FOOTBALL Prijskamp in t Bieden 15e Jaar, N° 42 - 19 Januari 1935 - 15e Année, N° 42 - 19 Janvier r Weekblad - bet Arrondissement Yper -Journal hebdomadaire de Arrondissement d'Ypres Handels- en Nijverheidshamer YPER Zondag 20 Januari 1935 C.S.Ypsr- Schil.-S.k.Sweveghem ZONDAG 10 FEBRUARI 1935 850 Fr. PRIJZEN - 850 Fr. 50 fr. voor de verstkomende groep eener zelfde gemeente, minstens io man. SNOEGK's Almanakken WRRRHEEN met de Werke looze jeugd HET SfTERSCHE 1- w V«ew«aiglng der Clubo, en. Beheer, Opstel en Aankondigingen34, Boterstraat, 34, YPER. Abonnement18 fr. 00 per jaar Buitenland32 fr. Men kan inschrijven in alle Belgische postkantoren Tel. 500 35 ct. het nummer Naamlooze artikels geweigerd LA REGION D'YPRES teljrtïc-- f Organ® do ('Association des Sinistréa^ des Clubs Yprois, etc. Rédaction, Administration et Publicité34, rue au Beurre, Ypres. Abonnement18 fr. 00 par an Etranger32 fr. On peut s'abonner dans tous les bureaux de poste Beiges 35 ct. Ie numéro Les articles non signés sont refusés Tél. 500 Het Comiteit tot Verdediging der Scheepvaart in de Yzerkom richt op Zondag 20 Januari, te 2 uur namiddag, op het stadhuis te Nieuwpoort, een bijeenkomst in met den heer Ingenieur So- merling en in tegenwoordigheid van den heer Deeren, burgemeester, en den heer Steyaert, Voorzitter der Handelskamer van Nieuwpoort. DAGORDE Uiteenzetting van de moeilijkheden der scheep vaart in de Yzerkom. Om 2 uur Ingangsprijs i,5o fr. STAD YPER om 2 1/2 uur stipt namiddag ter herberg Het Groot Hoekje bewoond deor de We Maurice Dumortier, Veurnesteenwee, (Tramstilstand) JAARLIJKSCHE GROOTE man tegen man gewaarborgd in geld en zonder aftrek 16 PRIJZEN 200 fr. 150 fr. - 100 fr. - 80 fr. - 60 fr. 40 fr. - 25 fr. - 25 fr. - 20 fr. 20 fr. 20 fr. 20 fr. 10 fr. 10 fr. -10 fr. -10 fr. Inleg 5 Fa*, per Speler Inschrijving v^n heden in gezegd lokaal GROOT HOEKJE tot den dag van den prijskamp, zoolang de eerste ronde niet voor bij is. De afgeslagen der eerste ronde mogen zich een tweede maal inschrijven. Iedere partij speelt ten i5 punten met elk 10 bladen. Kapot telt niet. Verders ge wone voorwaarden. Het spel zal derwijze geregeld worden dat de vreemdelingen intijds thuis geraken, zelfs vroeger als de drie voorgaande jaren, maar ook niet te laat aankomen a. u. b. Kostelooze plaats voor velos ten bureele dezer, 34, Boterstraat, 34. Die vraag begint ernstig de openbare zienswij ze te bekommeren, want de 100.000 opgeschoten jongens en meisjes, die geen werk vinden, berei den voor de reeds zoo zieke maatschappij, een geslacht voor, dat haar ondergang kan bespoe digen. De groote sociale organisaties, zoowel der pa troons en der werklieden bestudeeren insgelijks dit ingewikkeld problema en trachten redmidde len te vinden De Belgische Regeering op haar beurt heeft een officiëele Commissie ingesteld om haar de beste oplossingen voor te leggen. De Conferentie van het Internationaal Werk- bureau te Geneve heeft op haar dagorde voor de maand Juni 1935 de kwestie der jonge werkeloo- zen geplaatst. Waarheen met de werkelooze jeugd Die alarmkreet wordt schier overal geslaakt. Een bewijs te meer dat het gevaar groot is en de nood dringend. De jeugd werkeloosDe jeugd aan de luiheid overgeleverd op een oogenblik dat het in de jeug dige harten begint te koken, te woelen, te stor men, dat de driften ontketend en ongebreideld woest den kop omhoog steken Is dat het gevolg van onze hyperbeschaving, waarop wij zoo prat gaan, dat de steeds stijgende teknische vooruitgang, aan het meerendeel der jongelingen alle verdere hoop ontneemt om eer lijk met hun arbeid hun brood te verdienen Is dat het gevolg van het internationaal egoïs me dat onberedeneerd, enkel uit engen bescher mingsgeest gedreven, de grenzen voor den we- reldlandschen handel sluit en alle nijverheid doodt Zoo ja, dan heeft het genie der menschen ge werkt tot hun ondergang, dan is de huidige be schaving een vloek en een schande voor de sa menleving. Het kind der werkende klas is 14 jaar oud en verlaat de lagere school. Hij ook zal gelijk zijn vader, gelijk zijn broers gaan werken, zijn brood verdienen en 's Zaterdags met fierheid zijn ge wonnen weekloon in den schoot van moeder leg gen... Helaas! neen!... Dat vooruitzicht is maar een droombeeld die vreugde om ook het huis houden te steunendie ingeboren Vlaamsche werkfierheid zal de veertienjarige knaap mis schien nooit kennen wie zal de zedelijke droef heid, de brutale ontgoocheling kunnen beseffen van dien jongen bij den eersten stap in 't werke lijk leven. Hij blijft thuis terwijl zijn veertien jarige zuster, schielijk, zonder overgang, van de school in het werkhuis of in de fabriek vliegt aan minder loon. De vrijheid waarvan ze plots geniet stelt haar aan alle gevaren bloot en haar zwakke krachten kunnen moeilijk de inspanning torsen die door de tucht in de fabriek vereischt wordt. Heer J. Verhoeven in een merkwaardige stu die over den ellendigen toestand van den jongen werkelooze heeft den vinger op de wonde gelegd en dezen, die eenigszins bij machte zijn den toe stand te verhelpen voor hun verantwoordelijk heid gesteld. Ziet, zegt hij, weken lang, dag in dag uit gaat de knaap van deur tot deur werk zoeken. Overal klinkt hetzelfde Geen werk armen te veel zullen anderen moeten afdanken Na dat eeu wenlang vruchteloos zoeken krijgt de veertien jarige zijn brevet van werkeloosheid. Neemt een twintigjarige, die reeds gewerkt heeft en de eerlijke werkvreugde gesmaakt heeft. In zijn hoofd ontvouwen zich de schoonste toe komstplannen binnen enkele jaren zal hij een geschoold arbeider zijnzijn stiel zal voor hem geen geheimen meer hebben hij zal zijn ver loofde met zijn hart een deftig bestaan aan brengen hij zal huisvader wordenhij zal een nuttig lid der maatschappij en van zijn land zijn hij ziet de zon op zijn levensweg. Helaas Eensklaps wordt hij afgedankthij is werkeloos, hij krijgt zijn brevet van dopper. Voorbij al die mooie toekomstplannen, voorbij het geluk jong zijn, krachtig zijn, in zich den werklust voelen, er groot opgaan te mogen het huishouden schragen en tot werkeloosheid ge doemd worden zich onnuttig gevoelen, te veel, welke ellende!... En welke is de reactie in die jeugdige harten van veertien a vijf en twintig jaar Welke ge voelens nemen de plaats in van de hoop, de fier heid, de levensvreugde Het meerendeel geven zich zeer gemakkelijk over aan de droefheid en de moedeloosheid om geleidelijk te komen tot wanhoop, haat, wrok en opstand. Weihoede huidige maatschappij wil van hen niet Ze zullen zich kanten tegen die maatschap pij oorzaak van hun ellende en verval. Hoeveel levenskracht gaat er hedendaags niet verloren voor de werkkracht van morgen Wat zal er uit dat leger van jeugdige werkeloozen groeien voor de toekomst Laat daarbij nog eeni- ge werkstakingen uitbreken, laat het komen tot opstooten in de straat en men zal al die krisis- slachtoffers als een man zien opstaan en zich scharen aan den kant der woelgeesten, der mis tevredenen, der omverwerpers der sociale orde. Is de les der gebeurtenissen in andere landen niet welsprekend genoeg De gedwongen luiheid heeft in de ziel en het lichaam van den jongen werkelooze de noodlot- tigste gevolgen. Lichamelijk vervalVelen onder hen, in vollen groei zijnde, kunnen hun honger niet meer ver zadigen, eten ten hoogstens maar tweemaal daags, zien zelden een brokje vleesch op tafel. Ze vluch ten den teneerdrukkenden familiekring, de ver- wijtsels der ouders, loopen den ganschen dag de straat op en in de groote steden slenteren ze in de magazijnen om warmte en muziekdeuntjes af te bedelen. Ontbering en zorgeloosheid zetten weldra de deur wagewijd open voor de ziekte, die het lichamelijk verval bespoedigt, de mutu aliteiten overstelpt en de sanatoriums in stij gend tempo vult. Zedelijk verval. De luiheid is het oorkussen van den duivel,zegt het spreekwoord. Onder- vindingrijke menschen kennen genoegzaam de gevolgen dezer gedwongen luiheid, van dat nood lottig kameraadschap. Honderde malen daags staat de jonge werkelooze bloot om zijn eer, zijn deugd, zijn waardigheid te verliezen de verlei ding en het gevaar gaapt hem tegen aan iederen hoek van de straatze kunnen niet trouwen, ze weerstaan niet altijd aan al de verlokkingen ze zien luxueuse autos stilstaan aan rijke hotels en de bedeelden der fortuin baden in wellust, zij zullen op hun beurt willen genieten, pakken waar het te krijgen is, bedriegen waar zij kunnen en de wet verkrachten overal en altijd waar de kans zich voordoet. En zoo met ieder groot verlof wordt het leger der jeugdige werkeloozen aangedikt. Waar blijft het werk van den opvoeder in zulke omstandig heden Hij heeft in de harten der jongens de edelste gevoelens doen ontkiemen liefde tot God en den naaste, werklust, eerlijkheid in handel en wandel, rechtvaardigheidszin, solidariteit ert

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1935 | | pagina 1