HET YPERSCHE- LA RÉQION D'YPRES t ZIELMISSEN Zondagrnst - Repos dominical Bljvoegsel Supplément Wekelijksch Overzicht Welverdiende Onderscheiding 15® Jaargang, N' 41 12 Januari 1935 15® *nnée. N° 41 - 12 Janvier 1925 Conférence Touristique a Ypres AFRIKA VERRIJST Driekoningenstcet Nécrologl Zondag 13 Januari Weet gij nog wat ik zei Van de PACHA chiccrei. Over 't algemeen is de politieke gezichteinder m de laatste weken heel wat opgeklaard en om standigheden die alles in de war hadden kunnen brengen, werden 't zij door behendigheid, 't zij toevallig netjes uit den weg geruimd. Een der verheugendste gebeurtenissen der laatste dagen is de hartelijke toenadering teweeg gebracht tusschen Frankrijk en Italië met eene doorslaande goedkeuring van Engeland. Welke akkoorden er daar ook mogen gesloten zijn, zonder er al de bijzonderheden van te ken nen, is het een uitgemaakte zaak, dat er een triomfantelijk onthaal te beurt viel aan den heer Laval, niet uit persoonlijke sympathie, maar uit spontane tevredenheid over eene rechtschapen toenadering met Frankrijk. Men voelt zoowel in de Italiaansche als in de Fransche dagbladen dat er iets verheugends gebeurd is, dat alle span ning tusschen die twee mogendheden verdwenen is en dat men daarenboven de goedkeuring weg draagt van de Engelsche Regeering. Door die toenadering is er daarbij nog een paal gesteld aan de Oostenrijksche verwikkelingen en de duit- sche onrustwekkende plannen. Duitschland al leen zal er zooveel niet meê ingenomen zijn, omdat zulke overeenkomst zijne plannen ver ijdelt. Nu kan er ook verder ingegaan worden op de plannen van algemeene ontwapening, of althans op vermindering van bewapening. Maar Frankrijk staat niet meer alleen om te eischen dat deze ontwapening zou gepaard gaan met de verzekering der grenszekerheid. Bij gevolge zul len ze thans met drie mogendheden, in afwach ting van meer, het oog houden op de ontwikke ling der duitsche krijgsmachten, 't gene tot biertoe volstrekt onmogelijk te bewerken viel. Maar er is nog een ander gewichtig zwart punt aan den gezichteinder gebleven Het gaat er over de Volksraadpleging in het Saargebied, waarover wij vroeger reeds gespro ken hebben. Deze volksraadpleging moet den 13" dezer plaats hebben, maar in werkelijkheid is ze reeds begonnen, met de ambtenaren en bedienden, die op 13 Januari op dienst moeten zijn. Men heeft daarbij bestatigd dat die menschen zulken schrik hebben dat men zou te weten komen hoe zij ge stemd hebben, dat er maar 10 per honderd naar de stembus kwamen. Het Reich, zooals wij vroeger reeds lieten ver staan, heeft alles gedaan wat mogelijk was, met geld, met bedreigingen, met valsche inschrijvin gen, per Radio en zoo meer om ertoe te komen de meerderheid te halen tot het terugaansluiten van het Saargebied bij Duitschland. Eerst was het zeker dat het zou lukken, maar thans begint het daaraan te twijfelen. Het ware mogelijk dat het Statu quo de overhand hale, 't is te zeggen dat de toestand gelijk zou blijven, een soort onaf hankelijk Saargebied onder toezicht van den Volkerenbond. Dit zou onvermijdelijk gebeuren indien de Saarbewoners niet zulken schrik hadden van de gevolgen. Indien de teruginlijving bij Duitsch land doorgaat, dan zullen al de burgers die maar eenigszins twijfelachtig voorkomen het schrik- kelijkste te verduren hebben. En zijn er velen die in 't geheel niet naar de stembus durven ko men, er zijn er evenveel die komen uit schrik en ja stemmen als ze liefst neen zouden zeggen. Nochtans in de laatste dagen schijnt er eene groote aanwinst te zijn voor het Statu quo, omdat men hun beloofd heeft dat ze later als Hitier zou weg zijn b.v.b. - nog eens zullen mogen kiezen voor of tegen Duitschland. Dat is nu het angstwekkend vraagstuk dat binnen enkele dagen zijne oplossing moet vinden. In alle landen staart men met angstige ver wachting naar den uitslag. Voor of tegen kan die uitslag allerlei gewichtige gebeurtenissen te weeg brengen. RIK Jeudi 17 Janvier, aura lieu a 20 heures, en la Salie des Fêtes du Cercle Catholique, une bril- lante Conférence avec projections lumineuses en couleurs, sur le Tessin et les lacs Italo-Suisses (Lugano, Cóme, Lac Majeur) par M. Maurice Muller, Ingénieur A. et M„ a Lille. Cette Conférence a obtenu en 1934 la grande médaille de la Société Royale Beige de Géogra- phie a Bruxelles. L'entrée est libre. Carte personnelle 2 francs. Bij Koninklijk Besluit van 26 December 1934, wordt aan den heer Robert Clinckemaille, arron dissementscommissaris alhier, het Burgerlijk kruis van eerste klas toegekend voor meer dan 35 jaren dienst. Het is immers op 1 December 1899 dat de heer Clinckemaille in dienst trad in de bureelen van wijlen heer Merghelynck, den toenmaligen arron dissementscommissaris. Gedurende gansch den oorlog verbleef de heer Clinckemaille te Watou en bewees de beste dien sten aan zijn geboortestad en streek, vooral door het weghalen, onder de moordende duitsche beschieting, van de dubbels der boeken van den burgerlijken stand die op de rechtbank van eer sten aanleg berustten en veilig werden onderge bracht wijl de andere meerendeels in den brand der Hallen of door de vernieling der gemeente huizen onzer dorpen vergingen. Na den oorlog was hij een der eersten te Yper terug en was zijn stadsgenooten in talrijke om standigheden behulpzaam. De heer Clinckemaille maakt bovendien nog deel van talrijke nuttige vereenigingen en stelt er zijn grondige kennissen ten dienste zijner medeburgers. Op 21 Oogst 1920 werd hij, tot algemeene vol doening der bevolking, tot arrondissementscom missaris benoemd. Zijn moeilijke bediening ver vult hij steeds met plichtbesef en tact. Vóór enkele jaren werd de heer Clinckemaille tot Ridder in de Leopoldsorde bevorderd en het is met vreugde dat alle Yperlingen zijn nieuwe onderscheiding toejuichen. Het Ypersche biedt aan den heer Arrondisse mentscommissaris zijn welgemeende gelukwen- schen aan. Ten voordeele van het edele missiewerk der Witte Zusters van Afrika, zal deze prachtfilm vertoond worden met muziek-auditie op Dinsdag 15 Januari, 's avonds om 8 u., in de feest zaal Coliseum St Jacobsstraat. Voor die gala-vertooning van Afrika Verrijst zijn persoonlijke kaarten te verkrijgen tegen 4 en 2 fr. Familiekaarten tegen 10 en 5 fr. Zooals vroeger werd aangekondigd, ging alhier voor de tweede maal een Driekoningen stoet uit, georganiseerd door de Iepersche studenten van St Vincentiuscollege, onder de leiding der geeste lijkheid der stad. De stoet mocht dit jaar opnieuw een grooten bijval genieten, en voor onze Iepersche menschen was het een vreugde en tevens een herinnering aan vervlogene jaren deze bonte groep te zien stappen door de straten van de herrezene stad. Vooraan stapte de belleman in dichte groep, volgden de zangers en de volgelingen. Een groep herders met de geschenk- en pakdragers gingen de ster vooraf, de koningen, in sierlijk-majesta- tische kleedij, gezeten op de breede ruggen der paarden, besloten den stoet. Voegt daarbij nog de belletrekkers en de busseschudders. De omhaling te dier gelegenheid gedaan, bracht meer dan duizend franken op. Hier geven we de namen van de Iepersche mis sionarissen en missiezusters, voor wie wij de som gestort hebben E.E. P.P. Georges en Albert Seys, uit de Missie congregatie van Scheut. E. P. Florent Boudewijn, uit de Missiecon gregatie van Scheut. E. P. Raoul Verhaeghe, uit de Witte Paters van Afrika. E. P. Paul Biebuyck, uit de Sociëteit van Jezus. E. P. Marcel Defoort, uit de Sociëteit van Jezus. Eerw. Zusters Gerarda en Maria-Antonia Van- derghote, Witte Zusters van O. L. Vrouw van Afrika. Eerw. Zuster Maria Noorenberghe, Dochter van O. L. Vrouw van het H. Hart, Buggenhout. Eerw. Zuster Gerarda Delahaye, Kanunnikes van H. Augustinus. Eerw. Zuster Alice Desquiens, Kannunnikes van H. Augustinus. Eerw. Zuster Clara Defoort. Zusters van Liefde. Verder zullen we"nog een gift storten ten voor- deelq van de Missies der E.E. P.P. Karmelieten en Capucienen. Ten slotte, bedanken we alle Ieperlingen en inzonderheid 'enkele milde gevers, voor hun be- reidwilligen st(eunmoge de Heer het hun hon derdvoudig vergelden. Genegen in Kristus. Het Driekoningencomiteit. ■i iiT «MTMt TimTT Til Hiï C1T3 Une foule émue assistait Samedi dernier, en l'Eglise St Nicolas, aux obsèques solennelles du Révécend Monsieur Jérome Vanhee, Curé-émé- rite a Ypres, dont la mort accidentelle, le lr Jan vier 1935, a péniblement afïecté notre population. Le regretté défunt, né a Mouscron, le 26 Aoüt 1870, ordonné prêtre a Bruges, le 22 Décembre 1894, fut successivement professeur au Collége Episcopal de Thielt, vicaire a Anseghem, puis a la paroisse St Martin a Courtrai, curé a Middel- kerke et a Ooighem. Prêtre affable, distingué et cultivé, grand cceur et pasteur zélé, il s'était retiré a Ypres a la suite d'une pénible maladie et jouissait parmi nous de la considération et de la sympathie générales. Au cimetière d'Ypres oü il est inhumé, M. le Chanoine Camerlynck, Doyen de Courtrai, pro- nonga une touchante oraison funèbre. Que son ame charitable repose dans le sein de Dieu. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bii te wonen die zal gelezen worden op Zondag 13 Januari, om 8 u., in St Maartenskerk, tot zielelafenis van Heer en Vrouw Léon JONCKHEERE - BOULANGER Vrienden eri kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 13 Januari, om ii y. u., in St Maartenskerk, tot zielelafenis van Mijnheer en Mevrouw Auguste GRUWEZ - LOONIS en Mevrouw Irma SAJLOMÉ echtgenoote van Mijnheer Aimé Gruwez. Les amis et connaissances sont priés de bien vouloir assister a la Messe de Requiem qui sera célébrée le Dimanche 13 Janvier, a li 1/2 h., en la Cathédrale St-Martin, pour le repos de l'ame ce Monsieur et Madame Auguste GRUWEZ - LOONIS et pour Dame Irma SALOMÉ épouse de Monsieur Aimé Gruwez. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 20 Januari, om 8 1/2 u., in St Jacobskerk, tot zielelafenis van Heer Polydore DECONINCK en zoon Léon. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 20 Januari, om 9 uur, in St Niklaaskeik, tot zielelafenis van Heer René CORDENIER gewezen bestuurder der Coöperatieve voor Oor- logs schade Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 20 Januari, om 11 y. u., in St-Maartenskerk, tot zielelafenis van Heer Albert-Emile BAEYEN. Les amis et connaissances sont priés de bien vouloir assister a la Messe de Requiem qui sera célébrée le Dimanche 20 Janvier, au 1/2 h., en la Cathédrale St .Vlartin, pour le repos de l'ame de Monsieur Albert - Emile BAEYEN. De Apotheek van La Pharmacie de Mr HOUTEKIER MeenensLaat o— Rue de Menln is ALLEEN OPEN op reste seule ouverte Ie Dimanche 13 Janv. Dat is al menig jaar geleën, Maar beter is er nog geen een

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1935 | | pagina 9