers au bureau de la Coopérative des Sinistrés a Wervicq, ou a Ypres, rue d'Elverdinghe, n° 23. Dans cette assemblée d'Octobre, certaines per- sonnes s'étaient plaintes de ce que le Service exigeait le remploi jusqu'a la valeur nominale des titres donnés en paiement, et non jusqu'au montant de leur valeur réalisable. II doit y avoir eu malentendu. Renseignements pris, le service du remploi ne demande la justification que pour le montant de ce que la vente des titres a produit. Lors de cette même réunion, il avait été décidé de faire une brochure donnant les textes, fran- gais et flamand, de la décision du Conseil des ministres qui a mis fin a la question des inté réts indüs Mais tout compte fait, pareille bro chure coüterait beaucoup trop cher. II a fallu renoncer a cette idée. Mais nous donnerons les textes frangais et flamand de ce long document. Nous commengons dés cette semaine a publier la moitié de ce texte en flamand. Puis suivra le taxte en frangais. Op Oudejaarsavond sprak de Heer Eerste Mi nister Theunis een merkwaardige radiorede uit, waarin hij het programma voor België's finan cieel en economisch herstel programma dat de huidige regeering thans aan 't uitvoeren is omstandig uiteenzette en de noodzakelijkheid van sommige genomen maatregelen deed uit schijnen. Benevens de verschillige kwesties van de ste vigheid van onzen frank en van het Staatskre- diet, die de Regeering vast besloten is te. hand haven, van de bescherming van het spaarwezen, de hulpverleening aan den middenstand, de be strijding der levensduurte, de ontlastingen, enz. handelde de Heer Theunis ook nog uitvoerig over de werkloosheid en zegde daarover onder meer het volgende De opslorping der werkloosheid staat op het voorplan van onze bekommeringen. Drie ko ninklijke besluiten hebben daarop betrekking. Het eene streeft naar het te werk stellen van werkloozen. Het voorziet dat een deel van het krediet, dat ter beschikking van het Natio naal Crisisfonds werd gesteld, zal mogen aan gewend worden tot het verleenen van toelagen aan openbare organismen of aan organismen van openbaar nut voor werken welke bestemd zijn om aan de werkloozen een bezigheid te bezorgen...» Het thans in het vooruitzicht gesteld pro- gramma om de werkloozen te gebruiken is zeer uitgebreid het behelst baanwerken, werken langsheen de waterwegen, werken tot het op- trekken en inrichten van gebouwen en, ten slotte, werken om de watervoorziening van de onderscheiden bevolking-centra te verzekeren.» Deze verklaring van den Heer Eerste Minister verheugt ons ten zeerste, daar zij in volledige overeenstemming is met hetgeen de Handels kamer van Yper, de Federatie der Geteisterden, hunne afgevaardigden en wij zelf hier in ons blad steeds hebben gevraagd en hervraagd. na melijk de talrijke werkloozen onzer streek, die zich met dergelijk werk zouden kunnen gelasten, te bezigen voor het opdoen der, nog te herstellen vaart Yper-Komen in plaats van ze, zooals dit tot op heden het geval was, steun te verleenen zonder hiervoor in vergelding een overeenko mende hoeveelheid arbeid te eischen. Alhoewel die Verschillige werken, die volgens de ministerieele verklaring door de werkloozen zullen uitgevoerd worden, in de eerste plaats zullen aangevat worden in de streken waar de werkloosheid zich het meest doet gevoelen en wij niet in 't bezit zijn van een statistiek die ons zou toelaten de rangorde dezer streken aan te duiden, mogen wij toch verhopen dat, in tegenstrijd met hetgeen tot hiertoe reeds zoo dikwijls gebeurde, Yper en gansch de gewezen frontstreek van het voordeel van dezen maatre gel niet zullen uitgesloten worden, gezien de Heer Eerste Minister beloofde dat deze onder nemingen over al de deelen des lands zullen ver spreid worden. Als voornaamste der werken, die hier door de werkloozen zouden kunnen uitgevoerd worden en die veel handenarbeid zullen vereischen, wat met het doel der Regeering overeenstemt, ge zien zij van zin is «talrijke gemiddelde en ge ringe werken te laten uitvoeren, bij dewelke het grootst mogelijk getal werkkrachten zullen benuttigd worden stippen wij aan de ontslij- king van Dickebuschvijver en het herstel der vaart Yper-Komen. Naar wij uit de besprekingen, die onlangs tij dens het onderzoek der stadsbegrooting in den gemeenteraad plaats hadden, hebben kunnen verstaan, is de uitvoering van dit eerste werk reeds besloten, zoodat de stad weldra over een aanzienlijker watervoorraad zal beschikken en ook in staat zal zijn beter en gezonder drink water aan haar inwoners te verschaffen. Voor het tweede werk echter, het bevaarbaar maken der bestaande vaart Yper-Komen, bele ven wij nog steeds het tijdstip der beloften en verwachtingen. Tijdens de verschillige verhoo- ren die onze stadsoverheid en de afgevaardigden der Handelskamer en Federatie der Geteisterden met de bevoegde ministers hadden, werd telkens voorgesteld dit werk door de werkloozen te doen uitvoeren, wat zou toelaten twee vliegen in één klap te slaan, vooreerst de verwezenlijking der verbinding Yzer-Leie die voor den bloei van han del en nijverheid hier in gansch de streek en voor de heropleving der haven van Nieuwpoort onmisbaar geworden is, en vervolgens de vermin dering of beter de gedeeltelijke oplossing van het zoo beangstigend vraagstuk der werkloosheid. Telkens ook beloofden de ministers dit voorstel welwillend te onderzoeken. Nu dat we, bij monde van den Heer Eerste Minister, vernemen dat de Regeering besloten is op die manier te werk te gaan, 't is te zeggen de

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1935 | | pagina 1