Willemsfonds Oe Twaalfde Handelsfoor Wat INu Taks op de Honden MAATSCHAPPIJ Vereenigde Hofbouwliefhebbers ONZE KAZERNE i 5 Het voorstel dit jaar een Tentoonstelling in te xichten werd tijdens de Algemeene Vergadering «der Handelskamer met geestdrift onthaald. Een comiteit werd samengesteld, waar bene vens het uittredend bestuur zich nog eenige nieuwe leden, en wel van de verdienstelijkste, kwamen voegen. Eer öewijs dat de jaarlijksche Handelsfoor hier in onze stad een werkelijke behoeftè is ge worden, en niets mag verwaarloosd worden om haar te doen gelukken. Nu dat de eerste stap is gedaan, zullen de werkzaamheden van het comiteit onverpoosd aangevat worden, om aan de bevolking te laten zien hoe, spijts alle moeilijke omstandigheden, door eendracht en vasten wil, alles is te verwe zenlijken. Er is een zaak die alles moet overheerschen, namelijk aan de duizenden bezoekers laten zien en hen overtuigen dat alles, waaraan de maat schappij behoefte heeft, hier ter stede kan ge kocht en vervaardigd worden. Aan de stadgenooten en vooral aan de door de fortuin goed bedeelde medeburgers moet er ook, door een wel doorgedreven propaganda, be wezen worden hoe noodzakelijk het is, voor het opperste belang der stad, dat zij uitsluitelijk hunne aankoopen bij de plaatselijke handelaars doen. Aan dezen welke arbeidskrachten van doen hebben, moet er bewezen worden dat wij hier be kwame vakmannen en zelfs kunstenaars bezitten, welke niets beter vragen dan aan hunne kennis uiting te mogen geven en hunne gewrochten door de openbare meening te laten bewonderen. Dat de tentoonstellers en het comiteit aan deze grondregels niet zullen tekort komen, heeft de ondervinding ruimschoots bewezen, en de na kende Handelsfoor zal aan hare voorgangsters niets te benijden hebben. Julien Tahon. Landbouw, Bijen, Neerhof -van het Arrondissement Yper. Gesticht in 1884 Lokaal Drie Koningen Groote Markt. Verslag der Algemeene Vergadering van 23 December 1934. De algemeene vergadering wordt te 15 u. J, onder het voorzitterschap van den heer Vanbese- laere, voorzitter, geopend. De schrijver geeft lezing van het verslag van 2 December 1934. Dit verslag wordt met algemeene stemmen goed gekeurd. De heer Vanbeselaere, voorzitter, verwelkomt den Heer D'Haene staatsvoordrachtgeven, en stelt hem aan de leden voor. Hij geeft.kennis aan de leden dat er later eens een voordracht met licht beelden zal gegeven worden, ten einde aan de leden een beteren indruk der bloemenvelden te kunnen verschaffen. De heer D'Haene, overgaande tot de voor dracht, begint met een uiteenzetting van den oorsprong der voorkeur van de vroegtijdige bloemen en hun uitbreiding in den handel. Hij stelt ons eenige planten voor der verschillende soorten van Hyacinten, en in het bijzonder van Tulpen. Spreker geeft ons dan uitleg over het bereiden van den grond, het planten, de voort- brengst, alsook over de zorgen die dienen gege ven te worden na het uitbloeien, zoowel aan de planten als aan de knollen. Ten slotte geeft de heer D'Haene ons eenige voorbeelden tot het bekomen van variëteiten en stelt ons een uit gekozene reeks photos voor der schoonste soor ten die in onze bloemparken gekweekt worden. Deze voordracht, met groote aandacht gevolgd, wordt door de talrijke leden van harte toege juicht. De heer Vanbeselaere, voorzitter, bedankt den heer D'Haene voor zijne aangename en leer rijke voordracht, en wakkert de leden aan deze bloemenkweek uit te breiden. Er wordt dan ook kennis gegeven aan de leden dat er vier Staats- voordrachten voor het jaar 1935 aan onze maat schappij toegestaan werden. De heer Vanbeselaere bedankt dan nog de leden voor hunne tegenwoordigheid en de buiten gewone algemeene vergadering wordt te 17 uur gesloten. Op Zondag 6 Januari 1935 ALGEMEENE VERGADERING DAGORDE 1") Verslag der algemeene vergadering van .23 December 1. 1. 2") Mededeelingen. 3") Aanvaarden van nieuwe leden. 4°) Voordracht. 5") Beoordeelingen der aanbrengsten. 6") Uitbetaling der punten van het jaar 1934. 7°) Prijsloterij. De Schrijver, De Voorzitter, 'Versavei André. Vanbeselaere Victor. Men is begonnen met de afbraak onzer voet volkkazerne Is alle hoop nu voor de Yperlingen verloren om nog ooit troepen te bezitten Wie zal ons dit geheim ontsluieren Onze man datarissen zwijgen dat ze zweeten en berusten in het voltrokken feit. Langen tijd werden er wel eens pogingen aan gewend bij onze regeering om onze soldaatjes», gelijk het volk ze noemde, terug te krijgen, doch telkens werd eenig officieel wijwater ge sprenkeld en de zaken bleven zooals ze waren. Over eenigen tijd werd bevestigd dat een be reden gendarmeriekorps, een soort van vliegende brigade, de kazerne zou betrekken, en nu wordt weer gemeld dat het hooger bevel der Gendar merie deze gebouwen volstrekt geweigerd heeft voor zijne manschappen. Om het even «the man in the street», zooals onze Minister van Landsverdediging hem weleer betitelde, kan niet begrijpen hoe het komt dat onze regeering zoo weinig genegenheid gevoelt voor onze stad en onze streek Waarom worden wij zoo stiefmoederlijk be handeld Is het omdat wij, in onzen verlaten Westhoek van Vlaanderen, zoo dikwerf blijk hebben gegeven van trouw plichtbesef voor Vorst en Vaderland Is het omdat wij in alle klassen der samen leving werken en wroeten niet alleen om het bestaan maar ook om de verpletterende lasten, die op ons drukken, te kunnen betalen Is het omdat onze bevolking, wars van elke opruiende taal, trouw blijft aan de leering har er voorouders, en taal, en zeden, en Godsdienst in eere houdt Heeren Ministers, smeulende asch is soms wel gevaarlijk, en nooit gehoor leenen aan de ver zuchtingen eener bevolking is slechte politiek voeren. Julien Tahon. Wij hebben reeds de aandacht onzer lezers, houders van honden, getrokken op het feit dat, niettegenstaande de hondentelling die zal plaats hebben, zij verplicht zijn voor 15 Maart aan staande de taks zelf te gaan betalen in handen van den Ontvanger der belastingen. Op hoeveel beloopt deze taks Er dient een onderscheid te worden gemaakt tusschen de provinciale taks en de gemeente taks. Deze laatste is meestendeel gelegd onder vorm van opcentiemen op de pro vinciale taks, en verschilt van gemeente tot ge meente. Het nieuw reglement op de honden taks, dat begin October 1934 door den Provincieraad van West-Vlaanderen bestemd werd, bepaalt deze taks als volgta) voor de jacht en pracht hon den op 75 fr. per kop b) voor de andere op 25 fr. per kop c) voor de hondenkweekers of hui denhandelaars als dusdanig bekend ter plaats waar zij wonen, op 300 fr. welke ook het getal honden zij welke zij bezitten. Onmiddellijk stelt zich de vraag, wat dient er verstaan te worden door jacht- en prachthonden Dit was eene moeilijke bepaling, en in deze be paling, zooals zij voorzien was in het vroeger reglement dat in 1934 van toepassing was, lag juist de oorzaak der moeilijkheden waarover de honden bezitters in onze streek zoo te klagen hebben gehad. Om deze moeilijkheden in de toe passing van 1935 te vermijden, werden door de Provinciale overheid inlichtingen genomen bij de meest vooraanstaande hondenclubs van het land, en in overeenstemming met hunne gege vens voor wat het onderscheid betreft, tusschen prachthonden en andere, werd dan de opsom ming gemaakt der rassen die als prachthonden kunnen doorgaan. Er is eerst een algemeen beginselal de hon den, zonder onderscheid van ras, welke tot de jacht gebruikt worden, moeten aanzien worden als jacht- of prachthonden. Een tweede algemeen beginsel is dat alle prachthonden, van welk ras zij ook wezen, doch die hoofdzakelijk gebezigd worden als trek dieren, of tot het bewaken van kudden, mogen aanzien worden als gewone honden. In een derde bepaling wordt dan eene opsom ming gegeven van de verschillende rassen, die als pracht rassen moeten aanzien worden, en al de honden die, 't zij zij zuiver of gekruist zijn, onder een dezer rassoorten kunnen gerangschikt worden, worden aanzien als prachthonden, en zijn dus onderhevig aan de taks van 75 fr. Er dient dus opgemerkt dat zoo de honden van gekruist ras zijn, zij nochtans genoegzaam ken- teekens moeten dragen om te kunnen gerang schikt worden onder een van die opgesomde ras soorten. In geval van betwisting voor het vaststellen van het ras, zal de Bestendige Deputatie, op aan vraag van den belanghebbende, een bevoegden persoon aanstellen om de betwisting op te lossen. Het valt onmiddellijk op dat dit nieuw regle ment veel leniger is in de toepassing, dan het geen van toepassing was in 1934. Iedereen zal akkoord zijn om aan te nemen dat de volmaakt heid niet van deze wereld is. Er is gestreefd ge weest om eene juiste verdeeling te hebben tus schen prachthonden en andere. Er zijn zekere partijgangers van een eenvormige taks voor alle honden gelijk tot welke soort zij behooren, doch de provincieraad heeft zich laten geleiden door het princiep dat diegenen die eenen hond houden voor hun plezier, ofwel er speciale rassen willen op houden, ook bij machte zijn een speciale taks te betalen. (Toekomende week een woord over de ras soorten Afdeeling Yper ZONDAG 6 JANUARI 1935, te 3 uur Zaal Concordia GROOT POPPENTHEATER door den Heer L. VERHAERT, Onderwijzer. Opvoering van 1. Kening Chocolade. 2. De verdwenen Prinses. 3. Het Zakneusdoekje. Ingang vrij voor iedereen. - Kinderen beneden 10 jaar moeten vergezeld zijn van een grooten persoon. Steunt het Willems-Fonds Lidmaatschap 20 fr. waarvoor ge een stel belangrijke boeken ontvangt. Stelt onmiddellijk een hooge sociale daad Hoogeschooluitbreiding Kunstfeesten. Bibliotheken, ten bate van 't Volk. Ter inlichting der Heeren choristenEiken Donderdag te 6 i u., bij heer De Cadt, aan huis 's Zondags te 9 u. in Concordia, repetitie. Stuurt de kinderen te 10 uur in Concordia, 's Zondags voor de repetitie. Allen op post. Belangrijk POPPENTHEATER van den Heer Leen Verhaert, in Concordia, op 6 Januari, te 3 u. Met veel belangstelling wordt deze vertooning te gemoet gezien. De heer Verhaert houdt er een speciale theorie op na. 1 Zij die onlangs zijn spel in de radio hebben gevolgd zullen er op uit zijn getuige te zijn van de nieuwe strekking van dit wonderbaar spel. Wij lichten uit een interview, den heer L. Ver haert afgenomen voor de lezers van Het Laatste Nieuws het volgende Door opzoekingen en ondervindingen opge daan bij 't kindertooneel is mijn poppentheater een hernieuwd poppenspel dat echter terugge bracht is tot zijn oorspronkelijke zuivere be- teekenis. Het is gesteund op het meeleven en het mee voelen van de toeschouwers, meer nog op spon taan en onbewust meespelen van het publiek. Er is gedurig kontakt en samenwerking tusschen poppen-acteurs en toehoorders. Het is werkelijk een uiting van gemeenschapskunst. Mijn poppenspel legt zich toe op beschaafde uitspraak, vervolmaking van smaak, oordeel en fantazie. De poppen zijn in dit geval geen gewone draadpoppen of marionetten, maar wel hand poppen, dus op de hand bewogen. Een handpop is veel rijker in uitdrukkings vermogen... Trouwens ook in de buitenlandsche poppenspelen, die een kultureel doel beoogen en in den dienst van de volksopvoeding staan, wórden vooral de handpoppen gebruikt. De meest typische en mooiste koppen van mijn kaspertheater werden gesneden door den bekenden kunstenaar Max Jacob. «Deze poppen zijn zeer grotesk... De uitdruk king van hun wezen is zeer levendig, ook va* profiel. Heer Verhaert ziet dus af van melodramen. Alhoewel ongeveer dezelfde personnages op treden als in de algemeen bekende poesjenelle- spelen, namelijk Koning, prinses, minister, nar, boer, burger, duivel, heks, fee en ook die\*n, heeft dit vertoon verband met het improvisatie- spel. Gedurig moet ik, die gansch alleen ben om de poppen te bewegen en spreken, mij aanpasse* bij de toehoorders en zet ik deze door vragen tot antwoorden aan. Daaruit ontstaat dan verder het geleidelijk actief optreden van de toeschou wers en het kost geen moeite om in enkele mi nuten, zooals het steeds gebeurt, 200 tot 300 toe schouwers in de grootste spanning te brengen. Gemeenschapskunst, mede aktie van de toe hoorders is dus het doel van den heer Verhaert. Aldus komt zijn werk te staan in 't teeken va* de meest moderne strekking van dit tooneel. Niemand zal de schitterende huldeblijken ver—

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1935 | | pagina 5